Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπου cosmote βαλε ΔΕΗ και τοτε θα ειναι σωστο αυτο που γραφεις...:O

Τι να σου κανει και η Cosmote. Τελειωσαν οι μπαταριες, γεννητρια δεν ειχε μαλλον και αντε γεια...:ninja:

 

Τι να σου κάνει και η ΔΕΗ με τέτοιο αέρα!Έσπασαν τουλάχιστον 4 κολώνες της στην περιοχή και έπεσαν κλαδιά πάνω σε καλώδια σε πολλά σημεία!Φαντάσου ότι έκλεισε μέχρι και η σιδηροδρομική γραμμή από δέντρα!

Για να μην αναφέρω νταλίκες που αναποδογύρισαν κλπ.

Όχι ότι και η ΔΕΗ λειτούργησε όπως θα έπρεπε, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η Κοσμοτέ δε βάζει γεννήτριες στις κεραίες της.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τι να σου κάνει και η ΔΕΗ με τέτοιο αέρα!Έσπασαν τουλάχιστον 4 κολώνες της στην περιοχή και έπεσαν κλαδιά πάνω σε καλώδια σε πολλά σημεία!Φαντάσου ότι έκλεισε μέχρι και η σιδηροδρομική γραμμή από δέντρα!

Για να μην αναφέρω νταλίκες που αναποδογύρισαν κλπ.

Όχι ότι και η ΔΕΗ λειτούργησε όπως θα έπρεπε, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η Κοσμοτέ δε βάζει γεννήτριες στις κεραίες της.

 

 

συγνώμη..Που νομίζεις ότι ζεις; στην ΣΟΥΗΔΙΑ;

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη..Που νομίζεις ότι ζεις; στην ΣΟΥΗΔΙΑ;

 

Στην 28 πιό πλούσια χώρα του πλανήτη.

Την Ελλάδα του Ευρώ € και της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μην μειώνουμε πάντα τη χώρα μας!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστη παρατηρηση! Ας μη μειωνουμε την Ελλαδα. Η Cosmote ειναι το 'συγκεκριμενο' θεμα μας.
Link to comment
Share on other sites

28 χωρα αλλα απο δικτυο ειμαστε λιγουλακι χαλια....

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

28 χωρα αλλα απο δικτυο ειμαστε λιγουλακι χαλια....

 

Ειμαστε πολυ καλυτερη απο την 28η χωρα παγκοσμιως σε δικτυα κινητης.... Δεν εχω καμια αμφιβολια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει κανείς αν με watch up στην Τουρκία χρειάζεται να κάνω κάποια ενέργεια για να έχω περιαγωγή (roaming);

 

Δηλαδή με το που θα περάσω τα σύνορα το τηλ μου θα λειτουργεί; Πρέπει να επιλέξω χειροκίνητα το δίκτυο που συνεργάζεται η cosmote στην Τουρκία ή θα μπει αυτόματα αυτό;

.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν με watch up στην Τουρκία χρειάζεται να κάνω κάποια ενέργεια για να έχω περιαγωγή (roaming);

 

Δηλαδή με το που θα περάσω τα σύνορα το τηλ μου θα λειτουργεί; Πρέπει να επιλέξω χειροκίνητα το δίκτυο που συνεργάζεται η cosmote στην Τουρκία ή θα μπει αυτόματα αυτό;

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα η περιαγωγή θα λειτουργεί αυτόματα.

Αν το έχεις στην αυτόματη αναζήτηση δικτύου θα μπεί αυτόματα στα συνεργαζόμενα δίκτυα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν με watch up στην Τουρκία χρειάζεται να κάνω κάποια ενέργεια για να έχω περιαγωγή (roaming);

 

Δηλαδή με το που θα περάσω τα σύνορα το τηλ μου θα λειτουργεί; Πρέπει να επιλέξω χειροκίνητα το δίκτυο που συνεργάζεται η cosmote στην Τουρκία ή θα μπει αυτόματα αυτό;

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα!

