Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@aXe : Toshiba..

 

@mikel : με γεια και παλι..

το παρηγειλες και πληρωσες με visa.. δηλ. αγορα απο net με πιστωτικη;..

ελληνικα γραμματα πανω στο πληκτρολογιο εχει;;..

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

oxi me katathesh se logariasmo to plirwsa

dn exoun eshop to site to exoun gia na vlepeis times

tilefonika to parigila

ellinika dn exei panw sto pliktrologio epeidi einai h international ekdosh

an to pareis apo thn rainbow(episimi adiprwsopia sthn ellada)mporeis na pareis tin ellinikh ekdosh me mia mikrh xrewsh parapano(http://www.applestore.gr)

Link to comment
Share on other sites

@mikel Πόσο το πλήρωσες; Με τι χαρακτηριστικά;

Πήρα από το multirama με ελληνικό πληκτρολόγιο, 2.0GHz/120GB/512+512RAM/Glossy οθόνη με 1645 ευρώ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με παραγελια προφανως..

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

με παραγελια προφανως..

 

Αν ρωτάς εμένα, ναι... απλά τα έφεραν όλα αντί το MacBook Pro που είχα παραγγείλει, οπότε άλλαξα απόφαση και πήρα το μαυράκι... γλύτωσα και ένα 1000ρικο... όμως, μεγάλη διαφορά στην κατασκευή, που βέβαια ήταν επιλογή μου, αλλά στην οθόνη δεν το περίμενα!!! :(

Στο ΜΒΡ είναι κλάσεις ανώτερη... οπτική γωνία απίστευτη, όπως και τρομερή ευκρίνεια... εν κατακλείδι, ότι πληρώσεις παίρνεις... :O

Δεν παύει όμως γι αυτά που προσφέρει ως φορητό να είναι το best value for money!!! :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

egw simera parigila to macbook mou:D

core 2 duo,2ghz,1gb ram,80gb diskos,wifi,isight kai fisika mac os x(tha tou valw kai windows:P)

Αύριο πάω να πάρω το δικό μου, επιτέλους!!!! Θα ηρεμήσω...:p:rolleyes::happy:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτάς εμένα, ναι... απλά τα έφεραν όλα αντί το MacBook Pro που είχα παραγγείλει, οπότε άλλαξα απόφαση και πήρα το μαυράκι... γλύτωσα και ένα 1000ρικο... όμως, μεγάλη διαφορά στην κατασκευή, που βέβαια ήταν επιλογή μου, αλλά στην οθόνη δεν το περίμενα!!! :(

Στο ΜΒΡ είναι κλάσεις ανώτερη... οπτική γωνία απίστευτη, όπως και τρομερή ευκρίνεια... εν κατακλείδι, ότι πληρώσεις παίρνεις... :O

Δεν παύει όμως γι αυτά που προσφέρει ως φορητό να είναι το best value for money!!! :happy:

το βάζεις στην HD-tv στο σπίτι και είναι πολύ καλύτερο.

 

η οθόνη στο λαπτοπ είναι αρχικά για να μην τρώει πολύ μπαταρία (μικρότερη = καλύτερη).

 

αν θες DR τότε η οθόνες 17άρες είναι σχεδόν όλες (ειδικά οι HP με τις δύο λάμπες) πολύ καλές.

 

τίποτα όμως δεν συγκρίνεται με μια εξωτερική οθόνη-τηλεόραση ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

το βάζεις στην HD-tv στο σπίτι και είναι πολύ καλύτερο.

 

η οθόνη στο λαπτοπ είναι αρχικά για να μην τρώει πολύ μπαταρία (μικρότερη = καλύτερη).

 

αν θες DR τότε η οθόνες 17άρες είναι σχεδόν όλες (ειδικά οι HP με τις δύο λάμπες) πολύ καλές.

 

τίποτα όμως δεν συγκρίνεται με μια εξωτερική οθόνη-τηλεόραση ;)

 

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες, απλά το MacBook Pro με 15.4'' έχει απλά εκπληκτική οθόνη!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είναι το πιο κατάλληλο thread, το γράφω εδώ και για κατόχους αλλά και τους πιθανούς αγοραστές mac. Με το νέο parallels μπορεί κάποιος πλέον να έχει ένα και μόνο partition windows, και να μπουτάρει σε αυτό είτε natively μέσω bootcamp είτε μέσα από το Χ (με virtualization). Το κυριότερο δε, μπορείς να τρέχεις μεμονωμένα εφαρμογές Windows στο Χ (ακόμα και στο dock μπορείς να τις έχεις). Και άλλα πολλά.

 

Parallels.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες, απλά το MacBook Pro με 15.4'' έχει απλά εκπληκτική οθόνη!!!

σίγουρα. όταν δίνεις κάποια λεφτά (ο καθένας με τις ανάγκες/επιθυμίες του) πρέπει να λαμβάνεις την "ποιότητα" που αναλογεί.

 

η ποιότητα κατασκευής των συσκευών της Apple :aapl είναι άριστη.

