Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν κάνω format στο notebook της ξαδερφής μου μετά του περάσω τα xp υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποια ασυμβατότητα? Από μόνο του είχε windows 98 SE. Δεν είναι και καινούριο. Επίσης αν είναι οκ από θέμα συμβατότητας θα θέλει κανένα cd για να δουλεύουν οι υπέρυθρες και τα υπόλοιπα? Ρωτάω γιατί δεν θυμάται αν έχει όλα τα cd.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα σημερα μεσω online shop ενα PALM M100 για βασικες δουλειες 80 ευρω...δεν ηθελα κατι παραπανω..ποια η γνωμη σας μιας και αυτο ειναι ενας φορητος υπολογιστης.....παλαμης..
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (14 Φεβ. 2004 , 10:12)

 

Αγορασα σημερα μεσω online shop ενα PALM M100 για βασικες δουλειες 80 ευρω...δεν ηθελα κατι παραπανω..ποια η γνωμη σας μιας και αυτο ειναι ενας φορητος υπολογιστης.....παλαμης..

 

 

Έχει συμβατότητα με προγράμματα της Μ$? Έχει υποστήριξη ελληνικών? Αν ναι, όλα τα υπόλοιπα λύνονται :) Όταν λες 80€ ενοοείς καινούριο, ή μεταχειρισμένο; Αν είναι καινουριο είναι καλά, αν όχι, όχι και τόσο γιατί είναι παλίο μοντέλο... Θυμάμαι είχα διαβάσει ένα review γαι αυτό στο ΡΑΜ Νοεμβρίου 2000... Το ελληνικό πακέτο πάντως περιέχει πρόγραμμα υποστήριξης ελληνικών... Το πήρες από ελληνικό On-line shop????

 

Αν σκεφτείς πάντως ότι τότε κόστιζε 93,000 δραχμές μάλλον δεν είναι και τόσο άσχημη τιμή...

 

Επίσης το συγκεκριμένο μοντέλο έχει μόλις 2ΜΒ ραμ μη αναβαθμίση με κάποιο τρόπο... :( (Δεν έχει υποδοχή για κάρτα μνήμης) Βέβαια οι εφαρμογές για παλμ ειναι κατά κανόνα μικρότερες σε όγκο οπότε μάλλον δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα... Τουλάχιστον από επεξεργαστική ισχύ είναι μια χαρά (Dragonball@16Mhz) :rolleyes:

 

Τελος ενσωματώμει ασπρόμαυρη οθόνη 16 απόχρώσεων του γκρι, λίγο εξωπραγματικό για τα σημερινά δεδομένα, αλλά εφόσον όπως λες το θέλεις για τα βασικά, μάλλον είναι πλεονέκτημα αφού οι μπταρίες θα κρατάνε άνετα εβδομάδες ολόκληρες... :eek: Άσε που παίρνει και απλές αλκαλικές ΑΑΑ και έτσι θα μπορείς να βρίσκεις άνετα εφεδρεία!

 

Σχεδιαστικά είναι μπορώ να πω αρκετά συμπαθητικό... :p :cool: :)

 

Γενικά πάντως εγώ δεν θα το έπαιρνα... :confused:

 

Μήπως αυτή η συζήτηση ταιριάζει περισσότερο στο PDA φόρουμ; :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Spyros86 (13 Φεβ. 2004 , 22:58)

Αν κάνω format στο notebook της ξαδερφής μου μετά του περάσω τα xp υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποια ασυμβατότητα? Από μόνο του είχε windows 98 SE. Δεν είναι και καινούριο. Επίσης αν είναι οκ από θέμα συμβατότητας θα θέλει κανένα cd για να δουλεύουν οι υπέρυθρες και τα υπόλοιπα?

Ποιό μοντέλο ακριβώς είναι? αν είναι αρκετά παλιό πάντως, πχ 3ετίας, τα εξπί θα το γονατίσουν. Στο σάιτ του κατασκευαστή μπορείς να βρεις όλους τους απαραίτητους ντράηβερς για τις υπέρυθρες κλπ που λες. Αν όμως δεν προορίζονται για εξπί, είναι άλλος ένας λόγος να μην τα περάσεις ;)
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα ενα review...και γνωριζω..απλα δεν ειμαι απαιτητικος διοτι εχω ηδη ενα laptop!

