Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τί είναι καλύτερο σε ένα laptop?Να έχει video card with shared memmory up to 64mb

ή

να έχει nvidia 5200 32mb ddr ?

Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος onefluffycloud (16 Οκτ. 2004 , 02:31)eisai sigouros oti ena recovery cd apo ena allo idio notebook den tha paizei se emena?

vasika egw ayto pou thelw einai ta WindowsXP sta AGGLIKA me enswmatomena ta tools tis toshiba gia tous foritous.

 

Αυτό που σου λέει είναι να πάρεις ένα CD εγκατάστασης Windows, όχι recovery CD, να κάνεις clean install και μετά να περάσεις τους drivers και τα προγράμματα που θα έχεις κατεβάσει πιο πρίν από το site της Toshiba...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν εχει ειπωθει αλλα 33 σελιδες ειναι πολλες!!!

Ποια η διαφορα μεταξυ σε laptop με κανονικους επεξεργαστες και των αλλων με τεχνολογια centrino.?

Οι πρωτοι ειναι πιο γρηγοροι ενω οι αλλοι ευελικτοι?

Α και κατι αλλο οι λαπτοπ δεν ειναι τοσο για παιχνιδια κ lan parties παρα μονο για εφαρμογες γραφειου κ ιντερνετ ε?

thnx

Link to comment
Share on other sites

...καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια και έχουν χαμηλότερες θερμοκρασίες και τα 2 σημαντικά για laptop.

 

Αν θυμάμαι καλά... :o

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος buddha (16 Οκτ. 2004 , 10:39)

 

Συγνωμη αν εχει ειπωθει αλλα 33 σελιδες ειναι πολλες!!!

Ποια η διαφορα μεταξυ σε laptop με κανονικους επεξεργαστες και των αλλων με τεχνολογια centrino.?

Οι πρωτοι ειναι πιο γρηγοροι ενω οι αλλοι ευελικτοι?

Α και κατι αλλο οι λαπτοπ δεν ειναι τοσο για παιχνιδια κ lan parties παρα μονο για εφαρμογες γραφειου κ ιντερνετ ε?

thnx

Στα laptop μπαίνουν 2 είδη επεξεργαστών: mobile και desktop.

 

Στην δεύτερη περίπτωση υπάρχει πρόβλημα, γιατί καταναλώνουν πολύ ενέργεια και παράγουν μεγάλα ποσά θερμότητας.

 

Στην πρώτη δεν υπάρχουν μόνο οι Centrino (για την ακρίβεια δεν υπάρχουν επεξεργαστές που να λέγονται centrino αλλά βαριέμαι να εξηγώ πάλι) αλλά και άλλοι mobile επεξεργαστές (δύο από την AMD και ο Mobile Celeron από την Intel)

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος buddha (16 Οκτ. 2004 , 10:39)

 

Α και κατι αλλο οι λαπτοπ δεν ειναι τοσο για παιχνιδια κ lan parties παρα μονο για εφαρμογες γραφειου κ ιντερνετ ε?

thnx

 

Χε,χε μη το λες.Έχω έναν Centrino@1.7Ghz εδώ και 5 μήνες κι έχει μείνει περισσότερες ώρες ανοιχτός απ'ότι το desktop pc!

Τόσο σε παιχνίδια όσο και σε lan parties είναι άψογος! :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bill_viper (16 Οκτ. 2004 , 14:32)

 

Χε,χε μη το λες.Έχω έναν Centrino@1.7Ghz εδώ και 5 μήνες κι έχει μείνει περισσότερες ώρες ανοιχτός απ'ότι το desktop pc!

Τόσο σε παιχνίδια όσο και σε lan parties είναι άψογος! :)

 

apla gia na to kaneis auto prepei na stakseis kai to sxetiko 2.500 euro :p
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Mia erwtisi kai apo emena... Kai emena to laptop exei gia karta grafikwn tin intel me shared mnimi 64 mb. Apo oti omws exw akousei merikes fores mporei na xrisimopoiei ta 16 kai merikes ta 64.

 

Mporoume na tin ritmisoume apo kapou na xrisimopoiei monima 64 mnimi .Apla rwtaw giati se arketa games mou fainetai na einai entelws xalia sta grafika kai gi auto rwtaw ( min fantastite tpt trelo kana underground na paiksw kai pali gia plaka )

 

Euxaristw ek ton proterwn

KILL THE BEST AND F_U_C_K THE REST

 

http://www.bmwworld.com/images/cars/3er/compact/6677_200.jpg

 

BMW COMPACT M/// PACK

AC SCHNITZER

D&W

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bill_viper (16 Οκτ. 2004 , 14:32)

 

Χε,χε μη το λες.Έχω έναν Centrino@1.7Ghz εδώ και 5 μήνες κι έχει μείνει περισσότερες ώρες ανοιχτός απ'ότι το desktop pc!

