Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα.θελω να βαλω μια επιπλεον μνημη 512 ram στο laptop.η μνημη αυτη ειναι ddr pc2700 (333)mhz.πηγα σε ενα καταστημα της πολης μου και μου ειπαν οτι κοστιζει γυρω στα 150euro μαζι με την εργασια :wacko: :confused: και ερωτω...μηπως παει να με "κλεψει" :X

εχετε να μου προτεινεται κανενα e-shop και καμια μαρκα και αν μπορειτε 2-3 μνημες.ευχαριστω :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας! Χρειαζομαι καινουργιο λαπτοπ και ειμαι μεταξυ Amilo M1437 (Centrino M750 1.86, 1024MB-2x512, 80GB) και του Satellite M70-113 (Centrino M750 1.86, 512MB DDR2, 80GB). Αν καταλαβαινω σωστα (γιατι ειμαι ασχετη) ο Amilo υπερεχει στα χαρακτηριστικα και είναι περίπου 100 ευρω φτηνοτερος. Με ενδιαφερει ομως παρα πολυ η ποιοτητα κατασκευης και θελω το λαπτοπ να αντεξει τουλαχιστον 3 χρονια -μεχρι το περας των σπουδων μου. Υπολογιστε οτι τον θελω κυριως για επεξεργασια κειμενου, διαδικτυο, αντε και καμια ταινια.

Θα εκτιμουσα πααααρα πολυ τη γνωμη σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Χρειαζομαι καινουργιο λαπτοπ και ειμαι μεταξυ Amilo M1437 (Centrino M750 1.86, 1024MB-2x512, 80GB) και του Satellite M70-113 (Centrino M750 1.86, 512MB DDR2, 80GB). Αν καταλαβαινω σωστα (γιατι ειμαι ασχετη) ο Amilo υπερεχει στα χαρακτηριστικα και είναι περίπου 100 ευρω φτηνοτερος. Με ενδιαφερει ομως παρα πολυ η ποιοτητα κατασκευης και θελω το λαπτοπ να αντεξει τουλαχιστον 3 χρονια -μεχρι το περας των σπουδων μου. Υπολογιστε οτι τον θελω κυριως για επεξεργασια κειμενου, διαδικτυο, αντε και καμια ταινια.

Θα εκτιμουσα πααααρα πολυ τη γνωμη σας! :)

 

Πράγματι ο Amilo υπερέχει στα χαρακτηριστικά, αλλά αν δεν κάνω λάθος ο επεξεργαστής του Satellite είναι νεώτερης τεχνολογίας. Προσωπικά θα σου πρότεινα τον Amilo, αλλά για να μην σε πάρω στο λαιμό μου μιας και δεν έχω προσωπική εμπειρία από τις δύο αυτές εταιρείες θα σου έλεγα να περιμένεις και τις απαντήσεις των άλλων παιδιών. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Χρειαζομαι καινουργιο λαπτοπ και ειμαι μεταξυ Amilo M1437 (Centrino M750 1.86, 1024MB-2x512, 80GB) και του Satellite M70-113 (Centrino M750 1.86, 512MB DDR2, 80GB). Αν καταλαβαινω σωστα (γιατι ειμαι ασχετη) ο Amilo υπερεχει στα χαρακτηριστικα και είναι περίπου 100 ευρω φτηνοτερος. Με ενδιαφερει ομως παρα πολυ η ποιοτητα κατασκευης και θελω το λαπτοπ να αντεξει τουλαχιστον 3 χρονια -μεχρι το περας των σπουδων μου. Υπολογιστε οτι τον θελω κυριως για επεξεργασια κειμενου, διαδικτυο, αντε και καμια ταινια.

Θα εκτιμουσα πααααρα πολυ τη γνωμη σας! :)

 

Για τους λόγους που το θέλεις, θα σου πρότεινα Toshiba... πιο καλή κατασκευή, πιο σύγχρονο, αν η μνήμη RAM ήταν 1x512 και όχι 2x256, διότι αργότερα πας προσθέτεις άλλη μία και πας στα 1024, τότε θα στο πρότεινα 100%, αν και έχω Amilo και είμαι ικανοποιημένος... δες όμως και το θέμα της εγγύησης, πιστεύοντας ότι θα υπερέχει η FSC με 2 έναντι 1 έτους της Toshiba, πολύ σημαντικό εξίσου... ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θελω να βαλω μια επιπλεον μνημη 512 ram στο laptop.η μνημη αυτη ειναι ddr pc2700 (333)mhz.πηγα σε ενα καταστημα της πολης μου και μου ειπαν οτι κοστιζει γυρω στα 150euro μαζι με την εργασια :wacko: :confused: και ερωτω...μηπως παει να με "κλεψει" :X

εχετε να μου προτεινεται κανενα e-shop και καμια μαρκα και αν μπορειτε 2-3 μνημες.ευχαριστω :)

 

Με μια πρόχειρη ματιά βρήκα αυτή στα 78€ και άλλες δύο εδώ αλλά δεν ξέρω ποια σου κάνει...