μόλις περάσεις τα σύνορα, το κινητό σου θα συνδεθεί με όποιο τούρκικο δίκτυο έχει εκείενη την στιγμή πιο δυνατό σήμα... Εμένα πχ είχε πιάσει turkcell. Λογικά θα σου έρθει και μήνυμα που θα σε καλοσορίζει στην τουρκία. Αυτό βέβαια που μπορείς να κάνεις, ειδικά αν θα κινηθείς σε περιοχές κοντά στην ελλάδα, ειναι να κλειδώσεις το κινητό σου στο δίκτυο της cosmote, ώστε να δεις μήπως έχει σήμα στα παράλια της τουρκίας, έτσι ώστε να αποφύγεις χρεώσεις περιαγωγής...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Την τελευταία εβδομάδα το δίκτυο της Κοσμοτέ στο Βόλο μας ταλαιπώρησε!!!

 

Δεν μπορούμε να βγάλουμε κλήση πολλές φορές την ημέρα!

Δίκτυο απασχολημένο λέει διαρκώς!

 

Την Πέμπτη ήμασταν δυο άτομα στην αποθήκη του Πράκτικερ και δεν μπορούσαμε να καλέσουμε ταξί, γιατί είχαμε και οι δυο Κοσμοτέ!

Πάλι καλά που η υπάλληλος ήταν εξυπηρετικότατη και κάλεσε αυτή για εμάς!(ευτυχώς δεν είχε και αυτή κοσμοτέ)

 

Επίσης με επαιρναν τηλέφωνο και αντί να βγει ο τηλεφωνητής και εμένα να μου έρθει μήνυμα, πολύ απλά δεν έκανε τίποτα από τα δυο!Περίμενες και "άκουγες ησυχία"!!!!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

getolika,λογικό είναι...η Cosmote έχει "μπουκώσει" για τα καλά αφού ξηλώνουν κεραίες από τις άλλες εταιρίες και έχουν μαζευτεί όλοι οι δραστήριοι κάτοικοι στην Cosmote...

Αυτές τις δύο ημέρες που κάθισα Βόλο η Cosmote τα είχε παίξει για τα καλά(εγώ με Wind δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα:blink: που υποτίθεται ότι έχει τις περισσότερες ξηλωμένες κεραίες-νούμερο:5 ξηλωμένες κεραίες για την ακρίβεια)

Συγκεκριμένα οι συνδρομητές Cosmote από το "ξεχείλισμα" όχι μόνο δεν έβγαζαν γραμμή αλλά έχαναν και το σήμα.Με Wind ευτυχώς αυτές τις μέρες μόνο "μερική" υπερφόρτωση αντιμετώπισα!!! Συγκεκριμένα,στο λιμάνι θυμάμαι που καθόμουν σε μια καφετέρια και στην παρέα πίσω πρέπει να είχαν όλοι Cosmote αφού φώναζαν "καλά ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ αυτές τις μέρες?" Στην αρχή φαντάστηκα ότι είχαν Vodafone αλλά ως υποκλοπέας είδα την οθόνη ενός κινητού και έγραφε "Cosmote".Τραγική κατάσταση...αλλά τι να κάνουμε,έτσι είναι όταν οι συνδρομητές έχουν μόνο μία επιλογή! Τους εύχομαι στο Βόλο την Πρωτοχρονιά να κλείσουν ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΚΤΥΑ και να μη μπορούν να στείλουν ούτε ένα SMS:D

