Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχήν, άποψή μου να το δηλώσεις άμεσα στην Αστυνομία, διότι αν βρεθεί σε κάποια έρευνα ή κατάσχεση κανείς δεν πρόκειται να σε ειδοποιήσει και έχε υπόψιν σου ότι πολύ συχνά βρίσκονται τέτοια προς πώληση...

Κατά δεύτερον, οπως και δήποτε στην εταιρεία διότι ο επόμενος αγοραστής (ενδεχομένως, όχι όμως απόλυτα, θύμα κι αυτός) μπορεί κάποια στιγμή να το παρουσιάσει σε τίποτα service...

Τέλος, αν υπονοείς μήπως από το λογισμικό του, μέσω σύνδεσης σε internet, να προκύψει κάτι, λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά δεν υπάρχει τρόπος... :(

 

 

Nobleman σε ευχαριστω πολυ ...

 

την οδο της αστυνομιας την εχω ακολουθησει οπως προτεινες απο τη πρωτη στιγμη ...αλλα δεν εχω και πολλες ελπιδες

 

οσον αφορα αυτο που λες για την εταιρια ...Δευτερααα πρωι πρωι...

 

και παλι ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω πολυ, οι συμβουλες σας ηταν πολυτιμες κ τουλαχιστον τωρα μπορω να πω οτι ξερω περιπου τι να ψαξω. Μια τελευταια ερωτηση, απο ποιοτητα θα λεγατε οτι ειναι καλυτερα τα Sony Vaio απο τα Siemens; Θα με παρουν δηλαδη πιο πολυ καιρο; Αξιζει να θυσιασω τα 1024 Ram του Siemens για 512 του Sony;

 

Προτείνω Sony, εκτός κι αν πας σε 64bit, όπερ AMD 64 ή Turion, που λόγω ισχύος, οι FSC είναι σαφώς καλύτερη λύση... και πιο οικονομική... :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Nobleman ακολούθησα την συμβουλή σου και πήρα FS. Πήγα και είδα αρκετά μηχανάκια, είχα αποφασίσει να αγοράσω το Α1667G με τον Turion, όταν πήγα όμως και τους έριξα μια ματιά είδα οτι αυτό που χρειάζομαι είναι 14άρι λαπτοπ. Έτσι τσίμπησα το Μ6453G, που μπορεί να μην έχει Turion (πάνε τα 64bit στο μέλλον) αλλά είναι πολύ μικρός, και αρκετά δυνατός (centrino 770, 1gb ram, ati X600, 80 gb HDD, w/lan, 2 χρόνια εγγύηση, 1150 euro) και ο,τι πρέπει για την δουλεία μου. Να'σαι καλά φίλε μου, σ'ευχαριστω για τις συμβουλές σου.
Link to comment
Share on other sites

Nobleman ακολούθησα την συμβουλή σου και πήρα FS. Πήγα και είδα αρκετά μηχανάκια, είχα αποφασίσει να αγοράσω το Α1667G με τον Turion, όταν πήγα όμως και τους έριξα μια ματιά είδα οτι αυτό που χρειάζομαι είναι 14άρι λαπτοπ. Έτσι τσίμπησα το Μ6453G, που μπορεί να μην έχει Turion (πάνε τα 64bit στο μέλλον) αλλά είναι πολύ μικρός, και αρκετά δυνατός (centrino 770, 1gb ram, ati X600, 80 gb HDD, w/lan, 2 χρόνια εγγύηση, 1150 euro) και ο,τι πρέπει για την δουλεία μου. Να'σαι καλά φίλε μου, σ'ευχαριστω για τις συμβουλές σου.