Στο δικό μου laptop την άλλαξα μόνος μου χωρίς να το έχω ξαναεπιχειρήσει σε 3' μόνο κατεβάζοντας το manual... it' s up 2 u... :D

Αν έχεις πρόσβαση στο ebay θα την βρεις κανα 50ρικο, αλλά εκεί ρισκάρεις...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

acer aspire 1641wlmi sto media markt 849eyrw.sto edirect 869eyrw.

pisteyw oti einai kalh periptwsoula,me 15,4 othonh, 60gb sklhros,vga 128mb(shared),dvd-rw double layer ktl. ;)

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Με μια πρόχειρη ματιά βρήκα αυτή στα 78€ και άλλες δύο εδώ αλλά δεν ξέρω ποια σου κάνει...

Στο δικό μου laptop την άλλαξα μόνος μου χωρίς να το έχω ξαναεπιχειρήσει σε 3' μόνο κατεβάζοντας το manual... it' s up 2 u... :D

Αν έχεις πρόσβαση στο ebay θα την βρεις κανα 50ρικο, αλλά εκεί ρισκάρεις...

μπα μονο για ελληνικο e-shop ψαχνομαι..παντως βρηκα μνημες σε πολυ καλη τιμη,αλλα εχω μια επιφυλαξη ακομη..μηπως κανω λαθος και δεν ειναι η σωστη.

παντως σε ευχαριστω πολυ!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μπα μονο για ελληνικο e-shop ψαχνομαι..παντως βρηκα μνημες σε πολυ καλη τιμη,αλλα εχω μια επιφυλαξη ακομη..μηπως κανω λαθος και δεν ειναι η σωστη.

παντως σε ευχαριστω πολυ!!

 

...και δεν είναι Ελληνικό το play247 ??? :w00t:

Μάλιστα, τα παιδιά στην Πάτρα είναι πολύ εξυπηρετικά!!!

Το δε άλλο e-shop γράφει ότι ιδρύθηκε το 1998 στην Αλεξανδρούπολη!!! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους Acer: έχω χρησιμοποιήσει τον Acer ενός φίλου μου και είναι μια χαρά. Βλάβες δεν έχει παρουσιάσει και το μόνο που κάνω όποτε έρχεται από την Αγγλία όπου σπουδάζει είναι format και να περνάω τα πάντα από την αρχή. Δεν έχει προβλήματα αλλά κάνω το format γιατί όσο είναι στην Αγγλία είναι πάρα πολύ δύσκολο να αντιμετωπιστεί κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Ούτε ο ίδιος που το χρησιμοποιεί και για εργασίες (autocad, word, excell κ.λ.π.) μου έχει αναφέρει κάποιο πρόβλημα.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

...και δεν είναι Ελληνικό το play247 ??? :w00t:

Μάλιστα, τα παιδιά στην Πάτρα είναι πολύ εξυπηρετικά!!!

Το δε άλλο e-shop γράφει ότι ιδρύθηκε το 1998 στην Αλεξανδρούπολη!!! :)

 

ελληνικο ειναι..απλα σου απαντησα για το αλλο που ειπες πριν :worry: το e-bay.

αλλωστε στα παραπανω link που ανεφερες βρηκα αυτο που ηθελα :!:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ok, σου εύχομαι να τα χιλιάσεις...!!! :p

 

:rolleyes: ευχαριστω πολυ ;)

..και για τις απαντησεις σου πιο πριν ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :) Στην επιλογη, εκτος απο τα πιο πανω [Amilo M1437 (Centrino M750 1.86, 1024MB-2x512, 80GB στα 1570 ευρω) και του Satellite M70-113 (Centrino M750 1.86, 512MB DDR2, 80GB στα 1660 )], προστεθηκε και ενας ΙΒΜ ThinkPad R50e με χαρακτηριστικα Intel Pentium M Processor 745 (1.80GHz), Microsoft Windows XP Home, 512MB, 60GB, 15" XGA TFT, DVD RE-Writer, Modem, Gigabit Ethernet, Wi-Fi b/g, Rescue and Recovery tool, IBM Embedded Security Subsystem στα 1400. Απο τα τρια ποιο θα μου προτεινατε;

