Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικά...Πολλοί νέοι φορητοί έχουν μεικτή μνήμη για΄να μπορούν να παίρνουν από τη RAM του υπολογιστή όταν χρειάζεται ενώ παράλληλα να διατηρούν τα θετικά που έχει η dedicated μνήμη...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επίσης, υπάρχει τρόπος σε 15,4" WVGA οθόνη να αλλάξουμε την ανάλυση? Έχω nVidia κάρτα γραφικών και μου δίνεται η δυνατότητα για επιλογή 2 αναλύσεων μόνο :( (και η μία - δε θυμάμαι διστάσεις - είναι ελεινά μικρή)..

 

Το ρωτάω γιατί θέλω να παίζω FM2006 σε window mode και λόγω της ανάλυσης μόνο σε full screen με αφήνει..

 

Τέλος, σε ένα φιλαράκι που έχει Vaio κάτι έπαθε η οθόνη και κάνει κάτι σαν 'νερά', με διάφορες πράσινες γραμμές με αποτέλεσμα να μην μπορεί να δουλέψει.. Έχει ακούσει κανείς παρόμοια περίπτωση? Υπάρχει λύση?

 

Κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera!8a h8ela th boh8eia sas!Exw ena laptop NEC VERSA FM400 kai epeidh 8elw na kanw format,exw xasei tous drivers tou!Mphka sth NEC alla gia ena anekshghto logo den me afhnei na tous katebasw!Mporw na tous brw apo kapou allou??Kai kati akoma....exw se 1 notebook thn ATI MOBILITY EXPRESS 200M kai se ena allo thn ATI MOBILITY RADEON 9700 kai 8elw na katebasw new drivers apo to site omegadrivers alla den gnwrizw poia catalyst einai symbata!Mporeite na me boh8hsete???Sas euxaristw olous...
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τους drivers για την κάρτα γραφικών, μην τους κατεβάζεις από sites που έχουν γενικούς drivers nVidia ή ATI. Προτίμησε το site του κατασκευαστή του φορητού, έστω κι αν δεν έχει την πιο πρόσφατη έκδοση. Για το πρόβλημα που έχεις στο site της NEC, εξήγησε λίγο τι ακριβώς πρόβλημα συναντάς, μήπως βρεθεί κάποια λύση.
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τους drivers για την κάρτα γραφικών, μην τους κατεβάζεις από sites που έχουν γενικούς drivers nVidia ή ATI. Προτίμησε το site του κατασκευαστή του φορητού, έστω κι αν δεν έχει την πιο πρόσφατη έκδοση. Για το πρόβλημα που έχεις στο site της NEC, εξήγησε λίγο τι ακριβώς πρόβλημα συναντάς, μήπως βρεθεί κάποια λύση.

 

Prin balw ston ena notebook driver apo tous omegadrivers eixa mpei sthn ATI kai eixa katebasei to driver alla den leitourgouse gi'auto protimhsa omegadrivers pou doulepsan!Oso gia th NEC brhka tous drivers alla mallon einai ftp to link an ta lew kai swtsa & mou bgazei mhnuma oti den uparxei eksuphreths apo to firefox!Kai tous xreiazomai para polu!

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Ο μοναδικός τρόπος να αυξηθεί παραπάνω η ένταση του ήχου είναι να συνδέσουμε στην υποδοχή ακουστικών(SPDIF) ηχεία; Διότι έβαλα κάτι μικρά που έχω αλλά φοβάμαι μήπως χαλάσουν σε περίπτωση που περάσει από αυτά ισχυρή ένταση. Το δοκίμασα και σε μια στιγμή έπεσε απότομα το volume.
Link to comment
Share on other sites

Geia xara ,

 

eixa kanei aithsh gia mia epidothsh sto diktyo8eitai

kai egkri8hke. Kai psaxnw gia forito mexri 1300.

Mou proteinan ena fujitsu-siemens A1650G,

ML32, 1GB, 80GB, X200 kai ton ACER 1642WLMI,

CTR 1.7, 1GB, 80GB.

Exei asxolh8ei kaneis sxetika?

Genika ton 8elw gia epeksergasia eikonas,

kana video, mousikes, alla na exei, oso ginetai,

antoxh sta pera dw8e, na mh zestainetai poly,

ligo 8oryvo...kai na kanei kafe!

'H an exetai na proteinetai kati allo, welcome.