 

Δεν χρειάζεται να ευχαριστείς, άλλωστε η ικανοποίηση είναι και δική μου που βρήκες αυτό που ήθελες... και να σου πω κάτι;;; αν δεν είχα κατά νου το rendering που χρειάζεται μεγάλη επεξεργαστική ισχύ, θα προτιμούσα μικρότερο laptop για να έχει και το νόημά του ο όρος... αρκεί να σου πω ότι μέχρι τώρα είχα 14'' οθόνη κι εγώ και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος!!! :lol:

Μην σου πω ότι έχω ερωτευτεί αυτό το 13.3άρι... :ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν τελειωσα με τις αποριες τελικα:confused: Φαινεται πως οσο το ψαχνω περισσοτερο μπερδευομαι. Απο τη Sony η σειρα ΒΧ η FS ειναι ανωτερη;Βρηκα 2 με τα ιδια χαρακτηριστικα σχεδον, στην ιδια τιμη και δεν ξερω ποιο να προτιμησω. Αν και το Μ1437 δεν βγηκε απο την κουρσα ακομη. Τελικα θα εξαρτηθουν πολλα απο τη διαρκεια της εγγυησης νομιζω...
Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν τελειωσα με τις αποριες τελικα:confused: Φαινεται πως οσο το ψαχνω περισσοτερο μπερδευομαι. Απο τη Sony η σειρα ΒΧ η FS ειναι ανωτερη;Βρηκα 2 με τα ιδια χαρακτηριστικα σχεδον, στην ιδια τιμη και δεν ξερω ποιο να προτιμησω. Αν και το Μ1437 δεν βγηκε απο την κουρσα ακομη. Τελικα θα εξαρτηθουν πολλα απο τη διαρκεια της εγγυησης νομιζω...

 

H σειρά ΒΧ είναι κατά τη Sony η επαγγελματική - βλέπε καλύτερη μπαταρία, αλλά χειρότερες επιδόσεις σε γραφικά και multimedia. Επίσης είναι λίγο ελαφρύτερα (στις 15'') και πωλούνται με προεγκατεστημένα τα XP Pro (καλύτερα στη δικτύωση και σε αρκετές λεπτομέρειες σε σχέση με τα Home που "φορά" η σειρά FS)

Η σειρά FS δίνει έμφαση στα multimedia γι' αυτό και βγαίνει μόνο με ευρεία οθόνη 15,4''

Αν θες φορητότητα πας για BX, αν θες ταινίες κλπ. πας σε FS.

Είσαι σίγουρη ότι κοστίζουν το ίδιo; Θα στοιχημάτιζα ότι τα BX θά 'ναι ακριβότερα.

 

Πάντως, χωρίς να θέλω να σε μπερδέψω περισσότερο έχω ακούσει ότι τα Sony βγάζουν αρκετά προβλήματα. Εγώ θα προτιμούσα Toshiba ή ακόμα καλύτερα DELL.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, χωρίς να θέλω να σε μπερδέψω περισσότερο έχω ακούσει ότι τα Sony βγάζουν αρκετά προβλήματα. Εγώ θα προτιμούσα Toshiba ή ακόμα καλύτερα DELL.
Τα Dell είναι εξαιρετικά μηχανήματα, αλλά έχουν δύο προβλήματα. Το ένα είναι ότι αν και έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, αυτό δεν φαίνεται με την πρώτη ματιά, γιατί οι επιλογές στα χρώματα των πλαστικών είναι κάκιστες. Το δεύτερο και πιο σημαντικό είναι η τιμή τους. Δυστυχώς είναι πανάκριβα. Έχουν το πλεονέκτημα ότι μπορείς διαλέξεις με μεγάλη ελευθερία τα εξαρτήματα τους (δίσκο, μνήμη, cpu κλπ) και ότι έχουν 3 χρόνια on-site εγγύηση, όμως το κόστος είναι τόσο μεγάλο που δεν ξέρω αν δικαιολογείται από όλα αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα ψαχνω για κατι το πολυ στα 1500 ευρω και βασει των προσφορων που εχω βρει (στην Κυπρο), σκεφτομαι να παρω το Fujitsu Siemens M1437G που προανεφερα στα 1500 ευρω. Διαβασα ομως οτι ανεβαζουν ευκολα θερμοκρασιες που οδηγουν σε μειωμενη διαρκεια ζωης. Τα Sony που εχω υποψη ειναι το FS315B και το BX195VP και ειναι και τα δυο στα 1400. Δυστυχως οσα Toshiba και Dell εχω βρει ειναι κατα πολυ ακριβοτερα.
Link to comment
Share on other sites

