Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το θεμα ειναι πως δεν γνωριζω τους επεξεργαστες γι αυτο ζηταω τη βοηθεια σας. για εναν χρηστη οχι τοσο απαιτητικο ,που δουλευει οφις,ιντερνετ,και διαβαζει με το πσ θεωρεις πως ειναι οκ αυτα τα μοντελα που ειναι και πιο οικονομικα? φυσικα αν υπηρχε η δυνατοτητα θα διαλεγα καλυτερο.αξιζει τον κοπο να περιμενω κι αλλο? ευχαριστω

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_208&products_id=3808

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_208&products_id=3949

Τα λεφτά μιλάνε... λένε αντίο!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ηey guys,

 

Αποφασισα κι εγω να παρω ενα φορητο και ειπα να το ψαξω λιγο.

Απ'οτι βλεπω, ειναι καλυτερα να περιμενω να κυκλοφορησουν οι Core 2 Duo μιας και θα ειναι στην ιδια τιμη με του Core Duo, ετσι;

 

Προσανατολιζομαι σε Lenovo, Toshiba, και Fujitsu-Siemens, σε κατι με καλη καρτα γραφικων (οχι δηλαδη τσιπακι Intel με shared memory) και οθονη 15" γυρω στα 800, αντε 900 το πολυ χωρις ΦΠΑ.

 

Απ'οτι βλεπω, οι πιο ακριβοι ειναι οι Lenovo (αυτοι που μου αρεσουν περισσοτερο) αλλα δεν βρισκω σε ελληνικα eshop πανω απο 2-3 μοντελα :confused:

 

Τελος, αυτα τα sub-notebooks εχετε δει να τα πουλανε πουθενα...μηπως να παρω ενα τετοι με 12αρα οθονη;

Τι λετε, θα με βολεψει ενα τετοιο αν το εχω σαν κυριο pc;

 

Περιμενω τα φωτα σας :O

 

edit

 

Επειδη, δεν χρειαζομαι και μεγαλη υπολογιστικη ισχυ μηπως να προτιμησω κατι σε Centrino; Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι να δωσω οσο το δυνατον λιγοτερα €.

 

Για να σας δωσω να καταλαβετε τις αναγκες μου...το desktop που χρησιμοποιω ειναι P3 800MHz με μια ATI 32MB...:O και τη δουλεια του την κανει...σηκωνει και Apache και Php και mySQL και Photoshop CS που χρειαζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Για δειτε ρε παιδια αυτους τους σχεδον ιδιους φορητους της Toshiba και πειτε μου αν οι 3 μονο διαφορες που εχουν (στον επεξεργαστη στην καρτα γραφικων και στον σκληρο) αξιζουν τα 400 ευρω της διαφορας τους:confused:

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4&manufacturers_id=76&products_id=4234

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4&manufacturers_id=76&products_id=4237

 

Η καρτα γραφικων ιδια ειναι.Θα ειναι λιγο πιο ισχυρος αυτος με τον 2.2.Ο σκληρος δεν παιζει τοσο ρολο

The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι βλεπω, ειναι καλυτερα να περιμενω να κυκλοφορησουν οι Core 2 Duo μιας και θα ειναι στην ιδια τιμη με του Core Duo, ετσι;

 

Οι Core 2 Duo έχουν κυκλοφορήσει εδώ και ένα μήνα...

 

Σίγουρα αξίζει να προτιμήσεις Core2Duo (εκτός και αν βρεις τα Core Duo σε πολύ χαμηλότερη τιμή).

Και για dedicated κάρτα γραφικών καλά σκέφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ηey guys,

 

Αποφασισα κι εγω να παρω ενα φορητο και ειπα να το ψαξω λιγο.

Απ'οτι βλεπω, ειναι καλυτερα να περιμενω να κυκλοφορησουν οι Core 2 Duo μιας και θα ειναι στην ιδια τιμη με του Core Duo, ετσι;

 

Προσανατολιζομαι σε Lenovo, Toshiba, και Fujitsu-Siemens, σε κατι με καλη καρτα γραφικων (οχι δηλαδη τσιπακι Intel με shared memory) και οθονη 15" γυρω στα 800, αντε 900 το πολυ χωρις ΦΠΑ.

