Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eάν κάποιος γνωρίζει:κατά πόσο ανταποκρίνεται η Κοσμοτέ σε αιτήματα πελατών για θέματα κάλυψης;Το ρωτάω αυτό,διότι στην περιοχη μου δεν έχει κάλυψη 3ης γενιάς και μετά από 2 απανωτά e-mails που τους έστειλα είπαν πως θα επικοινωνήσουν όταν ολοκληρωθεί ο τεχνικός έλεγχος!Υπάρχει πιθανότητα να αναβαθμίσυν τον ιστό της περιοχής με 3η γενιά ή να μην ελπίζω;

 

Υ.Γ.:Πρόκειται για αρκετά μεγάλη περιοχή στην οποία η 3η γενιά είναι ανύπαρκτη!

 

 

Ανταποκρίνεται άμεσα! Την προηγούμενη εβδομάδα ανέφερα πρόβλημα κάλυψης στα όρια δήμων Θεσσαλονίκης - Καλαμαριάς (στο ύψος του εμπορικού κέντρου Σοφούλη), προφανώς λόγω ξηλώματος σταθμού στην Τάκη Οικονομίδη 2. Την επόμενη μέρα μου απάντησε ο αρμόδιος για κάλυψη νομών Θεσσαλονίκης, Χαλκιδικής και Πιερίας. Μάλιστα, μου ανέλυσε επακριβώς την κατάσταση, φανερώνοντας έτσι τον πραγματικό υπαίτιο ;) (τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια?) Ωστόσο, διευκρινίζω, ότι το αίτημα το έδωσα γραπτώς σε κατάστημα Cosmote, όπου εστάλη και η αντίστοιχη φόρμα...

jparalias.blogspot.com Περί ανέμων και υδάτων (ενίοτε όμως ανεμοστροβίλων & πλημμυρών)... :p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Για 5 ώρες έμεινε σήμερα (9:00 - 14:00) η Σκιάθος χωρίς σήμα 2G και 3G.

Vodafone & Wind λειτουργούσαν άψογα τόσο σε 2G αλλά και σε 3G.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τα συνηθισμενα δηλαδη....

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στη Λαμία, ενώ η κάλυψη είναι πάνω-κάτω στα ίδια με τη Wind (δηλαδή απολύτως ικανοποιητική), η κατάσταση με τη χωρητικότητα στις ώρες αιχμής είναι επιεικώς απαράδεκτη... Χτες το απόγευμα χρειαζόντουσαν τουλάχιστον 5 προσπάθειες για να μπορέσω να καλέσω κάποιον, ακόμα και την ενημέρωση υπολοίπου. :mad: Πολύ χειρότερα από τις άλλες 2...
Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

εχουν ακομα προβλημα χωρητικοτητας; αφου τελειωσε η προσφορα των 1200...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

εχουν ακομα προβλημα χωρητικοτητας; αφου τελειωσε η προσφορα των 1200...

 

Μπορεί να τελείωσε η προσφορά αλλά όσοι την ενεργοποίησαν λίγο πριν την λήξη της θα την έχουν ως το τέλος Ιουλίου.

.
Link to comment
Share on other sites

εχουν ακομα προβλημα χωρητικοτητας; αφου τελειωσε η προσφορα των 1200...

 

Προβλήματα χωρητικότητας σε ορισμένες περιοχές έχουν γενικά λόγω υποδομών και διαχείρησης, ελάχιστα επιβάρυνε η προσφορά. Εγώ θυμάμαι να αναφέρονται τέτοιου είδους προβλήματα εδώ μέσα (αλλά και να τα βλέπω με τα μάτια μου) τουλάχιστον ένα χρόνο τώρα...

Link to comment
Share on other sites

cosmote τι να περιμενεις;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

To provlima me tin xwritikotita sta kartokinhta tis cosmote tha exei oristika lithei mexri tis 20 Septemvriou otan tha allaxei teleiws oli h platforma toy prepaid!!!
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Meta tin Kw h cosmote skizei kai ston nomo evroy.Ena megalo mpravo stin cosmote loipon!
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

To provlima me tin xwritikotita sta kartokinhta tis cosmote tha exei oristika lithei mexri tis 20 Septemvriou otan tha allaxei teleiws oli h platforma toy prepaid!!!

 

H πλατφόρμα του prepaid τι σχέση έχει με τη χωρητικότητα π.χ του radio network?

Link to comment
Share on other sites

H πλατφόρμα του prepaid τι σχέση έχει με τη χωρητικότητα π.χ του radio network?

 

Δεν νομιζω οτι αντιμετωπιζει προβλημα σε επιπεδεο radio. Ειναι προφανες οτι υπαρχει προβλημα στα prepay. Αυτα αλλωστε αντιμετωπιζουν μονο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι αντιμετωπιζει προβλημα σε επιπεδεο radio. Ειναι προφανες οτι υπαρχει προβλημα στα prepay. Αυτα αλλωστε αντιμετωπιζουν μονο προβλημα.

