Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω πριν ενα μηνα στην Αθηνα δε συναντησα προβλημα,ημουνα στο γαλατσι που ειναι σχετικα διπλα στο κεντρο της Αθηνας,ενα ντου κανεις και φτανεις ομονοια,ενταξει δε νομιζω να ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα,τωρα οσο αναφορα το mobile internet,αμα μπαινεις 10 λεπτα και πληρωνεις ενα σωρο χρηματα με καποια βοντα που λειτουργει αψογα τι να το κανεις? εκτος και γινει με σταθερο παγιο αλλα απεριοριστη χρηση οπως με το adsl,ενταξει ποιοτητα εχει ενα σωρο υπηρεσιες λειτουργουν καλα,απο καλυψη ομως πως παμε?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγω πριν ενα μηνα στην Αθηνα δε συναντησα προβλημα,ημουνα στο γαλατσι που ειναι σχετικα διπλα στο κεντρο της Αθηνας,ενα ντου κανεις και φτανεις ομονοια,ενταξει δε νομιζω να ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα,τωρα οσο αναφορα το mobile internet,αμα μπαινεις 10 λεπτα και πληρωνεις ενα σωρο χρηματα με καποια βοντα που λειτουργει αψογα τι να το κανεις? εκτος και γινει με σταθερο παγιο αλλα απεριοριστη χρηση οπως με το adsl,ενταξει ποιοτητα εχει ενα σωρο υπηρεσιες λειτουργουν καλα,απο καλυψη ομως πως παμε?

Το να λέει ο καθένας ότι νομίζει για την κάλυψη της Vodafone δεν βγάζει συμπέρασμα εκτός του ότι ξεφεύγει από το τόπικ.

Είτε σου πουν ναι είναι Νούμερο 1, είτε Νούμερο 2, είτε εγώ πιάνω καλά, ή σε μένα χάλια, ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του στο σημείο που είναι για τις υπηρεσίες που τον ενδιαφέρουν και το κόστος τους.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε αλλά σκέφτομαι να αλλάξω τη cosmote μόνο και μόνο για την κάλυψη. Στο σπίτι μου αν δεν πάω στο μπαλκόνι δεν πιάνω ποτέ καλό σήμα για να μιλήσω χωρίς διακοπές και στο χωριό μου που πάω συχνά στα Γιάννενα δεν υπάρχει σήμα καθολου μέσα στο σπίτι.

Στο κέντρο που κατεβαίνω καθημερινά (Σόλωνος) το σήμα είναι πάντα άψογο, σε αντίθεση με όσα λέτε εδώ. Αυτά, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

billy 14

 

an einai esti ta pragmata opos les, kai kapia alli eteria pianei sta sigekrimena simia pou zeis tote min to skeftese katholou na allaxeis stin eteria pou volevei esena ,iparhoun teties simptoseis kai tetia provlimata me to sima .

Link to comment
Share on other sites

Εγω πριν ενα μηνα στην Αθηνα δε συναντησα προβλημα,ημουνα στο γαλατσι που ειναι σχετικα διπλα στο κεντρο της Αθηνας,ενα ντου κανεις και φτανεις ομονοια,ενταξει δε νομιζω να ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα,τωρα οσο αναφορα το mobile internet,αμα μπαινεις 10 λεπτα και πληρωνεις ενα σωρο χρηματα με καποια βοντα που λειτουργει αψογα τι να το κανεις? εκτος και γινει με σταθερο παγιο αλλα απεριοριστη χρηση οπως με το adsl,ενταξει ποιοτητα εχει ενα σωρο υπηρεσιες λειτουργουν καλα,απο καλυψη ομως πως παμε?

 

