Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτησω ξανα... Κανουν τα καινουργια φορητα boot απο usb ???

 

Εξαρτάται απο το bios τους. Το δικό μου πάντως (acer travelmate 422LC) κάνει. Το πήρα πρίν απο 9-10 μήνες περίπου. Λογικά πρέπει να κάνουν όλα πλέον...

 

 

όμως για κύριο υπολογιστή (αντικατάσταση του desktop) δεν είναι "λίγος" ο centrino????Τα Pentium M που έχω ακούσει είναι μόνο γύρω στα 1.4GHz...

 

Μήν ξεγελιέσε απο τον χρονισμό των centrino. Έχουν διαφορετική αρχιτεκτονική απο τους γνωστούς P4 που τους επιτρέπει να έχουν ισάξιες επιδόσεις δουλεύοντας με χαμηλότερες συχνότητες. Είχα δεί ένα review στο tomshardware και αν θυμάμαι καλά ένας centrino στα 1.4GHz συγκρίνεται σε επιδόσεις με ένα mobile P4 στα 2.2GHz...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος a_aris (16 Ιαν. 2004 , 23:23)

αν θυμάμαι καλά ένας centrino στα 1.4GHz συγκρίνεται σε επιδόσεις με ένα mobile P4 στα 2.2GHz...

 

Λέγεται ότι 1 Ghz centrino = 1.5 Ghz P4M

 

J

~j77
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και δύο & μισό χρόνια έναν Genesis 3220 (ελληνική συναρμολόγηση) ως μοναδικό & αποκλειστικό μου Η/Υ. (Από αυτό γράφω αυτή τη στιγμή! Μέχρι σχέδια σε CAD προγράμματα κάνω (μη φανταστείτε 3D...) αλλά για παιχνίδια ούτε λόγος!!!)

 

Όταν τον αγόρασα ήταν: Celeron 550, 32MB ram, 6GB HD, 8MB ATI και τον έχω αναβαθμίσει (πέρυσι) σε όσο μπορεί να πάρει (!!) δηλαδή: PIII 650 (SpeedStep), 256MB ram, 20GB HD και τα υπόλοιπα όπως ήταν (αφού δεν αλλάζουν)! Να σημειώσω ότι τρέχει W2k Pro SP4 (προτεινόμενο από την Genesis για την ΑΡΧΙΚΗ (!?!?!!?) του σύνθεση :eek: )

 

Η εμπειρία μου μέχρι τώρα μου λέει τα εξής:

 

1) ΜΗΝ αγοράσετε φορητό εάν δεν χρειάζεστε φορητότητα! Απαιτεί συμβιβασμούς (οι περισσότεροι έχουν ήδη αναφερθεί) οι οποίοι υπάρχουν μόνο για την φορητότητα!

 

2) Δώστε μεγάλη προσοχή στις θερμοκρασίες που θα ανεβάσει ο φορητός! Το καλοκαίρι στην Ελλάδα δεν αστειεύεται και "σκοτώνει" πολύ εύκολα μηχανάκια που ζεσταίνονται! (Εγώ έχω κάνει πατέντα για να ψύχεται ο δικός μου (που έχει και επεξεργαστή mobile χαμηλής κατανάλωσης! :worry: ) και έτσι σταμάτησαν τα συνεχόμενα κολλήματα το καλοκαίρι!). Εννοείται ότι εφόσον θέλετε φορητότητα, θα μετακινείτε το μηχάνημα και άρα δεν θα είστε πάντα στο καλά κλιματιζόμενο γραφείο σας!!!... ;) Επίσης εννοείται ότι ο φορητός (τουλάχιστον όσοι έχω "γνωρίσει" εγώ μέχρι τώρα) αντέχει λιγότερο στη ζέστη από ότι ο άνθρωπος! :lol:

 

3) Οι φορητοί δεν χαλάνε εύκολα. Αρκεί να δουλέψουν σωστά κατά την αρχική περίοδο της ζωής τους. Δηλαδή, εάν πέσετε σε "καλό" μηχάνημα μπορεί να μην αντιμετωπίσετε ΠΟΤΕ πρόβλημα γιατί η κατασκευή τους γίνεται με καλύτερες προδιαγραφές από ότι τα κοινά PC. (Επίσης δεν μπαινοβγαίνει ένα χέρι μέσα συνεχώς να βάζει και να βγάζει κάρτες όπως στα PC!...) Το πρόβλημα ξεκινάει εάν πέσετε σε "κακό" μηχάνημα...