 

Xairetismata apo ton vroxero volo

kai kalo kalokairi!!!

 

xaris

Link to comment
Share on other sites

[...]psaxnw gia forito mexri 1300.

Mou proteinan ena fujitsu-siemens A1650G,

ML32, 1GB, 80GB, X200 kai ton ACER 1642WLMI,

CTR 1.7, 1GB, 80GB.[...]

 

Για τα επί μέρους θα σου απαντήσουν οι περισσότερο γνώστες, αυτό που θα πω εγώ όμως είναι πως σίγουρα, σε θέμα ποιότητας κατασκευής αλλά και γενικά, τα Fujitsu - Siemens είναι καλύτερα από τα ACER.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά...Πολλοί νέοι φορητοί έχουν μεικτή μνήμη για΄να μπορούν να παίρνουν από τη RAM του υπολογιστή όταν χρειάζεται ενώ παράλληλα να διατηρούν τα θετικά που έχει η dedicated μνήμη...

σ'ευχαριστω.

αν εχει οντως και shared θα αλλαζε η μνημη ram που βλεπω στα properties του συστηματος ή μονο σε περιπτωση που χρειαζοταν θα αλλαζε; επισης εβαλα π.χ. το everest home αλλα δε βλεπω πουθενα κατι γι'αυτο, λεει οτι η καρτα γραφικων ειναι 256.

Link to comment
Share on other sites

Για τα επί μέρους θα σου απαντήσουν οι περισσότερο γνώστες, αυτό που θα πω εγώ όμως είναι πως σίγουρα, σε θέμα ποιότητας κατασκευής αλλά και γενικά, τα Fujitsu - Siemens είναι καλύτερα από τα ACER.

 

 

μου αρεσει η σιγουρια σου:X πως εβγαλες το συμπερασμα αυτο? ειχες καποιο απο τα δυο μοντελα η και τα δυο? ακουσες κατι η απλα υποθετεις.

 

μερικες φορες ειναι καλυτερα να μην μιλαμε.:!:

Link to comment
Share on other sites

Μην μετατρέψουμε το topic σε vs, αλλά η ως τώρα εμπειρία αυτό έχει δείξει. Τα posts και τα παραδείγματα και παράπονα προβλημάτων με Acer είναι πάρα πολλά και όχι μόνο εδώ.
Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει η σιγουρια σου :X πως εβγαλες το συμπερασμα αυτο? ειχες καποιο απο τα δυο μοντελα η και τα δυο? ακουσες κατι η απλα υποθετεις.

μερικες φορες ειναι καλυτερα να μην μιλαμε.:!:

 

Όντως.

 

η ως τώρα εμπειρία αυτό έχει δείξει. Τα posts και τα παραδείγματα και παράπονα προβλημάτων με Acer είναι πάρα πολλά και όχι μόνο εδώ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Όντως.

 

Δεν τιθετε θεμα αντιπαραθεσις αλλα δεν μου αρεσει να λεγωνται τετοιες αποψεις ελαφρα τη καρδια, οταν μια εταιρεια πουλαει 100 φορητους και η αλλη 1000 λογικα θα υπαρχουν πιο πολλοι δυσαρεστημενοι, απο την αλλη πλευρα τα προβληματα τα περισσοτερα ηταν θεμα σερβις(ανυπαρκτου) κατι που εδω και καιρο εχει βελτιωθει, οσο για τα προβληματα των σιμενς μπες σε γερμανικο φορουμ (βλεπε περισσοτερες πωλησεις) και μετα τα λεμε.

οπως και να εχει αυτα ειναι πραγματα που ο καθενας τα μετραει οπως θελει για αυτο και ειπα και λεω παλι οτι αν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι να μην ειμαστε απολυτοι, ουτε να κρινουμε απο μεμωνομενες περιπτωσεις και που τις θεωρουμε κανονα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τιθετε θεμα αντιπαραθεσις αλλα δεν μου αρεσει να λεγωνται τετοιες αποψεις ελαφρα τη καρδια, οταν μια εταιρεια πουλαει 100 φορητους και η αλλη 1000 λογικα θα υπαρχουν πιο πολλοι δυσαρεστημενοι, απο την αλλη πλευρα τα προβληματα τα περισσοτερα ηταν θεμα σερβις(ανυπαρκτου) κατι που εδω και καιρο εχει βελτιωθει, οσο για τα προβληματα των σιμενς μπες σε γερμανικο φορουμ (βλεπε περισσοτερες πωλησεις) και μετα τα λεμε.