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βρε mixtri & συ,τι κακίες είναι αυτές που λες για την "κρατική" μας εταιρία;;Ντροπής πράγματα!! lol!! Τι βλέπω;Η Νο.1 εταιρία κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα συνεχίζει να έχει προβλήματα;;Δεν είπε κανείς στη Νο.1 εταιρία κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα και στους τεχνικούς της Νο.1 εταιρίας κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα ότι το δίκτυό τους όπως αναφέρουν και στην ιστοσελίδα τους σχεδιάζεται ME ΓΝΏΜΟΝΑ ΤΗΝ ΕΠΆΡΚΕΙΑ ΧΩΡΗΤΙΚΌΤΗΤΑΣ;;Που να μη σχεδιαζόταν δηλαδή μ'αυτό το σκεπτικό!!Και άν η Νο.1 εταιρία κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα ξέρει ότι σε μια περιοχή έχει υπερβολικά πολλούς συνδρομητές γιατί δεν κάνει κάτι για ν'αυξήσει τη χωρητικότητά της;Συγνώμη για το ειρωνικό ύφος ρε παιδιά,αλλά έχει καταντήσει ανέκδοτο η αξιοπιστία και η υποδομή του δικτύου της ΚΟΤΕ!Έλεος δηλαδή!Κανείς άλλος για ΚΟΤΕ μεριά;Για να βιώσει την απόλυτη εμπειρία του τι σημαίνει να είσαι η Νο.1 εταιρία κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα(σε αριθμό πελατών)και η τελευταία σε υποδομή και αξιοπιστία δικτύου και πληρότητας υπηρεσιών...
Link to comment
Share on other sites

.............Συγνώμη για το ειρωνικό ύφος ρε παιδιά,αλλά έχει καταντήσει ανέκδοτο η αξιοπιστία και η υποδομή του δικτύου της ΚΟΤΕ!Έλεος δηλαδή!Κανείς άλλος για ΚΟΤΕ μεριά;Για να βιώσει την απόλυτη εμπειρία του τι σημαίνει να είσαι η Νο.1 εταιρία κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα(σε αριθμό πελατών)και η τελευταία σε υποδομή και αξιοπιστία δικτύου και πληρότητας υπηρεσιών...

 

:confused: ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ

Μην μιλας τόσο ..αιρετικά και μην γενικεύεις

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω έτσι φίλε μου(και είναι υπερβολικό,το ξέρω)διότι αύριο-μεθαύριο μπορεί να ξαναείμαι συνδρομητής ΚΟΤΕ για τον οποιονδήποτε λόγο..Οπότε δε θα με συμφέρει να είμαι σ'ένα δίκτυο που σε ορισμένες περιπτώσεις ίσως να μην είναι σε θέση να καλύψει τις ανάγκες μου...Μπας κι ευαισθητοποιηθεί κανείς υπεύθυνος και πάρουν λίγο μπρος εκεί μέσα!Έχω βιώσει κι εγώ στο παρελθόν άπειρες φορές το απασχολημένο δίκτυο,την ανήμπορη εξυπηρέτηση πελατών,το κλείσιμο του gprs για εξοικονόμηση πόρων(φαντάσου για τι υπερφόρτωση μιλάμε για να απενεργοποιηθεί μέχρι και το gprs),τις σχετικά πιο χαμηλές απ'τις άλλες εταιρίες ταχύτητες κατέβασματος στην 3η γενιά,τη MH-αυτόματη εναλλαγή από 2η σε 3η γενιά κλπ,κλπ και κάποια στιγμή όλ'αυτά πρέπει να διορθωθούν...
Link to comment
Share on other sites

.............Συγνώμη για το ειρωνικό ύφος ρε παιδιά,αλλά έχει καταντήσει ανέκδοτο η αξιοπιστία και η υποδομή του δικτύου της ΚΟΤΕ!Έλεος δηλαδή!Κανείς άλλος για ΚΟΤΕ μεριά;Για να βιώσει την απόλυτη εμπειρία του τι σημαίνει να είσαι η Νο.1 εταιρία κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα(σε αριθμό πελατών)και η τελευταία σε υποδομή και αξιοπιστία δικτύου και πληρότητας υπηρεσιών...

 

Η απολυτη τελειοτητα..... :lol::lol:

 

:confused: ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ

Μην μιλας τόσο ..αιρετικά και μην γενικεύεις

 

Εριστικοι ειναι οι cosmoτεδες που υποστηριζουν αυτα που υποστηριζουν για την Cosmote. Γνωστο, παρα πολυ γνωστο...

