Jump to content

Δείξτε το φωτογραφικό σας ταλέντο! (Smartphone Photos)


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Εχω μια θηκη iblason που η πλατη ειναι διαφανο σκληρο πλαστικο και εξεχει γυρω απο τη καμερα. Στην αρχη χαρηκα οτι θα προστατευει τη καμερα αλλα συνειδητοποιησα οτι υπαρχουν περιπτωσεις οπου μου προκαλει flare αν πχ εχω πηγη φωτος στο πλαϊ.

 

Επειδη εχω debrand skin στο κινητο που μου αρεσει να το βλεπω θα θελα να αποφυγω την αλλαγη θηκης σε πχ μονοχρωμη Nillkin, εχετε καμια ιδεα πως θα μπορουσα να μειωσω το flare; Σκεφτομουν να κανω ενα μαυρο περιγραμμα στο ανοιγμα της τρυπας για τη καμερα αλλα πως να το κανω χωρις να δειχνει πολυ ασχημο;

 

Ό,τι και να κάνεις θα είναι προχειρότητα, θα φαίνεται, μόνο αν πάρεις Motorola θήκη (νομίζω πήρες το X Style) αλλά δύσκολο να βρεις, και πολλές επώνυμες κάνουν flare, πρέπει να το δοκιμάσεις. Είναι λίγες οι πετυχημένες θήκες που δεν κάνουν flare όσο κι αν δεν το καταλαβαίνει ο χρήστης.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Aptaliko-skatzivas :lol::lol:

 

Moto X Style - Google Camera & Snapseed:

 

34342306861_3b4961a5b5_z.jpgAzure by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

33630306064_3a7091d9b6_z.jpgStem by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακολουθώ Βαγγέλη με το μότο εδώ και μέρες.φαινεται εξαιρετικό. Η Google camera να υποθέσω δεν έχει hdr+

 

Sent from Winterfell using crow

Η δεύτερη με το δέντρο το έχασε εντελώς με την εστίαση!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ;)

 

Είναι από τις πιο ωμές υλοποιήσεις που πάσχουν λόγω ελλειπούς software αλλά που έχουν δυνατότητες για την τιμή της συσκευής.

 

21mpixels, αρκετά γρήγορο focus, μετριοκαλό dynamic range, ανεκτό θόρυβο γενικότερα στις auto βραδινές, αλλά το software δεν επιτρέπει ούτε manual focus με κάποιο slider (στην πειραγμένη rom τουλάχιστον, γιατί σε stock rom δεν θα γυρίσω).

 

Όντως δεν έχει HDR+, αλλά απλό HDR. Το οποίο δεν κάνει θαύματα, και μάλιστα είναι αρκετά αργό, οπότε με φύλλα και αέρα ή κινούμενα θέματα βγαίνουν με ghosting...

 

Θα ποστάρω στο άλλο θέμα κάποια δείγματα χωρίς επεξεργασία.

 

Αυτή με το δέντρο, που λες, την βλέπω σε 100% την ορίτζιναλ και είναι εστιασμένη ΜΟΝΟ η πρασινάδα. Οπότε είτε έχει κάνει πολύ καλό bokeh, είτε έχει αποτύχει εντελώς. Στην επεξεργασία έχω ρίξει αρκετό blur-ambience-unsharpening...

 

Εδώ η ορίτζιναλ:

34097067380_5a121193de_z.jpgOriginal_tree by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Ντρέπεσαι για το S8? ;-)

 

Σημερα το τερας θα βγει απο τη κρυψωνα του. Για να δουμε τι φωτογραφικα ψαρια θα πιασουμε :). Θα το βαλω κατευθειαν στα βραδινα. Σε πρωινες συνθηκες δεν βλεπω να αλλαζει κατι με το S7 edge.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μιλάνε για διαφορετικό αλγόριθμο όπου τραβάει 3 φωτογραφίες σε 1 εν ολίγοις

 

Sent from Winterfell using crow

Link to comment
Share on other sites

Για το HDR+ λες ska?

 

Ναι το HDR σαν γενικη ιδεα αυτο κανει. Παιρνει τρεις φωτο (υπερεκτεθειμενη, υπεκτεθριμενη, και κανονικη) και τις συνδιαζει για ισορροπημενα shadows και highlights.

 

Απλα σε αλλες συσκευες μου ηταν αστραπιαιο και σε ελαχιστα κινουμενα θεματα δεν τα εβγαζε κουνημενα.

 

Το HDR+ παλι ειναι πιο "βαθυ" αλγοριθμικα. Συνδιαζει περισσοτερες φωτο, ή εστω κομματια της φωτο...

 

Aptaliko βραδινες αλλα και με συγκριτικο ε; Μη μας αφησεις ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε και ημερήσιο γιατί και εκεί μπορεί να δούμε εκπλήξεις, πχ καλύτερη λεπτομέρεια ή λιγότερο κορεσμενα χρώματα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για το S8. Διάβασα ότι τραβάει 3 φωτογραφίες και κρατάει την καλύτερη και από τις άλλες δύο εμπλουτίζει τα δύσκολα σημεία ας πούμε.κατι σαν HDR+. Θα μας πει ο aptaliko

 

Sent from Winterfell using crow

Link to comment
Share on other sites

*---Ακολουθεί διαφημιστικό μήνυμα---*

 

:D

 

 

Παιδιά τα public κάνουν διαγωνισμό φωτογραφίας. Και από κινητό και από ψηφιακή φωτογραφική μηχανή. Όποιος ενδιαφέρεται ας το κοιτάξει να στείλει αν θέλει. Υπάρχουν σχετικά posts στην σελίδα των public στο Facebook

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε και ημερήσιο γιατί και εκεί μπορεί να δούμε εκπλήξεις, πχ καλύτερη λεπτομέρεια ή λιγότερο κορεσμενα χρώματα.