Mε τη διαφορά iced earth ότι εγώ αλλά και άλλα παιδιά στο forum είμαστε μόνιμοι κάτοικοι Αθηνών. Εγώ προσωπικά μένω στο κέντρο, δουλέυω στο κέντρο, βγαίνω στο κέντρο και λόγω δουλειάς χρησιμοποιώ αρκετά το κινητό μου. Νομίζω πως μια καλύτερη εικόνα δικαιούμαι να έχω. Τώρα συγκεκριμένα για Γαλάτσι δεν ξέρω και ούτε έχω ακούσει κάτι αλλά με μία απλή επίσκεψη δεν βλέπεις πολλά πράγματα... Ως προς τα data, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν mobile connect cards και τις χρησιμοποιούν άρκετά (εκεί έχει και προγράμματα με δωρεάν όγκο) και δικαιούνται να έχουν ταχύτητες που έστω πλησιάζουν τις ονομαστικές.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα πράματι σε ορισμένα σημεία είναι πολύ καλύτερη η TIM και η Vodafone. Όμως, εγώ έχω να πω τα εξής. Επειδή κι εγώ είμαι κάτοικος αθηνών, και είχα vodafone για ένα χρόνο, παρατηρησα (για την αθήνα πάντα) ότι η vodafone είναι πολύ καλή σε εξωτερικούς χώρους. Σε εσωτερικούς όμως χάνει πολύ... Για το backbone της δεν γίνεται λόγος, είναι τρομερό! Επίσεις, εκεί που πιάνει καλά, έχει και τρομερή ποιότητα ήχου! Αλλα είναι αναξιοπιστη. Και όταν λέω αναξιόπιστη, το εννοώ. Εγώ πχ με το nokia 6680, είχα φτάσει σε σημείο να έχω το κινητό στην τσέπη και να σκεύτομαι αμα είναι να το κρατήσω στο χέρι γιατί δεν θα πιάνει. Ακόμα, τουλάχιστον Άνω Κυψέλη που μένω εγώ, η vodafone έχει τρομερά προβλήματα έλλειψης χωρητικότητας!!! Πολύ σπάνια χτυάει το κινητό όταν σε παίρνει ο άλλος. Τις ποιο πολλές φορές απλά σου έρχεται μήνυμα ότι σε πήρε. Ακόμα, με την vodafone, έχω παρατηρήσει πάρα πάρα πάρα πολλές φορές πολλά σπασίματα στην διάρκεια ομιλίας λόγω των συνεχών handover που οφείλεται στις πιταρισμένες κεραίες! Τα handover είναι τόσα πολλά, που πολλές φορές δεν μπορείς ούτε κάν να μιλήσεις! (Στην κυψέλη υπάρχουν και dropped calls) Και αυτό μου το έχουν πεί και πολλοί φίλοι μου οι οποίοι με άκουσαν και έκαναν φορητότητα σε cosmote. Αυτοί έμεναν στον άλιμο, βούλα, ίλιον και γλυφάδα. Οπότε μάλλον η κατάσταση είναι γενικότερη...

Για να λέμε του στραβού το δίκιο, η cosmote μπορεί να είναι ό,τι είναι, μπορεί να ακούς τον άλλον σα να μιλάει μέσα από πηγάδι όπως λένε πολλοί, μπορεί να μην έχει καλές ταχύτητες, αλλά τουλάχιστον ξέρεις πως όταν το κινητό σου έχει ακόμα και μια γραμμή σήμα, θα μπορείς να μιλήσεις. Ενώ με την voda, δεν είσαι σίγουρος ακόμα και όταν έχει παραπάνω από μια γραμμές... Αυτό συμαβαίνει δυστηχώς και στο 3G, που μπορεί η voda να έχει πιο πυκνο δίκτυο, αλλά πάλι δεν είναι αξιόπιστο, αφού παρουσιάζει πολλά κολλήματα... Και επίσεις, πιστεύω πως το χειρότερο σημείο για να μετρήσει κάποιος την απόδοση μιας εταιρίας, είναι το κέντρο. Αυτό γιατί επειδή το κέντρο μαζεύει πολύ κόσμο, όλες οι εταιρίες προσαθούν να είναι τσιταρισμένες στο full εκεί! Πιστεύω πως μια αντικειμενική μέτρηση,πρέπει να γίνεται στον δρόμο, μεσα στο αμάξι.

Και δύο τελευταία πράγματα... Επειδή τις προάλλες μίλαγα με έναν προϋστάμενο της cosmote, μου έλεγε πως στην Άνω Κυψέλη που μένω εγώ, έχουν την μεγαλύτερη συγκέντρωση συνδρομητών απ' όλη την Αθήνα!! Γι' αυτό στην περιοχή μου η κάλυψη είναι ΑΨΟΓΗ!! (Ενδεικτικά, πιάνω 5/7 GSM στο ασανσέρ, μόλις βγώ πιάνω 7/7 3G)