 

4) Είναι συχνό το να πέσετε σε "κακό" μηχάνημα (άλλος σημαντικός συμβιβασμός) και δυστυχώς οι περισσότερες αντιπροσωπείες είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ. Κανείς (μέσος ή και καλός χρήστης) δεν μπορεί να "βάλει χέρι" σε φορητό! Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να μιλήσετε με αντιπροσωπεία και εκεί αρχίζει το δράμα!!!... (Εγώ βέβαια είμαι ιδιαίτερα αυστηρός γιατί ο φορητός μου είναι ο μοναδικός μου Η/Υ και η δουλειά μου απαιτεί Η/Υ... Εάν πάθει κάτι μου "κόβει τα χέρια"... είναι σαν να στερηθεί το ΤΑΧΙ του ένας ταξιτζής και η αντιπροσωπεία να του λέει: "μάλλον (!) θα το πάρεις πίσω σε μία εβδομάδα (!)....)

 

Για να καταλλήξω! Εάν δεν χρειάζεστε φορητότητα ΜΗΝ αγοράσετε φορητό! Είναι σαν να αγοράσετε όχημα εκτός δρόμου για να οδηγείτε ΠΑΝΤΑ σε άσφαλτο... θα σας ταλαιπωρήσει με τον θόρυβο των ελαστικών, τις αναρτήσεις του και την κατανάλωσή του όσο "εξευγενισμένο" κι αν είναι!...

 

ΥΓ - Διάρκεια μπαταρίας (Μέσος Όρος): 1h 45'

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (16 Ιαν. 2004 , 22:22)

 

όμως για κύριο υπολογιστή (αντικατάσταση του desktop) δεν είναι "λίγος" ο centrino????Τα Pentium M που έχω ακούσει είναι μόνο γύρω στα 1.4GHz...

Να προτείνω να γίνει το thread επισημασμένο???

 

 

Οι Centrino εχουν φτάσει πλέον τα 1,7GHz. Και ακόμα και τα 1,4 δεν ειναι λίγα λόγω μεγάλύτερης Cache. Εξηγούμε:

Έχω Compaq PIV Mobile 2.4GHz. Η κοπέλα μου ACER Centrino M 1.3GHz (Έχει και μεγαλύτερη αυτονομία). 512RAM και τα δύο. Μετά από παρατεταμένη χρήση και των δύο τα θεωρώ απολύτως ισοδύναμα σε συνήθεις εφαρμογες. Δεν μιλάω για παιχνίδια που είναι άλλο παραμύθι και δεν το ξέρω καθόλου.

Και τα δύο είναι ελάχιστα ταχύτερα από τον σταθερό μου PIII 1000MHz με πολύ γρηγορότερο δίσκο όμως....

Γι' αυτό μην αγοράζετε φορητο αν θέλετε κορυφαίες επιδόσεις, συχνες αναβαθμίσειες-επεκτάσεις ή γενικά δεν τον χρειάζεστε. Και μακρια από Build 2 order και μικρούς, αναξιόπιστους (Ελληνικούς και μη)κατασκευαστές!!

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να δουλεψω στον καναπε ή στο κερβατι μου με ενα desktop? Εμενα με εχει καταβολεψει μιας και δεν αντεχει πολλες ωρες η μεση μου καθιστος. Και ειναι και το αλλο...Αν κακομαθεις με φορητο δυσκολα γυρνας πισω. Σαν να εχεις 4X4 που λες και εσυ και να καβαλας πεζοδρομια, και μετα να παρεις "κουρσα" ;)

 

Κατι αλλο τωρα... σκεφτομαι να παρω το θηριο acer1703. Ξερω ειναι 7 κιλα και βαλε. Αλλα ειναι το μονο που εχει ολα οσα χρειαζομαι (floppy, σειρικη+παραλληλη, καλη τιμη, μεγαλο δισκο, καλη καρτα γραφικων, 17αρα κτλ...) Το μονο που με χαλαει ειναι πως θελω αλλα 512 μνημης. ξερει κανεις ποσο στοιχιζει περιοπου? Αν το εχει κανεις και μου πει εντυπωσεις ακομη καλυτερα :whistle: :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος evripidis (17 Ιαν. 2004 , 16:04)

 

tha prothmousa kalitera to 1603elmgr poy exeikai floppy! eidallos centrino without floppy!