 

δεν είχα την τύχη να δουλέψω φορητό Mac αλλά επιτραπέζιο και η ποιότητα θύμιζε κάτι από IBM (ειδικά το πληκτρολόγιο).

 

το μόνο "πρόβλημα" που έχω δει στο νετ για κάποια φορητά είναι ότι ξεβάφουν στο palm rest (Λογικά θα έχει λυθεί τώρα).

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας :) ! Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας. Θέλω να αγοράσω φορητό εώς 1100 €. Με ενδιαφέρει να διαθέτει Wifi και FireWire καθώς και έξοδο για να το συνδέω στην τηλεόραση (νομίζω DVI). Επίσης να παίζει και κανένα παιχνιδάκι…

 

Έχω βρει τα παρακάτω:

 

Toshiba A100—906

HP Pavilion dv 6181EA

Fujitsu Amilo Pi 1536RV T5600

 

Ποια η γνώμη σας κι αν γνωρίζετε ποιο μοντέλο έχει τις παραπάνω δυνατότητες. Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας :) ! Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας. Θέλω να αγοράσω φορητό εώς 1100 €. Με ενδιαφέρει να διαθέτει Wifi και FireWire καθώς και έξοδο για να το συνδέω στην τηλεόραση (νομίζω DVI). Επίσης να παίζει και κανένα παιχνιδάκι…

 

Έχω βρει τα παρακάτω:

 

Toshiba A100—906

HP Pavilion dv 6181EA

Fujitsu Amilo Pi 1536RV T5600

 

Ποια η γνώμη σας κι αν γνωρίζετε ποιο μοντέλο έχει τις παραπάνω δυνατότητες. Ευχαριστώ!!!

 

Εγώ θα έπαιρνα το Toshiba. Έχει wi-fi & firewire (iLink) αλλά όχι DVI. Για τη σύνδεση με την τηλεόραση που το θες όμως το DVI δεν σου κάνει ούτως ή άλλως (κόβονται οι άκρες της εικόνας στις περισσότερες τηλεοράσεις - overscanning). Για καινούρια τηλεόραση χρειάζεσαι VGA (D-sub) και για παλιά s-video και έχει και από τα δύο οπότε σε καλύπτει απόλυτα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να παρω ενα laptop και εδω και 2 εβδομαδες εχω ψαξει ολο το μαγαζια. Προχθες ειδα μια προσφορα απο τα mediamark για ενα fujitsu siemens και ειναι αρκετα καλη τιμη για τα χαρακτηριστικα του... αν και εχω δει και ενα hp το οποιο ειναι στα ιδια χαρακτηριστικα αλλα και ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ τωρα εκτος απο εξωτερικα με ενδιαφερει και ποιο ειναι καλυτερο. Ειδα το fujitsu siemens απο κοντα αλλα μου φανηκε παλι ψευτικο ενω το hp αρχοντια. Θελω οποιος ξερει να μου πει ποιοτικα ποιο ειναι καλυτερο και σε service τι λενε.

 

fujitsu : http://www.mediamarkt.gr/catalogues/global/5.pdf

 

HP: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=904384

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικά τα δύο laptops δεν έχουν πολλές διαφορές και πρέπει να αγοράσεις αυτό που καλύπτει τις ανάγκες σου, σε σχέση με σκληρό, μνήμες κλπ... επειδή τα έχω δουλέψει και τα δύο, θα προτιμούσα για τους λόγους που αναφέρεις το HP... έχουν καλύτερο service, ειδικά αν μένεις Αθήνα και ένα κλικ παραπάνω την ποιότητα... είναι πιο στιβαρά θα έλεγα... και τα δύο όμως, επειδή δίνω μεγάλη σημασία στην οθόνη υστερούν στο κομμάτι αυτό... και εκεί βασικά έγκειται η φτηνή τιμή στα περισσότερα φορητά... αν πας σε μεγαλύτερη ανάλυση από 1280Χ800, θα πληρώσεις παραπάνω, όμως θα είσαι ευχαριστημένος με αυτό που βλέπεις...

 

Πρόταση: Αν πας σε 1280Χ800 οι εταιρείες που ξεχωρίζουν στις οθόνες είναι οι SONY & TOSHIBA... σκέψου όμως από την άλλη ότι πολύ δύσκολα θα βρεις σε αυτά τα λεφτά 1440Χ900... η επιλογή είναι δική σου...

 

Πάντως, αν αγοράσεις από e-shops, υπάρχουν κάποια που μπορείς να φτιάξεις εσύ το δικό σου φορητό, σκληρό, μνήμη, εγγύηση κλπ αλλά και κάποια άλλα που έχουν 3ετή εγγύηση στα δικά τους και μάλιστα στο χώρο τους για τις δικές τους συνθέσεις... εάν σε απασχολεί πρωταρχικά το θέμα εγγύηση & service, δες και αυτή την παράμετρο... και στα δύο καταστήματα που σου αναφέρω χαρακτηριστικά (για να μην θεωρηθεί γκρίζα διαφήμιση :p) έχω αγοράσει και ισχύουν 100% αυτά που σου λέω...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

xronia polla !! exo ena laptop compaq presario 2100 to montelo 2515ea !! mhpos xerete kanena magazi na poulaei ram gia forhtous? exo 512 kai thelo na tou valo 1gb !!