Link to comment
Share on other sites

Χοντρο προβλημα με το Μελισσι Κορινθιας, μια μαυρη σελιδα της Κοσμοτε (οχι πως πανε πισω και οι αλλες 2) στην καλυψη.

Οσο αρνητικοι και να ειναι οι κατοικοι του χωριου αυτου καθως και οι ειδήμονες της περιοχης (βλεπε δημοτικο συμβουλιο, βυσματα στην πολεοδομια κλπ) θα επρεπε μετα απο ..10 χρονια λειτουργιας της εταιριας να βρεθει μια ΜΟΝΙΜΗ λυση. δεν ειναι δα και στην ακρη του κοσμου αυτο το προβλημα :(

Link to comment
Share on other sites

Τό'πες και μόνος σου...Αντιδράσεις κατοίκων κλπ,κλπ!& για όσο καιρό ισχύουν αυτές οι αντιδράσεις(συγνώμη που θα το πω)αλλά η περιοχή θα θεωρείται για τις εταιρίες σα να είναι πίσω απ'τον ήλιο...Δεν το λέω για την περιοχή,αλλά για τις αντιδράσεις των κατοίκων που την παρουσιάζουν σα να είναι πίσω απ'τον ήλιο...
Link to comment
Share on other sites

Τό'πες και μόνος σου...Αντιδράσεις κατοίκων κλπ,κλπ!& για όσο καιρό ισχύουν αυτές οι αντιδράσεις(συγνώμη που θα το πω)αλλά η περιοχή θα θεωρείται για τις εταιρίες σα να είναι πίσω απ'τον ήλιο...Δεν το λέω για την περιοχή,αλλά για τις αντιδράσεις των κατοίκων που την παρουσιάζουν σα να είναι πίσω απ'τον ήλιο...

 

Ti allo na po gia sena;

opote ΞΑΝΑ

 

:) ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ

Μην μιλάς τόσο ..αιρετικά και μην γενικεύεις

Link to comment
Share on other sites

Μην μιλάς τόσο ..αιρετικά και μην γενικεύεις

 

Mα σε αυτό δεν έχει άδικο. Δυστυχώς η όλη ιστορία με τα ξηλώματα κεραιών και τις αντιδράσεις κατοίκων είναι πλέον μια γενικευμένη κατάσταση σε όλη την Ελλάδα με αποτέλεσμα και στην επαρχία αλλά ακόμα και σε περιοχές μέσα στην Αθήνα η κάλυψη κάποιων εταιρειών όχι μόνο να μην βελτιώνεται αλλά να χειροτερεύει... :( Δεν νομίζω ότι αυτό είναι μια άποψη αιρετική και υπερβολική.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η όλη ιστορία με τα ξηλώματα κεραιών και τις αντιδράσεις κατοίκων είναι πλέον μια γενικευμένη κατάσταση σε όλη την Ελλάδα με αποτέλεσμα και στην επαρχία αλλά ακόμα και σε περιοχές μέσα στην Αθήνα η κάλυψη κάποιων εταιρειών όχι μόνο να μην βελτιώνεται αλλά να χειροτερεύει... :(

 

Μπορεί να χειροτερεύει η κάλυψη για το κινητό τους αλλά βελτιώνετε το προσδόκιμο ζωής τους. Καλύτερα να μην έχω σήμα στο κινητό μου παρά να έχω καρκίνο στην ζωή μου.

 

Και για να προλάβω όσους πούνε ότι ένα πυκνό δίκτυο κεραιών μειώνει την ένταση που εκπέμπει η κεραία του κινητού κοντά στο κεφάλι μας θα τους πω δύο πράγματα:

 

1) το κινητό δεν είναι για φλυαρία. Για αυτήν υπάρχει το σταθερό ή ακόμα καλύτερα το Free V.O.I.P.

 

2) Να πάρουν hands free.

.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης,υπάρχουν και τα ταχυδρομικά περιστέρια...