Aπλα το θελω ως προσωπικο ημερολογιο-σημειωματαριο και θελω να εχει και αυξημενη αυτονομια!

Τα αλλα εχουν μεν οθονες, περισσοτερες δυνατοτητες αλλα δεν εχουν αυτονομια!

Ειχα παλαιοτερα ενα Cassiopeia Em500 και ειχα απογοητευτει απο την αυτονομια...χαλια!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.διαβαζα καπου για τον acer aspire 1705 smi οτι εχει καρτα γραφικων nvidia 128mb agp4x.θελω να ρωτησω αν καποιος φορητος υποστηριζει agp 8x.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sallax (14 Φεβ. 2004 , 13:31)

 

Ποιό μοντέλο ακριβώς είναι? αν είναι αρκετά παλιό πάντως, πχ 3ετίας, τα εξπί θα το γονατίσουν. Στο σάιτ του κατασκευαστή μπορείς να βρεις όλους τους απαραίτητους ντράηβερς για τις υπέρυθρες κλπ που λες. Αν όμως δεν προορίζονται για εξπί, είναι άλλος ένας λόγος να μην τα περάσεις ;)

 

 

Είναι DATA max. Πρέπει να το έχει τώρα 3 χρόνια. Δεν νομίζω με την συγκεκριμένη μάρκα να βρει κάτι στο internet. Δεν ασχολείται και καθόλου κιόλας.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει εναν acer εδω και 1 μηνα περιπου και μαζι την εγγυηση 3 ετων. Εχω στειλει σχεδον απο τοτε που το πηρα οτι χριεαζοτανε για την επεκταση της εγγυησης, και δεν εχω λαβει ακομη αυτο το χαρτι που υποτιθεται θα μου στελνανε. Εχει κανεις εμπειρια πανω στο θεμα? Μετα απο ποσο καιρο στο στελνουν. Φοβαμαι μην εχει χαθει πουθενα... Εγω το εστειλα συστημενο βεβαια στην acer... Ξερει κανεις τιποτε παραπανω? :o
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με ΗΡ είχα απλά στείλει με fax και ποτέ δεν πήρα τίποτε πίσω, ευτυχώς δεν μου έχει χρειαστεί, ελπίζω να ισχύει.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το 1703 εδω και 1 μηνα και κατι και ειμαι πολυ ευχαριστμενος. Αλλωστε σε αυτη την κατηγορια δεν υπαρχουν πολλα μοντελα. Και με 3 χρονια εγγυηση ειναι πειρασμος! Ασε που πεσανε οι τιμες τωρα τελευταια...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gazos (17 Φεβ. 2004 , 14:45)

 

Εχω παρει εναν acer εδω και 1 μηνα περιπου και μαζι την εγγυηση 3 ετων. Εχω στειλει σχεδον απο τοτε που το πηρα οτι χριεαζοτανε για την επεκταση της εγγυησης, και δεν εχω λαβει ακομη αυτο το χαρτι που υποτιθεται θα μου στελνανε. Εχει κανεις εμπειρια πανω στο θεμα? Μετα απο ποσο καιρο στο στελνουν. Φοβαμαι μην εχει χαθει πουθενα... Εγω το εστειλα συστημενο βεβαια στην acer... Ξερει κανεις τιποτε παραπανω? :o

 

 

Gia na min leme eikasies pare na rwthseis sthn oktabit 2106067107 h sto magazi apopou to phres.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος evripidis (18 Φεβ. 2004 , 13:52)

 

Gia na min leme eikasies pare na rwthseis sthn oktabit 2106067107 h sto magazi apopou to phres.

 

 

απλα ρωταω μπας και εχει κανεις προσωπικη εμπειρια...

Link to comment
Share on other sites

η oktabit έχει και service acer? Εϊναι 10' από το σπίτι μου.. κυριλέ!αχρείαστη να είναι!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις εβγαλα την μπαταρια του Toshiba μου γιατι το χρησιμοποιω κυριως με ρευμα και το χω συνεχεια στην μπριζα!