 

Δεν θα το έλεγα. Έχω ακούσει παράπονα και από χρήστες συμβολαίου. Αν είναι εντονότερο στα καρτοκινητά δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έλεγα. Έχω ακούσει παράπονα και από χρήστες συμβολαίου. Αν είναι εντονότερο στα καρτοκινητά δεν ξέρω.

 

Αυτό ισχύει...χρήστης συμβολαίου είναι και ο getolika και δε μπορώ να μιλήσω μαζί του :lol::p Βόλος :rocket:

 

H Cosmote στο Πήλιο πάντως έχει μια αστάθεια...ακόμη... Συγκεκριμένα η 3η γενιά είναι ελάχιστη και περιορίζεται γύρω από Βόλο ενώ όρισαν οι τεχνικοί μεγάλη απόσταση ζεύξης η οποία θέλω να δω τι απόδοση έχει στα data μιας και το ΟnTheGo είναι καλή προσφορά :) Στο 2ης γενιάς δεν έχει καλό ήχο...καθόλου όμως! Ακούγεται λίγο "σαν από πηγάδι" σε πολλές περιπτώσεις και είναι ιδιαίτερα αισθητά τα handovers...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στη Λαμία, ενώ η κάλυψη είναι πάνω-κάτω στα ίδια με τη Wind (δηλαδή απολύτως ικανοποιητική), η κατάσταση με τη χωρητικότητα στις ώρες αιχμής είναι επιεικώς απαράδεκτη... Χτες το απόγευμα χρειαζόντουσαν τουλάχιστον 5 προσπάθειες για να μπορέσω να καλέσω κάποιον, ακόμα και την ενημέρωση υπολοίπου. :mad: Πολύ χειρότερα από τις άλλες 2...

Σε ποιό μερος της Λαμίας φίλε μου?

Link to comment
Share on other sites

Kalhmera se oloys.

Ua huela na kanv mia ervthsh mias kai den eimai kai poly sxetikos...

Skeftomai na kanv symbolaio syndeshs gia Cosmote broadband. Ton epomeno xrono ua briskomai poly syxna kai gia arketes meres sta parakatv nhsia-limania: Lesbo, Lhmno kai Alejandroypolh (naytikos!).

Mhpvs kapoios gnvrizei otidhpote gia thn kalych diktyoy stis en logv perioxes (akomh kai gia kapoia allh etairia).

Epishs, mhpvs kapoios jerei thn ''ogkoxrevsh'' gia thn xrhsh toy msn gia peripoy mia vra (xvris kamera, aplvs apostolh instant messages). Ua me bohuoyse poly gia thn epilogh paketoy giati skeftomai to unlimited (35 GB to mhna gia Cosmote).

Eyxaristv ek tvn protervn gia opoiadhpote apanthsh. Kales diakopes se oloys!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κάνει σήμερα η Cosmote στην κεραία που έχει στη θέση "Καλλιθέα" Πηλίου,στο δήμο Αργαλαστής! 3η γενιά; Είδα κάτι τεχνικούς σήμερα πάνω στην κεραία γυρίζοντας από Ξυνόβρυση!

Περισσότερες λεπτομέρειες αύριο...θα δω τι έχουν κάνει! Ακούραστη είναι αυτή η εταιρία...συνέχεια αναβαθμίσεις:!:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έχει πρόβλημα στην κάλυψη 3g στο Πήλιο και η Wind αυτήν τη στιγμή τη σκίζει σε αρκετά μεγάλο μέρος....Ας ελπίσουμε να πρόκειται για αναβάθμιση δικτύου σε 3g.... :)

 

Kalhmera se oloys.

Ua huela na kanv mia ervthsh mias kai den eimai kai poly sxetikos...

Skeftomai na kanv symbolaio syndeshs gia Cosmote broadband. Ton epomeno xrono ua briskomai poly syxna kai gia arketes meres sta parakatv nhsia-limania: Lesbo, Lhmno kai Alejandroypolh (naytikos!).

Mhpvs kapoios gnvrizei otidhpote gia thn kalych diktyoy stis en logv perioxes (akomh kai gia kapoia allh etairia).

