Jump to content

Δείξτε το φωτογραφικό σας ταλέντο! (Smartphone Photos)


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν σφαχτείτε, :P , το είχα εκφράσει και παλιότερα πως ίσως η οποιαδήποτε κριτική μέσα σε όλα τα "μπράβο, τέλεια, συνέχισε" κτλ να ακούγεται κακοπροαίρετη. Αυτό ακριβώς φοβόμουν που γίνεται τώρα.

 

Συμφωνώ πως είναι μια ωραία προσπάθεια του Αλέξανδρου (με ενδιαφέρουσα ιδέα και εκτέλεση), αλλά συμφωνώ κι εγώ με τον αταρι. Σαν σύνθεση είναι busy -θα ήθελα το τακούνι να είναι πιο βασικό στο κάδρο, να έχει μια οπτική λίγο διαφορετική, ή έστω να εστιάσουμε στην κίνηση του νερού. Συμβαίνουν πολλά και ενδιαφέροντα και δεν ξέρω πού να πρωτοκοιτάξω.

Καταρχήν Βάγγο, εφόσον λείπει ο γνωστός, αποκλείεται να σφάχτεί ο οποιοσδήποτε με τον οποιοδήποτε. Εν συνεχεία το μόνο που δε μου άρεσε είναι πως επιλέχθηκε μια από τις πιο ιδιαίτερες φωτογραφίες να σχολιαστεί αρνητικά. Αυτό και μόνο αυτό. Και συνεχίζουμε. Άκου να σφαχτούμε...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν θα κανουμε και λογοκρισια στις κριτικές. Και αυτό το έχω γράψει και για τις δικές μου φωτογραφίες. Ευπρόσδεκτες και οι αρνητικές. Δεν είναι κακό κάποιος να έχει αντίθετη άποψη από εσάς. Forum ειναι! ;)

 

Παρότι η φωτογραφία του Αλέξη μου άρεσε πάρα πολύ (και το γραψα και παραπάνω) μην απαιτούμε από τους άλλους να μην γράφουν αρνητικές κριτικές. Πόσο μάλλον όταν έχει ήδη εισπράξει θετικές (οπότε δεν είναι ότι τον αποκαρδιώνεις) και ενώ δεν ενοχλήθηκε καν ο ίδιος ο Αλέξης που στη τελική δική του υπόθεση ειναι το αν τις δέχεται ή οχι :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

P10+ Raw edit σε LR

26868038079_beed5449cf_z.jpgCyclist Between The Legs by alex-mand, on Flickr

Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Η!!!!!!

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Βάγγο, εφόσον λείπει ο γνωστός, αποκλείεται να σφάχτεί ο οποιοσδήποτε με τον οποιοδήποτε. Εν συνεχεία το μόνο που δε μου άρεσε είναι πως επιλέχθηκε μια από τις πιο ιδιαίτερες φωτογραφίες να σχολιαστεί αρνητικά. Αυτό και μόνο αυτό. Και συνεχίζουμε. Άκου να σφαχτούμε...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έβαλα το φατσόνι δίπλα για να δείξω πως είναι χιουμοριστική η χρήση του "σφαχτείτε". ;)

 

Έχω αποφύγει να σχολιάσω φωτογραφίες φοβούμενος πως θα ακουστώ αγενής και κάποιος (είτε δικαίως είτε αδίκως) θα διαφωνήσει με την γνώμη μου.

 

Αυτό θέλω να αποφύγω. Να μπορούμε να λέμε και τα θετικά και τα αρνητικά χωρίς αντιπαραθέσεις :O

 

-Αλήθεια πόσο θα λείπει ο γνωστός; έχω να μπω μέρες στο forum και εξεπλάγην "ευχάριστα".