 

 

Ναι αλλα αυτο δεν εχει serial+parallel. Και επειδη χρησιμοποιω προγραμματα για την δουλεια μου που θελουν HASP, δεν μπορω να κανω διαφορετικα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gazos (17 Ιαν. 2004 , 16:13)

 

Ναι αλλα αυτο δεν εχει serial+parallel. Και επειδη χρησιμοποιω προγραμματα για την δουλεια μου που θελουν HASP, δεν μπορω να κανω διαφορετικα...

 

Αν δεν μπορεις να κανεις τιποτα με κανενα extra περιφεριακο χτυπα το!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν γινεται κατι αλλο αν δεν εχει παραλληλη... Το σκεφτηκα και για το 1603 αλλα κολωσα σε αυτο. Ενα απο τα δυο θα παρω μαλλον. Με εγγυηση τι παιζει με την acer? Αλλοι λενε 1 χρονο μονο αλλοι 2 χρονια(με 100Ε) !
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που λέτε για τους centrino είναι σωστά.

1.4 centrino = Ρ4m 2.2.

 

Και η μεγαλύτερη cache τελικα μας δείχνει ότι μάλλον cache χρειζόμαστε παρά ταχύτητα.

 

Εκεί που διαφωνώ είναι ότι οι mobile επεξεργαστές υπολείπονται σε ταχύτητα από τους desktop (επειδή παραπάνω συγκρίθηκαν με έναν PIII στα 1000)

Θεωρώ ότι οι mobile που πολύ πιο προσεγμένοι έχουν πλεον τις ίδιες επιδόσεις με τους desktop. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι πάνε σετ με αργό δίσκο.

 

α και τέλος όσον αφορά τη καταλληλότητα ενός laptop για όχι φορητές καταστάσεις εγώ εχω να πω ότι από το 2000 που πρωτοπήρα laptop αποφάσισα ότι δεν θα ξαναπάρω desktop.

Τον δουλεύω συνήθως σπίτι μου. Η φορητότητα του περιορίζεται στο να έρθει Ελλάδα στις διακοπές μου ή να πάει 2-3 φορές το τρίμηνο στο πανεπιστήμιο.

Δεν σκοπεύω όμως να ξαναμπλέξω με desktop!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω ποτε ξανα desktop το τελευταιο μου αποκτημα ειναι ενας γ@μ@τος ACER FERRARI 3000 με ΑMD ATHLON 2500 και παροτι το desktop μου ειναι P4 στα 2.6 στον φορητο και παιχνιδια παιζω (C&C Zero Hour) αερα και εφαρμογες ανετοτερα απο το desktop.

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (17 Ιαν. 2004 , 18:42)

 

Εκεί που διαφωνώ είναι ότι οι mobile επεξεργαστές υπολείπονται σε ταχύτητα από τους desktop (επειδή παραπάνω συγκρίθηκαν με έναν PIII στα 1000)

Θεωρώ ότι οι mobile που πολύ πιο προσεγμένοι έχουν πλεον τις ίδιες επιδόσεις με τους desktop. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι πάνε σετ με αργό δίσκο.

 

 

Συμφωνούμε απόλυτα. Αναφέρθηκα συνολικά στους υπολογιστές. Όχι στους επεξεργαστές. Και ο λόγος ήταν το κομμάτι του δίσκου και τίποτα άλλο.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gazos (17 Ιαν. 2004 , 18:17)

 

Με εγγυηση τι παιζει με την acer? Αλλοι λενε 1 χρονο μονο αλλοι 2 χρονια(με 100Ε) !

 

1 χρονο αρχικα και υπαρχουν 2 πακετακια επεκτασης...

 

1)Acer Advantage Light Edition

Warranty Extension to 3 years with Pick up and Redelivery

135 ευρω τελική.

 

2)Acer Advantage PLUS Edition

Warranty Extension to 3 years with Pick up and Redelivery PLUS ****dental damage 180 ευρώ τελική.

 

...και στις 2 περιπτωσεις η αίτηση πρέπει να γίνει εντός των 15 πρώτων ημερών της αγοράς του φορητού Η/Υ :!: .

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ipparxos (17 Ιαν. 2004 , 20:28)

 

Συμφωνούμε απόλυτα. Αναφέρθηκα συνολικά στους υπολογιστές. Όχι στους επεξεργαστές. Και ο λόγος ήταν το κομμάτι του δίσκου και τίποτα άλλο.