Τα Dell είναι εξαιρετικά μηχανήματα, αλλά έχουν δύο προβλήματα. Το ένα είναι ότι αν και έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, αυτό δεν φαίνεται με την πρώτη ματιά, γιατί οι επιλογές στα χρώματα των πλαστικών είναι κάκιστες. Το δεύτερο και πιο σημαντικό είναι η τιμή τους. Δυστυχώς είναι πανάκριβα. Έχουν το πλεονέκτημα ότι μπορείς διαλέξεις με μεγάλη ελευθερία τα εξαρτήματα τους (δίσκο, μνήμη, cpu κλπ) και ότι έχουν 3 χρόνια on-site εγγύηση, όμως το κόστος είναι τόσο μεγάλο που δεν ξέρω αν δικαιολογείται από όλα αυτά.

 

Ναι, σε εμφάνιση δε λένε τίποτα και είναι σχετικά ακριβά - δε θα έλεγα πανάκριβα. Σύν του ότι σε υποβάλλουν σε γυμνάσια από την παραγγελία μέχρι την παράδοση (μπορεί να κάνουν μέχρι και ένα μήνα).

Αλλά η ποιότητά τους είναι ασύγκριτη, ίσως μόνο τα IBM είναι σ' αυτό το επίπεδο (τουλάχιστον ήταν, δεν ξέρω τι κάνει η Lenovo).

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Nobleman ακολούθησα την συμβουλή σου και πήρα FS. Πήγα και είδα αρκετά μηχανάκια, είχα αποφασίσει να αγοράσω το Α1667G με τον Turion, όταν πήγα όμως και τους έριξα μια ματιά είδα οτι αυτό που χρειάζομαι είναι 14άρι λαπτοπ. Έτσι τσίμπησα το Μ6453G, που μπορεί να μην έχει Turion (πάνε τα 64bit στο μέλλον) αλλά είναι πολύ μικρός, και αρκετά δυνατός (centrino 770, 1gb ram, ati X600, 80 gb HDD, w/lan, 2 χρόνια εγγύηση, 1150 euro) και ο,τι πρέπει για την δουλεία μου. Να'σαι καλά φίλε μου, σ'ευχαριστω για τις συμβουλές σου.

 

Μπορείς να μας πεις πόση αυτονομία έχει ο νέος σου φορητός. Είμαι σε αναζήτηση ενός φορητου με μικρή οθόνη και μεγάλη αυτονομία. Αν μπορείς δώσε και ενα link για να τον δούμε.

Μέχρι στιγμής ήμουν ανάμεσα στον TOSHIBA L20-101 και ενός 14αρι ΗΡ (DV1444)που δίνει το πλαίσιο, ο οποίος όμως έχει 512 μνήμη και 4400rpm σκληρο και ένα χρόνο εγγύηση. Το μηχανάκι που παρουσιάζεις εχει πολλά παραπάνω με παραπλήσια τιμή.

 

Και μια γενική ερώτηση θα ηθελα να κάνω: Ποιά η διαφορά της σειράς Μ της TOSHIBA με τη σειρά L?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις πόση αυτονομία έχει ο νέος σου φορητός. Είμαι σε αναζήτηση ενός φορητου με μικρή οθόνη και μεγάλη αυτονομία. Αν μπορείς δώσε και ενα link για να τον δούμε.

Μέχρι στιγμής ήμουν ανάμεσα στον TOSHIBA L20-101 και ενός 14αρι ΗΡ (DV1444)που δίνει το πλαίσιο, ο οποίος όμως έχει 512 μνήμη και 4400rpm σκληρο και ένα χρόνο εγγύηση. Το μηχανάκι που παρουσιάζεις εχει πολλά παραπάνω με παραπλήσια τιμή.

 

Και μια γενική ερώτηση θα ηθελα να κάνω: Ποιά η διαφορά της σειράς Μ της TOSHIBA με τη σειρά L?