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν θα κανουμε και λογοκρισια στις κριτικές. Και αυτό το έχω γράψει και για τις δικές μου φωτογραφίες. Ευπρόσδεκτες και οι αρνητικές. Δεν είναι κακό κάποιος να έχει αντίθετη άποψη από εσάς. Forum ειναι! ;)

 

Παρότι η φωτογραφία του Αλέξη μου άρεσε πάρα πολύ (και το γραψα και παραπάνω) μην απαιτούμε από τους άλλους να μην γράφουν αρνητικές κριτικές. Πόσο μάλλον όταν δεν ενοχλήθηκε καν ο ίδιος ο Αλέξης που στη τελική δική του υπόθεση ειναι το αν τις δέχεται ή οχι :)

 

Αντρέα, κανείς δεν ενοχλήθηκε. Αν είναι δυνατόν. Ίσα ίσα, απλά με έπνιξε το δίκιο του Αλέξη που έστηνε στάνταρ κάνα μισάωρο το σκηνικό... Χαχαχα. Πάρτε άλλη μια τώρα με τον γάταρο

 

Samsung Galaxy S8+ επιλεκτική εστίαση + Snapseed

 

38654032531_57d20d1b89_c.jpg

2017-11-26_03-12-27 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ επιλεκτική εστίαση + Snapseed

 

[mg]https://farm5.staticflickr.com/4527/38654032531_57d20d1b89_c.jpg[/img]

2017-11-26_03-12-27 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μα είναι ένας κούκλος! Και η άλλη η ανεπεξέργαστη μου άρεσε ;)

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά όλα ωραια παιδια κ οι κακες κριτικές αποδεχτές για τον καθενα σίγουρα.Η απολυτη ηρεμια στο thread πλέον!!!Συνεχίστε με τις φωτογραφιάρες :):):)

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

P10+ Raw edit σε LR

26868038079_beed5449cf_z.jpgCyclist Between The Legs by alex-mand, on Flickr

Like a Boss η φωτογραφία... Ίσως λίγη εστίαση στα παπούτσια θα ήταν ακόμη ποιο καλύτερη. Κατά τα άλλα μου άρεσε πάρα πολύ!

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΡΙ ΚΡΙΣΤΜΑΣ, ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ, ΕΒΡΙΟΥΑΝ. :yahoo:

 

Xiaomi Mi Max 2 - Snapseed:

38622507652_b592dabf65.jpgSnowglobe by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας παιδιά! Χαίρομαι που σας άρεσε!

 

Σε ότι αφορά την κριτική λεπον... Zurabi και γω ίσως να την ήθελα ένα κλικ πιο sharp στο παπούτσι νερό, αλλά δεν φαινόταν από την οθόνη του κινητού το θέμα. Μόνο σε PC το ειδα όπου ήταν αργά.

 

Atari ευχαριστώ για την άποψή σου. Έχω και χωρίς το φόρτωμα του κάδρου με τον ποδηλάτη συγκεκριμένα, την οποία ίσως επεξεργαστώ σε κάποια φάση και την ανεβάσω έτσι για την σύγκριση αν είναι. Απλά προσωπικά όταν την έβγαλα αυτή, θεώρησα ότι στο δικό μου μάτι όλα ταιριάζουν. Ο ποδηλάτης ακριβώς ανάμεσα από τα πόδια χωρίς να καλύπτεται καθόλου, οι σταγόνες όπως τις ήθελα, ο ψαράς ανάμεσα από το τακούνι της κοπέλας και με το φως που επιθυμούσα. Τα καράβια θα τα λεγα ίσως και αναγκαίο κακό, μιας και δεν μπόρεσα να βρω άλλη "καλή" οπτική γωνία χωρίς να φαίνονται άσχημα κτίρια. Ωστόσο σέβομαι την οποιαδήποτε άποψη, δεν παρεξηγώ τίποτα και καλά κάνετε και τα αναφέρετε!

Χαίρομαι ιδιαίτερα ότι μια φωτογραφία μου απασχόλησε τόσο θετικά όσο και έβαλε στη διαδικασία τον καθένα σας να σκεφτεί και εκφράσει το πως θα του φαινόταν ακόμα καλύτερη, διορθώνοντας ορισμένες λεπτομέρειες.

