Jump to content

Δείξτε το φωτογραφικό σας ταλέντο! (Smartphone Photos)


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου εχει μενει "κουσουρι" απο τον καιρο που εκανα τον tester για εναν GCam developer στο XDA να χωνω την καμερα στα δυσκολα, νυχτα , με πολλες πηγες φωτισμου σκιες κτλ να βγαζω τετοιες test pics.

Νταξ δεν λεει πολλα για "καλιτεχνικη" αλλα παρτε ενα ματι.

Κλασικα Pixel 3a με μονταρισμενη GCam και lightroom φινιρισμα

 

51324152197_9cc35ddcc3_z.jpgSummer bars

 

Edit

 

51327438964_240461b885_z.jpgCome to the fun

 

51326715701_67163eaa74_z.jpgRed sunset at the port

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Μερικές νυχτερινές με mode υπέρ-έκθεση και έναστρο ουρανό ,στο βουνό που βρέθηκα την προηγούμενη εβδομάδα. Δυστυχώς ήταν νωρίς είχα και τα μικρά μαζί οπότε δεν κατάφερα να πετύχω τον γαλαξία όπως ήθελα. Ήταν πρώτη φορά με κινητό που έπαιξα και με χρήση φυσικά τριπόδου. Αξιοπρεπέστατο κι εδώ το Mi 10T.

AMBI_20210714_231004

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνονόματε, απλά να τονίσω ότι στα διάφορα modes της υπέρ έκθεσης δεν υπάρχει η δυνατότητα χρήσης του υπέρ ευρυγώνιου φακού , μόνο του βασικού ,κάτι που επηρεάζει σημαντικά το αποτέλεσμα όσον αφορά το πλάνο και το κάδρο εάν δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος καί άπλα. Σαν αλγόριθμοι και αποτέλεσμα εικόνας το θεωρώ εξαιρετικό ειδικά από ένα κινητό ( Mi 10T ) που το βρίσκει κάποιος "φτηνά" και με πολλές επιλογές και παραμέτρους ειδικά στο θέμα φωτογραφίας.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

IMG-20210723-093546.jpg alcatel 3l.αντανακλουσε το φως του ηλιου σε ενα παραθυρο αυτοκινητου και χτυπουσε πολυ δυνατα το δεντρο σε εκεινο το σημειο. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Μια "στα κουτουρου" τραβηγμενη. Ζουμ 3.5x, χωρις edit

 

51334958671_6084ba29fd_z.jpgHad to take the shot

Το κουτουρού πολύ καλό σε βγήκε!!!

 

@snapp Που είναι ο... Daniel Craig;;; :lol:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το κουτουρού πολύ καλό σε βγήκε!!!

 

@snapp Που είναι ο... Daniel Craig;;; :lol:

 

Δεν τους πρόλαβα. Τελείωσαν τα γυρίσματα στο νησί:lol:

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη πάρα πολύ ωραία. Δεν θα πίστευε κανείς ότι είναι από Alcatel 2ετίας!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ας το βάλω για αλλαγή εδώ, μιας και τα Symbian θέματα είναι dead.

Nokia 808, παίζοντας με το hardware ND φίλτρο του.

Κανένα edit εννοείται. Ό,τι έβγαλε η συσκευή.

 

41215499854_2bd85ee439_o.jpg2016-09-06-9268 by thePRODIGY, on Flickr

 

28879390254_349f9a7b88_o.jpg2016-09-06-9269 by thePRODIGY, on Flickr

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ας το βάλω για αλλαγή εδώ, μιας και τα Symbian θέματα είναι dead.

Nokia 808, παίζοντας με το hardware ND φίλτρο του.

Κανένα edit εννοείται. Ό,τι έβγαλε η συσκευή.

 

41215499854_2bd85ee439_o.jpg2016-09-06-9268 by thePRODIGY, on Flickr

 

28879390254_349f9a7b88_o.jpg2016-09-06-9269 by thePRODIGY, on Flickr

Αυτό το τηλέφωνο παραδίδει μαθήματα ακόμη και στα νεότερα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι σαφέστατα. Ο τεράστιος αισθητήρας του κάνει την διαφορά. Συσκευή 2012 : p

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Οτι κ να πεις είναι λίγο . Για την φωτογραφία ως φωτογραφία ; Για την συσκευή ; Για τον άνθρωπο που την τράβηξε;

Πολύ μου αρέσει .