 

 

Η Κοσμοτέ σίγουρα έχει καλύψει τα λιμάνια αυτών των νησιών και της Αλεξανδρούπολης με 3η γενιά όπως και η Wind ε΄πίσης,σύμφωνα με το χάρτη κάλυψης στο site της.Για την Voda,πάρε στο 13830 να σου πουν επακριβώς,αν και νομίζω πως και αυτή τα έχει καλύψει.Από κει και πέρα,φαντάζομαι ότι η Κοτέ θα έχει καλύψει και κάποια σημεία πιο πολλά σε σχέση με τις άλλες 2,αλλά αυτό μην το δένεις σκοινί κορδόνι.Αν θες να γνωρίζεις για συγκεκριμένες περιοχές ή και οδούς ακόμη,η μόνη λύση είναι τηλέφωνο στο τμήμα εξυπηρέτησης της εκάστοτε εταιρίας! :)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έχει πρόβλημα στην κάλυψη 3g στο Πήλιο και η Wind αυτήν τη στιγμή τη σκίζει σε αρκετά μεγάλο μέρος....Ας ελπίσουμε να πρόκειται για αναβάθμιση δικτύου σε 3g.... :)

 

 

 

 

Η Κοσμοτέ σίγουρα έχει καλύψει τα λιμάνια αυτών των νησιών και της Αλεξανδρούπολης με 3η γενιά όπως και η Wind ε΄πίσης,σύμφωνα με το χάρτη κάλυψης στο site της.Για την Voda,πάρε στο 13830 να σου πουν επακριβώς,αν και νομίζω πως και αυτή τα έχει καλύψει.Από κει και πέρα,φαντάζομαι ότι η Κοτέ θα έχει καλύψει και κάποια σημεία πιο πολλά σε σχέση με τις άλλες 2,αλλά αυτό μην το δένεις σκοινί κορδόνι.Αν θες να γνωρίζεις για συγκεκριμένες περιοχές ή και οδούς ακόμη,η μόνη λύση είναι τηλέφωνο στο τμήμα εξυπηρέτησης της εκάστοτε εταιρίας! :)

se eyxaristv poly file moy gia thn apanthsh. kales diakopes

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η Cosmote τα "έχει παίξει" στο Βόλο...Χθες προσπαθούσα να πάρω συνδρομητή της Cosmote(που μπορεί να ήταν και σε 3η γενιά) Έκανε 10 δευτερόλεπτα να συνδεθεί:blink: ενώ η συνομιλία έγινε με "τρελές" διακοπές ήχου και πολύ χαμηλή ποιότητα,όμως ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ σε βαθμό να μη καταλαβαίνω τι λέει...

Ο ίδιος ο συνδρομητής COSMOTE μου είπε ότι προηγουμένως έκανε 7 προσπάθειες περίπου για να πάρει τηλέφωνο:(

Που να έρθει και το φθινόπωρο που οι φοιτητές έχουν what's up...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα πρόβλημα με την Cosmote τον προηγούμενο μήνα στο Βόλο. Για 1,5 ώρα επί 4ημέρες δεν μπορούσα να βγάλω κλήση. Που να αρχίσει να βάζει ο κόσμος και COSMOTE AT HOME τι θα γίνει;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα παράπονα αυτά τα έχετε εκφράσει με κάποιο τρόπο (τηλεφωνο, e-mail, fax κ.τ.λ) προς την εξυπηρέτηση πελατών (ότι τελοσπάντων έχει από αυτό η cosmote...)???
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το πρόβλημα δεν είναι μόνο στον Βόλο...

Και στην καλαμάτα που είμαι, στην περιοχή του ξενοδοχείου "Ακτή Ταϋγετος", ενώ έχω φούλ σήμα 3G, σπάνια μπορώ να βγάζω άνετα κλήσεις! Τις πιο πολλές φορές, ή με το που καλώ τον αριθμό κάνει το κλασσικό τόνο κατηλειμμένου, ή μου βγάζει το μήνυμα "Δίκτυο Απασχολημένο"...

Για κλήση μέσω GSM, ούτε λόγος! Πιο πιθανό είναι να κερδίσεις το joker, παρά να βγάλεις κλήση!

Στον τομέα των Data, με cosmote από το ίδιο ξενοδοχείο, η ταχύτητες είναι πάντα γύρω στα 70-100KB/s, με peak τα 150KB/s που είδα εχθές το μεσημέρι, σταθερά!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Τα παράπονα αυτά τα έχετε εκφράσει με κάποιο τρόπο (τηλεφωνο, e-mail, fax κ.τ.λ) προς την εξυπηρέτηση πελατών (ότι τελοσπάντων έχει από αυτό η cosmote...)???

 

γιατι νομιζεις δεν τα διαβαζουν απο εδω;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

γιατι νομιζεις δεν τα διαβαζουν απο εδω;

 

δεν είναι το ίδιο: έχει σημασία να τους τα στείλεις (τα όποια παράπονα/επισημάνσεις) με ένα email (θα πρότεινα μάλιστα επώνυμα) και έχω την πεποίθηση ότι μετά από 1-2 μέρες θα σε πάρουν τηλέφωνο σχετικά από το 697131 ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...