 

Απ'οτι βλεπω, οι πιο ακριβοι ειναι οι Lenovo (αυτοι που μου αρεσουν περισσοτερο) αλλα δεν βρισκω σε ελληνικα eshop πανω απο 2-3 μοντελα :confused:

 

Τελος, αυτα τα sub-notebooks εχετε δει να τα πουλανε πουθενα...μηπως να παρω ενα τετοι με 12αρα οθονη;

Τι λετε, θα με βολεψει ενα τετοιο αν το εχω σαν κυριο pc;

 

Περιμενω τα φωτα σας :O

 

edit

 

Επειδη, δεν χρειαζομαι και μεγαλη υπολογιστικη ισχυ μηπως να προτιμησω κατι σε Centrino; Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι να δωσω οσο το δυνατον λιγοτερα €.

 

12αρα οθονη γαι βασικο υπολογιστη?Λιγο δεν ειναι?Για μενα 15.4 εκτος και αν εσιαι ανθρωπος της φορητοτητας και θες πχ να δεις ταινια στο αυτοκινητο,σε ενα ταξιδι η καπου αλλου.Αλλα ο μικρος θα εχει και αρκετα λιγοτερες επιδοσεις ειδικα στα χρηματα που μου λες.Εγω αυτα που σου προτεινω ειναι:

 

1)http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907683 Ειναι και κατω απο το οριο που θετεις και τον εχει κολλητος μου και του χερι βγαλει τα ματια,δεν καταλαβαινει τπτ.Θα σε ικανοποιησει πολυ.

 

2)http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906235 Καλυτερα πλαστικα σε ποιοτητα και υφη απο τον acer αλλα χειροτερη καρτα γραφικων.

 

3)http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906209 17αρα οθονη αλλα αρκετα καλη καρτα γραφικων για φορητο.Θα στον προτεινα μονο αν τον θες βασικα για χρηση στο σπιτι και ελαχιστη μεταφορα λογω του οτι θα ειναι μεγαλος!

 

4)http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908305Η απολυτη λυση για μενα.Συνδυαζει ολα .Επιδοσεις,καρτα γραφικων,συνδεσιμοτητα και οθονη lg!Γι αυτο κιολας πηρα κι εγω.Λιγο μεγαλυτερο το κοστος,αλλα πιστευω τα αξιζει.

 

Τωρα εσυ αποφασιζεις.Κοιτα και αλλου για καλυτερς τιμες,απλα σου εδωσα απο το e-shop για να δεις τα χαρακτηριστικα του καθενα.Ελπιζω να σε βοηθησα.

The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

 

Τελος, αυτα τα sub-notebooks εχετε δει να τα πουλανε πουθενα...μηπως να παρω ενα τετοι με 12αρα οθονη;

Τι λετε, θα με βολεψει ενα τετοιο αν το εχω σαν κυριο pc;

 

Δεν νομίζω ότι βολεύει ΤΟΣΟ πολύ σαν κύριο PC, έχω ένα 12"άρι Fujitsu Siemens, και παρόλα αυτά όταν είμαι σπίτι προφανώς και χρησιμοποιώ το desktop μου με μία 17άρα TFT.

 

Αλλά η φορητότητα είναι άλλο πράγμα. Ανακαλύπτεις την έννοια του Couch/Bed computing (πραγματικά δεν έχει σχέση το 15άρι με το 12άρι για αυτή τη χρήση...με το 12άρι νιώθεις περισσότερο ότι κρατάς ένα μεγάλο βιβλίο παρά φορητό υπολογιστή ). Επίσης βολεύει τρομερά στη μεταφορά από το σπίτι στη σχολή. Τα περισσότερα 12άρια ζυγίζουν μέχρι 2 κιλά και οι τσάντες μεταφοράς τους προφανώς και είναι ελαφρύτερες των αντίστοιχων για 15άρια. Το δικό μου μαζί με την τσάντα και τον φορτιστή πρέπει να ζυγίζει περίπου 2.3-2.5 κιλά, αντιθετα με το 15αρί που πλησιάζε λογικά τα 4. Μπορεί η διαφορά να μην φαίνεται ΤΟΣΟ τρομερή, αλλά πραγματικά ο ώμος μου το ξέρει πόσο καλύτερα είναι ;). Απλά να ξέρεις ότι αν στραφείς σε 12άρι για να βρεις καλή τσάντα θα πρέπει να κοιτάξεις στο εξωτερικό (εγώ πήρα μία από την booq και μου ήρθε περίπου 60 ευρώ με τα μεταφορικά).