Link to comment
Share on other sites

Mε είχες μαζί σου, μέχρι το "για τον άνθρωπο που την τράβηξε" αχαχαχα :lol:

Ευχαριστώ για το σχόλιο και μακάρι να βγάλω κι άλλες τέτοιες. Είναι πολύ ωραία υποκατηγορία φωτογράφισης και μου αρέσει πως δεν θέλει εφέ, edits κλπ. Απλά χρησιμοποιείς το crative mode της συσκευής. Και τρίποδο/στήριξη, προφανώς.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω πως βγαίνουν , για αυτο το ειπα . Δεν γνώριζα οτι τα κανει όλα μόνη η συσκευή !!!

Εβαλες κ το στριποδακι ομως , δεν είναι λίγο ! Οι πιο πολλοί δεν εχουμε καθότι το βαριομαστε .

Περα απο την πλάκα η συσκευή δινει κ θα δίνει πόνο φωτογραφικά . Γιατι ακομα κ να την φθασουν τεχνικά , ολες οι νεες jpeg φωνάζουν "είμαι κινητό" , το nokia που εχω δει δείγματα κατά καιρούς δεν το κανει αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως η Nokia, ήδη από το 2012-2013 έπρεπε να είχε φτιάξει δικές της mirrorless. Την τεχνογνωσία την είχε (Ν86, Ν8-00 κλπ) ήδη από το 2009-2010. Τώρα θα ήταν από τους κορυφαίους στον χώρο.

Όμως είχε άλλα...σημαντικότερα πράγματα να ασχοληθεί (windows phone και αηδίες).

 

Αν είχα γνώσεις photoshop (είμαι ανίδεος) οι παραπάνω φωτογραφίες θα ήταν 10 φορές πιο ελκυστικές στο μάτι. Θέλω να πω πως στα χέρια κάποιου γνώστη, αυτή η συσκευή μπορεί να κανει θαύματα ήδη απο το 2012. Είναι εκπληκτικό αν το σκεφτείς.

 

Αυτές πάντως οι φωτογραφίες, για να βγουν ακίνητες και καθαρές έχουν ανάγκη στήριξης/τριπόδου. Μπορείς και με το χέρι (αν έχεις χέρι...αγάλματος ή κινητό με OIS) όμως και πάλι, επειδή ο αισθητήρας μαζεύει πληροφορία (τραβάει κοινώς) συνεχόμενα για κάποια δευτερόλεπτα.. όσο και να είναι θέλεις στήριξη.

 

Για να βγει η συγκεκριμένη στο 808, βάζεις το iso που θέλεις, (νομίζω 50 έβαλα εδώ) αλλά για να μην σου κάψει τα πάντα αφού είναι ημέρα και έχει πολύ φως, επιλέγεις να το ND φίλτρο.

Το οποίο στο 808 είναι πραγματικό, hardware, φίλτρο που μπαίνει μπροστά από τον φακό αυτόματα (αν κοιτάξεις το ματάκι, το βλέπεις που μπαίνει) και σκουραίνει την εικόνα για να μην καεί. Σαν να βγάζεις φωτό τον ήλιο πίσω από μάσκα οξυγονοκόλλησης φαντάσου.

 

*δίνει πόνο όπως λες κυρίως του τεράστιου αισθητήρα και των καλών εξαρτημάτων όλης της κατασκευής της κάμερας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στο ένατο δευτερόλεπτο δες που μπαίνει το ND filter, για να καταλάβεις τι εννοώ.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα και σήμερα κινητά με τέτοια σκηνικά. Λογικά βέβαια πλέον μπορείς με το software τους να πετύχεις παρόμοια αποτελέσματα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητήρας αλλά και το φίλτρο το οποίο δεν ήξερα ότι το είχε από μόνο του.

 

Πολύ όμορφη φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...