Και τέλος, αν έχει δει κανείς το netmonitor για GSM Vodafone, θα δεί πως όλες οι κεραίες δουλεύουν στο full και έιναι πολύ μακρυά! Εγώ συγκεκριμένα στην κυψέλη, έπιασα 5 κεραίες vodafone, οι οποίες έιχαν όλες ΤΑ γύρω στο 10-11!! δηλαδή ήταν στου διαόλου την μάνα, και κάθε φορά που μίλαγα, ψηνόμουν! Όχι, ευχαριστώ αλλά δε θα πάρω, πήγα στην cote, η οποία έχει 4 κεραίες γύρω από το σπίτι μου, με ΤΑ 0 και AFS κωδικοποίηση...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα πράματι σε ορισμένα σημεία είναι πολύ καλύτερη η TIM και η Vodafone. Όμως, εγώ έχω να πω τα εξής. Επειδή κι εγώ είμαι κάτοικος αθηνών, και είχα vodafone για ένα χρόνο, παρατηρησα (για την αθήνα πάντα) ότι η vodafone είναι πολύ καλή σε εξωτερικούς χώρους. Σε εσωτερικούς όμως χάνει πολύ... Για το backbone της δεν γίνεται λόγος, είναι τρομερό! Επίσεις, εκεί που πιάνει καλά, έχει και τρομερή ποιότητα ήχου! Αλλα είναι αναξιοπιστη. Και όταν λέω αναξιόπιστη, το εννοώ. Εγώ πχ με το nokia 6680, είχα φτάσει σε σημείο να έχω το κινητό στην τσέπη και να σκεύτομαι αμα είναι να το κρατήσω στο χέρι γιατί δεν θα πιάνει. Ακόμα, τουλάχιστον Άνω Κυψέλη που μένω εγώ, η vodafone έχει τρομερά προβλήματα έλλειψης χωρητικότητας!!! Πολύ σπάνια χτυάει το κινητό όταν σε παίρνει ο άλλος. Τις ποιο πολλές φορές απλά σου έρχεται μήνυμα ότι σε πήρε. Ακόμα, με την vodafone, έχω παρατηρήσει πάρα πάρα πάρα πολλές φορές πολλά σπασίματα στην διάρκεια ομιλίας λόγω των συνεχών handover που οφείλεται στις πιταρισμένες κεραίες! Τα handover είναι τόσα πολλά, που πολλές φορές δεν μπορείς ούτε κάν να μιλήσεις! (Στην κυψέλη υπάρχουν και dropped calls) Και αυτό μου το έχουν πεί και πολλοί φίλοι μου οι οποίοι με άκουσαν και έκαναν φορητότητα σε cosmote. Αυτοί έμεναν στον άλιμο, βούλα, ίλιον και γλυφάδα. Οπότε μάλλον η κατάσταση είναι γενικότερη...

Για να λέμε του στραβού το δίκιο, η cosmote μπορεί να είναι ό,τι είναι, μπορεί να ακούς τον άλλον σα να μιλάει μέσα από πηγάδι όπως λένε πολλοί, μπορεί να μην έχει καλές ταχύτητες, αλλά τουλάχιστον ξέρεις πως όταν το κινητό σου έχει ακόμα και μια γραμμή σήμα, θα μπορείς να μιλήσεις. Ενώ με την voda, δεν είσαι σίγουρος ακόμα και όταν έχει παραπάνω από μια γραμμές... Αυτό συμαβαίνει δυστηχώς και στο 3G, που μπορεί η voda να έχει πιο πυκνο δίκτυο, αλλά πάλι δεν είναι αξιόπιστο, αφού παρουσιάζει πολλά κολλήματα... Και επίσεις, πιστεύω πως το χειρότερο σημείο για να μετρήσει κάποιος την απόδοση μιας εταιρίας, είναι το κέντρο. Αυτό γιατί επειδή το κέντρο μαζεύει πολύ κόσμο, όλες οι εταιρίες προσαθούν να είναι τσιταρισμένες στο full εκεί! Πιστεύω πως μια αντικειμενική μέτρηση,πρέπει να γίνεται στον δρόμο, μεσα στο αμάξι.

Και δύο τελευταία πράγματα... Επειδή τις προάλλες μίλαγα με έναν προϋστάμενο της cosmote, μου έλεγε πως στην Άνω Κυψέλη που μένω εγώ, έχουν την μεγαλύτερη συγκέντρωση συνδρομητών απ' όλη την Αθήνα!! Γι' αυτό στην περιοχή μου η κάλυψη είναι ΑΨΟΓΗ!! (Ενδεικτικά, πιάνω 5/7 GSM στο ασανσέρ, μόλις βγώ πιάνω 7/7 3G)

Και τέλος, αν έχει δει κανείς το netmonitor για GSM Vodafone, θα δεί πως όλες οι κεραίες δουλεύουν στο full και έιναι πολύ μακρυά! Εγώ συγκεκριμένα στην κυψέλη, έπιασα 5 κεραίες vodafone, οι οποίες έιχαν όλες ΤΑ γύρω στο 10-11!! δηλαδή ήταν στου διαόλου την μάνα, και κάθε φορά που μίλαγα, ψηνόμουν! Όχι, ευχαριστώ αλλά δε θα πάρω, πήγα στην cote, η οποία έχει 4 κεραίες γύρω από το σπίτι μου, με ΤΑ 0 και AFS κωδικοποίηση...