 

ωραία. γιατί τους είναι τόσο δύσκολο να ανεβάσουν τις στροφές λιγάκι;(στις 4200 ή 5400 είμαστε τώρα;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (18 Ιαν. 2004 , 04:31)

 

ωραία. γιατί τους είναι τόσο δύσκολο να ανεβάσουν τις στροφές λιγάκι;(στις 4200 ή 5400 είμαστε τώρα;)

 

 

Υπαρχουνε μερικοι λογοι...

 

1) Αυτοι που στροφαρουν σε χαμηλες στροφες εχουν μια χ παραπανω ανοχη στα χτυπηματα-κουνηματα εν κινηση και εν σταση. (πολυ καλος λογος)

 

2) Τρωνε λιγοτερη μπαταρια... αν και σε προσφατα τεστ που ειδα η διαφορα στην καταναλωση ενος 4200 με εναν 7200 ηταν πολυ μικρη.

 

3) Κοστος, κοστος, κοστος...

 

(στις 4200 ειναι η πλειοψηφια των φορητων σκληρων)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (17 Ιαν. 2004 , 18:42)

α και τέλος όσον αφορά τη καταλληλότητα ενός laptop για όχι φορητές καταστάσεις εγώ εχω να πω ότι από το 2000 που πρωτοπήρα laptop αποφάσισα ότι δεν θα ξαναπάρω desktop.

Τον δουλεύω συνήθως σπίτι μου. Η φορητότητα του περιορίζεται στο να έρθει Ελλάδα στις διακοπές μου ή να πάει 2-3 φορές το τρίμηνο στο πανεπιστήμιο.

Δεν σκοπεύω όμως να ξαναμπλέξω με desktop!

Μα ρήγαςνικ τ'οτι έρχεσαι Αγγλία κι είσαι μεταξύ 2 χωρών, είναι σημαντικός λόγος ν'αποκτήσεις φορητό κι όχι ένας ασήμαντος περιορισμός :o Χώρια η ανάγκη να τον πάρεις και στο γιούνι ;)

Μην ξεχνάμε όμως ότι στη σύγκριση φορητού και Η/Υ γραφείου, δεν παίζουν ρόλο μόνο οι αποδόσεις/ταχύτητες αλλά και το οικονομικό, πχ δεν είναι διόλου αμελητέο πως στα χρήματα του Έησερ Φερράρι αγοράζεις 2 ντέσκτοπ... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος evripidis (18 Ιαν. 2004 , 04:06)

 

1 χρονο αρχικα και υπαρχουν 2 πακετακια επεκτασης...

 

1)Acer Advantage Light Edition

Warranty Extension to 3 years with Pick up and Redelivery

135 ευρω τελική.

 

2)Acer Advantage PLUS Edition

Warranty Extension to 3 years with Pick up and Redelivery PLUS ****dental damage 180 ευρώ τελική.

 

...και στις 2 περιπτωσεις η αίτηση πρέπει να γίνει εντός των 15 πρώτων ημερών της αγοράς του φορητού Η/Υ :!: .

 

 

Εισαι σιγουρος φιλε eyripidi? Εγω που ειχα παρει τηλ στην αντιπροσωπεια πριν λιγο καιρο, μου ειπανε πως απο 1/10/03 και μετα ειναι 1 χρονο και δεν μου αναφερανε τιποτε για προσθετη, αν και τους ρωτησα. Απο την αλλη, ενα μαγαζι που ρωτησα τωρα τελευταια, μου ειπε 1+1 με 100 ευρω παραπανω (Ειναι και acer point το μαγαζι). Με ενδιαφερει πολυ αυτο που λες! Μπορεις να μου πεις που μπορω να ρωτησω για να μαθω σιγουρα? Ο τροπος για αυτη την επεκταση ποιος ειναι? Εχει καποιο χαρτι που συμπληρωνεις μεσα? που πληρωνεις? Θα το εκτιμουσα να μου εδινες περισοτερες πληροφοριες πανω στο θεμα :rolleyes:

Την εχω πατησει παλιοτερα και δεν σκοπευω να την ξαναπατησω. Γιαυτο η εγγυηση ειναι το νουμερο ενα για μενα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sallax (18 Ιαν. 2004 , 09:57)

 

Μα ρήγαςνικ τ'οτι έρχεσαι Αγγλία κι είσαι μεταξύ 2 χωρών, είναι σημαντικός λόγος ν'αποκτήσεις φορητό κι όχι ένας ασήμαντος περιορισμός :o Χώρια η ανάγκη να τον πάρεις και στο γιούνι ;)