Τόσο σε παιχνίδια όσο και σε lan parties είναι άψογος! :)

 

 

 

by the way ti thermokriasies anevazei o centrino sou?emena pou einai centrino@1,5ghz[toshiba] einai monima kolimenos stous 73*C.

Enas filos mou pou exei AMD 64 xxxx [acer] i thermokrasia tou einai sinexeia stous 45*C!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος onefluffycloud (16 Οκτ. 2004 , 19:24)

 

by the way ti thermokriasies anevazei o centrino sou?emena pou einai centrino@1,5ghz[toshiba] einai monima kolimenos stous 73*C.

Enas filos mou pou exei AMD 64 xxxx [acer] i thermokrasia tou einai sinexeia stous 45*C!!!!

 

Koλλημένος στους 40 βαθμούς μένει.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παρω laptop (oxι ακριβο) για να τρεχει προγραμματα αρχιτεκτονικα & αλλα τετοια παρομοια.

Ξερετε τι χαρακτηριστηκα θα πρεπει να εχει;

τι επεξεργαστη,στα πόσα,μεχρι ποσο μνημη,αν θελει καλη καρτα γραφικων.

και αν ξερετε απο καποιον δικο σας ή εχετε κατι να προτεινετε, ακομη και μεταχειρισμένο.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sakaflias (17 Οκτ. 2004 , 00:47)

 

Θελω να παρω laptop (oxι ακριβο) για να τρεχει προγραμματα αρχιτεκτονικα & αλλα τετοια παρομοια.

Ξερετε τι χαρακτηριστηκα θα πρεπει να εχει;

τι επεξεργαστη,στα πόσα,μεχρι ποσο μνημη,αν θελει καλη καρτα γραφικων.

και αν ξερετε απο καποιον δικο σας ή εχετε κατι να προτεινετε, ακομη και μεταχειρισμένο.

 

Aφού τον θες για αρχιτεκτονικά προγράμματα τότε μάλλον είναι δύσκολο να μην ανέβει σε τιμή.

Κι αυτό γιατί θα χρειαστείς μεγάλη μνήμη (τουλάχιστον 512mb,αν μπορούσες να έβαζες 1gb θα ήταν ακόμη καλύτερα),έναν αξιοπρεπή επεξεργαστή (Ρ4/ΑΜD@2.8 π.χ) καθώς και μία κάρτα γραφικών όπως Ati Radeon Mobility 9600 (υπάρχει και η 9700 σε περίπτωση που δεν έχεις πρόβλημα να ανεβάσεις το budget).

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (17 Οκτ. 2004 , 20:34)

 

μαλλον με αυτα τα χαρακτηριστικα παει προς acer...

 

Pros Acer kai sta 1400 euro to ligotero.
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bill_viper (16 Οκτ. 2004 , 20:40)

 

Koλλημένος στους 40 βαθμούς μένει.

 

Πως μπορώ να μετρώ την θερμοκρασία? Για να μπορέσω κι εγώ να σας αναφέρω τι βλέπω. Έχω Fujitsu-Siemens Centrino 1.6

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος scarf (18 Οκτ. 2004 , 19:46)

 

Πως μπορώ να μετρώ την θερμοκρασία? Για να μπορέσω κι εγώ να σας αναφέρω τι βλέπω. Έχω Fujitsu-Siemens Centrino 1.6

 

Mε το προγραμματάκι Mobile Monitor.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, σκέφτομαι να αγοράσω το εξής laptop

Acer TM 292LCi με Intel centrino Pentium-M 1,5 GHz, 256 Mb,40 Gb hard disk,Ati Radeon 970064 Mb+TV out,fax modem,LAN,infrared,firwιre,dvd-cdr. Κ.τ.λ.

το βρήκα 1099Ευρο. Θα ήθελα να πω ότι δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις γιατί έχω καλό υπολογιστή γραφείου. Όποτε το φορητό το θέλω μόνο για internet,και κανένα απλό παιχνίδι για όταν ταξιδεύω.

