Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι να σου πω, θα προτιμούσα να πάω το laptop πιο κοντά ή να τραβήξω ένα καλώδιο, παρά να βάλω αυτό το πράγμα.

 

Μα λέμε να κάνουμε τη δουλειά μας ασύρματα για διάφορους λόγους... τι λες αν πάω στα $89.99 με καλύτερη ποιότητα και αρκετά μεγάλη απόσταση;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αν ψάξεις θα βρείς πολλά σαν και αυτό: http://www.thinkgeek.com/gadgets/electronic/6dea/ . Λογικά και αυτό θα σου παίζει!

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

Μα λέμε να κάνουμε τη δουλειά μας ασύρματα για διάφορους λόγους... τι λες αν πάω στα $89.99 με καλύτερη ποιότητα και αρκετά μεγάλη απόσταση;;;
Αυτό χρησιμοποιεί WLAN, δεν χάνεται τίποτα έτσι. Πολύ καλύτερη λύση.
Link to comment
Share on other sites

που το έχεις δεί αυτό?κι εγώ ενδιαφέρομαι

αν ψάξεις θα βρείς πολλά σαν και αυτό: http://www.thinkgeek.com/gadgets/electronic/6dea/ . Λογικά και αυτό θα σου παίζει!
Αυτό εννοεί. από τον αναπτήρα δηλαδή.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!Το dvd οντως ειναι Liteon κ απο οτι καταλαβαινω στη συγκεκριμενη σειρα acer βγηκαν τα περισσοτερα προβληματικα.Με το αντιπροσωπεια εννουσα την Alman Hellas.Σκεφτομαι παντως σοβαρα να το αλλαξω γιατι τον ιδιο ακριβως Η/Υ πηρε κ φιλος(τα πηραμε μαζι...) κ σε αυτον παρουσιασε το ιδιο κ οταν του το αλλαξαν (με την εγγυηση) του εβαλαν το ιδιο dvd κ μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια...Γι'αυτο κ θελω να αποφυγω την liteon αλλα με τρομαζεις με αυτο που λες:"χωρις προσοψη".Τι εννοεις, δεν θα μπαινει ακριβως?Νομιζα οτι η προσοψη πηγαινε πακετο με τον οδηγο dvd... οσο για το θεμα της εγγυησης ειναι χαμενη υποθεση, πανε 2 μηνες που εληξε κ την αντιπροσωπεια θελω να την αποφυγω αφου ετσι κ αλλιως οπου κ να παω θα τα σκασω απο την τσεπη μου.

Σκεφτομουνα να βαλω το NEC ΝD-6650 (καλη τιμη κ ποιοτητα νομιζω) αλλα δεν ξερω τι παιζει απο συμβατοτητα (κ αν μπαινει καταρχας...) κ με τρομαξες με την προσοψη...

 

Προβλημα να μπει δεν εχει, απλα μπορει η προσοψη που θα εχει (δεν το ξερω αν ερχεται στην συσκευασια) αν ταιριαζει απολυτα σε σχεση με το υπολοιπο σασι. Μπορει να ειναι μεγαλυτερη και να μην μπαινει καθολου, μπορει να ειναι μικροτερη και να περισσευει κατι. Πρεπει να το δεις. Παντως για το nec εχω ακουσει καλα λογια και με το συγκεκριμενο μηχανημα δεν εχει προβλημα συμβατοτητας.

Host

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι Πλαίσιο...Μπορείς να την παραγγείλεις όμως από Multirama,αν φυσικά δεν έχεις την δυνατότητα να πας σε κάποιο που την έχει να την πάρεις αμέσως.Mόλις 39,90!Όχι μόνο είναι όμορφη,αλλά είναι και από πολύ ωραίο υλικό,πολύ καλοφτιαγμένη...Νατη και στο site του Multirama:http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BagCasePortable&cp_id=68117

:)

Valeria μετά από 15 μέρες σχδόν που έχεις την τσάντα, πως την βλέπεις? Έχεις κανένα παράπονο? Κάτι αρνητικό? Σκέφτομαι να την αγοράσω σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Valeria μετά από 15 μέρες σχδόν που έχεις την τσάντα, πως την βλέπεις? Έχεις κανένα παράπονο? Κάτι αρνητικό? Σκέφτομαι να την αγοράσω σήμερα.
Κανένα παράπονο,μια χαρά την έχω βολευτεί,πιστεύω ότι θα σου αρέσει πάρα πολύ!:)
Link to comment
Share on other sites

παιδια, ο intel centrino ειναι το ιδιο με τον Pentium M; σε αλλα γραφει το ενα, σε αλλα το αλλο και σε καποια και τα δυο :wacko:

ενταξει, ο celeron Μ ειναι προφανες τι διαφορα εχει αλλα αυτοι οι δυο;

 

επισης, μεταξυ HP, Toshiba και Fujitsu Siemens τι προτεινετε; και απο service εδω ελλαδα τι λενε;

thanks :O

Link to comment
Share on other sites

παιδια, ο intel centrino ειναι το ιδιο με τον Pentium M; σε αλλα γραφει το ενα, σε αλλα το αλλο και σε καποια και τα δυο :wacko:

ενταξει, ο celeron Μ ειναι προφανες τι διαφορα εχει αλλα αυτοι οι δυο;

thanks :O

 

Intel Centrino ονομάζεται η πλατφόρμα της Intel που ενσωματώνει chipset Intel, WiFi κάρτα και επεξεργαστή Intel Pentium M.