 

To πρόβλημα σου αυτό το έχεις αναφέρει νομίζω παραπάνω. Τέλως πάντων θεωρώ ότι γενικεύεις λίγο αυθαίρετα αφού το πρόβλημα είναι μόνο στη περιοχή σου. Και εμένα δεν έπιανε καθόλου η Cosmote στο παλιό μου γραφείο, αλλά δεν βγαίνω να πω πως η Cosmote δεν πιάνει πουθενά στην Αθήνα...:O Όσο για αυτό που λες με τους εσωτερικούς χώρους έγω πάλι παρατηρώ το ακριβώς αντίθετο στο κέντρο!:rolleyes: :wacko: :confused: Την Cosmote να χάνει εντός κτιρίων και σε κεντρικότατους δρόμους όπως Ακαδημίας, Σόλωνος, Μητροπόλεως κ.λ.π Τι να πω...:worry: Και πίστεψε με δεν είμαι ο μόνος που το λέει...

 

Τέλος ως προς τα προβλήματα χωρητικότητας της Vodafone εδώ πραγματικά μου ήρθε να γελάσω, αν υπάρχει κάποιο δίκτυο που έχει πρόβλημα χωρητικότητας στην Αθήνα αυτό είναι σίγουρα η Cosmote. Ξέρεις πόσες φορές με Cosmote πρωι εργάσιμης, στο Σύνταγμα και να μου βγαίνει στην οθόνη "δίκτυο απασχολημένο"? Με τις άλλες δύο ποτέ... Και μην πετάμε ανακρίβειες του τύπου "όταν σε καλούν σπάνια χτυπάει το κινητό" γιατι προφανώς και δεν ισχύει (εκτός αν εγώ και όλοι μου οι συνάδελφοι και γνωστοί έχουμε μαγικά κινητά...);)

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα σου αυτό το έχεις αναφέρει νομίζω παραπάνω. Τέλως πάντων θεωρώ ότι γενικεύεις λίγο αυθαίρετα αφού το πρόβλημα είναι μόνο στη περιοχή σου. Και εμένα δεν πιάνει καθόλου η Cosmote στο γραφείο μου, αλλά δεν βγαίνω να πω πως η Cosmote δεν πιάνει πουθενά στην Αθήνα...:O Όσο για αυτό που λες με τους εσωτερικούς χώρους έγω πάλι παρατηρώ το ακριβώς αντίθετο στο κέντρο!:rolleyes: :wacko: :confused: Την Cosmote να χάνει εντός κτιρίων και σε κεντρικότατους δρόμους όπως Ακαδημίας, Σόλωνος, Μητροπόλεως κ.λ.π Τι να πω...:worry: Και πίστεψε με δεν είμαι ο μόνος που το λέει...

 

Τέλος ως προς τα προβλήματα χωρητικότητας της Vodafone εδώ πραγματικά μου ήρθε να γελάσω, αν υπάρχει κάποιο δίκτυο που έχει πρόβλημα χωρητικότητας στην Αθήνα αυτό είναι σίγουρα η Cosmote. Ξέρεις πόσες φορές με Cosmote πρωι εργάσιμης, στο Σύνταγμα και να μου βγαίνει στην οθόνη "δίκτυο απασχολημένο"? Με τις άλλες δύο ποτέ... Και μην πετάμε ανακρίβειες του τύπου "όταν σε καλούν σπάνια χτυπάει το κινητό" γιατι προφανώς και δεν ισχύει (εκτός αν εγώ και όλοι μου οι συνάδελφοι και γνωστοί έχουμε μαγικά κινητά...);)

 

Φίλε bored01, γνωρίζω πολύ καλά τα προβλήματα που έχει η cosmote στο κέντρο, όπως επίσεις γνωρίζω πολύ καλά ότι η vodafone έχει πολύ μεγαλύτερη χωρητικότητα σε σχέση με την cosmote, πράγμα το οποίο το ανέφερα και στην αρχή του post μου. Αρχικά, δεν νομίζω να είπα πουθενά πως η vodafone δεν πιάνει πουθενά στην Αθήνα επειδή δεν πιάνει στην Κυψέλη... Το πρόβλημα που ανέφερα, το έχω όντως αναφέρει πάλι, και θα το αναφέρω συνέχεια μέχρι να γίνει κάτι... Η χωρητικότητα στην οποία αναφέρομαι, δεν είναι αυτή του κεντρικού backbone της voda, αλλά η διαθεσιμότητα των TimeSlots των κεραιών... Και πίστεψε με, αν έρθεις καμια βόλτα από κυψέλη, θα δείς πως και το δικό σου "μαγικό" κινητό, θα ξεχάσει να κάνει τα μαγικά του!