 

Βλάση πολύ ωραίος ο γάτος! Μιας κ έχει φοβερό βλέμμα κ χρώμα (ειδικά με την επεξεργασία που έκανες), λες να έβγαινε καλή αν έκανες με splash tool α/μ τα πάντα εκτός από τα μάτια του;

 

Βαγγο να λες και την κριτική σου. Νομίζω έτσι βελτιώνομαστε. Ακόμα κι αν διαφωνώ για μια φωτογραφία, μπορεί να φανεί χρήσιμη συμβουλή για την επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

Johny και Μαρινα σας ευχαριστω πολυ!

Johny ωραια ειναι και η δικια σου! Εφτασε η εποχη των μεγαλων bokeh!

Μαρινα βρισκω πολυ καλη την ιδεα, ωραια δημιουργηθηκε η κινηση στον δρομο, αλλα θα ηθελα ενα sharp σημειο για να μεινει εκει το ματι. Τωρα ολα μου φαινονται ενα κλικ θολα (που ισως βεβαια να προκυπτει και απο τη συμπιεση του αρχειου μιας και δε φαινεται η πληρης αναλυση). Αν παντως εβγαινε sharp το κοκκινο αυτοκινητο θα ηταν τελεια για τα γουστα μου!

Η αλήθεια είναι πως δεν τα πάει και τόσο καλά το κινητό μου σε τόσο χαμηλές συνθήκες φωτισμού.

Επίσης φαίνεται αρκετά θαμπή γιατί το αυτοκίνητο ήταν εν κινήσει εκείνη τη στιγμή. Έχουν υπάρξει και καλύτερες λήψεις :D

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ επιλεκτική εστίαση + Snapseed

 

24789774688_7056fb4c2a_c.jpg

2017-11-26_10-23-18 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ επιλεκτική εστίαση + Snapseed

 

[mg]https://farm5.staticflickr.com/4562/24789774688_7056fb4c2a_c.jpg[/img]

2017-11-26_10-23-18 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πολυ ωραια σκέψη Βλαση πολυ καλή φώτο δώσε μας χρώμα και φωτεινότητα!!!

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Την επιλεκτική εστίαση σαν Mode την είχε εξ' αρχής το S8(+) ή την έβαλε σε κάποιο update; Δεν την θυμάμαι καν απ' όταν το είχα :P Βέβαια και το Honor 8 που είχα, πάλι είχα σνομπάρει εντελώς το Silky Water νομίζοντας πως είναι τίποτα καγκουριές.

 

Πολύ ωραία χρώματα, Βλάσση, όντως. Και ωραίο φως και θέμα για πειραματισμό. [Αντλία από πηγάδι δεν είναι;]

 

Ίσως άφηνα λίγο πιο ήπιο το Structure/Sharpening. Το έχω παρατηρήσει και στις δικές μου, όταν κάνω τεχνητό bokeh (lens blur στο snapseed) και μετά βάλω sharpening είναι σαν να "ακυρώνω" το lens blur και δείχνει περίεργα στα περιγράμματα. Συν ότι εδώ έχει εντείνει με το sharpening τα σημεία που δεν έχει θολώσει σωστά (ανάμεσα στα μέταλλα πχ που δικαιολογημένα δεν κατάφερε να θολώσει, μη ζητάμε και πολλά :P )

 

Αν θέλει κάποιος να ξοδέψει λίγο παραπάνω χρόνο, υπάρχει αυτό το video

-και εξίσου επιμορφωτικά είναι και τα υπόλοιπα τους (είναι ένα ζευγάρι φωτογράφοι και κάνουν από reviews σωμάτων και φακών, μέχρι tutorials και podcast-φάση συζητήσεις για διάφορα φωτογραφικά θέματα). :happy:
Link to comment
Share on other sites

Την επιλεκτική εστίαση σαν Mode την είχε εξ' αρχής το S8(+) ή την έβαλε σε κάποιο update; Δεν την θυμάμαι καν απ' όταν το είχα :P Βέβαια και το Honor 8 που είχα, πάλι είχα σνομπάρει εντελώς το Silky Water νομίζοντας πως είναι τίποτα καγκουριές.