Επισης μια απορια καθως οπως προανεφερα ειμαι πολυ ασχετη: οι επεξεργαστες Intel Pentium M ειναι Centrino η τα 'χω μπερδεψει εντελως; :X

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :) Στην επιλογη, εκτος απο τα πιο πανω [Amilo M1437 (Centrino M750 1.86, 1024MB-2x512, 80GB στα 1570 ευρω) και του Satellite M70-113 (Centrino M750 1.86, 512MB DDR2, 80GB στα 1660 )], προστεθηκε και ενας ΙΒΜ ThinkPad R50e με χαρακτηριστικα Intel Pentium M Processor 745 (1.80GHz), Microsoft Windows XP Home, 512MB, 60GB, 15" XGA TFT, DVD RE-Writer, Modem, Gigabit Ethernet, Wi-Fi b/g, Rescue and Recovery tool, IBM Embedded Security Subsystem στα 1400. Απο τα τρια ποιο θα μου προτεινατε;

Επισης μια απορια καθως οπως προανεφερα ειμαι πολυ ασχετη: οι επεξεργαστες Intel Pentium M ειναι Centrino η τα 'χω μπερδεψει εντελως; :X

Oι Pentium M είναι μέρος της πλατφόρμας Centrino που έχει αναπτύξει η intel για φορητούς υπολογιστές. Για να πάρει ένα μηχάνημα πιστοποίηση centrino πρέπει να έχει επεξεργαστη pentium M, ορισμένο chipset της Intel και wireless card πάλι της intel.

Πολλά μαγαζιά γράφουν επεξεργαστης Centrino αντί για Pentium M και είναι λάθος. Μπορεί να υποθέσει κανείς ότι για να γράφουν centrino πληρούνται όλες οι προϋποθέσεις αλλά και αυτό δεν είναι βέβαιο: είχα δει να διαφημίζεται ως centrino ένας φορητός του πλαισίου με chipset τρίτου κατασκευαστή και χωρίς καν wireless card. Απάτη κανονική δηλαδή...

O IBM που αναφέρεις είναι centrino βέβαια αλλά ανήκει σε προηγούμενη γενιά, κάτι που φαίνεται από τον κωδικό του επεξεργαστή που είναι της μορφής 7x5, ενώ οι καινούριοι έχουν κωδικούς 7x0. Τα άλλα δύο μοντέλα που αναφέρεις είναι νέας γενιάς centrino και γι' αυτό το λόγο μάλλον προτιμότερα (οι νέοι pentium M είναι λίγο ταχύτεροι και καταναλώνουν λιγότερο= περισσότερη αυτονομία, ενώ οι υπολογιστές αυτοί ενσωματώνουν νεότερο chipset με καλυτερη on board κάρτα γραφικών και υποστήριξη ταχύτερων και μεγαλύτερων σκληρών δίσκων κλπ.)

Το πρώτο βέβαια είναι φθηνότερο και IBM, που αποτελεί εγγύηση ποιότητας. Η επιλογή είναι δική σου. Ελπίζω να βοήθησα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :) Στην επιλογη, εκτος απο τα πιο πανω [Amilo M1437 (Centrino M750 1.86, 1024MB-2x512, 80GB στα 1570 ευρω) και του Satellite M70-113 (Centrino M750 1.86, 512MB DDR2, 80GB στα 1660 )], προστεθηκε και ενας ΙΒΜ ThinkPad R50e με χαρακτηριστικα Intel Pentium M Processor 745 (1.80GHz), Microsoft Windows XP Home, 512MB, 60GB, 15" XGA TFT, DVD RE-Writer, Modem, Gigabit Ethernet, Wi-Fi b/g, Rescue and Recovery tool, IBM Embedded Security Subsystem στα 1400. Απο τα τρια ποιο θα μου προτεινατε;

Επισης μια απορια καθως οπως προανεφερα ειμαι πολυ ασχετη: οι επεξεργαστες Intel Pentium M ειναι Centrino η τα 'χω μπερδεψει εντελως; :X

 