Επίσεις, απλά ανέφερα το πρόβλημα που αντιμετώπισα. Γενίκευσα αναφέροντας προβλήματα τα οποία είχαν φίλοι μου σε 4 περιοχές τις οποίες και ανέφερα... Και μπορεί η cosmote να είναι ο,τι είναι όπως ξαναείπα, αλλά εγώ ξέρω ότι δεν έχει τύχει ποτέ να μείνω χωρίς σήμα (Το μοναδικό μέρος που έχω δεί πολύ καλύτερη ποιότητα σήματος vodafone από cosmote, είναι το κορωπί και γενικότερα εκείνη η περιοχή), πράγμα το οποίο με την vodafone το πάθαινα πάρα πολύ συχνά! (Και δυστηχώς όχι μόνο στην Κυψέλη)

Και ξαναλέω... Μην κοιτάς μόνο το κέντρο! Η πραγματική εικόνα μιας εταιρίας φαίνεται στο κάθε μικρό δρομάκι και συνοικία... Για να μη μιλήσουμε για επαρχεία που η cote δεν έχει ανταγωνισμό!

 

Φιλικά πάντα,

Κώστας

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Φίλε bored01, γνωρίζω πολύ καλά τα προβλήματα που έχει η cosmote στο κέντρο, όπως επίσεις γνωρίζω πολύ καλά ότι η vodafone έχει πολύ μεγαλύτερη χωρητικότητα σε σχέση με την cosmote, πράγμα το οποίο το ανέφερα και στην αρχή του post μου. Αρχικά, δεν νομίζω να είπα πουθενά πως η vodafone δεν πιάνει πουθενά στην Αθήνα επειδή δεν πιάνει στην Κυψέλη... Το πρόβλημα που ανέφερα, το έχω όντως αναφέρει πάλι, και θα το αναφέρω συνέχεια μέχρι να γίνει κάτι... Η χωρητικότητα στην οποία αναφέρομαι, δεν είναι αυτή του κεντρικού backbone της voda, αλλά η διαθεσιμότητα των TimeSlots των κεραιών... Και πίστεψε με, αν έρθεις καμια βόλτα από κυψέλη, θα δείς πως και το δικό σου "μαγικό" κινητό, θα ξεχάσει να κάνει τα μαγικά του!

Επίσεις, απλά ανέφερα το πρόβλημα που αντιμετώπισα. Γενίκευσα αναφέροντας προβλήματα τα οποία είχαν φίλοι μου σε 4 περιοχές τις οποίες και ανέφερα... Και μπορεί η cosmote να είναι ο,τι είναι όπως ξαναείπα, αλλά εγώ ξέρω ότι δεν έχει τύχει ποτέ να μείνω χωρίς σήμα (Το μοναδικό μέρος που έχω δεί πολύ καλύτερη ποιότητα σήματος vodafone από cosmote, είναι το κορωπί και γενικότερα εκείνη η περιοχή), πράγμα το οποίο με την vodafone το πάθαινα πάρα πολύ συχνά! (Και δυστηχώς όχι μόνο στην Κυψέλη)

Και ξαναλέω... Μην κοιτάς μόνο το κέντρο! Η πραγματική εικόνα μιας εταιρίας φαίνεται στο κάθε μικρό δρομάκι και συνοικία... Για να μη μιλήσουμε για επαρχεία που η cote δεν έχει ανταγωνισμό!

 

Φιλικά πάντα,

Κώστας

 

Τι να πω. Δεν ξέρω γιατι τέτοια κατάσταση στη Κυψέλη. Αν είναι όντως έτσι καλά κάνεις και έχεις Cosmote.:happy: Πάντως αυτά που ανέφερα είναι κάποιες γενικές παρατηρήσεις για το κέντρο σαν χρήστης (γιατι έχω καιρό να πιάσω στα χέρια μου netmonitor αφού έχασα το παλιό μου nokia:( )που με οδήγησαν στο να κόψω τη σύνδεση μου με τη Cosmote. Ανεπαρκές σήμα σε εσωτερικούς χώρους, πολλά failed calls ("δίκτυο απασχολημένο") αλλά και dropped calls καθώς και χάλια ποιότητα συνομιλίας (βέβαια ξέρω ότι σε αυτό το τομέα έχει βαλτιωθεί αισθητά:) ). Και μιλάω για περιοχές του κέντρου όπως Κολωνάκι/Λυκαβηττός,Παγκράτι/Μετς και γύρω από το Παναθηναικό στάδιο, Θησείο και Ψυρρή, πίσω από την Αμερικανική πρεσβεία και βέβαια Σύνταγμα. Εκτός κέντρου σε Κηφισιά,Ν. Ερυθραία, Φιλοθέη και σε κάποια σημεία στο Πειραιά. Και το θεωρώ πραγματικά κρίμα για μία εταιρεία που έχει κάνει τόσο καλή δουλειά στην επαρχία να έχει στην Αθήνα τέτοια προβλήματα...