 

Πολύ ωραία χρώματα, Βλάσση, όντως. Και ωραίο φως και θέμα για πειραματισμό. [Αντλία από πηγάδι δεν είναι;]

 

Ίσως άφηνα λίγο πιο ήπιο το Structure/Sharpening. Το έχω παρατηρήσει και στις δικές μου, όταν κάνω τεχνητό bokeh (lens blur στο snapseed) και μετά βάλω sharpening είναι σαν να "ακυρώνω" το lens blur και δείχνει περίεργα στα περιγράμματα. Συν ότι εδώ έχει εντείνει με το sharpening τα σημεία που δεν έχει θολώσει σωστά (ανάμεσα στα μέταλλα πχ που δικαιολογημένα δεν κατάφερε να θολώσει, μη ζητάμε και πολλά :P )

 

Αν θέλει κάποιος να ξοδέψει λίγο παραπάνω χρόνο, υπάρχει αυτό το video

-και εξίσου επιμορφωτικά είναι και τα υπόλοιπα τους (είναι ένα ζευγάρι φωτογράφοι και κάνουν από reviews σωμάτων και φακών, μέχρι tutorials και podcast-φάση συζητήσεις για διάφορα φωτογραφικά θέματα). :happy:
Το είχε απο την αρχή σαν ρύθμιση.Χωρις παρεξήγηση γιατί το έδωσες το s8 και πήγες σε κατώτερο? Η εχεις δυο συσκευές ενα τουμπανο κ ενα mid range

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τις αλλάζω καθαρά από μικρόβιο. (=βρίσκω κάτι ασήμαντο να με ξενερώνει σε καθεμία :P )

 

Επειδή έδωσα αρκετά χρήματα για το ομολογουμένως τουμπανο S8+ όταν βγήκε, είμαι στη φάση που μαζεύω το επόμενο "κεφάλαιο" για μια καλύτερη συσκευή.

 

Ωστόσο δεν βγαίνει και τίποτα καλύτερο/διαφορετικό, για να δοκιμάσω από ναυαρχίδες, οπότε σκέφτηκα το τελευταίο τρίμηνο αν είναι να αλλάζω συσκευές, τουλάχιστον να αλλάζω συσκευές της τάξης των 200-300 ευρώ, που η χασούρα είναι μικρότερη και οι ανταλλαγές πιο εύκολες στις αγγελίες ;)

 

Γενικώς την κάμερα κοιτάζω περισσότερο, δεν παίζω παιχνίδια. Αν με ικανοποιεί έστω με αξιοπρεπή αποτελέσματα -κυρίως τους γύρω μου, δηλαδή που βλέπουν και κρίνουν τις φωτογραφίες μου, μου φτάνει και μου περισσεύει. Πρόσφατα κάποιος με ρώτησε από τι φωτογραφική μηχανή είναι οι φωτό μου στο insta. Και οι πιο πρόσφατες είναι με το Xiaomi Mi A1, οπότε είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τις midrange.

 

edit: στο να επιλέγω midrange συνετέλεσε κατά πολύ και η ύπαρξη της GCam Mod, που απογειώνει τις βραδινές, όπου χωλαίνουν τα midrange. Στις ημερίσιες με λίγο έξτρα κόπο (ελλείψει OIS) καταφέρνεις να βγάλεις καλές φωτογραφίες no matter what. Το βράδυ ομως δείχνει τα δόντια του το mod. Και με λίγη επεξεργασία παίρνεις διαμαντάκια (που αγγίζουν ή ξεπερνάνε manual ναυαρχίδων).

 

 

Xiaomi Mi Max 2 - Snapseed:

24801116228_a21593187a_z.jpgSlippery by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

P10+ Raw edit σε LR

26868038079_beed5449cf_z.jpgCyclist Between The Legs by alex-mand, on Flickr

 