Μην ξεχνάμε όμως ότι στη σύγκριση φορητού και Η/Υ γραφείου, δεν παίζουν ρόλο μόνο οι αποδόσεις/ταχύτητες αλλά και το οικονομικό, πχ δεν είναι διόλου αμελητέο πως στα χρήματα του Έησερ Φερράρι αγοράζεις 2 ντέσκτοπ... :whistle:

 

Κοίτα για το πέρα δώθε Ελλάδα Αγγλία θα μπορούσα να μεταφέρω τον δίσκο όπως κάνουν πολλοί.

Αυτό όμως θα σήμαινει 2 pc άρα ερχόμαστε στη τιμη του laptop. Ακόμα και με ένα pc όμως, το pc είναι κάτι που δέχεται πολλές αναβαθμίσεις και πάντα τρώγεσαι να του βάλεις κάτι καινούριο. Το laptop το πληρώνεις μια φορά και τέλος για κάμποσα χρόνια.

 

Πάντως αυτά που είπα παραπάνω πήγαιναν σαν απάντηση στο ότι "αν δεν το θέλετε για την φορητότητα μην το πάρετε" που μάλλον διαφωνώ λιγάκι ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gazos (18 Ιαν. 2004 , 10:32)

 

Εισαι σιγουρος φιλε eyripidi? η εγγυηση ειναι το νουμερο ενα για μενα ;)

 

 

Ναι είμαι! (εντελει)

 

Πριν ενα μήνα που πήρα εγώ τον δικο μου ηταν οι πρώτες μέρες που το διαθετανε και στο μαγαζι

οταν τους ρωτησα δεν ξερανε και πολλα...

 

Eτσι πήρα στην Oktabit οπου σε στυλ κατσε να ρωτησω τι ειναι αυτο μου ειπανε μονο οτι ισχύει...

 

Τελος μου το επιβεβέωσε τηλεφωνικώς η επίσημος αντιπρόσωπος Ελλαδας μου ειπε δε φιλικά οτι για οτιδήποτε ερώτηση προβλημα

κιαν εχω να απευθυνομε πρώτα με mail στα κεντρικα στην Ιταλια οπου οι ανθρωποι ειναι σοβαροι και υπευθυνοι,

νοιαζοντε περισσοτερο απο οποιονδηποτε αλλον για το προιον και τον καταναλωτη.

 

Παρε ομως Oktabit να ρωτήσεις ισως ενημερωθήκανε_ 2106067107 ;)

Link to comment
Share on other sites

Η Oktabit ειναι αυτή που προμηθέυει τα μαγαζιά τωρα δεν ξέρω αν κανει το ίδιο και η mdi ή αν παει απο mdi->Oktabit και μετα μαγαζιά...

 

Τώρα για toshiba... δεν μου κανει κλικ με τιποτα αυτη η εταιρια να πω για tv, hi-fi, air condition, μπαταρίες παντού ήταν και ειναι γ' και δ' αυτό συμβαίνει συνήθως οταν δεν εξειδικέυεσαι σε καποιο συγκεκριμενο είδος... και πού δεν υπαρχει η toshiba ειναι ευρέως γνωστη γιατι είναι παντου και πολλα χρονια αυτο της το αναγνωρίζω σε ενα σημείο οχι ομως απο αυτο και μόνο να πλήρώνεις υπερβολικά τη φίρμα επειδή απλά υπάρχει παντου και κανει διαφημηση το ονομα χώρις επιτυχια σε κάποιο τομεα θα μπορούσε αλλα πιστευω κάπου εχει χάσει την μπάλα.

 

Την επεκταση της acer την παιρνεις απο το μαγαζι που θα το αγορασεις ειναι σαν ενα προιον κι αυτο αν το εχει το παιρνεις αν οχι το παραγγελνεις ή πας αλλου μονο προσοχη στις 15 ημέρες. A! και ψαξε τις τιμές εγω βρήκα μεγαλες διαφορες για δωρα τα οποια στην ουσια τα πληρωνες πακετο αυτα αντε με το καλο. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος evripidis (18 Ιαν. 2004 , 23:20)

 

Τώρα για toshiba... δεν μου κανει κλικ με τιποτα αυτη η εταιρια να πω για tv, hi-fi, air condition, μπαταρίες παντού ήταν και ειναι γ' και δ' αυτό συμβαίνει συνήθως οταν δεν εξειδικέυεσαι σε καποιο συγκεκριμενο είδος... και πού δεν υπαρχει η toshiba ειναι ευρέως γνωστη γιατι είναι παντου και πολλα χρονια αυτο της το αναγνωρίζω σε ενα σημείο οχι ομως απο αυτο και μόνο να πλήρώνεις υπερβολικά τη φίρμα επειδή απλά υπάρχει παντου και κανει διαφημηση το ονομα χώρις επιτυχια σε κάποιο τομεα θα μπορούσε αλλα πιστευω κάπου εχει χάσει την μπάλα.

