Jump to content

Δείξτε το φωτογραφικό σας ταλέντο! (Smartphone Photos)


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά να κάνω μία χαζή ερώτηση;

Η ασπρόμαυρη φωτογραφία που βγαίνει κατευθείαν ασπρόμαυρη, με την φωτογραφία που βγήκε έγχρωμη και μετά έγινε ασπρόμαυρη, τί διαφορά έχουν;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να κάνω μία χαζή ερώτηση;

Η ασπρόμαυρη φωτογραφία που βγαίνει κατευθείαν ασπρόμαυρη, με την φωτογραφία που βγήκε έγχρωμη και μετά έγινε ασπρόμαυρη, τί διαφορά έχουν;

Απλά κάποια λιγα κινητά έχουν ασπρόμαυρη καμερα η οποία βγάζει περισσότερη λεπτομέρεια. Πχ. Huawei p9

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και νομίζω καδράρεις πιο σωστά όταν βλέπεις live b+w, καθότι φαίνονται καλύτερα τα contrast. Βλέπεις κατευθείαν το πραγματικό βαθύ μαύρο και το φωτεινό λευκό, ενώ στην χρωματισμένη φωτο απλά αρκείσαι στην αίσθηση της αντίθεσης που έχει το μάτι.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχώ διαβάσει παρα πολύ για την φωτογραφία,σε ερασιτεχνικό επίπεδο με entry-level DSLR παλιότερα και έχω μαθει πεντε πραγματα και έχω μία αντίληψη όσο να ναι,θέλω να πω ότι ο aptaliko πρωτίστως έχει μάτι.βλεπει κ καδραρει, το έχει ρε παιδί μου.ειναι φυσικό χάρισμα που οοοοσο και να διαβάζεις και ο,τι εργαλείο να έχεις άμα δεν το χεις κλαφτα.

Ότι κινητό και να του δώσεις θα βγάλει υπέροχη φωτογραφία.

Εν τω μεταξύ κι εγώ είμαι λάτρης του ασπρόμαυρου γιατί θεωρώ ότι αναδεικνύει το θέμα.

Συγχαρητήρια φίλε μου.

Αυτά με την ταπεινή μου γνώμη

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με τα ίδια εφόδια κι εγώ φίλε skatzivas, συμφωνώ και επαυξάνω για τα περί ταλέντου και πρωτίστως φωτογράφου προ φωτογραφικής ;)

 

Ήθελα να πω πως βλέπεις πιο έντονα αν έχεις όντως black and white παρά ένα greyscale πράγμα αν γυρίσεις την κάμερα κατευθείαν σε Live black and white αντί να περιμένεις να κάνεις μετά το edit.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το θέμα. Κάποιες φώτο φαίνονται καλύτερα με χρώμα, ψυχρή η ζεστή παλέτα κ κάποιες φαίνονται καλύτερα σε B&W.

 

Σε αυτή την περίπτωση που πχ βγήκες μια φωτογραφική εξόρμηση, το τράβηγμα με χρώμα και το edit σε δεύτερο χρόνο δουλεύει καλύτερα.

 

Όταν όμως έχεις θέμα που το φαντάζεσαι πιο πριν ότι θα βγει καλύτερο σε B&W, μπορείς να τραβήξεις κατευθείαν από την κάμερα.

Το πιρούνι του aptaliko πχ θα φαινόταν λιγότερο καλή με χρώμα. Φώναζε για B&W η συγκεκριμένη.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχώ διαβάσει παρα πολύ για την φωτογραφία,σε ερασιτεχνικό επίπεδο με entry-level DSLR παλιότερα και έχω μαθει πεντε πραγματα και έχω μία αντίληψη όσο να ναι,θέλω να πω ότι ο aptaliko πρωτίστως έχει μάτι.βλεπει κ καδραρει, το έχει ρε παιδί μου.ειναι φυσικό χάρισμα που οοοοσο και να διαβάζεις και ο,τι εργαλείο να έχεις άμα δεν το χεις κλαφτα.

Ότι κινητό και να του δώσεις θα βγάλει υπέροχη φωτογραφία.

Εν τω μεταξύ κι εγώ είμαι λάτρης του ασπρόμαυρου γιατί θεωρώ ότι αναδεικνύει το θέμα.

Συγχαρητήρια φίλε μου.