Με λίγα λόγια από ότι έχω καταλάβει, όταν το ονομάζουν απλό Pentium M και όχι Centrino, σημαίνει πως δεν έχει ένα από τα 2, WiFi ή chipset Intel.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει πρίν απο αρκετό καιρό για αγορά φορητού και μου είχατε πεί να περιμένω τους νέους επεξεργαστές, πράγμα το οποίο και έκανα. Οπότε λοιπόν να ξαναρωτήσω. Ενδιαφέρομαι για ένα αρκετά καλό μηχάνημα γύρο στα 2500-2800 ευρώ.

Για να σας δώσω να καταλάβεται καλύτερα, ένα μοντέλο το οποίο πιστεύω ανταποκρίνεται σε αυτά που ζητάω είναι το Fujitsu LifeBook N6410.

Τι μου προτύνεται να κάνω; Υπάρχει κάποιο άλλο αξιόλογο μοντέλο;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Aν σκοπεύεις να δώσεις τόσα χρήματα μπορείς να κοιτάξεις το V6j της Asus ή το T60 της IBM/Lenovo. Και τα δύο έχουν Core Duo και γενικά είναι πολύ γρήγορα μηχανήματα. Για τόσο καλό μηχάνημα πάντως, δύσκολα θα έπαιρνα κάτι εκτός από IBM/Lenovo ή Dell (η δεύτερη δεν έχει βγάλει ακόμα Latitude με Core Duo, λογικά θα το κάνει σύντομα).
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα βρίσκω αυτά που προτύνεις, το μόνο κακό πιστεύω είναι η 15 inches οθόνη..

Γιατί έχω την εντύπωση ότι ο δείκτης απόδοση/τιμή για τους ΙΒΜ είναι ο μικρότερος που υπάρχρει..;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Τα μηχανήματα αυτά έχουν κορυφαία ποιότητα κατασκευής, υποστήριξη και software που έρχεται μαζί τους. Με τόσα χρήματα αυτό που αγοράζεις πρέπει να συνοδεύεται και από άλλο πράγματα...

Όσο για την οθόνη και τα δύο έχουν ανάλυση 1400x1050 που είναι επαρκέστατη.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα βρίσκω αυτά που προτύνεις, το μόνο κακό πιστεύω είναι η 15 inches οθόνη..

Γιατί έχω την εντύπωση ότι ο δείκτης απόδοση/τιμή για τους ΙΒΜ είναι ο μικρότερος που υπάρχρει..;

 

Και μην θεωρείς την 17άρα πάντα σαν πλεονέκτημα σε φορητό.. Πολλές φορές οι 15,4" έχουν μικρές διαφορές απο τις ονομαστατικά 17άρες και είναι κ καλύτερες σε ποιότητα.

Επίσης σκέψου ότι θα πάρεις φορήτο, κ όχι σταθερό.. Θέλεις να μπορείς να τον μετακινείς εύκολα σχετικά ή με container? :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και μην θεωρείς την 17άρα πάντα σαν πλεονέκτημα σε φορητό.. Πολλές φορές οι 15,4" έχουν μικρές διαφορές απο τις ονομαστατικά 17άρες και είναι κ καλύτερες σε ποιότητα.

Επίσης σκέψου ότι θα πάρεις φορήτο, κ όχι σταθερό.. Θέλεις να μπορείς να τον μετακινείς εύκολα σχετικά ή με container? :lol: :lol:

 

Πολυ σωστο αυτο. Αναλογα και με τη χρηση βεβαια αλλα εγω π.χ. που γραφω κωδικα, αυτο που μ'ενδιαφερει ειναι αυστηρα 15αρα οθονη (ουτε καν 15.4) και αναλυση οχι λιγοτερη απο 1400x1050.

Δουλεψα για λιγες μερες με ενα laptop με 17αρι μονιτορ και μονο που σκεφτομαι το κουβαλημα του μου'ρχονται εφιαλτες...

