Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με το laptop Μου, θα ηθελα να μαθω αν μπορω να συνδεσω καποιον εξωτερικο driver(ποσο κοστιζει?), χωρις να πειραξω τον ενσωματωμενο...

 

Αν είναι πολύ παλιό (π.χ. 4 ετών) και δεν έχει μία τουλάχιστον θύρα usb 2.0 δεν μπορείς. Μικρή η πιθανότητα αλλά την αναφέρω.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

γεια σας. εχω ενα προβληματακι με το laptop μου και θα ηθελα την βοηθεια σας. Εχω εδω και καιρο ενα travelmate 252 lmi και χαλασε το dvd εγγραφης.

Μπορω να το αλλαξώ και αν ναι πως και τι drive μπορω να βαλω?

δεν θελω ομως εξωτερικο dvd εγγραφης.

Υπαρχει τροπος να αλλαξω το παρον με καποιο αλλο?

 

Αν μας έδινες μία φωτογραφία του laptop από την πλευρά του drive θα βοηθούσε.

Εαν παίρνει κανονικό drive με συρταράκι (δηλαδή όχι slot-in με σχισμή), τότε το πιθανότερο είναι ότι θα σου κάνει αυτό. ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.570215 με

αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.575106

τι διαφορα εχουν?μηπως στο οτι το 1ο ειναι retail η οχι?

 

επισης ειδα κι αυτο με 2 ΑΑ μπαταριες(ενω τα παραπανω ειναι με 1 ΑΑ)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.570207

 

ποιο να προτιμησω και γιατι?

προτιμησα logitech λογο εγγυησης..παντως στα χερια μου εχουν περασει και απο τις 2 μαρκες..ιδιαιτερα ομως η logitech ..:)

 

κανεις να απαντησει σε αυτο?παντως εγω με τον ΗΡ 6181 ειμαι υπερευχαριστημενος...:)

Link to comment
Share on other sites

κανεις να απαντησει σε αυτο?παντως εγω με τον ΗΡ 6181 ειμαι υπερευχαριστημενος...:)

 

Δωσε κατι παραπανω και παρε αυτο

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.570225

 

οτι καλυτερο κυκλοφορει με διαφορα. Ειχα πολλα ποντικια αλλα αυτο ειναι κορυφη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εναν φορητό hp compaq nx1905 θέλω να μου πείτε αν αξίζει να το αναβαθμίσω. Το pc exei 2 memory slots αλλά δεν ξέρω αν έχω 2χ256 , 1χ512΄πως μπορώ να το δώ αυτό;

 

Πόσο αναβάθμιση δέχεται το λαπτοπ μου

που μπορώ να βρω hardware μνήμη δίσκο για το λαπτοπ μου

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβληματακι. Εχω TOSHIBA A100-906 και τις τελευταιες μερες κατι εχει παθει. Δεν μου εμφανιζει κατω δεξια στην γραμμη εργασιων το εικοίδιο της ασφαλης καταργησης, και το power saver ενω το εχω ρυθμισμενο να τρεχει με την εκκινηση του υπολογιστη. Χρησιμοποιω το Your Uninstaller ομως και απο αυτο το επιτρεπω να εκτελειτε. Βασικα αυτο που με ενοχλει ειναι οτι δεν μου εμφανιζει το εικονιδιο της ασφαλης καταργησης γιατι χρησιμοποιω εξωτερικο σκληρο και καθημερινα μνημες USB οποτε μου ειναι απαραιτητο. Η βοηθεια σας θα μου ηταν πολυ χρησιμη.:)
Link to comment
Share on other sites

κάμε ένα system restore πριν παρουστεί το "πρόβλημα" αυτό.

 

μήπως εγκατέστησες κάποιο πρόγραμμα αυτές τις μέρες?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ΣΙΓΟΥΡΑ για κατοχους laptop ACER για αναβαθμιση σε VISTA (για αλλες μαρκες δεν ξερω ημερ/νια)

Η περίοδος προώθησης για αυτήν την προσφορά αρχίζει στις 26 Οκτωβρίου 2006. Η προώθηση θα τελειώσει 15 Μαρτίου 2007 και η υποβολή τελικών χρηστών για την εξαγορά πρέπει να είναι πλήρης μέχρι τις 31 Μαρτίου 2007.

γιαυτο καντε αναβαθμιση παραγγελιας dvd vista μην χασετε αυτην την δυνατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

κάμε ένα system restore πριν παρουστεί το "πρόβλημα" αυτό.

 

μήπως εγκατέστησες κάποιο πρόγραμμα αυτές τις μέρες?

 

Ναι εχω εγκαταστησει.Υπαρχει περιπτωση να φταιει καποιο προγραμμα που εβαλα? Αν το απεγκαταστησω θα θα λυθει το προβλημα? Οσο για την επαναφορα συστηματος την εχω απενεργοποιημενη.:(

Link to comment
Share on other sites

να την ενεργοποιήσεις αμέσως για τα επόμενα προβλήματα που ίσως έρθουν!

