Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, αυτά εννοούσα. Τί άλλο να του αλλάξεις, CPU/GPU? Δεν έχει νόημα, αν δε σου κάνουν αυτά παίρνεις άλλο μηχάνημα.

 

την ιδια παο ψη εχω κι εγω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To 1330 το είχε 999 € με C2D 7250, 2GB RAM, 250 GB σκληρό και Intel graphics.

Το 1530 ήταν στα 1099 € με C2D 8100, 2 BG RAM, 250GB σκληρό και nVIDIA 8400m 128ΜΒ.

Το Inspiron είχε 829 € και παρόμοια specs με το 1330 (αλλά 15,4" οθόνη, Vista Basic και χαμηλότερη ποιότητα κατασκευής από τη σειρά XPS)

Επίσης δύο χρόνια εγγύηση on-site αν θυμάμαι σωστά. (το μελέτησα το φυλλάδιο όπως βλέπετε :lol:)

Σταθερό configuration εννοώ ότι το παίρνεις όπως είναι, σαν να αγόραζες ένα Vaio ή ένα Toshiba - δεν μπορείς να κάνεις το customization που κάνεις στο site ή τηλεφωνικά. Υποθέσεις κάνω πάντα αλλά αυτό κατάλαβα από τη διαφήμιση και μου φαίνεται και το πιο λογικό.

Αφού το πάρεις εννοείται ότι του αλλάζεις ό,τι θέλεις.

 

Οι τιμες ειναι με ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες ειναι με ΦΠΑ?

 

Δεν το πρόσεξα συγκεκριμένα αλλά νομίζω πως ναι, δεν έλεγε το αντίθετο.

 

εχει και αλλα μοντελα?

 

Στο φυλλάδιο είχε αυτά τα τρία. Έλεγε γενικώς "οι φορητοί της Dell τώρα στα Multirama" και τίποτα παραπάνω.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

τελος της βδομαδας θα εχω το tz οποτε και θα γραψω τις εντυπωσεις μου,πιστευω θετικες.τοσα χρηματα κοστιζει,ελπιζω να αξιζει,μα οντως εχει 6mb cache?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

τελος της βδομαδας θα εχω το tz οποτε και θα γραψω τις εντυπωσεις μου,πιστευω θετικες.τοσα χρηματα κοστιζει,ελπιζω να αξιζει,μα οντως εχει 6mb cache?

 

To SZ λες μαλλον?!

Δεν νομιζω να καταλαβεις διαφορα λογω των 6MB της Cache(σε σχεση με τα 4MB)..

:)

Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα ενα δισκο για το hp 9016 μου sata αλλα δεν εχει το ιδιο βυσμα.

ο δισκος εχει πιν ενω αυτος που πηρα ειναι με κανονικο σατα βυσμα ..

 

μπαινει με ανταπτορα;

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας ρωτήσω είχα αγοράσει έναν VAIO FZ11M από Multirama στις 25/07/2007. Στο εγχειρίδιο οδηγιών αναφέρει ότι το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή δουλεύει περισσότερο μόνο όταν η θερμοκρασία ξεπερνάει τους 49 βαθμούς Κελσίου. Το πρόβλημα μου είναι ότι εδώ και 2 εβδομάδες αυτό δουλεύει ακατάπαυστα από την έναρξη των Windows μέχρι τον τερματισμό τους !!! Και αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να τον πάω για επισκευή ?!?! Εσείς τί λέτε ?

 

Υ.Γ. Το καλύπτει αυτό η εγγύηση ?(επίσης το έχω ελέγξει με πρόγραμμα που σου δείχνει την θερμοκρασία της CPU και πάντοτε είναι πάνω από τους 50 C)

http://www.danasoft.com/sig/Spyttt.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό σενάριο φίλε μου είναι απλά λόγω αυξημένων θερμοκρασιών τις τελευταίες μέρες να ανέβασε θερμοκρασίες και το λαπτοπάκι σου. Πολύ λογικό. Αφού το έλεγξες και με πρόγραμμα και στο βγαλε πάνω από 50 πάει να πει ότι δουλεύει σωστά το ανεμιστηράκι οπότε γιατί αγχώνεσαι? :p
Link to comment
Share on other sites

κοίτα αγχώνομαι γιατί χτύπαει συνεχώς τους 63 βαθμούς Κελσίου εδώ και δύο εβδομάδες !!!
http://www.danasoft.com/sig/Spyttt.jpg
Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα ενα δισκο για το hp 9016 μου sata αλλα δεν εχει το ιδιο βυσμα.

ο δισκος εχει πιν ενω αυτος που πηρα ειναι με κανονικο σατα βυσμα ..