Τώρα σοβαρά,δουλευόμαστε βρε παιδιά;Η κινητή τηλεφωνία δεν είναι ραδιόφωνο(μια κεραία και καλύψαμε 100+ χιλιόμετρα και όπως πιάνει...)!Εσείς που λέτε όλα αυτά περί καρκίνου(που επί 20+ χρόνια-αρκετό χρονικό διάστημα για να εξαχθεί κάποιο ασφαλές πόρισμα)γιατί ανέχεστε ένα σωρό κεραίες τηλεόρασης που έχουν ακτινοβολία παραπάνω έντασης;;Τις θεωρείτε ακίνδυνες;Έχει παραγίνει το θέμα περί καρκίνου..Σεβαστή η άποψη σας και έχετε κάθε λόγο να την υποστηρίξετε χωρίς καμιά λογοκρισία μιας και πρόκειται για προβληματισμό περί υγείας-ενός πολύ σοβαρού θέματος-αλλά επιστημονικά προς το παρόν,όταν τηρούνται όλες οι προδιαγραφές ασφαλείας-που πιστέψτε με τηρούνται,γιατί οι εταιρίες δε θέλουν ξηλώματα-δεν τίθεται θέμα καρκίνου!!Δηλαδή σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη ψοφάνε οι άνθρωποι που επί 2-3 τετράγωνα υπάρχουν κεραίες εξαιρετικά χαμηλής ισχύος;;Και άντε,να σεβαστώ αυτούς που δε θέλουν κεραία πάνω απ'το κεφάλι τους..Εμένα θα με σεβαστεί κανείς που το κινητό μου θα βαρυγκομάει να πιάσει σήμα και θα δέχομαι υψηλότερα ποσοστα ακτινοβολίας;(ακίνδυνης μεν,υπαρκτής δε).Ή άν έρθει ο άλφα ή βήτα βλάχος(στις γνώσεις,όχι στην καταγωγή)δήμαρχος με μερικές κατινες της γειτονιας και ξηλώσουν την κεραία που μ'εξυπηρετεί στην περιοχή και αναγκαστώ να κάνω φορητότητα αριθμού σε άλλη εταιρία που με καλύπτει περισσότερο αλλά με δεσμεύει συμβόλαιο στην προηγούμενη εταιρία με επιδότηση εμένα ποιος θα μου δώσει τα χρήματα που θα υποχρεωθώ να επιστρέψω στην εταιρία για διακοπή της σύμβασης μου μαζί της;Ο δήμαρχος ή η κατίνες της γειτονιάς;

Link to comment
Share on other sites

Αφήνω ασχολίαστο το VOIP!Πόσοι Έλληνες το γνωρίζουν;Απ'αυτούς που το ξέρουν,πόσοι το χρησιμοποιούν ή μπαίνουν στον κόπο να το χρησιμοποιήσουν;Πόσοι είναι πρόθυμοι να πληρώσουν ή έστω να μπουν στη διαδικασία αίτησης για adsl για να το χρησιμοποιήσουν αξιοπρεπώς;Το άλλο παράλογο που συμβαίνει είναι όταν οι εταιρίες έχουν όλες τις απαιτούμενες άδειες για εγκατάσταση κεραιών,αλλά μετά αυτές ξηλώνονται...ΔE στέκει αυτό,ΔEN είναι λογικό!!!Είναι σα να λέμε ότι σήμερα το άσπρο χρώμα θα είναι άσπρο αλλά αύριο θα είναι μαύρο!!!Και όσον αφορά το θέμα περί φλυαρίας μέσω κινητού:κανείς δεν είναι σε θέση να υποδείξει σε κάποιον το πόσο θα μιλάει στο κινητό του..Για κάποιον μπορεί τα πολλά και μεγάλης διαρκείας τηλεφωνήματα να σημαίνουν φλυαρία,για κάποιον άλλον όμως να σημαίνουν δουλειά...Και γενικά δεν είναι σωστές τέτοιες υποδείξεις...Ο καθένας χρησιμοποιεί το τηλέφωνο του σύμφωνα με τις ανάγκες του...Μην ξεχνάμε επίσης ότι άπειρες φορές η κινητή τηλεφωνία έχει σώσει ζωές,ανθρώπους που κινδύνευαν...Άν δεν υπήρχαν οι κεραίες,ενδεχομένως αυτοί οι άνθρωποι να μην εντοπιζόταν....Μη λέμε λοιπόν ατεκμηρίωτες αερολογίες.......Τελος,όπως ξέρετε όλοι,η δουλειά του hands-free είναι να μεταφέρει τον ήχο στο ακουστικό του..Όμως,για να λαμβάνει ήχο,πρέπει να πιάνει το κινητό...Όταν ξηλώνονται οι κεραίες.πώς θα πιάνει σήμα;Αλλά ξέχασα..Υπάρχει η λύση του τηλεγράφου κλπ,κλπ,για την επικοινωνία...
Link to comment
Share on other sites