 

σκέψου ποιο πρόγραμμα έβαλες και αν άλλαξες παραμέτρους σε τπτ άλλο. (αρχεία συστήματος, drivers etc).

 

ΟΛΑ αυτά τα κάνει άριστα το system restore (το μόνο Millenium feature των windows Me :lol: )

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

να την ενεργοποιήσεις αμέσως για τα επόμενα προβλήματα που ίσως έρθουν!

 

σκέψου ποιο πρόγραμμα έβαλες και αν άλλαξες παραμέτρους σε τπτ άλλο. (αρχεία συστήματος, drivers etc).

 

ΟΛΑ αυτά τα κάνει άριστα το system restore (το μόνο Millenium feature των windows Me :lol: )

 

Οκ. Ευχαριστώ για την συμβουλή. Εκανα μ.....α που απενεργοποίησα την επαναφορά συστήματος. :)

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τι παιζει με αυτο το θεμα για τον περιβόητο ηχο(σφυριγμα) στα λαπτοπς της Hp? -Pavilion Dv5000, Dv6000 Kai Dv9000- ?

 

Link to comment
Share on other sites

Διαθετω το πολυ μεχρι 800€ και δεν εχω μεγαλες απαιτησεις αλλα δεν ξερω τι να προσεξω στους επεξεργαστες αναμεσα σε CORE DUO, CENTRINO, CELERON, AMD TURION αν κι εχω κλιση προς τα sony vaio αλλα θα ηθελα την γνωμη σας για οποιαδηποτε αλλη μαρκα αν με συμφερει. Φυσικα προτιμω τα vista... :O
Μη μου άπτου!
Link to comment
Share on other sites

Διαθετω το πολυ μεχρι 800€ και δεν εχω μεγαλες απαιτησεις αλλα δεν ξερω τι να προσεξω στους επεξεργαστες αναμεσα σε CORE DUO, CENTRINO, CELERON, AMD TURION αν κι εχω κλιση προς τα sony vaio αλλα θα ηθελα την γνωμη σας για οποιαδηποτε αλλη μαρκα αν με συμφερει. Φυσικα προτιμω τα vista... :O

 

Προσοχή: Εαν μπορείς κάνε την αγορά (ή φρόντισε να κοπεί τουλάχιστον η απόδειξη) μέχρι και την Πέμπτη 15 Μαρτίου, ώστε να μπορείς να κάνεις αίτηση για το CD δωρεάν αναβάθμισης σε Windows Vista (αποστολή αίτησης πρίν τις 30 Μαρτίου)

 

Μην πάρεις οποιοδήποτε μηχάνημα έρχεται με Vista και έχει 512 RAM γιατί θα σέρνεται. Επίσης μην πάρεις μηχάνημα με Vista Home Basic. Καλύτερα XP Home GR για να δουλεύει γρήγορα το μηχάνημα και μετά δωρεάν αναβάθμιση σε Vista Home Premium αν το θελήσεις στο μέλλον!

 

Από τα παρακάτω, προτείνω με σειρά προτεραιότητας τα 1 και 2, έχουν εξαιρετική απόδοση προς την τιμή με τον Core2Duo.

 

1. €799 - LENOVO 3000 N100 TY0B9GM :up: Προτείνεται

Core 2 Duo 1.66GHz, 15.4 1280x800, 512 RAM, 80GB 5400RPM, DVD-R DL, CAMERA, INTEL GMA 950 (128MB), XP HOME GR

(Χαρακτηριστικά | Περιγραφή | 3D tour από το site της Lenovo)

 

2. €818 - Fujitsu Siemens Amilo Pi1505R

Core 2 Duo 1.66GHz, 15.4 1280x800, 1GB RAM, 120GB ?RPM, DVD-R DL, INTEL GMA 950 (128MB), XP HOME GR

 

3. €680 - HP 510 RU964AA

Centrino 2.13 GHz, 15.4 1280x800, 512 RAM, 60GB 5400RPM, DVD-R DL, INTEL GMA 900 (128MB) XP HOME GR

 

4. €674 - Fujitsu Siemens Amilo Pi1505

Core Solo 1.86GHz, 15.4 1280x800, 512 RAM, 80GB 5400RPM, DVD-R DL, INTEL GMA 950 (128MB), XP Home GR

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να δικαιούμαι δωρεάν αναβάθμιση σε VISTA?Έχω TOSHIBA και το πήρα από τον ΓΕΡΜΑΝΟ αρχές Ιανουαρίου?Πως μπορώ να το μάθω αυτό?Αν είχα αυτή τη δυνατότητα θα μου το είχαν πει όταν το αγόρασα?
Link to comment
Share on other sites

17'' οθονη μεγάλη δεν ειναι?

εκτος αν τον εχεις ''σαν'' σταθερό, αλλιως ''δύσκολη μεταφορά''

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να δικαιούμαι δωρεάν αναβάθμιση σε VISTA?Έχω TOSHIBA και το πήρα από τον ΓΕΡΜΑΝΟ αρχές Ιανουαρίου?Πως μπορώ να το μάθω αυτό?Αν είχα αυτή τη δυνατότητα θα μου το είχαν πει όταν το αγόρασα?