 

Άσχετο, εγώ δεν έχω βρεθεί ποτέ εντός Αθηνών σε σημείο που να μην καθόλου σήμα ούτε η Vodafone ούτε η Cosmote (σε εξωτερικούς χώρους). Τόσο τυχερός είμαι?:rolleyes: :happy:

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, εγώ δεν έχω βρεθεί ποτέ εντός Αθηνών σε σημείο που να μην καθόλου σήμα ούτε η Vodafone ούτε η Cosmote (σε εξωτερικούς χώρους). Τόσο τυχερός είμαι?:rolleyes: :happy:

 

έλα στη Θεσσαλία,έχω να σου δείξω πολλά μα πολλά μέρη:p Ενδεικτικά αναφέρω ότι είχα πάει πρόσφοτα Τσαγκαράδα και ότι ενώ η ΤΙΜ έπιανε σε πολύ περίεργα σημεία...vodafone/cosmote ήταν χάλια...:( To ίδιο και στο Ανθοχώρι Ν.Καρδίτσας!

Από εκεί και πέρα στην Αθήνα το πρόβλημα της Cosmote όσον αφορά τη χωρητικότητα και το σήμα σε κάποιες περιοχές το έχω ακούσει και από άλλους συγγενείς μου και γνωστούς μου...Δε μου πέφτει βέβαια ιδιαίτερα λόγος για Αθήνα απλά για Vodafone/TIM δεν έχω ακούσει παράπονα! Μάλιστα σ τη Ζωγράφου που μένει ένας γνωστός μου μέσα στο σπίτι του πιάνει μόνο ΤΙΜ(και αρκετά καλά:!: ) Γενικότερα στην Αθήνα δε μπορούμε να μιλάμε γενικά για κάλυψη αλλά μόνο κατα περιοχές.Εδώ στο Βόλο μιλάμε κατά περιοχές:p :lol:

τέλος ο ήχος της cosmote εγώ προσωπικά δεν έχω δει να βελτιώνεται. μάλιστα οι "καρδούλες" όπως είπε ο kostas_pav ακούγονται ακόμα και στο 3g!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να είναι οι κεραίες της Cosmote πιο κοντά, με την διαφορά που βλέπεις στο TA. Μπορείς να υπολογίσεις και πόσο μακριά σου είναι με μια απόκλιση 200-150 μέτρων, αλλά γενικά το δίκτυο της Cosmote πάλαι πότε DCS1800 ως νεότερο GSM1800 +eGSM900 και ότι άλλο, επιβάλλει πύκνωση των κεραιών ( μεγάλο κόστος ) αλλά περισσότερη χωρητικότητα. Παρόλα αυτά επιβάλλονται τα e-gsm για τους εσωτερικούς χώρους. Πάντως ο καθένας χρησιμοποεί ότι τον βολεύει, είναι καλύτερα να μεταφερθείτε στους διαξιφισμούς, δεν βοηθάει να λέμε, η Cosmote είναι καλύτερη από την vodafone, ΤΙΜ, χειρότερη ή όχι αυθαίρετα, απλώς να επισημαίνουμε διαφορές στις καλύψεις ( βελτίωση, χειροτέρεψη ) ανά περιοχή.
Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να είναι οι κεραίες της Cosmote πιο κοντά, με την διαφορά που βλέπεις στο TA. Μπορείς να υπολογίσεις και πόσο μακριά σου είναι με μια απόκλιση 200-150 μέτρων, αλλά γενικά το δίκτυο της Cosmote πάλαι πότε DCS1800 ως νεότερο GSM1800 +eGSM900 και ότι άλλο, επιβάλλει πύκνωση των κεραιών ( μεγάλο κόστος ) αλλά περισσότερη χωρητικότητα

 

Όπως το είπες. Πάλαι ποτέ. Πλέον στα αστικά κέντρα 1800 χρησιμοποιούν όλες οι εταιρείες. Συνεπώς και πυκνό δίκτυο (μη σου πω ότι σε ορισμένες περιπτώσεις η Cosmote φαίνεται να έχει αραιότερο δίκτυο από τις άλλες!:O ). Αυτά τα περί πυκνής Cosmote, αραιών Vodafone-TIM ανήκουν στο παρελθόν, τουλάχιστον στα αστικά κέντρα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπες. Πάλαι ποτέ. Πλέον στα αστικά κέντρα 1800 χρησιμοποιούν όλες οι εταιρείες. Συνεπώς και πυκνό δίκτυο (μη σου πω ότι σε ορισμένες περιπτώσεις η Cosmote φαίνεται να έχει αραιότερο δίκτυο από τις άλλες!:O ). Αυτά τα περί πυκνής Cosmote, αραιών Vodafone-TIM ανήκουν στο παρελθόν, τουλάχιστον στα αστικά κέντρα.