 

Στην τελική αν θέλεις και τα δύο, πάρε ένα 12άρι, πάρε και μία οθόνη TFT και μπορείς να το συνδέεις-αποσυνδέεις κατά βούληση :ρ

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως δεν γνωριζω τους επεξεργαστες γι αυτο ζηταω τη βοηθεια σας. για εναν χρηστη οχι τοσο απαιτητικο ,που δουλευει οφις,ιντερνετ,και διαβαζει με το πσ θεωρεις πως ειναι οκ αυτα τα μοντελα που ειναι και πιο οικονομικα? φυσικα αν υπηρχε η δυνατοτητα θα διαλεγα καλυτερο.αξιζει τον κοπο να περιμενω κι αλλο? ευχαριστω

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_208&products_id=3808

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_208&products_id=3949

 

οχι.Για την δουλεια που τον θες τον φορητο,υπεραρκετοι ειναι.

The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Wired για το θέμα της εποχής, τις μπαταρίες.

Can't anyone make a battery that doesn't suck?

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=5&category=30162479&product=859273

πώς κρίνετε το παραπάνω σύστημα, είναι ακσιόπιστοι οι Turbo-X ή πρέπει να καταφύγω σε κάποια επώνυμη λύση;;;

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Εγώ θα σου έλεγα να αποφύγεις τα συναρμολογούμενα στο πόδι.

Επίσης, θέλεις 17αρι; Είναι βαριά και μάλλον άβολα, για συνηθισμένη χρήση ένα 15,4'' είναι ό,τι καλύτερο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Εγώ θα σου έλεγα να αποφύγεις τα συναρμολογούμενα στο πόδι.

Επίσης, θέλεις 17αρι; Είναι βαριά και μάλλον άβολα, για συνηθισμένη χρήση ένα 15,4'' είναι ό,τι καλύτερο.

Κοίτα καλύτερα αυτό!! http://openmind.gr/product_info.php?products_id=3008&osCsid=b4648b1d93ff3c08b149d3434ec97586

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=5&category=30162479&product=859273

πώς κρίνετε το παραπάνω σύστημα, είναι ακσιόπιστοι οι Turbo-X ή πρέπει να καταφύγω σε κάποια επώνυμη λύση;;;

 

κατα την γνωμη μου καλο θα ηταν να αποφυγεις τετοιες κατασκευες και να παρεις κατι επωνυμο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγη ώρα, ο υπολογιστής μου αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα: Παρουσιάζει ένα είδος «κολλήματος», χωρίς να είναι κάτι διαρκείας, απλά όταν ας πούμε κάνω γρήγορες κινήσεις με το mouse ή ας πούμε minimize/maximize προγραμμάτων αργεί να ακολουθήσει. Επίσης όταν τον ανοίγω, κάνει αισθητά περισσότερη ώρα να μπει στα Windows απ' ότι πριν, ενώ παρουσιάζει και πρόβλημα στον ήχο, ο οποίος πάλι παρουσιάζει καθυστέρηση ή/και «θόρυβο», όταν παίζω τραγούδια και γενικά. Μπορεί κάποιος να πιθανολογήσει για το τι φταίει;

 

εδιτ: Ο υπολογιστής είναι Sony Vaio FS215s, 1.86, 512MB, 100GB, XP Home.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγη ώρα, ο υπολογιστής μου αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα: Παρουσιάζει ένα είδος «κολλήματος», χωρίς να είναι κάτι διαρκείας...

 

Άνοιξε το Task Manager (με Ctrl+Alt+Del), καρτέλα processes, κάνε κλίκ στη στήλη "CPU" για να σου βγάλει πρώτες τις processes που καταναλώνουν περισσότερη cpu, και δες αν υπάρχει κάτι που να χρησιμοποιεί 99% cpu.

Επίσης κάνε το ίδιο με την καρτέλα "Memory Usage".

Link to comment
Share on other sites

Κατι αναλογο εχω κι εγω...αντιγραφω προηγουμενο μου post!

Καλησπερα.εδω και κατι μερες οταν ανοιγω το laptop "κρασαρει" με την μια ανοιγω την διαχειρηση εργασιων και το svchost.exe ειναι στο 100%.παλιοτερα δεν ειχα κανενα προβλημα και ετσι ξαφνικα εμαφανιστηκε.ακομη και στο desctop δεν υπαρχει το παραμικρο προβλημα.

τι μπορει να συμβαινει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα ανασυγκροτηση και το σκαναρα με το kaspersky και παλι υπαρχει αυτο το προβλημα.εως τωρα δεν ειχα απολυτως τιποτα και τελευταια το κανει ειδικα στη αρχη,μετα απο καποια ωρα..το προβλημα δεν υπαρχει και δουλευει οπως πρωτα.παντως ειναι λιγο σπαστικο :mad: να δινεις εντολη και να περιμενεις 1 λεπτο για να την εκτελεσει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πρόβλημα εδώ και μήνες στο σταθερό μου στη δουλειά.. Του έβαλα διπλάσια μνήμη, ελατώθηκε το πρόβλημα αλλά πάλι 'νοιώθεις' ότι κολλάει για δευτερόλεπτα για ορισμένες διαδικασίες.. Ούτε spyware, adware, virus, defrag & scandisk έκανα..