Σε σχέση με τις επιλογές σου και επειδή έχεις μπερδευτεί λίγο, θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια αυτό στα 1300€, ανεπιφύλακτα, εγγυημένο 100%...!!! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :) Στην επιλογη, εκτος απο τα πιο πανω [Amilo M1437 (Centrino M750 1.86, 1024MB-2x512, 80GB στα 1570 ευρω) και του Satellite M70-113 (Centrino M750 1.86, 512MB DDR2, 80GB στα 1660 )], προστεθηκε και ενας ΙΒΜ ThinkPad R50e με χαρακτηριστικα Intel Pentium M Processor 745 (1.80GHz), Microsoft Windows XP Home, 512MB, 60GB, 15" XGA TFT, DVD RE-Writer, Modem, Gigabit Ethernet, Wi-Fi b/g, Rescue and Recovery tool, IBM Embedded Security Subsystem στα 1400. Απο τα τρια ποιο θα μου προτεινατε;

Επισης μια απορια καθως οπως προανεφερα ειμαι πολυ ασχετη: οι επεξεργαστες Intel Pentium M ειναι Centrino η τα 'χω μπερδεψει εντελως; :X

Μην πάρεις τον IBM, το R50 είναι πάρα πολύ παλιό μοντέλο πια. Γενικά όμως είναι πολύ καλά μηχανήματα, μπορείς να κοιτάξεις κάτι όπως το R52: http://openmind.gr/product_info.php?products_id=1938
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :) Στην επιλογη, εκτος απο τα πιο πανω [Amilo M1437 (Centrino M750 1.86, 1024MB-2x512, 80GB στα 1570 ευρω) και του Satellite M70-113 (Centrino M750 1.86, 512MB DDR2, 80GB στα 1660 )], προστεθηκε και ενας ΙΒΜ ThinkPad R50e με χαρακτηριστικα Intel Pentium M Processor 745 (1.80GHz), Microsoft Windows XP Home, 512MB, 60GB, 15" XGA TFT, DVD RE-Writer, Modem, Gigabit Ethernet, Wi-Fi b/g, Rescue and Recovery tool, IBM Embedded Security Subsystem στα 1400. Απο τα τρια ποιο θα μου προτεινατε;

Επισης μια απορια καθως οπως προανεφερα ειμαι πολυ ασχετη: οι επεξεργαστες Intel Pentium M ειναι Centrino η τα 'χω μπερδεψει εντελως; :X

 

Και επειδή ξαναπρόσεξα ότι σε ενδιαφέρει πάρα πολύ η ποιότητα, ιδού και μια άλλη εναλλακτική λύση σε εξαιρετική τιμή για Sony...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά μεταξύ Intel M 740 kαι Intel M 750 ειναι μεγάλη?

 

Είναι σαν να ρωτάς, να πάρω ένα σκουτεράκι 80cc ή 90cc... από 80cc όμως στα 125cc, έχει, δεν νομίζεις;;;

Κάπως έτσι και εδώ... σίγουρα έχει διαφορά αλλά όχι μεγάλη...

Αν ρωτούσες από Μ740 να πάω στον καινούργιο Μ770, θα σου έλεγα ότι η διαφορά αξίζει τον κόπο... όμως, από την άλλη, θα σου πρότεινα να επενδύσεις στη μεγαλύτερη ισχύ, διότι όπως και την οθόνη στα laptops, τους παντρεύεσαι, δεν μπορείς να τους αναβαθμίσεις...

Με λίγα λόγια, αφού προφανώς το θέμα είναι να μειώσεις το budjet, κόψε από τη μνήμη... π.χ. πάρε ένα φορητό με μνήμη 1x512 αντί 2x256 ώστε αργότερα να προσθέσεις άλλη μία και να έχεις 1024ΜΒ... με αυτόν τον τρόπο θα διαθέσεις τα παραπάνω €υλάκια στον μεγαλύτερο M750/760/770... :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω αποφασίσει να πάρω κάποιο φορητό, θα ήθελα την βοηθεια σας.

Για τον φορητό διαθέτω μέχρι και 2600 ευρώ, καθώς θέλω να είναι αρκετά καλό σε όλους τους τομείς, ώστε να μην χρειαστεί να το αλλάξω σε 2-3 χρόνια.

 

Πιστεύω ότι το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να αποφασίσω είναι αν θα πάρω κάποιο έτοιμο μηχάνημα ή κάποιο "φτιαγμένο". Εκτώς απο το θέμα της θερμοκρασίας, διαφέρουν σε κάποια άλλη παράμετρο(π.χ. αξιοπιστία, ποιότητα κατασκευής);

Όπως και να έχει, αν μπορείτε προτύντε κάποιο καλό μηχάνημα. :O

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

ή κάποιο "φτιαγμένο".