 

Και μολις βγαινεις απο την Αθηνα το χαος :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και μολις βγαινεις απο την Αθηνα το χαος :rolleyes:

Εξαρτάται από τη περιοχή...:rolleyes: (και όταν μιλάω για αστικά κέντρα δεν εννοώ μόνο την Αθήνα).

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι ευχαριστημενος απο την κοσμοτε,δε με εχει αφησει ποτε ενω ειναι η μονη ελληνικη εταιρια που πιανει στην ενδοχωρα των σκοπιων και της Βουλγαριας

 

Το καλο με την κοσμοτε ειναι οτι χρησιμοποιει ολα τα διαθεσιμα καναλια ενω το μοναδικο μειονεκτημα που βρισκω στο δικτυο της ειναι οτι σου κατεβαζει γρηγορα την ενεργεια της μπαταριας της συσκευης σου

 

Τωρα ενταξει οσο αναφορα αυτο που λενε για τις διακοπες που παρατηρητε στη συνομιλια κατα την εναλαγη καναλιων εγω τουλαχιστον δεν εχω προβλημα γιατι την πιανω με -55 dbm στα 500 μετρα περιπου και εχω αριστη ποιοτητα

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτό με την εναλλαγή των καναλιών που λένε ισχύει...

Κι εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την Cosmote, (που δεν χρησιμοποιεί όλα τα διαθέσιμα κανάλια όπως λες - αν βάλεις το netmonitor και στην επιλογή CALL BEARER βάλεις REVERSE, θα δείς πως το κινητό σου θα περνάει την κλήση μέσα από αχρησιμοποίητα κανάλια, όχι παντού όμως-) αλλά πράγματι καταλαβαίνεις πότε κάνει handover από το σπάσιμο της φωνής.

Και αυτό πιστεύω πως γίνεται λόγω και της παραλληλης πτώσης κωδικοποίησης ήχου... Πχ όταν είσαι στην κεραία Α και έχεις AFS, κατά το handover θα πέσεις στην Β που είναι πιο φορτωμένη και θα πέσει η κωδικοποίηση σε AHS1 ή AHS0...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που επισκέφτηκα περιοχές των Αγράφων είτε αυτά ανήκουν στον νομό Καρδίτσας είτε στον νομό Ευρυτανίας ,η υπεροχή της cosmote ήταν καθολική, δεύτερη (με αρκετά μεγάλη διαφορά) η wind και παντελώς απούσα ήταν η ''μεγάλη'' vodafone. Χωριά όπως το Πετρίλο το Βαλάρυ τα Βραγγιαννά το Τροβάδο (καθώς και οι γύρω περιοχές) είχαν σήμα μόνο απο την cosmote και ελάχιστα απο την wIND.

Αυτά....................

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω τη σημερον ημερα να υπαρχει κατοικημενη περιοχη η οποια να μην γνωριζει το δικτυο της κοσμοτε,οι επενδυσεις θα πρεπει να γινονται στα κυριως απαραιτητα και το κυριοτερο για τους πελατες ειναι η καλυψη,ωραιες οι διαφημησεις αλλα να γινονται οποτε πρεπει,οχι οπως κανει η βονταφον καθε 5 λεπτα,να κοιταξουν λιγο τα δικτυα τους και να μη νιαζονται μονο για το πως θα μας αρπαξουν τα λεφτα
Link to comment
Share on other sites

και να μη νιαζονται μονο για το πως θα μας αρπαξουν τα λεφτα

 

Ε βέβαια, γιατι η Cosmote είναι κοινωφελές ίδρυμα και δεν τη νοιάζει να μας αρπάξει τα λεφτά... Είναι υπεράνω χρημάτων...:X :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω τη σημερον ημερα να υπαρχει κατοικημενη περιοχη η οποια να μην γνωριζει το δικτυο της κοσμοτε,οι επενδυσεις θα πρεπει να γινονται στα κυριως απαραιτητα και το κυριοτερο για τους πελατες ειναι η καλυψη,ωραιες οι διαφημησεις αλλα να γινονται οποτε πρεπει,οχι οπως κανει η βονταφον καθε 5 λεπτα,να κοιταξουν λιγο τα δικτυα τους και να μη νιαζονται μονο για το πως θα μας αρπαξουν τα λεφτα