 

Μόνο το φορμάτ θα με σώσει πιστεύω..!!

Link to comment
Share on other sites

Για spyware δεν έψαξα, αφού το πρόβλημα δεν είναι με το διαδίκτυο. Ξαφνικά δημιουργήθηκε, κατά την μεταφορά αρχειών από τον ένα σκληρό στον άλλο. Πάντως συνεχίζει ακόμη να το κάνει.

 

Αναφορικά με τα processes αυτό με το μεγαλύτερο cpu usage είναι το system idle process, το οποίο και «παίζει» συνεχώς από 90% εώς και 99%...

 

Πολύ σπαστικό πάντως έτσι στα καλά καθούμενα... :mad:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με τα processes αυτό με το μεγαλύτερο cpu usage είναι το system idle process, το οποίο και «παίζει» συνεχώς από 90% εώς και 99%...

 

Αυτό μη σε ανησυχεί. Δεν είναι πρόγραμμα που τρέχει. Όπως λέει και το όνομά του, αναφέρει σε τι ποσοστό ΔΕΝ χρησιμοποιείται η CPU.

 

Οπότε αφού είναι idle κατα 90-99% δεν είναι θέμα προγράμματος που τρέχει στο background.

 

Ο σκληρός μήπως είναι 4200rpm ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ναι. Στο My Computer έχει πάντως δύο σκληρούς, (C, D).

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι γιατί έτσι ξαφνικά να υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Αν ήταν λόγω των αρχείων (που ήταν σχετικά μεγάλα, 1-2GB), δεν θα έπρεπε να πάψει το πρόβλημα; Τα αρχεία τα έσβησα λίγο μετά που εμφανίστηκε το πρόβλημα, αλλά καμία βελτίωση.

 

edit: Ο σκληρός είναι ο Toshiba MK1031GAS στα 100GB, 4200rpm.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ο σκληρός είναι ... 4200rpm.

 

Μπορεί να φταίει αυτό. Οι σκληροί στις 4200 στροφές είναι γνωστό οτι προκαλούν εμφανείς καθυστερήσεις στα φορητά που χρησιμοποιούνται.

Εγώ σε μηχάνημα που είχε 4200 και έβαλα 7200, παρατήρησα διαφορά σα να είχα πάρει καινούργιο (γρηγορότερο) μηχάνημα.

 

Αλλά επειδή λες οτι εμφανίστηκε ξαφνικά (ενώ προηγουμένως δούλευε γρήγορα με 4200 ;;; ) με προβληματίζεις...

Link to comment
Share on other sites

Για spyware δεν έψαξα, αφού το πρόβλημα δεν είναι με το διαδίκτυο. Ξαφνικά δημιουργήθηκε, κατά την μεταφορά αρχειών από τον ένα σκληρό στον άλλο. Πάντως συνεχίζει ακόμη να το κάνει.

 

Αναφορικά με τα processes αυτό με το μεγαλύτερο cpu usage είναι το system idle process, το οποίο και «παίζει» συνεχώς από 90% εώς και 99%...

 

Πολύ σπαστικό πάντως έτσι στα καλά καθούμενα... :mad:

Και μενα μια απο τα ιδια :(.Δεν ξερω τι συμβαινει..Εκανα και μια ανασυγκροτηση και το προβλημα δεν λυθηκε.:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φταίει αυτό. Οι σκληροί στις 4200 στροφές είναι γνωστό οτι προκαλούν εμφανείς καθυστερήσεις στα φορητά που χρησιμοποιούνται.

Εγώ σε μηχάνημα που είχε 4200 και έβαλα 7200, παρατήρησα διαφορά σα να είχα πάρει καινούργιο (γρηγορότερο) μηχάνημα.

 

Αλλά επειδή λες οτι εμφανίστηκε ξαφνικά (ενώ προηγουμένως δούλευε γρήγορα με 4200 ;;; ) με προβληματίζεις...

 

Εντάξει, δεν πήγαινε και με την ταχύτητα του φωτός, αλλά η διαφορά εντελώς μα εντελώς ξαφνικά, ήταν τεράστια... :(

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...