 

Εδώ μπορείς να ρίξεις μια ματιά, στο επίσημο site της FSC...

Για τις σειρές L και M, νομίζω ότι η διαφορά είναι στις οθόνες, δηλαδή η L είναι στις 15'' ενώ η Μ στις 15.4''... :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Εψαχνα σε e-shops να το βρω αλλά δεν το βρήκα. Περιμένω την πληροφορία σχετικά με την αυτονομία του μόλις το δουλέψεις λίγο.

Μου φαίνεται καλή περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ.. βασικά εγώ έχω το Amilo 1667 AMD 64 αλλά πόσταρα επειδή το είχα δει στο site τους, oπότε για πληροφορίες σχετικά με την αυτονομία του, θα πρέπει να περιμένουμε τον alfa 156... :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση..Οσο για τα άλλα αν ήσουν πιο συγκεκριμένος θα βοηθουσες.Σε ενδιαφερουν τα παιχνίδια,εφαρμογες γραφείου,επεξεργασιάς ήχου και εικόνας?Μετά πρεπει να κοιτάξεις κατα ποσο σε ικανοποιεί η φορητότητα του καθοτι υπαρχουν φορητοι απο 2kg μεχρι 5kg.Ενα άλλο βασικό είναι η οθόνη 13" 15" 17", widescreen?Μάλλον σε προβλημάτησα παρά σε βοήθησα :p

 

 

Βασικά τον φορητό τον χρειάζομαι για τις εργασίες στο πανεπιστήμιο, όμως με ενδιαφέρει η επεξεργασία βίντεο, εικόνας, καθώς και για παιχνίδια.

Όσο για την φορητότητα με αυτά που ζητάω, δεν νομίζω ότι θα βρώ κάποιο μηχάνημα κάτω απο 3.5-4 κιλά..

Για την οθόνη, η widescreen που αναφαίρεις είναι η οθόνη ευρείας διαγωνίου;

Αν ναι, μέχρι ποιο μέγεθος βγαίνουν;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπεύεις να διαθέσεις τόσα χρήματα για έναν φορητό και δεν τον βιάζεσαι, δεν εξαρτάται η δουλειά σου από αυτόν δηλαδή, θα σου πρότεινα να περιμένεις 1-1.5 μήνα. Τον Ιανουάριο θα βγει η νέα πλατφόρμα της Intel (napa) με νέο επεξεργαστή (Yonah). Τα πρώτα μηχανήματα που θα βασίζονται σ'αυτό το σύνολο θα εμφανιστούν μέχρι το τέλος του Ιανουαρίου, απ'ότι έχει ακουστεί ως τώρα. Σίγουρα θα είναι αρκετά ακριβά, όμως είναι πολύ πιθανό να πέσουν οι τιμές των φορητών που βασίζονται στην τωρινή πλατφόρμα (sonoma).

 

 

Δεν μου είναι άμεση ανάγκη, καθώς βολεύομαι με κάποιο παλιότερο μηχάνημα, οπότε μπορώ να περιμένω..

Αξίζει όμως να περιμένω για να πάρω κάποιο μηχάνημα με την νέα πλατφόρμα;

Σε τι θα υπερτερεί απο την προϊγούμενη; :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είναι άμεση ανάγκη, καθώς βολεύομαι με κάποιο παλιότερο μηχάνημα, οπότε μπορώ να περιμένω..

Αξίζει όμως να περιμένω για να πάρω κάποιο μηχάνημα με την νέα πλατφόρμα;

Σε τι θα υπερτερεί απο την προϊγούμενη; :)