 

εχει κανα αυτοκολητο που λεει vista capable?

ειναι κ αυτο μια ενδειξη ..

παντως μπορει κανεις να μας πει πως εκανε την παραγγελια?(αναβαθμιση λογισμικου -Vista- ?)

τα βηματα..

θενξ!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να δικαιούμαι δωρεάν αναβάθμιση σε VISTA?Έχω TOSHIBA και το πήρα από τον ΓΕΡΜΑΝΟ αρχές Ιανουαρίου?Πως μπορώ να το μάθω αυτό?Αν είχα αυτή τη δυνατότητα θα μου το είχαν πει όταν το αγόρασα?

 

εχει κανα αυτοκολητο που λεει vista capable?

ειναι κ αυτο μια ενδειξη ..

παντως μπορει κανεις να μας πει πως εκανε την παραγγελια?(αναβαθμιση λογισμικου -Vista- ?)

τα βηματα..

θενξ!

 

Μήνυμα 1

 

Μήνυμα 2

 

Η Hewlett Packard έχει δικό της Link εδώ

 

Όσοι αγοράσατε νέο υπολογιστή από 23 Οκτωβρίου μέχρι 15 Μαρτίου το πιθανότερο (εαν καλύπτει τις ελάχιστες απαιτήσεις για Vista που θα βρείτε στα παραπάνω μηνύματα) είναι ότι δικαιούστε την αναβάθμιση αν κάνετε εγκαίρως την αίτηση, δείτε τα links παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να δικαιούμαι δωρεάν αναβάθμιση σε VISTA?Έχω TOSHIBA και το πήρα από τον ΓΕΡΜΑΝΟ αρχές Ιανουαρίου?Πως μπορώ να το μάθω αυτό?Αν είχα αυτή τη δυνατότητα θα μου το είχαν πει όταν το αγόρασα?

 

Ναι, δικαιούσαι. Λάθος του πωλητή που δε σε ενημέρωσε. Θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την Toshiba για να δεις ποιά ακριβώς έκδοση των Vista θα πάρεις και πώς θα στη στείλουν. :)

 

 

εχει κανα αυτοκολητο που λεει vista capable?

ειναι κ αυτο μια ενδειξη ..

παντως μπορει κανεις να μας πει πως εκανε την παραγγελια?(αναβαθμιση λογισμικου -Vista- ?)

τα βηματα..

θενξ!

 

Δεν είναι ιδιαίτερα βοηθητικό αυτό. Υπάρχουν πάρα πολλά μοντέλα που δεν έχουν Vista Capable ή Vista Premium Ready στικεράκια, απλά επειδή είχαν κυκλοφορήσει πριν φτάσουν τα Vista στα χέρια των κατασκευαστών, ώστε να μπορούν να έχουν ελέγξει αν όντως το κάθε laptop είναι συμβατό με Vista. Δεν έχει σημασία δηλαδή αυτό, αλλά το πότε αγόρασες τον υπολογιστή. Αν τον αγόρασες από 23 Οκτωβρίου μέχρι και σήμερα ή αύριο, τότε δικαιούσαι δωρεάν αναβάθμιση σε Vista, είτε το laptop σου είναι πιο καινούργιο (σαν μοντέλο) είτε πιο παλιό. Αρκεί, δηλαδή, η αγορά να έχει γίνει μέσα στο χρονικό πλαίσιο αυτό.

 

Αυτό που κάνουν τα στικεράκια, ουσιαστικά είναι απλά να σου επιβεβαιώνουν πως τα Vista θα τρέχουν πάνω στο μηχάνημά σου (Vista Capable= σίγουρα τρέχουν τα Home Basic, Premium Ready= σίγουρα παίζουν τα Home Premium και πάνω)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δλδ για Acer ASpire 1350 δικαιούμαι δωρεάν αναβάσθμιση στα Vista;

Δωρεαν αναβαθμιση για οποιο acer ειναι αγορασμενο μετα τον Οκτωβριο του 2006. Το δικο σου ειναι παλιο μοντελο.

Host

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δικαιούσαι. Λάθος του πωλητή που δε σε ενημέρωσε. Θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την Toshiba για να δεις ποιά ακριβώς έκδοση των Vista θα πάρεις και πώς θα στη στείλουν. :)

 

Δεν επικοινωνείς με τον κατασκευαστή (Toshiba), κάνεις κατευθείαν την αίτηση στο site της Moduslink. :!:

 

Δλδ για Acer ASpire 1350 δικαιούμαι δωρεάν αναβάσθμιση στα Vista;

 

Γιατί ρωτάτε συνέχεια το ίδιο ενώ το έχουμε γράψει ξεκάθαρα τόσες φορές; :worry:

 

Όσοι αγοράσατε νέο υπολογιστή από 23 Οκτωβρίου μέχρι 15 Μαρτίου το πιθανότερο είναι ότι δικαιούστε την αναβάθμιση αν κάνετε εγκαίρως την αίτηση, δείτε τα links παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...