Ειλικρινά... πιστεύεις ότι το να υποστηρίζεις ΤΟΣΟ την Cosmote βοηθάει; Και εμένα μου αρέσει και με βολεύει και την χρησιμοποιώ αλλά όλοι είναι Α.Ε. Εδώ αναφερόμαστε για ενημέρωση σε κάλυψη.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που επισκέφτηκα περιοχές των Αγράφων είτε αυτά ανήκουν στον νομό Καρδίτσας είτε στον νομό Ευρυτανίας ,η υπεροχή της cosmote ήταν καθολική, δεύτερη (με αρκετά μεγάλη διαφορά) η wind και παντελώς απούσα ήταν η ''μεγάλη'' vodafone. Χωριά όπως το Πετρίλο το Βαλάρυ τα Βραγγιαννά το Τροβάδο (καθώς και οι γύρω περιοχές) είχαν σήμα μόνο απο την cosmote και ελάχιστα απο την wIND.

Αυτά....................

Η Wind είχε (από καιρό) κάποιο πρόγραμμα επέκτασης στην περιοχή αλλά από ότι φαίνεται θα τα ρίξουν στο marketing τα χρήματα :blink: Πάντως η αλήθεια του θεού αν είναι μια περιοχή στο Ν.Καρδίτσας που είναι ΠΟΛΥ καλύτερη η Cosmote από τις άλλες,ε,αυτή είναι η Αργιθέα;) η Wind έχει ρίξει λεφτά στα ορεινά(ακόμα και επί εποχής telestet) αλλά όχι σε αυτό το κομμάτι της Πίνδου... lefkaditis πέρασες από κάτι χωριά που είναι πίσω από τα Κανάλια; Εκεί έχει κάλυψη η Cosmote; Βελτιώθηκε; Θυμάμαι είχε κάτι τρυπάρες:p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η Wind είχε (από καιρό) κάποιο πρόγραμμα επέκτασης στην περιοχή αλλά από ότι φαίνεται θα τα ρίξουν στο marketing τα χρήματα :blink: Πάντως η αλήθεια του θεού αν είναι μια περιοχή στο Ν.Καρδίτσας που είναι ΠΟΛΥ καλύτερη η Cosmote από τις άλλες,ε,αυτή είναι η Αργιθέα;) η Wind έχει ρίξει λεφτά στα ορεινά(ακόμα και επί εποχής telestet) αλλά όχι σε αυτό το κομμάτι της Πίνδου... lefkaditis πέρασες από κάτι χωριά που είναι πίσω από τα Κανάλια; Εκεί έχει κάλυψη η Cosmote; Βελτιώθηκε; Θυμάμαι είχε κάτι τρυπάρες:p

 

πΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΠΕΚΤΑΣΗς-ΒΕΛΤΙΩΣΗς ΕΧΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΤΗΣ ΚΟΤΕ ΓΙΑ UMTS ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ (ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΚΑΤΑΡΓΕΙ ΤΟ ΥΠΑΡΧΟΝ GSM) ΟΜΩς ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΑΛΛΑ... ΟΠΟΥ ΑΚΟΥΣ ΠΟΛΛΑ ΚΕΡΑΣΙΑ ΚΡΑΤΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΛΑΘΙ ΚΛΠ.. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΤΩΝΕΙ ΚΛΠ ΚΛΠ

Link to comment
Share on other sites

Η Wind είχε (από καιρό) κάποιο πρόγραμμα επέκτασης στην περιοχή αλλά από ότι φαίνεται θα τα ρίξουν στο marketing τα χρήματα :blink: Πάντως η αλήθεια του θεού αν είναι μια περιοχή στο Ν.Καρδίτσας που είναι ΠΟΛΥ καλύτερη η Cosmote από τις άλλες,ε,αυτή είναι η Αργιθέα;) η Wind έχει ρίξει λεφτά στα ορεινά(ακόμα και επί εποχής telestet) αλλά όχι σε αυτό το κομμάτι της Πίνδου... lefkaditis πέρασες από κάτι χωριά που είναι πίσω από τα Κανάλια; Εκεί έχει κάλυψη η Cosmote; Βελτιώθηκε; Θυμάμαι είχε κάτι τρυπάρες:p

Κανάλια? Τι εννοείς Μιχάλη?

Καλορίζικο το 6233!

Στο μόνο σημείο που είχε πρόβλημα η cosmote (και έπιανε μόνο η wind) ήταν η διαδρομή που παει προς Βραγγιανά (ο δρόμος που υπάρχει απέναντι απο την Παναγία την Πελεκητή)

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...