Αλέξανδρε η φωτογραφία σου είναι σούπερ, ωραία χρώματα, ωραίο κάδρο, από τι καλύτερες που έχουμε δει εδώ μέσα, πολλοί θα την κάνουνε πόστερ κ.λ.π. και εδώ θα τελείωνε κάπου η κριτική. Επειδή όμως εσύ την ψάχνεις περισσότερο και θέλεις τη βελτίωση, η φωτογραφία που μας έδωσες αποτελεί τροφή για σκέψη και προβληματισμό και αυτό φαίνεται από το χαμό των μηνυμάτων που ανέβηκαν. Οι περισσότερες φωτογραφίες δεν έχουν θέμα, εσύ έκανες την υπέρβαση και μας έδωσες 2 (ποδηλάτης-μπότα) ή και 3 (ψαράς) θα έλεγα. Το μάτι εδώ παίζει μεταξύ του νερού κάτω από την μπότα και του ποδηλάτη και ενίοτε στον ψαρά στο βάθος.

 

Ο θεατής ξεπερνώντας την πρώτη όμορφη ανάγνωση προσπαθεί να μπει στο μυαλό σου, διαβάζει τα στοιχεία που του δίνεις, προσπαθεί να βρει τους συσχετισμούς αλλά κάτι του λείπει για να βγάλει συμπέρασμα και μεταπηδάει από το ένα στο άλλο. Τι σχέση έχει το νερό με τον ψαρά; ίσως αν στο νερό υπήρχαν ψάρια κάτι που προσπαθούσε να πιάσει ο ψαράς στο βάθος. Τι σχέση έχει ο ποδηλάτης με το νερό; ίσως αν προσπαθούσε να πιει από ένα άδειο παγούρι όταν το νερό υπήρχε σε αφθονία πίσω από την πλάτη του κάτω από τα πόδια της κοπέλας. Κοινοί συνδετικού κρίκοι ή ακόμα και αντιθέσεις που θα δέσουν τα ξεχωριστά μονόπρακτα που συμβαίνουν το ίδιο χρονικό διάστημα.

 

Πέραν τούτου ή φωτογραφία σου για να μην ξεχνιόμαστε είναι σούπερ και ακόμα τη χαζεύω ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ επιλεκτική εστίαση+Snapseed

 

37787344465_22f78cf546_c.jpg

2017-11-27_12-11-44 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε η φωτογραφία σου είναι σούπερ, ωραία χρώματα, ωραίο κάδρο, από τι καλύτερες που έχουμε δει εδώ μέσα, πολλοί θα την κάνουνε πόστερ κ.λ.π. και εδώ θα τελείωνε κάπου η κριτική. Επειδή όμως εσύ την ψάχνεις περισσότερο και θέλεις τη βελτίωση, η φωτογραφία που μας έδωσες αποτελεί τροφή για σκέψη και προβληματισμό και αυτό φαίνεται από το χαμό των μηνυμάτων που ανέβηκαν. Οι περισσότερες φωτογραφίες δεν έχουν θέμα, εσύ έκανες την υπέρβαση και μας έδωσες 2 (ποδηλάτης-μπότα) ή και 3 (ψαράς) θα έλεγα. Το μάτι εδώ παίζει μεταξύ του νερού κάτω από την μπότα και του ποδηλάτη και ενίοτε στον ψαρά στο βάθος.

 

Ο θεατής ξεπερνώντας την πρώτη όμορφη ανάγνωση προσπαθεί να μπει στο μυαλό σου, διαβάζει τα στοιχεία που του δίνεις, προσπαθεί να βρει τους συσχετισμούς αλλά κάτι του λείπει για να βγάλει συμπέρασμα και μεταπηδάει από το ένα στο άλλο. Τι σχέση έχει το νερό με τον ψαρά; ίσως αν στο νερό υπήρχαν ψάρια κάτι που προσπαθούσε να πιάσει ο ψαράς στο βάθος. Τι σχέση έχει ο ποδηλάτης με το νερό; ίσως αν προσπαθούσε να πιει από ένα άδειο παγούρι όταν το νερό υπήρχε σε αφθονία πίσω από την πλάτη του κάτω από τα πόδια της κοπέλας. Κοινοί συνδετικού κρίκοι ή ακόμα και αντιθέσεις που θα δέσουν τα ξεχωριστά μονόπρακτα που συμβαίνουν το ίδιο χρονικό διάστημα.