Mα σε αυτό δεν έχει άδικο. Δυστυχώς η όλη ιστορία με τα ξηλώματα κεραιών και τις αντιδράσεις κατοίκων είναι πλέον μια γενικευμένη κατάσταση σε όλη την Ελλάδα με αποτέλεσμα και στην επαρχία αλλά ακόμα και σε περιοχές μέσα στην Αθήνα η κάλυψη κάποιων εταιρειών όχι μόνο να μην βελτιώνεται αλλά να χειροτερεύει... :( Δεν νομίζω ότι αυτό είναι μια άποψη αιρετική και υπερβολική.

 

Αντε να το αναλυσουμε

 

1. με το να γενικευουμε βοηθαμε ουσιαστικά να διαιωνισθεί μια κατασταση και μια νοοτροπια που ισχυει σε αρκετες ομολογω περιοχες, μια λανθασμενη κατα την αποψη μου γνώμη σχετικά με την ασύρματη μεταφορα πασης φυσεως δεδομένων (φωνη, data), οταν σε 20 χρονια απο τωρα (το πολυ) τα παντα στην επικοινωνια ηχο και εικονα και δεδομενα θα μεταφερονται ασυρματα.

 

2. θα πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν ισχυει το ιδιο παντου, υπαρχουν περιοχες και δημοι (αρκετοι επισης) που συνεργαζονται και επιδιωκουν την ορθολογιστικη διαχειρηση στην επικοινωνια κινητη, wifi, τηλεοραση, ραδιο.

 

3. Εχει επιστημονικα τεκμηριωθει και διαπιστωθει οτι ευθυνη για εμφανιση νοσηματων όπως ο καρκινος, η λευχαιμια κλπ. φερουν οι ΕΝΑΕΡΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ υψηλης και υπερυψηλης τασης του ρευματος και αυτο υπο ειδικες συνθηκες, αλλά για ευνοητους λογους κοστους δεν γινεται να υπογειοποιηθουν για ασφαλεια. Ειδικα εδω στην Ελλαδα η διαδικασια υπογειοποιησης ειναι σε νηπιακό σταδιο.

 

4. ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ (δηλαδη η εκαστοτε κυβερνηση) ΝΙΠΤΕΙ ΤΑΣ ΧΕΙΡΑΣ ΤΟΥ δεν διασφαλιζει τις εταιριες για λειτουργικη αδειοδοτηση σταθμων βασεων πασης φυσεως (κινητης, ραδιοφωνο,τηλεοραση), δεν τις καλυπτει νομικα, υπαρχει τρομερη γραφειοκρατια, δεν υπαρχει ελεγχος νομιμοτητας των κεραιων (και πως να υπαρχει αφου δεν τις καλυπτει νομικα), η ΕΕΤΤ σχεδον δεν ενημερωνει τον κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Αντε να το αναλυσουμε

 

1. με το να γενικευουμε βοηθαμε ουσιαστικά να διαιωνισθεί μια κατασταση και μια νοοτροπια που ισχυει σε αρκετες ομολογω περιοχες, μια λανθασμενη κατα την αποψη μου γνώμη σχετικά με την ασύρματη μεταφορα πασης φυσεως δεδομένων (φωνη, data), οταν σε 20 χρονια απο τωρα (το πολυ) τα παντα στην επικοινωνια ηχο και εικονα και δεδομενα θα μεταφερονται ασυρματα.