Link to comment
Share on other sites

επισης για την οθονη, οταν χρησιμοποιεις το λαπτοπ, το εχεις κοντα σου σε σχεση με το σταθερο, λογω κυριως του ενσωματωμενου πληκτρολογιου, οποτε μια μικρη οθονη απο κοντα δε σου φαινεται και τοσο ασχημο. τι να πω εγω που εχω 12,1;;;:lol:

αλλα no prob ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Μιας και η αδερφή μου θα πάρει το παλιό μου desktop pc και θα πάρω κάτι καινούριο, προσανατολίζομαι στην αγορά laptop. Το ταβάνι μου είναι τα 1.300 Ευρώ.

 

Η χρήση που κάνω είναι web browsing, office, κάνα photoshop για να διορθώσω τις φωτό, mp3 (έχω γύρω στα 90 GB), photos & videos με το Photoshop Elements για να αρχειοθετώ προσωπικές φωτό και βίντεο. Ταινείες divx, και DVD. Και που και που λίγο video editing για να φτιάχνω ταινιάκια από διακοπές ή εκδρομές. Παιχνίδια δεν παίζω καθόλου.

 

Προσανατολίζομαι σε φορητό γιατί ο χώρος μου είναι περιορισμένος και βαρέθηκα τον όγκο του desktop. Επίσης, για να βλέπει η κόρη μου τα DVD της (ιδανικά instant on για να μην bootάρει το laptop), είτε στο σπίτι είτε στο εξοχικό. Και για να μπορώ να τον κουβαλήσω σε κάνα φίλο να δούμε καμιά ταινεία ή να παίξει με line-out mp3 σε κάνα party. Ιδανικά θα ήθελα να έχει οθόνη τύπου X-black ή Trubrite γιατί ότι άλλο έχω δει, δεν με ξετρελαίνει.

Οπωσδήποτε WiFi μιας και έχω ADSL με ασύρματο Linksys. Και αν έχει και bluetooth θα ήμουν ευτυχής αλλά δεν θα πεθάνουμε κιόλας. Card reader (sd τουλάχιστον) ενσωματωμένος θα ήταν plus σίγουρα για να κατεβάζω τις φωτό όπου κι αν είμαι.

 

Η βλακώδης ερώτηση αφορά την ταχύτητα μιας και είμαι εντελώς εκτός των εξελίξεων: το τρέχον (παλιό πλέον) PC μου, είναι P4 στα 1.8 με 512ΜΒ μνήμη. Πως συγκρίνεται ένας Centrino? Είναι γρηγορότερος;

 

Έχω δει αυτόν ενδεικτικά: Fujitsu Siemens Amilo M1437GQ P-M 2.0GHz/1024 MB/15.4"/80GB αλλά όχι από κοντά για να μπορώ να εκτιμήσω ποιότητα κατασκεύης και οθόνη, http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=1999

 

Τι γνώμη έχετε; Τα Vaio επίσης είναι πανέμορφα και η αισθητική τους δεν με άφήνει αδιάφορο. Έχετε να προτείνετε κάτι σε αυτά τα specs και τιμή; Απλά έχω ακούσει άσχημα λόγια για το support της Sony.

 

Η αξιοπιστία και η ποιότητα κατασκεύης είναι πολύ σημαντικά. Καθώς λεφτά δεν παίζουν και αυτό που θα πάρω θα το κρατήσω πολλά χρόνια.

Επίσης ο μεγάλος σκληρός καθώς έχω πολλά mp3 και πολλές φωτό και videos. Ή αν υπάρχει laptop που να έχει θέση και για δεύτερο σκληρό για να μπορώ κάποια στιγμή στο μέλλον που θα έχω λεφτά, να προσθέσω και δεύτερο. Φαντάζομαι η λύση ενός external usb δίσκου θα ψιλοσέρνεται.

 

Σας ευχαριστώ θερμά

 

ps έχω δει στο ότι το αντίστοιχο μοντέλο της FS βγαίνει και με AMD επεξεργαστή. Χωρίς να θέλω να ξεκινήσω κάποιο vs, έχετε την καλοσύνη να μου πείτε κάποια συν και πλην αντιστοίχως;

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Τα μηχανήματα αυτά έχουν κορυφαία ποιότητα κατασκευής, υποστήριξη και software που έρχεται μαζί τους. Με τόσα χρήματα αυτό που αγοράζεις πρέπει να συνοδεύεται και από άλλο πράγματα...

Όσο για την οθόνη και τα δύο έχουν ανάλυση 1400x1050 που είναι επαρκέστατη.

 

 

Συμφωνώ με αυτό, απλά κατέληξα στο παραπάνω συγκρίνοντας μονάχα τα τεχνικά χαρακτηριστηκά τα οποία έχουν αρκετά μεγάλες διαφορές σε αντίθεση με την τιμή, η οποία είναι πάνω κάτω η ίδια.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Όσον αναφορά την οθόνη με ενδιαφέρει η προβολή ταινιών, οπότε πιστεύω θα έχει μεγάλη διαφορά.