οπως και να εχει αυτα ειναι πραγματα που ο καθενας τα μετραει οπως θελει για αυτο και ειπα και λεω παλι οτι αν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι να μην ειμαστε απολυτοι, ουτε να κρινουμε απο μεμωνομενες περιπτωσεις και που τις θεωρουμε κανονα.

 

Δεν εξέφρασα καμία άποψη ελαφρά τη καρδία. Για πράγματα στα οποία οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες, αποφεύγω να απαντήσω. Η απάντηση μου ήταν βασισμένη στις ερωτήσεις/απαντήσεις/σχόλια που έχουν καταγραφεί στο συγκεκριμένο θέμα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

kai eno amfitalanteuomai metaksi enos acer kai enos vaio...

 

telika apofasisa kati allo...

 

toshiba m60-183...

teleia xarakthristika.

sas parakalo koitakste to... kai peite mou ti gnomi sas....

και το ρωτας; κι εγω ενα toshiba εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης :)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος, ναι!

Έχω πολλά παραδείγματα αλλά η προσωπική μου εμπειρία είναι αυτό που μετράει περισσότερο... από το κατάστημα που τελικά αγόρασα το A1667, αρχικά είχα ζητήσει Sony αλλά δεν μπορούσαν ούτε καν οι ίδιοι να μου βάλλουν 2GHz RAM και έπρεπε να περιμένω να παραγγείλουν άλλο με τη μνήμη που ήθελα... μου είπαν ότι μπορούσαν και σε FSC, Toshiba, HP και άλλους αλλά μου εξήγησαν ότι η Sony έτσι και έχει ανοιχθεί δεν δέχεται καν ούτε για επισκευή να σταλεί...

 

Το ρώτησα και σε άλλα καταστήματα ώσπου κράτησα την απάντηση ενός φίλου μου στην πόλη που ζω, ο οποίος έχει το service της Sony σε όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές... πλην όμως μου είπε για laptop ότι πάνε κατευθείαν Βέλγιο... αυτά... η τελική απόφαση και το ρίσκο ανήκει στον καθένα, εγώ απλά καταθέτω την άποψή μου...

 

Η επισημη θεση της Σονυ ειναι η εξης για το θεμα:

 

Thank you for contacting us.

Should you upgrade the systems RAM yourself, you would be doing so at your own risk but in terms of warranty once you install the compatible and recommended memory modules and dont cause any damage while doing so you would not invalidate the warranty.

 

 

Αρα δεν υπαρχει κανενα προβλημα με την αναβαθμιση μνημης απο το χρηστη( το recommended memory modules απλα αναφερεται σε μνημη συμβατη με την προεγκατεστημενη και οχι υποχρεωτικα αυτη της Sony).

Link to comment
Share on other sites

Η επισημη θεση της Σονυ ειναι η εξης για το θεμα:

 

Thank you for contacting us.

Should you upgrade the systems RAM yourself, you would be doing so at your own risk but in terms of warranty once you install the compatible and recommended memory modules and dont cause any damage while doing so you would not invalidate the warranty.

 

 

Αρα δεν υπαρχει κανενα προβλημα με την αναβαθμιση μνημης απο το χρηστη( το recommended memory modules απλα αναφερεται σε μνημη συμβατη με την προεγκατεστημενη και οχι υποχρεωτικα αυτη της Sony).

 

Okay, νομίζω ότι είναι απόλυτα κατανοητό πλέον... ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα!!! :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Μια ερωτηση.

Εχω ενα Sony Vaio, αγορασμενο πολυ προσφατα και θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος τι γινεται σε ενδεχομενη αναβαθμιση της μνημης, αναφορικα με την εγγυηση.

Δηλαδη, αν αγορασω μια μνημουλα και την τοποθετησω μονος μου, να ξεχασω την εγγυηση?

Ευχαριστω!

 

Nomizw oti soy exoun apantisei la8os. Exw ena Acer kai exw anava8misei tin mnimi toy apo 2x256, se 2x512. Parola ayta exw fylaksei ta demakia tis mnimis. An tyxon prepei na to paw stin antiprosopeia, bgazw ta 2x512 kai janavazw ta 2x256 kai eimai san ton palio kalo kairo. Den katalabainw giati na xaseis tin eggyisi soy, an den exeis "pligwseis" to mixanima...