 

2. θα πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν ισχυει το ιδιο παντου, υπαρχουν περιοχες και δημοι (αρκετοι επισης) που συνεργαζονται και επιδιωκουν την ορθολογιστικη διαχειρηση στην επικοινωνια κινητη, wifi, τηλεοραση, ραδιο.

 

3. Εχει επιστημονικα τεκμηριωθει και διαπιστωθει οτι ευθυνη για εμφανιση νοσηματων όπως ο καρκινος, η λευχαιμια κλπ. φερουν οι ΕΝΑΕΡΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ υψηλης και υπερυψηλης τασης του ρευματος και αυτο υπο ειδικες συνθηκες, αλλά για ευνοητους λογους κοστους δεν γινεται να υπογειοποιηθουν για ασφαλεια. Ειδικα εδω στην Ελλαδα η διαδικασια υπογειοποιησης ειναι σε νηπιακό σταδιο.

 

4. ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ (δηλαδη η εκαστοτε κυβερνηση) ΝΙΠΤΕΙ ΤΑΣ ΧΕΙΡΑΣ ΤΟΥ δεν διασφαλιζει τις εταιριες για λειτουργικη αδειοδοτηση σταθμων βασεων πασης φυσεως (κινητης, ραδιοφωνο,τηλεοραση), δεν τις καλυπτει νομικα, υπαρχει τρομερη γραφειοκρατια, δεν υπαρχει ελεγχος νομιμοτητας των κεραιων (και πως να υπαρχει αφου δεν τις καλυπτει νομικα), η ΕΕΤΤ σχεδον δεν ενημερωνει τον κοσμο.

 

1.Δηλαδή με το να σχολιάζουμε μια δεδομένη για πολλές περιοχές κατάσταση σε ένα forum που ασχολείται με τη κινητή τηλεφωνία ...διαιωνίζουμε τη κατάσταση? Λυπάμαι αλλά δεν το καταλαβαίνω, το βρίσκω υπερβολικό έως άκυρο και αν θέλεις μας το εξηγείς...:O

 

2.Προφανώς. Αλλιώς δεν θα είχαμε σήμα πουθενά. Δυστυχώς όμως το ποσοστό των περιοχών που υπάρχουν τέτοια προβλήματα αδειοδότησης σταθμών βάσης και ξηλωμάτων δεν είναι καθόλου μικρό. Αυτή τη στιγμή σε τουλάχιστον 10 δήμους (και λίγους λέω) της Αθήνας έχουν ξηλωθεί κεραίες ή δεν μπήκαν ποτέ κεραίες ενώ καλύτερα ας μην μιλήσουε για άλλες περιοχές της χώρας όπως Θεσσαλονίκη, Βόλος, Λάρισα, Πτολεμαίδα, Χανιά, Ηράκλειο, Σέρρες κ.λ.π Ε με συγχωρείς αλλά αν δεν μιλάμε για γενικευμένο πρόβλημα το οποίο χρήζει κριτικής τότε γιατί μιλάμε? Δεν ήξερα ότι έπρεπε να είναι τα δίκτυα down στη μισή Ελλάδα για να κρίνουμε ορισμένους δημάρχους ή τη πολιτεία... Και όταν ταυτόχρονα σε χώρες του εξωτερικού έχεις σήμα 3G και στα υπόγεια...

 

3.Αυτό τι σχέση έχει? Κατ'αρχάς δεν ξέρω κατα πόσον ο Διεθνής οργανισμός Υγείας συμμερίζεται αυτή την επιστημονική τεκμηρίωση, αλλά επίσης δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις...

 

4.Σε αυτό δεν διαφωνεί κανείς. Η πολιτεία φέρει μεγάλη ευθύνη αλλά ακριβώς επειδή υα φαινόμενα εμφανίζονται σε συγκεκριμένες περιοχές καταλαβαίνουμε ότι το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το φέρει η τοπική αυτοδιοίκηση, αν και σαφέστατα σε περίπτωση που υπήρχε ένα σωστό νομοθετικό πλαίσιο θα λύνονταν όλα.