 

μπαινει με ανταπτορα;

 

ακυρο βρηκα ..τελικα εχει εναν ανταπτορα πριν τον δισκο

http://img159.imageshack.us/img159/1973/dsc00661jp0.th.jpg

 

αυτον εδω δηλαδη..

 

πως λεγεται για να παρω ακομη εναν ;και απο που μπορω ;

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

ακυρο βρηκα ..τελικα εχει εναν ανταπτορα πριν τον δισκο

http://img159.imageshack.us/img159/1973/dsc00661jp0.th.jpg

 

αυτον εδω δηλαδη..

 

πως λεγεται για να παρω ακομη εναν ;και απο που μπορω ;

 

επισης πηρα μνημη kingston και εχω προβλημα μου πεταει μπλε οθονη με μυνημα λαθους στην pcysical memory!

 

δεν ειναι συμβατη η μνημη ;τι ακριβως παιζει ;ειχα 2χ512 και πηρα 2χ1 ιδιας συχνοτητας 5300 δηλαδη και kingston

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Έχω ένα laptop εδώ και δυο χρόνια, και μου έκατσε φάση μια φοιτήτρια να μου δώσει την επιδότηση της από το δες το ψηφιακά. Από όσο έψαξα είναι 500 ευρώ .

 

Μιας και δε ξέρω τις επιδώσεις των σημερινών επεξεργαστών σε σχέση με τον δικό μου (intel mobile 2.13 και 1 gb ram, radeon x700 128mb) , θαθελα να μου προτείνετε εσείς κάποιο μοντέλο με καλά χαρακτηριστικά (και φυσικά καλύτερο από αυτό που έχω ).

 

να σας πω ότι το laptop δε το θέλω για παιχνίδια, το θέλω για να τρέχω απροβλημάτιστα τη web σουίτα Cs3 της Adobe (flash – dreamweaver – photoshop) .

 

Να επισημάνω πως μπορώ να διαθέσω +200 – 250 ευρώ .

 

Κάθε πρόταση θα με βοηθήσει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κοίτα αγχώνομαι γιατί χτύπαει συνεχώς τους 63 βαθμούς Κελσίου εδώ και δύο εβδομάδες !!!

 

 

Δεν είναι τίποτα, πρέπει να έχει μαζέψει χνούδι/σκόνες η ψήκτρα του επεξεργαστή, πάρτο σε έναν τεχνικό να σου το καθαρίσει

Buy, Sell or Rent Properties Around The World! - Real Estate Listings
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Έχω ένα laptop εδώ και δυο χρόνια, και μου έκατσε φάση μια φοιτήτρια να μου δώσει την επιδότηση της από το δες το ψηφιακά. Από όσο έψαξα είναι 500 ευρώ .

 

Μιας και δε ξέρω τις επιδώσεις των σημερινών επεξεργαστών σε σχέση με τον δικό μου (intel mobile 2.13 και 1 gb ram, radeon x700 128mb) , θαθελα να μου προτείνετε εσείς κάποιο μοντέλο με καλά χαρακτηριστικά (και φυσικά καλύτερο από αυτό που έχω ).

 

να σας πω ότι το laptop δε το θέλω για παιχνίδια, το θέλω για να τρέχω απροβλημάτιστα τη web σουίτα Cs3 της Adobe (flash – dreamweaver – photoshop) .

 

Να επισημάνω πως μπορώ να διαθέσω +200 – 250 ευρώ .

 

Κάθε πρόταση θα με βοηθήσει.

Ευχαριστώ

 

750 euro laptop για παιχνίδια και να τρέχει απροβλημάτιστα Cs3;

Δύσκολο εως αδύνατο.

...
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου ΔΕ το θέλω για παιχνίδια. Όσο για το Cs3 τρέχει και στο τωρινό μου laptop που είναι ένας απλός mobile στα 2.13 με 1 gb ram.

απλά δε ξέρω τι αντιστοιχεί με τους νέους διπύρηνους επεξεργαστές.

Ας πούμε ένας διπλός στα 1.8 είναι πιο ισχυρός από αυτόν που έχω τώρα; Και αν ναι πόσο πιο πολύ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέτε για το Asus M50SV?