Λέω μόνο να βάλω 512Μβ μνήμη.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πια η διάφορα των cpu Pentium 4 και centrino Pentium-m? Περιμένω την βοήθεια σας. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Georgel (19 Οκτ. 2004 , 16:08)

 

Καλησπέρα σε όλους, σκέφτομαι να αγοράσω το εξής laptop

Acer TM 292LCi με Intel centrino Pentium-M 1,5 GHz, 256 Mb,40 Gb hard disk,Ati Radeon 970064 Mb+TV out,fax modem,LAN,infrared,firwιre,dvd-cdr. Κ.τ.λ.

το βρήκα 1099Ευρο. Θα ήθελα να πω ότι δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις γιατί έχω καλό υπολογιστή γραφείου. Όποτε το φορητό το θέλω μόνο για internet,και κανένα απλό παιχνίδι για όταν ταξιδεύω.

Λέω μόνο να βάλω 512Μβ μνήμη.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πια η διάφορα των cpu Pentium 4 και centrino Pentium-m? Περιμένω την βοήθεια σας. Ευχαριστώ.

 

 

Πολύ καλή επιλογή για τα λεφτά του πάντα. Για αυτά που θέλεις να κάνεις, μια χαρά θα σε καλύψει και με το παραπάνω μπορώ να πω. Έχω δύο acer και έχουν αποδειχθεί "σκυλιά". Η υποστήριξη είναι λίγο περίεργη, εξαρτάται από το που θα αγοράσεις το φορητό. Εγώ όταν χρειάστηκα υποστήριξη όλα πήγαν ρολόι, κάποιοι άλλοι όμως έχουν αναφέρει πολύ άσχημες εμπειρίες.

 

Οι Ρ4 είναι οι επεξεργαστές που μπαίνουν και στα "επιτραπέζια" συστήματα και έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε ενέργεια και ψύξη. Οι Pentium-M είναι ειδικά φτιαγμένοι για φορητούς, δηλαδή έχουν λιγότερες απαιτήσεις σε ενέργεια και δε ζεσταίνονται όσο οι "απλοί" Ρ4. Βέβαια και η επεξεργαστική τους ισχύ είναι μειωμένη σε σχέση με τους "επιτραπέζιους", αλλά εκτός αν έχεις ΤΙΣ απαιτήσεις, δε θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα. Π.χ. αν βάλεις το φορητό (Pentium-M) να κάνει DVD authoring, θα περιμένεις πολύ περισσότερο από ότι αν κάνεις την ίδια δουλειά σε ένα desktop (P4).

Important things for a happy relationship:

 

1. It is important to find a woman that cooks and cleans.

2. It is important to find a woman that makes good money.

3. It is important to find a woman that likes to have sex.

4. It is important that these three women never meet.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος scarf (18 Οκτ. 2004 , 19:46)

 

Πως μπορώ να μετρώ την θερμοκρασία? Για να μπορέσω κι εγώ να σας αναφέρω τι βλέπω. Έχω Fujitsu-Siemens Centrino 1.6

 

 

Έχω και εγώ Fujitsu Siemens Centrino 1.7 (Μ1420) και στο Sisoft Sandra που έτρεξα οι ενδείξεις που παίρνει για θερμοκρασία και fan από το motherboard είναι safe ή danger (όχι δηλαδή σε τιμή την θερμοκρασία).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε ppsih τον παρήγγειλα σήμερα την άλλη βδομάδα θα τον έχω. Μήπως ξέρεις πόσο έχουν οι μνήμες (256 Μβ)? Και πόσο ένα DVD writer? Για να τα βάλω αργότερα?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Georgel (19 Οκτ. 2004 , 17:35)

 

Ευχαριστώ φίλε ppsih τον παρήγγειλα σήμερα την άλλη βδομάδα θα τον έχω. Μήπως ξέρεις πόσο έχουν οι μνήμες (256 Μβ)? Και πόσο ένα DVD writer? Για να τα βάλω αργότερα?

 

 

Καλορίζικος. Νομίζω ότι τα 256 έχουν γύρω στα 100 euro, αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. DVD writer έχει ήδη ο φορητός.

Important things for a happy relationship:

 

1. It is important to find a woman that cooks and cleans.

2. It is important to find a woman that makes good money.

3. It is important to find a woman that likes to have sex.

4. It is important that these three women never meet.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Georgel (19 Οκτ. 2004 , 17:35)

 

Ευχαριστώ φίλε ppsih τον παρήγγειλα σήμερα την άλλη βδομάδα θα τον έχω. Μήπως ξέρεις πόσο έχουν οι μνήμες (256 Μβ)? Και πόσο ένα DVD writer? Για να τα βάλω αργότερα?

 

 

 

sto plaisio vriskeis me 100euros 512mb ddr ram

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...