Ektos aytou i perioxi poy bgazeis to plastiko kapaki sto laptop, DEN einai oute markarismeno, oute me tainia asfaleias. Opos k to kapaki toy sklirou diskou. Opote kanto aneta!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι επίσης μάλλον άσχετο με τα όσα συζητιούνται σ'αυτή τη σελίδα, (αλλά επειδή είδα κάτι που αφορά τους ACER στις προηγούμενες,..)

Πρόβλημα θερμοκρασίας σε δύο μοντέλα ACER (1692 και 5024 Wlmi) δεν έχω συναντήσει στον ένα χρόνο (ο πρώτος ) και 8 μήνες (ο δεύτερος) που λειτουργούν συνέχεια. Ο ένας στη δουλειά και ο άλλος στο σπίτι.

 

An agoraseis ayto edw den 8a exeis kanena provlima

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1079&Catalog_Id=1&Product_Id=152698&Merchant_Id=1&Nav_Section_Id=205

Link to comment
Share on other sites

κανονικα ομως δε θα'πρεπε να χρειαζεται αυτο :O, ειδικα αν εχουν mobile επεξεργαστες. δε γνωριζω τι εχουν οι συγκεκριμενοι, γενικα λεω.

 

να ρωτησω ακομα κατι, πως μπορω να δω ποσες μνημες εχει; 1χ512 ή 2χ256; δεν το εχω βρει πουθενα ομως..:wacko:

edit: χωρις να το ανοιξω :p

Link to comment
Share on other sites

Nomizw oti soy exoun apantisei la8os. Exw ena Acer kai exw anava8misei tin mnimi toy apo 2x256, se 2x512. Parola ayta exw fylaksei ta demakia tis mnimis. An tyxon prepei na to paw stin antiprosopeia, bgazw ta 2x512 kai janavazw ta 2x256 kai eimai san ton palio kalo kairo. Den katalabainw giati na xaseis tin eggyisi soy, an den exeis "pligwseis" to mixanima...

Ektos aytou i perioxi poy bgazeis to plastiko kapaki sto laptop, DEN einai oute markarismeno, oute me tainia asfaleias. Opos k to kapaki toy sklirou diskou. Opote kanto aneta!!

 

Nai,8a proxwrhsw se anava8mish ki elpizw outws h allws na mhn parousiastei mellontika provlhma me to Sony, giati den einai kai oti kalytero na kanei taxidakia sto Velgio...

Link to comment
Share on other sites

Είστε ευχαριστημένοι από την ένταση του ήχου;

 

Εγώ στο Acer 5652 για να δω ταινία πρέπει να το έχω στο φουλ για να καταφέρνω να ακούω σε κανονικά πλαίσια..

Link to comment
Share on other sites

κανονικα ομως δε θα'πρεπε να χρειαζεται αυτο :O, ειδικα αν εχουν mobile επεξεργαστες. δε γνωριζω τι εχουν οι συγκεκριμενοι, γενικα λεω.

 

να ρωτησω ακομα κατι, πως μπορω να δω ποσες μνημες εχει; 1χ512 ή 2χ256; δεν το εχω βρει πουθενα ομως..:wacko:

edit: χωρις να το ανοιξω :p

 

 

Koita na deis... oloi oi ypologistes exoun ta anemistirakia toys. Edw desktop perneis, kai den vazeis kan to cooler tou epejergasti. To petas k agorazeis Zalman, Tt, allazeis k kouti k vazeis ThermalTek, kai genikotera asxoleisai. Sto laptop poy einai pio sympiesmena ta pragmata, kai den exeis tin dynatotia na to anoikseis k na valeis mesa anemistiraki, ypoxrewtika to vazeis ap'ekso.

Oloi oi ypologistes exoun tin anagki extra pagwmenou aera.. Apla na sou pw oti se etaireies poy fylasoun servers (pollous ypologistes pyo filoksenoun sites i otidipote allo) tous bazoun se dwmatia me para polla klimatistika mixanimata kai otan mpeis mesa sta dwmatia ayta foras mpoufan giati einai psygeio!!!!

opote.....

 

 

An to psakseis to 8ema, nomizw oti mporeis na to deis alla 8a xreiasteis extra programma. Egkatestise to Sandra kai ekei stis ry8miseis tin mnimeis isws sto apokalypsei... den 8ymamai kala...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...