 

Πέραν τούτου ή φωτογραφία σου για να μην ξεχνιόμαστε είναι σούπερ και ακόμα τη χαζεύω ;).

 

Σ ευχαριστώ πολύ Βασίλη για την ολοκληρωμένη σου άποψη! Το εκτιμώ που μπήκες στον κόπο και ανελυσες την οπτική σου. Να σου πω την αλήθεια, ήθελα να συνδυάσω τα αντικείμενα με βάση το νερό. Η μπότα με το νερό που στάζει, ο έντονος καιρός που πήγαινε για βροχή από τη μια πλευρά αλλά και με αντίθεση του όμορφου ηλιοβασιλεματος στο βάθος, ο ψαράς που σχετίζεται άμεσα με το νερό, ενώ δένουν και τα πλοία με τη θάλασσα. Ο ποδηλάτης μπήκε στο κάδρο σε μια σκέψη της στιγμής, και μου άρεσε η αίσθηση της κίνησης σε ένα στάσιμο και στατικό σκηνικό με μόνη αίσθηση κίνησης το νερό.

Αυτό που αναφέρεις πάντως για τη σύνδεση των αντικειμένων της φωτογραφίας, είναι το πιο απλό αλλά και ταυτόχρονα το πιο δύσκολο. Το να μπορέσει η φωτογραφία να "πει" κάτι σε αυτόν που τη βλέπει, και να μεταφέρεις μια κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Πήρες Max 2 Βαγγέλη? Καλορίζικο φίλε. Πως το βλέπεις?

 

Don't mess with Max 2

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πήρες Max 2 Βαγγέλη? Καλορίζικο φίλε. Πως το βλέπεις?

 

Don't mess with Max 2

 

Το πήραααα :D Κοίτα, είναι πολύ κοντά στο Mi A1. Στα συν του, φωτογραφικά, ο έξτρα χρόνος στο shutter speed (το Mi A1 είχε ως 1/12" αν θυμάμαι καλά -τραγικό). Στα πλην ότι μου λείπει ο telephoto του Mi A1. Ισοπαλία στην έλλειψη OIS και στην απόδοση με GCam Mod.

 

3 μέρες το έχω, δεν έχω προλάβει να το βγάλω βόλτα φωτογραφικά. Ίσως το απόγευμα σήμερα. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια. Σαν μέγεθος σε βολεψε? Ισοπαλία με A1? Ο αισθητήρας του max 2 δεν ειναι καλύτερος?

 

Don't mess with Max 2

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Βαγγέλη. :)

 

Το mi a1 βασικά έχει και 1/7 αν απλά κουμπώσεις χαμηλότερο iso και auto shutter. Όχι οτι θα σε σωσει... Σημαντική έλλειψη δεδομένου ότι στα περισσότερα κινητά της η xiaomi δίνει έστω με 3rd party ένα shutter 0,5 sec. Από την άλλη ακόμα και το 0,5 δεν κάνει για light trails κλπ και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο αξίζει όταν έχεις εναλλακτική το hdr+. Θες τουλάχιστον 1 sec για να χει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που είναι ΙΜΧ και όχι omnivision είναι καλύτερος :P Αλλά αυτά είναι κουβέντα για το άλλο topic. Πάμε εκεί αν είναι, ανεβάζω τώρα ένα stock vs gcam ^_^

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλορίζικο Βαγγέλη. :)

 

Το mi a1 βασικά έχει και 1/7 αν απλά κουμπώσεις χαμηλότερο iso και auto shutter. Όχι οτι θα σε σωσει... Σημαντική έλλειψη δεδομένου ότι στα περισσότερα κινητά της η xiaomi δίνει έστω με 3rd party ένα shutter 0,5 sec. Από την άλλη ακόμα και το 0,5 δεν κάνει για light trails κλπ και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο αξίζει όταν έχεις εναλλακτική το hdr+. Θες τουλάχιστον 1 sec για να χει νόημα.

[Ευχαριστώωω]

Χωρίς ΟΙS δεν σε νοιάζει κιόλας, Αντρέα. Μιλάω για τρίποδο και παιχνίδι στα 2+sec ;)

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...