 

Μπορεί να χειροτερεύει η κάλυψη για το κινητό τους αλλά βελτιώνετε το προσδόκιμο ζωής τους. Καλύτερα να μην έχω σήμα στο κινητό μου παρά να έχω καρκίνο στην ζωή μου.

 

Και για να προλάβω όσους πούνε ότι ένα πυκνό δίκτυο κεραιών μειώνει την ένταση που εκπέμπει η κεραία του κινητού κοντά στο κεφάλι μας θα τους πω δύο πράγματα:

 

1) το κινητό δεν είναι για φλυαρία. Για αυτήν υπάρχει το σταθερό ή ακόμα καλύτερα το Free V.O.I.P.

 

2) Να πάρουν hands free.

Απόψεις για το συγκεκριμένο θέμα υπάρχουν πολλές και καμία 100% τεκμηριωμένη ενώ ο αντίλογος υπάρχει πάντα. Προς το παρόν ο Διεθνής Οργανισμός Υγείας, η Ε.Ε και όλοι οι υπόλοιποι επίσημοι αρμόδιοι φορείς έχουν διαφορετική άποψη από αυτή που εκφράζεις εσύ και επίτρεψε μου να έχω μια μεγαλύτερη εμπιστοσύνη σε αυτούς παρά στα δικά σου λεγόμενα (χωρίς παρεξήγηση). Ακόμα βέβαια και αν ίσχυε αυτό που λες, με το να ξηλώσουν την κεραία που βρίσκεται απέναντι από το σπίτι μου δεν θα καταφέρουν τίποτα αφού η Cosmote/Vodafone/WIND/whatever θα ενισχύσει την εμβέλεια γειτονικών κεραιών για να "μισοκαλύψει" το κενό συνεπώς δεν νομίζω πως θα υπάρξει σημαντική διαφορά. Ακόμα δεν μπορείς ούτε να καθορίσεις εσύ τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να χρησιμοποιεί ο καθένας το κινητό του από τη στιγμή που δεν γνωρίζεις τις δικές μου τηλεπικοινωνιακές ανάγκες που καθορίζονται από τη δουλειά μου. Μπορεί εγώ να είμαι όλη μέρα στο δρόμο και να χρειάζομαι το κινητό μου συνεχώς. Τέλος επειδή είναι δικαίωμα μου η επικοινωνία μέσω κινητού σε όλη την Ελλάδα και δικαίωμα του provider μου να καλύπτει όλη την Ελλάδα όπως απορρέει από την άδεια λειτουργίας του (την οποία χρυσοπλήρωσε και η οποία τον υποχρεώνει μάλιστα να καλύπτει συγκεκριμένο ποσοστό του πληθυσμού τηα χώρας θέτοντας παράλληλα και άλλα ποιοτικά standards που έχουν να κάνουν άμεσα με κάλυψη και χωρητικότητα), το νόμο και τις αποφάσεις όλων των αρμόδιων φορέων δεν μπορεί να τα ακυρώσει κανείς φέρνοντας ως επιχειρήματα εικασίες...

 

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τους Kotsianis7 και bored01...

 

kotsianis για τις τηλεοπτικούς αναμεταδότες είχα κάνει λόγο και εγω σε φόρουμ που διαβάζει το δημοτικό συμβούλιο της περιοχής μου.Σου στέλνω το λινκ να δεις τι τους είπα.

 

Αν και άσχετο με την συζήτηση να πω ότι απογοητεύομαι μέρα με τη μέρα από την Κοσμοτέ.

Δεν μπορεί να έχω (ακόμα) φουλ σήμα στο χωριό μου και να κλείνει η γραμμή στα καλά καθούμενα αδικαιολόγητα.

Αυτό συμβαίνει στο 50% των κλήσεων!!!

Επίσης όταν καλώ κάπου πολλές φορές μόλις ανοίξει η γραμμή για τα πρώτα 5" δεν ακούω τίποτα!!!:blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...