Σωστός. Εντωμεταξύ εγώ είχα μπερδέψει τα θέματα πριν. Στους διαξιφισμούς πάει το συγκριτικό, όχι εδώ ;)

S7 edge

 

ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΘΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΕΙΣ. ΕΣ-Ο-ΧΤΩ. ΕΣ-Ο-ΧΤΩ.

 

P10 plus

Πολύ ωραία1 Απολαυστικότατο bokeh ;) Θα θελα να δω και λέλουδα και κανα βραδινό τοπίο από το P10, να την πω την αλήθεια μου.

 

Πως και προτιμας τη google camera? Βλεπεις διαφορα;

Το πήρα μεταχειρισμένο με custom rom (σε 7.0.1 παρακαλώ) και για να το κάνω stock 6.0.1 έπρεπε να περάσω custom rom αντίστοιχης ή προγενέστερης έκδοσης.

 

Αποφάσισα λοιπόν να κρατήσω την custom rom και να την αναβαθμίσω και σε 7.1.1 μάλιστα. ΔΥΣΤΥΧΩΣ, η μαμά εφαρμογή Moto Camera δεν υποστηρίζει δυο λειτουργίες που έχει σε stock rom, μια εκ των οποίων είναι το "manual mode". Κοινώς ούτε slider για manual focus δεν έχει...

 

Οπότε ξεχνάμε τη Moto Camera. Τώρα, από 'κει και πέρα, η Camera.app της AICP rom είναι λίγο τραγική στο άνοιξε-κλείσε HDR (είναι ΔΥΟ κινήσεις αντί για μια, wtf) και βρήκα ευκαιρία να ψαχτώ λίγο με τις κάμερες και τι υποστηρίζουν σε non-stock φάσεις.

 

Ως τώρα χρησιμοποιώ την FreeDCam με χάλι interface αλλά το πιο πλήρες manual (ISO, shutter speed, manual focus όλα με sliders), και την Google Camera λόγω HDR. Ίσως ειναι και ιδέα μου, αλλά νομίζω τα πάει καλύτερα γενικά. Θα δοκιμάσω σε ένα τριποδάκι να τραβήξω με δυο-τρεις εφαρμογές να δω τι παίζει ακριβώς.

 

To-do: να περάσω την πειραγμένη Moto Camera από XDA να δω τι ψάρια πιάνει.

 

Μιλάω για το S8. Διάβασα ότι τραβάει 3 φωτογραφίες και κρατάει την καλύτερη και από τις άλλες δύο εμπλουτίζει τα δύσκολα σημεία ας πούμε.κατι σαν HDR+. Θα μας πει ο aptaliko

Ε αυτό δεν κάνει και το HDR το παραδοσιακό το εγχώριο; :lol:

 

*---Ακολουθεί διαφημιστικό μήνυμα---*

:D

Παιδιά τα public κάνουν διαγωνισμό φωτογραφίας. Και από κινητό και από ψηφιακή φωτογραφική μηχανή. Όποιος ενδιαφέρεται ας το κοιτάξει να στείλει αν θέλει. Υπάρχουν σχετικά posts στην σελίδα των public στο Facebook

 

Ισχύει, το είδα στο newsletter αλλά δεν το κοίταξα απ' το πρωί... Πάω να το τσεκάρω... ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και το σεντονάκι μου:

 

Moto X Style - Google Camera & Snapseed:

33683117083_b18f4b21af_z.jpgMarina by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

33683115503_668ea5637c_z.jpgBluez by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

33650847514_92fac39b3f_z.jpgPinkie by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

34451991766_1ce3f2a0ae_z.jpgLook up by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

34332846602_a884012e82_z.jpgIn line by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

33683109213_4727faceab_z.jpgBurnt by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες όταν ανεβάζετε τις φωτογραφίες στο Flickr, πως τις ανεβάζετε εδώ στο forum και φαίνεται έτσι με προεπισκόπηση; εγώ π.χ κάνω copy link και απλά στο ποστ μου φαίνεται ένα λινκ τίποτα άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το κάνεις από υπολογιστή και να κάνεις αντιγραφή/επικόλληση το BBCode

68e0d8eccfaaf0fe54a7edece4cafce7.jpg

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το κάνω μέσω mtalk (το αντίστοιχο του tapatalk στα windows) στο κινητό, αφού κάνω αντιγραφή του bbcode και επικόλληση στο μνμ που γράφω.

 

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Lumia 950XL

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το κάνεις από υπολογιστή και να κάνεις αντιγραφή/επικόλληση το BBCode

68e0d8eccfaaf0fe54a7edece4cafce7.jpg

 

 

Εγώ πάντως το κάνω μέσω mtalk (το αντίστοιχο του tapatalk στα windows) στο κινητό, αφού κάνω αντιγραφή του bbcode και επικόλληση στο μνμ που γράφω.

 

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Lumia 950XL

 

 

Οκ ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το κάνω μέσω mtalk (το αντίστοιχο του tapatalk στα windows) στο κινητό, αφού κάνω αντιγραφή του bbcode και επικόλληση στο μνμ που γράφω.

 

 

 

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Lumia 950XL

 

Υποψην πως το perfect flicker των Wm σου δίνει κατευθείαν bbc code από την εφαρμογή του, χωρίς να ανοίγεις browser! (τα ευχαριστώ στον montoya_42)

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Με ψήνει απίστευτα το επόμενο μου κινητό να μην είναι ούτε το S8 ούτε το G6, αλλά κανένα Sony :P

 

bill_thes, βάλε και άλλα δείγματα! Please? :baby:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...