 

Σχετικά με τη RAM:

Δες αυτό το μήνυμα.

Σύμφωνα με την Crucial το μοντέλο σου μπορεί να πάρει maximum 2x512 MB RAM.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη RAM:

Δες αυτό το μήνυμα.

Σύμφωνα με την Crucial το μοντέλο σου μπορεί να πάρει maximum 2x512 MB RAM.

thnks ! nai to xero oti pernei 2x 512 !! tora exei 2x256 !! eixa vrei ram se mia selida prin kanena mhna alla tora den thn thimamai !! kai thelo na tis parageilo!!!

 

episis ap oti eida exeis proteinei se ena paidi mia ram kingston me 51 euro !! alla otan anoigo thn selida kai thn vlepo sthn photo einai polu megalh h ram !! mhpos exoun valei lathos photo? den mou moiazei me sodimm auth!!

Link to comment
Share on other sites

thnks ! nai to xero oti pernei 2x 512 !! tora exei 2x256 !! eixa vrei ram se mia selida prin kanena mhna alla tora den thn thimamai !! kai thelo na tis parageilo!!!

 

episis ap oti eida exeis proteinei se ena paidi mia ram kingston me 51 euro !! alla otan anoigo thn selida kai thn vlepo sthn photo einai polu megalh h ram !! mhpos exoun valei lathos photo? den mou moiazei me sodimm auth!!

 

Λοιπον φιλε μου μπαινεις στα:

http://www.kingston.com, η,

http://www.crucial.com

και βαζοντας το μοντελο του φορητου σου,βρισκεις οτι θελεις......

 

Χρονια Πολλα-Καλες Γιορτες :) :) :)

[sIGPIC][/sIGPIC] ........Ο Χρόνος είναι Χρήμα ! ! ! ! !
Link to comment
Share on other sites

απλά αναφέρω μιας και γράφετε για ram:

 

τα windows vista (Hpr, Bus) για να πούμε ότι "δουλεύουν" θέλουν 1GB μνήμη αλλά για να δουλέψουν μια χαρά (χωρίς κανένα κόλλιμα) 1.5-2GB θα είναι οκ.

 

ειδικά όταν μιλάμε για τα Ult.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

απλά αναφέρω μιας και γράφετε για ram:

 

τα windows vista (Hpr, Bus) για να πούμε ότι "δουλεύουν" θέλουν 1GB μνήμη αλλά για να δουλέψουν μια χαρά (χωρίς κανένα κόλλιμα) 1.5-2GB θα είναι οκ.

 

ειδικά όταν μιλάμε για τα Ult.

eisai sigouros gia auto ? mono ta premium ap oti hxera exoun polles apaithseis !!

Link to comment
Share on other sites

Μα δες τι γράφω: Hpr, Bus

 

αν τώρα πάρει κάποιος τα Vista για να μην έχει aero, 3D-swap etc τότε και με 512 (δεν το έχω δοκιμάσει) λογικά θα πηγαίνει.

 

απλά σκεφτείτε ότι τα XP έχουν ως ελάχιστη ραμ τα 128... και τα Vista τα 512. μόνο και μόνο από αυτό βγαίνει ένα πρώτο συμπέρασμα.

 

επειδή είμαστε Offtopic, περισσότερα στο θέμα για τα windows vista.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Μα δες τι γράφω: Hpr, Bus

 

αν τώρα πάρει κάποιος τα Vista για να μην έχει aero, 3D-swap etc τότε και με 512 (δεν το έχω δοκιμάσει) λογικά θα πηγαίνει.

 

απλά σκεφτείτε ότι τα XP έχουν ως ελάχιστη ραμ τα 128... και τα Vista τα 512. μόνο και μόνο από αυτό βγαίνει ένα πρώτο συμπέρασμα.

 

επειδή είμαστε Offtopic, περισσότερα στο θέμα για τα windows vista.

 

swstos o alexkass!!!

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς υπόψην του τα καινούρια Toshiba Satellite A100-912 και HP Pavilion dv6187ea ? Δε διαφέρουν πολύ στα χαρακτηριστικά τους, ο πρώτος έχει καλύτερο επεξεργαστή και κάρτα γραφικών αλλά και μια διαφορά στην τιμή γύρω στα 300 ευρώ..

Ποια είναι η γνώμη σας?? Τα HP είναι αξιόπιαστα ή καλύτερα να τα αποφύγει κανείς???

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=4237

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=4407

"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου θέλει να βρεί έναν με 1000 ευρό με 17" οθόνη για να παίζει παιχνίδια και να δουλεύει autocad. Βρήκαμε αλλα μόνο acer. Να τον πώ να μην πάρει;
...
Link to comment
Share on other sites

Nα του πεις να μην τον πλησιάσει καν μην τυχόν κολλήσει τίποτα από τα Acer :p

 

Εννοείται πως όχι!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...