Θα ηθελα να μαθω τον καλυτερο τροπο που μπορω να την "αποθηκευσω"..!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (18 Φεβ. 2004 , 17:31)

 

Παιδια μολις εβγαλα την μπαταρια του Toshiba μου γιατι το χρησιμοποιω κυριως με ρευμα και το χω συνεχεια στην μπριζα!

Θα ηθελα να μαθω τον καλυτερο τροπο που μπορω να την "αποθηκευσω"..!

 

Egw thn mpataria thn exw bgalei apo th 2h bdomada poy phra ton acer, ton exw apo to septembrh ki akoma den thn exw ksanabalei :p

 

Otan les to kalytero tropo poy mporeis na thn apo8hkeyseis ti enoeis???

egw pantws thn exw xwsei sto syrtari kai.....ksekoyrazetai! :cool: :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (18 Φεβ. 2004 , 17:31)

 

Παιδια μολις εβγαλα την μπαταρια του Toshiba μου γιατι το χρησιμοποιω κυριως με ρευμα και το χω συνεχεια στην μπριζα!

Θα ηθελα να μαθω τον καλυτερο τροπο που μπορω να την "αποθηκευσω"..!

 

 

Λογικά δεν πρέπει να έχει διαφορά σε σχέση με ην απαοθήκευση μιας οποιασδήποτε μπαταρίας.... μακριά από υγρασία και σκόνη! Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MAD 13 (18 Φεβ. 2004 , 18:14)

 

Egw thn mpataria thn exw bgalei apo th 2h bdomada poy phra ton acer, ton exw apo to septembrh ki akoma den thn exw ksanabalei :p

 

Otan les to kalytero tropo poy mporeis na thn apo8hkeyseis ti enoeis???

egw pantws thn exw xwsei sto syrtari kai.....ksekoyrazetai! :cool: :D

 

 

Για την αποδοση μιλαω..

Να ειναι φορτισμενη ή οχι..?

Εαν την εχω συνεχεια εκτος φορητου εχει καποια επιπτωση σε αυτη?

Ευχαριστω :happy:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τον Acer Ferrari και ειμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευχαριστημενος. :)

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (18 Φεβ. 2004 , 18:49)

 

Για την αποδοση μιλαω..

Να ειναι φορτισμενη ή οχι..?

Εαν την εχω συνεχεια εκτος φορητου εχει καποια επιπτωση σε αυτη?

Ευχαριστω :happy:

 

Λένε ότι καλό είναι μια φορά τη βδομάδα να τις κάνεις μια πληρη φόρτιση αποφόρτιση. Το θεωρώ υπερβολικό, αλλα μια φορά το μήνα κάνε.

Λένε για μακροχρόνια αποθήκευση να την έχετε στη μέση τη μπαταρία (50%) Αυτό όμως έχει το μειονέκτημα ότι οταν τη χρειαστείς δεν θα είναι γεμάτη.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το Compaq 2820EA το χρησιμοποιώ εδώ και 16 μήνες, το έχω σχεδόν μόνιμα στο ρεύμα, δεν το αποφορτίζω σχεδόν ποτέ τελείως εκτός κι αν (σπάνια) ξεχάσω το διακόπτη της πρίζας κλειστό (ηλίθιοι Άγγλοι με τους διακόπτες στις πρίζες) και το πάρω χαμπάρι όταν αρχίσει να αναβοσβύνει το λαμπάκι της μπαταρίας. Σας πληροφορώ ότι δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τη μπαταρία του και μια χαρά κρατάει όπως και όταν το αγόρασα. Το να αφαιρεί κανείς τη μπαταρία το θεωρώ παντελώς άσκοπο, όπως και το να διατηρεί κανείς την οποιαδήποτε συσκευή στην πρώτη φόρτιση για άπειρες ώρες...
Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Με το να μην εχεις μπαταρια πανω στο φορητο, χανεις το πλενεκτημα σε περιπτωση διακοπης ρευματος... Προτιμω να τα φτυσει η μπαταρια παρα να εχω προβληματα λογω διακοπης...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...