 

General

Platform Technology Intel Centrino Duo

System Type Notebook

Built-in Devices Stereo speakers, wireless LAN aerial, Bluetooth aerial

Embedded Security Trusted Platform Module (TPM) Security Chip , fingerprint reader

Width 37.5 cm

Depth 26.9 cm

Height 4.4 cm

Weight 3 kg

Processor

Processor Intel Core 2 Duo T7500 / 2.2 GHz

Multi-Core Technology Dual-Core

64-bit Computing Yes

Data Bus Speed 800 MHz

Chipset Type Mobile Intel PM965 Express

Cache Memory

Type L2 Cache

Installed Size 4 MB

RAM

Installed Size 3 GB / 4 GB (max)

Technology DDR II SDRAM

Configuration Features 1 x 1 GB + 1 x 2 GB

Storage Controller

Type Serial ATA

Serial ATA Interface Serial ATA-150

Storage

Hard Drive 250 GB - Serial ATA-150 - 5400 rpm

Optical Storage

Type DVD±RW (+R double layer) / DVD-RAM

Disc Labeling Technology LightScribe Technology

Card Reader

Type 8 in 1 card reader

Supported Flash Memory Cards SD Memory Card, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard, SmartMedia Card, Memory Stick Duo, xD-Picture Card

Display

Display Type 15.4" TFT

Max Resolution ( WXGA+ )

Widescreen Display Yes

Features Color Shine, ASUS Splendid Video Intelligence Technology

Video

Graphics Processor / Vendor NVIDIA GeForce 9500M GS

Video Memory VRAM - 512 MB

Audio

Audio Output Sound card

Compliant Standards High Definition Audio

Audio Input Microphone

Notebook Camera

Camera Type Integrated

Sensor Resolution 1.3 Megapixel

Camera Features Swivel

Input Device(s)

Type Keyboard, touchpad

Features Built-in numeric keyboard

Telecom

Modem Fax / modem - MDC

Max Transfer Rate 56 Kbps

Networking

Networking Network adapter

Wireless LAN Supported Yes

Wireless NIC Intel Wireless WiFi Link 4965AGN

Data Link Protocol Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, Bluetooth, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n (draft)

Compliant Standards IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n (draft)

Expansion / Connectivity

Expansion Slots Total (Free) 2 ( 0 ) x memory ¦ 1 ( 1 ) x ExpressCard

Interfaces 1 x microphone - mini-phone 3.5mm ¦ 1 x audio - SPDIF output/headphones ¦ 1 x display / video - VGA - 15 pin D-Sub (DB-15) ¦ 4 x Hi-Speed USB - 4 PIN USB Type A ¦ 1 x IEEE 1394 (FireWire) ¦ 1 x modem - phone line - RJ-11 ¦ 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x display / video - HDMI ¦ 1 x storage - eSATA

Miscellaneous

Features Security lock slot (cable lock sold separately), system password, hard drive password

Power

Power Device External

Voltage Required AC 120/230 V ( 50/60 Hz )

Battery

Technology 6-cell Lithium Ion

Installed Qty 1

Operating System / Software

OS Provided Microsoft Windows Vista Home Premium

Software Drivers & Utilities

Manufacturer Warranty

Service & Support 2 years warranty

Service & Support Details Limited warranty - 2 years

 

Από spec φαίνεται ότι τα πάει αρκετά καλά, από αξιοπιστία όμως? Θα αντέξει στην καθημερινή χρήση?

Έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο πιο αξιόπιστο με τα ίδια spec και στην ίδια τιμή? (1000 euro από laptopsdirect.ie)

 

Να σημειώσω ότι δεν το θέλω για gaming.

Buy, Sell or Rent Properties Around The World! - Real Estate Listings
Link to comment
Share on other sites

Alexkass

το θέλω κυρίως για σχεδίαση (Dreamweaver, Photoshop), σερφάρισμα και για να βλέπω ταινίες.

 

Αυτό που έχω τώρα είναι 17 ίντσες και θα πήγαινα πάλι για το ίδιο μέγεθος αλλα λόγο βάρους με έχει κούραση αρκετά. 15 ίντσες και 3 κιλά νομίζω θα είναι αρκετά πρακτικό για μένα.

 

Πάμε στην αρχική μου ερώτηση.. είναι αξιόπιστα τo ASUS η μήπως στον χρόνο θα τα παίξει?

 

 

ps δεν υπάρχει πρόβλημα με το site αφού είμαι κύπριος :p

Buy, Sell or Rent Properties Around The World! - Real Estate Listings
Link to comment
Share on other sites

τότε είσαι οκ.

 

εγώ βέβαια θα έπαιρνα ένα 1530 dell στημένο όπως εγώ το θέλω.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

με μεγαλη μου χαρα σημερα παρελαβα το vaio vgnsz series επιελους,πρωτες εντυπωαεις απλα αριστες.εργαλειο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

kalispera pedia k kalo pasha skeftome na paro auto edo to ehi dei kanis ine arketa megalo se shesi me enan 17,i apopsisas pia ine? http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1099477

 

 

mini review

 

Buy, Sell or Rent Properties Around The World! - Real Estate Listings
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...