Αυτά με την ταπεινή μου γνώμη

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια. Μπορώ να πω ότι η φωτογραφία όπως όλα τα πράγματα στον κόσμο είναι κάτι που αναπτύσσεται, διδάσκεται, βελτιώνεται αλλά και όπως και όλα τα πράγματα στον κόσμο πρέπει να το θέλεις, να σου αρέσει και να διαθέτεις χρόνο. Ειδικά στη φωτογραφία πρέπει να σκέφτεσαι αφαιρετικά, να προσπαθείς δηλ. με το μυαλό σου να αφαιρείς πράγματα από το κάδρο σου πηγαίνοντας προς το θέμα σου ή άλλες φορές να προσθέτεις κάτι που θα το υποστηρίζει το θέμα σου οπότε οπισθοχωρείς και βάζεις και άλλα πράγματα στο κάδρο σου. Πρέπει να αλλάζεις γωνίες λήψης, να τολμάς να παίξεις με το φωτισμό και αν κρίνεις να κάψεις ακόμα και μέρη της. Η φωτογραφία πρέπει να βγάζει το συναίσθημα του φωτογράφου, πρέπει να προβληματίζει το θεατή ή ακόμα να τον βάζει μέσα στη φωτογραφία. Η φωτογραφία θέλει πειραματισμό και παιχνίδι αλλά θέλει και κριτική, σχόλια και κουβεντούλα, εδώ μέσα πολλά παιδιά έχουν αναδείξει αρκετές αρετές και έχουν βγάλει ωραίες φωτογραφίες. Ευχαριστώ και πάλι ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Απτάλικος χρησιμοποιείς έξτρα φακούς στο κινητό;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απτάλικος χρησιμοποιείς έξτρα φακούς στο κινητό;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Όχι, ούτε τρίποδο ούτε επεξεργασία στον H/Y γιατί βαριέμαι , εδώ στη DSLR έχω πάρει και τρίποδο και μονόποδο της Manfrotto αλλά έτσι κάθονται στο σακιδιάκι τους :lol:. Αυτό που σκέφτομαι να πάρω είναι ένα gimbal της DJI το osmo mobile για να καλυτερέψω τα βίντεο που τραβάω το μικρό. Γενικά όσα λιγότερα αξεσουάρ τόσo ποιο απερίσπαστος είσαι με τη φωτογραφία ειδικά σε γρήγορες στιγμές π.χ. street photography. Βέβαια σε περιπτώσεις που θέλεις να βγάλεις τοπία και έχεις αρκετό χρόνο εκεί είναι καλό και οι έξτρα φακοί αλλά και φίλτρα ND.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Λίγο street...

 

23924138882_1cfdf08bbd_c.jpg

 

geisha_kyoto by Pas Mal, on Flickr

 

23362898533_91787350d2_c.jpg

 

Athens Walk by Pas Mal, on Flickr

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
You'll never walk alone.
Link to comment
Share on other sites

@ Atari, έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό φίλε! πολύ καλές και οι 2!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

S7 edge σε B/W από το τηλέφωνο

 

25338768693_7640ba591d_b.jpg2016-03-21_08-29-12 by V M, on Flickr

WTF am I looking at???? Dude respect

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αταρι η 2 είναι εξαιρετική

 

 

@ Atari, έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό φίλε! πολύ καλές και οι 2!

 

 

Σας ευχαριστω πολυ!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

You'll never walk alone.
Link to comment
Share on other sites

oneplusX μηχανοτσαρκα στο νησι. Φωτος με CamerazoomFX

 

32539680460_921fc8baf4.jpgB (10) by GEORGE GEORGIOU

 

32766553192_61bd820cf8.jpgB (1) by GEORGE GEORGIOU

 

32879699166_87e3b60309.jpgB (2) by GEORGE GEORGIOU

 

32879781506_c0477a1233.jpgA (2) by GEORGE GEORGIOU, on Flickr

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, παραλία Θεσσαλονίκης, πειραγμένη με snapseed.

32880759886_6783edbde7_c.jpgIMG_20170215_180118-01 by johnystef, on Flickr

 

Την παρακάτω την βάζω όχι γιατί είναι "όμορφη", αλλά επειδή αυτό που φαίνεται πίσω από το Peugeot να με κοιτάζει είναι ένα ...γεράκι που είναι πάνω από την λεία του, ένα περιστέρι δηλαδή και όλα αυτά σε μια γειτονιά της Θεσσαλονίκης!!!

32797422221_4054cd7d77_c.jpgIMG_20170215_214556 by johnystef, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...