Σε καμία περίπτωση..Οσο για τα άλλα αν ήσουν πιο συγκεκριμένος θα βοηθουσες.Σε ενδιαφερουν τα παιχνίδια,εφαρμογες γραφείου,επεξεργασιάς ήχου και εικόνας?Μετά πρεπει να κοιτάξεις κατα ποσο σε ικανοποιεί η φορητότητα του καθοτι υπαρχουν φορητοι απο 2kg μεχρι 5kg.Ενα άλλο βασικό είναι η οθόνη 13" 15" 17", widescreen?Μάλλον σε προβλημάτησα παρά σε βοήθησα :p

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω αποφασίσει να πάρω κάποιο φορητό, θα ήθελα την βοηθεια σας.

Για τον φορητό διαθέτω μέχρι και 2600 ευρώ, καθώς θέλω να είναι αρκετά καλό σε όλους τους τομείς, ώστε να μην χρειαστεί να το αλλάξω σε 2-3 χρόνια.

 

Πιστεύω ότι το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να αποφασίσω είναι αν θα πάρω κάποιο έτοιμο μηχάνημα ή κάποιο "φτιαγμένο". Εκτώς απο το θέμα της θερμοκρασίας, διαφέρουν σε κάποια άλλη παράμετρο(π.χ. αξιοπιστία, ποιότητα κατασκευής);

Όπως και να έχει, αν μπορείτε προτύντε κάποιο καλό μηχάνημα. :O

Αν σκοπεύεις να διαθέσεις τόσα χρήματα για έναν φορητό και δεν τον βιάζεσαι, δεν εξαρτάται η δουλειά σου από αυτόν δηλαδή, θα σου πρότεινα να περιμένεις 1-1.5 μήνα. Τον Ιανουάριο θα βγει η νέα πλατφόρμα της Intel (napa) με νέο επεξεργαστή (Yonah). Τα πρώτα μηχανήματα που θα βασίζονται σ'αυτό το σύνολο θα εμφανιστούν μέχρι το τέλος του Ιανουαρίου, απ'ότι έχει ακουστεί ως τώρα. Σίγουρα θα είναι αρκετά ακριβά, όμως είναι πολύ πιθανό να πέσουν οι τιμές των φορητών που βασίζονται στην τωρινή πλατφόρμα (sonoma).
Link to comment
Share on other sites

:cry: :cry:

 

πριν απο λιγο καιρο μου εκλεψαν απο το σπιτι εναν acer aspire 1703 esm

 

ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος χωρος που θα μπορουσα να κατευθυνθω ή καποια ενεργεια που θα μπορουσα να κανω ,εκτος φυσικα απο αστυνομιες κλπ?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

:cry: :cry:

 

πριν απο λιγο καιρο μου εκλεψαν απο το σπιτι εναν acer aspire 1703 esm

 

ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος χωρος που θα μπορουσα να κατευθυνθω ή καποια ενεργεια που θα μπορουσα να κανω ,εκτος φυσικα απο αστυνομιες κλπ?

 

ευχαριστω

 

Καταρχήν, άποψή μου να το δηλώσεις άμεσα στην Αστυνομία, διότι αν βρεθεί σε κάποια έρευνα ή κατάσχεση κανείς δεν πρόκειται να σε ειδοποιήσει και έχε υπόψιν σου ότι πολύ συχνά βρίσκονται τέτοια προς πώληση...

Κατά δεύτερον, οπως και δήποτε στην εταιρεία διότι ο επόμενος αγοραστής (ενδεχομένως, όχι όμως απόλυτα, θύμα κι αυτός) μπορεί κάποια στιγμή να το παρουσιάσει σε τίποτα service...

Τέλος, αν υπονοείς μήπως από το λογισμικό του, μέσω σύνδεσης σε internet, να προκύψει κάτι, λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά δεν υπάρχει τρόπος... :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ, οι συμβουλες σας ηταν πολυτιμες κ τουλαχιστον τωρα μπορω να πω οτι ξερω περιπου τι να ψαξω. Μια τελευταια ερωτηση, απο ποιοτητα θα λεγατε οτι ειναι καλυτερα τα Sony Vaio απο τα Siemens; Θα με παρουν δηλαδη πιο πολυ καιρο; Αξιζει να θυσιασω τα 1024 Ram του Siemens για 512 του Sony;
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...