 

 

 

To οτι μια εταιρια ειναι ΚΟΛΟΣΣΟΣ και ασχολειτε με πολλες βιομηχανιες-τεχνολογιες, δεν την εμποδιζει στο ελαχιστο να βγαζει κορυφαια προιοντα καπου... και ποιο μετρια καπου αλλου.

 

Διαφημισμενη η Toshiba? Δεν θα το ελεγα σε καμια περιπτωση.

 

Τα μηχανακια της Toshiba ειναι απο τα πλεον κορυφαια και αξιοπιστα μαζι με κανα 2-3 μαρκες ακομα... ολα τα αλλα ειναι για να κανουμε κουβεντα! Ειδα και το Compaq nx9000 που ειχα στην διαθεση μου της προαλλες που βαρουσε restart επειδη ανεβαζε θερμοκρασιες... και ειναι και "εξειδικευμενη" εταιρια.... τρομαρα τους.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο σκελος της απαντησης σου λέμε το ιδιο κολοσσος στο ευρος των τεχνολογιών απο εκει αντλεί την διαφήμηση της...

Οτι δηλαδή σε πολλά προιοντα "γραφέι" επανω toshiba και αυτο με πολυετη παρουσια, αν υπαρχει καλυτερη διαφήμηση απο αυτο.

 

Aντιθετως ομως η sony η πορεια της οποιας είναι για σεμιναριο αργα αλλα σταθερα κανει κινησεις και επιλογές σε διαφορους τομεις βιομηχανιας με πολλά προιοντα εχοντας ομως τα φόντα να τα υποστηρήξει και στοχέυει πάντα κορυφή "μπραβο" της λοιπων να πουλάει οσο παραπάνω θέλει τα προιοντα και συγκεκριμενα τα laptop της το εχει

κερδισει αυτο το δικαιομαι οχι ομως και η toshiba τι κορυφαιο εχει κανει η toshiba τοσα χρονια!

 

Τα laptop της τωρα ειναι απο τα πλεον αξιοπιστα μαζι με 2-3 μαρκες ακομα, μαλλον ομως δευτερα και τριτα αυτο λεω... και σε συνδασμο με την τιμη τους μαλλον 3-4...

 

Να αναφερω μονο οτι τα acer φανταζομαι και αλλοι κατασκευαστες χρησιμοποιουν toshiba parts φερειπειν στα drives αυτο επιβεβεώνει την υπεροχή και την αξιοπιστια του αντιπαλου κατασκευαστη που έχει σε καποιους τομείς και είναι θεμιτο να το κανουν απο τη στιγμή που μπορουνε και να το αγοραζουν ετοιμο και να το πουλάνε φθηνά..

 

Να πουλάει όμως ακριβότερα η toshiba που κατασκευάζει απότι πουλάει η acer η οποια αγοραζει αρα η πρώτη πουλάει αερα εκει λέω πως εχει χασει λίγο τη μπάλα...

 

Θα αναφέρθω ξανα στη sony και στην τεχνολογία triniton την οποια πουλούσε σε διαφορους κατασκευαστες οπως philips σε καμμια περιπτωση ομως η sony δεν πουλησε αντιστοιχη τηλεόραση ακριβότερα.. ε μα ειναι λογικο..

Δεν εχω σκοπο να ανοιξω πόλεμο εναντίων κανενος απλα επισημαινω καποια πραγμματα...

και το compaq ekane restart ε? :p

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος τις διαφορές μεταξύ των επεξεργαστών pentium m,pentiym3 h 4, centrino? Τί παίζει? Πόσοι pentium υπάρχουν τελικά? Με όχι και πολύ σύνθετα λόγια για να καταλάβουμε. ;)

 

Υ.Φ. Προτείνω και εγώ να γίνει επισημασμένο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...