Έχει πολλές διαφορές που μεταφράζονται σε πολύ καλύτερες επιδόσεις. Δες αυτό το σχετικό άρθρο για να πάρεις μια ιδέα: http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2627
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα ένα φορητό Acer Aspire 9500 .Επειδη ο δίσκος του ήταν αργός αγόρασα ένα 60 ΜΒ στα 7200. Εκανα φορματ στον σκληρό , και μετα δεν μπορω να βάλω το πρόγραμμα arcade έτσι ώστε να δουλεύει το τηλεκοντρολ και τα κουμπάκια μπροστά στο πάνελ του. Εβαλα κανονικά τα win XP με τα σερβισ πακ 2. Οταν έκανα εγκατάσταση το Acer Arcade τότε αρχίσαν τα προβλήματα .Εκανα Reboot στο μηχάνημα και μετά δεν ξεκίναγε με τίποτα κόλαγε σαν να μην ειχε δίσκο. Το ξαναέκανα (φορματ και ξαναεγκατάσταση από την αρχή ) Πάλι το ίδιο. ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ???? . Ξέχασα να σας πώ ότι ο δίσκος είναι NTFS αν και δεν γνωρίζω αν φταίει αυτό . Please Help . Είμαι ένα βήμα πρίν τα τρελοχάπια !!!

 

Πάνος

:)

http://www.lafkos.de/Muhle_1.gif

Where are you going Karamitro ??

Link to comment
Share on other sites

Στις 7200rpms και σου φάνηκε αργός...; Εάν δεν κάνω λάθος είναι ότι γρηγορότερο σε 2,5" hdds.

 

Tι να πω κι εγώ που μέχρι τώρα δούλευα με 4200rpms. Δεν είχα πρόβλημα αλλά έχω και καιρό να πιάσω desktop στα χέρια μου. :p

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

elteo;;; εντυπώσεις γρήγορα από τον σκληρό που πήρες... είναι μερικές μέρες που έβαλα τον 100άρη της Toshiba 5400rpm σε 16ΜΒ αλλά δεν είναι ακόμα η αδηφάγος μου όρεξη ικανοποιημένη και σκέφτομαι να πάω στον 7200...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα έναν 80άρη τελικά στις 7200....απλά καταπληκτικός!

 

:mad: Γράψε δυο λέξεις παραπάνωωωωωωω... :)

Τι λέει από πλευράς θερμοκρασίας... και τι μάρκα, από πού, ποιο μοντέλο, θέλω κι εγώ...:ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα από το Πλαίσιο τον φορητό Acer Aspire 5032WXMi με τον επεξεργαστή AMD Turion 64 ML-30 στα 1.6 GHz. Μέχρι στιγμής είναι μια χαρά αλλά έχω ένα σπαστικό πρόβλημα: λέει ότι έχει bluetooth αλλά δεν ενεργοποιείται με τίποτα. Το κουμπάκι στην πρόσοψη το έχω πατήσει και γράφει No Bluetooth Device . Έκανα εγκατάσταση τους drivers από τα cd (τα cd τα έγραψα εγώ στην αρχή, δεν τα είχε στο πακέτο) αλλά δεν γίνεται τίποτα. Καμιά βοήθεια;
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Έχει πολλές διαφορές που μεταφράζονται σε πολύ καλύτερες επιδόσεις. Δες αυτό το σχετικό άρθρο για να πάρεις μια ιδέα: http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2627

 

 

Απ'ότι καταλαβαίνω αξίζει σίγουρα να περιμένω!

Θα ψάξω και αν δεν βρώ κάποιο αξιόλογο μηχάνημα...

 

 

Έχει να μου προτύνει κάποιος κάποιο καλό μηχάνημα, σύμφωνα με τα παραπάνω που αναφαίφω;:)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας για μηχάνημα με παρόμοια χαρακτηριστικά είχα καταλήξει στο thinkpad z60m: http://www5.pc.ibm.com/europe/products.nsf/$wwwPartNumLookup/_UH3FTxx?OpenDocument
Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται..

Μάλλον όμως θα περιμένω μέχρι τον Ιανουάριο.:)

 

Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο.

Καινούρια πλατφόρμα θα έχουν οι υπολογιστές που μέχρι τώρα χρησιμοποιούσαν επεξεργαστές Intel, αναμαίνεται κάτι παρόμοιω και για τους AMD; (Αν και μου φαίνεται ότι θα πάρω Intel).

Υπάρχει κάποια άλλη εταιρία που να βγάζει επεξεργαστές για φορητούς;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...