 

@objectref:

Επειδή και εγώ θα το χρησιμοποιήσω για να γράφω κυρίως κώδικά, αν μπορείς ανέφερε τι προβλήματα μπορεί να συναντήσω.:)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτό, απλά κατέληξα στο παραπάνω συγκρίνοντας μονάχα τα τεχνικά χαρακτηριστηκά τα οποία έχουν αρκετά μεγάλες διαφορές σε αντίθεση με την τιμή, η οποία είναι πάνω κάτω η ίδια.
Σαν επεξεργαστής, μνήμη κλπ. μπορεί να είναι ίδια με ένα άλλο μηχάνημα, που είναι όμως πολύ πιο οικονομικό. Όμως, με τα επιπλέον χρήματα αγοράζεις ένα πολύ καλό πακέτο software, καλύτερη ποιότητα κατασκευής, μεγαλύτερη χρονική διάρκεια εγγύησης (συνήθως 3 χρόνια), καλύτερη υποστήριξη και διάφορα άλλα χαρακτηριστικά. Όπως π.χ. το αυτόματο park των κεφαλών του δίσκου σε περίπτωση μεγάλης επιτάχυνσης (πτώση) και διάφορα άλλα που οι περισσότεροι κατασκευαστές δεν διαθέτουν. Ανάλογα με το τι σε ενδιαφέρει αποφασίζεις.
Link to comment
Share on other sites

@punky:

 

Το μοντέλο της Fujitsu-Siemens που είδες φαίνεται πολύ καλό για τα χρήματα που διαθέτεις.

Θετικό επίσης ότι τα Fujitsu-Siemens έχουν 2 χρόνια εγγύησης (είναι από τις λίγες εταιρείες που στα laptops εφαρμόζει το ΝΟΜΟ του 2002 για 2 χρόνια εγγύηση σε όλα τα προϊόντα).

Link to comment
Share on other sites

ariadgr thanx mate!

Έχεις άποψη για το τι να περιμένω από έναν Centrino σε σχέση με το τρέχον desktop PC μου από άποψη επιδόσεων;

Και βέβαια αν εσύ ή κάποιος άλλος φίλος έχει κάτι άλλο να προσθέσε/απαντήσει στα ερωτήματά μου, θα ήμουν υπόχρεος.

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

ariadgr thanx mate!

Έχεις άποψη για το τι να περιμένω από έναν Centrino σε σχέση με το τρέχον desktop PC μου από άποψη επιδόσεων;

Και βέβαια αν εσύ ή κάποιος άλλος φίλος έχει κάτι άλλο να προσθέσε/απαντήσει στα ερωτήματά μου, θα ήμουν υπόχρεος.

 

Υποτίθεται ότι ο Pentium M είναι περίπου 1,5 φορά ταχύτερος από τον Pentium 4. Αυτό ανέφερε παλαιότερα η Intel στο site της, όταν έκανε τη σύγκριση μεταξύ Pentium M και Pentium 4m (υποθέτω ότι αναφερόταν σε επεξεργαστές με ίδιο FSB).

 

Σε σύγκριση με το PC που ήδη έχεις (Pentium 4, 512 RAM), ο Amilo M1437G που βρήκες, έχει:

 

> Ταχύτερο επεξεργαστή (Pentium M 760 2.0 GHz, FSB 533 MHz,2MB L2 cache)

> 1 GB RAM (DDR2 PC2-3200 400MHz)

> 80 GB SATA 5400rpm

> ATI Mobility Radeon X700 (128MB RAM, PCI Express)

> Oθόνη Crystal View

 

Δηλαδή μόνο ο δίσκος είναι πιο αργός από αυτόν που έχεις στο desktop PC σου (5400 αντί 7200 rpm). Ωστόσο δεν είναι απαραίτητο ότι αυτό θα σε προβληματίσει.

 

Γενικά μου φαίνεται καλό μηχάνημα.

 

Κάνοντας όμως μία σύντομη έρευνα, με τα ίδια χρήματα παίρνεις μηχάνημα με επεξεργαστή Intel Core Duo (2 πυρήνων):

 

Acer Aspire 5622WLMi

 

>Centrino DuoT2300 (2 MB L2 cache, 1.66GHz, 667 MHz FSB)

>ATI Mobility Radeon X1300 με 128MB

 

Δεν ξέρω αν ο Core Duo @ 1.66GHz στην πράξη είναι ταχύτερος από τον Pentium M @ 2 GHz. Λογικά λόγω ταχύτερου FSB και διπλού πυρήνα θα πρέπει να είναι.

 

Οπότε σκέψου και την περίπτωση του Core Duo.

Στην περίπτωση του Acer, χρήσιμο είναι και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...