Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ θα έλεγα ότι για φορητό αυτή τη στιγμή η καλύτερη επιλογή είναι Centrino. Υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές στην αγορά που σίγουρα μπορεί να βρει κάτι. Τα 64bit κοντεύω να ξεχάσω από πότε τα ακούω πια... και τέτοιες εφαρμογές όλο έρχονται, χρόνια τώρα και κανείς δεν τις έχει δει.

 

Kατά τα άλλα και οι δύο επιλογές σου φαίνονται πολύ καλές περιπτώσεις, με μια μικρή επιφύλαξη για την οθόνη του Fujitsu.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με τον mcde με μία μόνο διαφορά: Αν σκοπεύεις να βάλεις windows, τότε ούτε 64bit, dual core δεν σε απασχολεί γιατί πολύ απλά τα ΧΡ δεν εκμεταλλεύονται καμία απ'αυτές τις δυνατότητες. Η 64bit έκδοση των windows είναι η απόλυτη πατάτα! Φαντάσου ότι αγόρασα πληκτρολόγιο και ποντίκι MS και δεν είχε drivers για 64 (χαχαχαχαχα)

Μόνο αν θες να βάλεις linux ναι, να πάρεις κάτι 64bit αφού το μεγαλύτερο μέρος των εφαρμογών έχει ήδη γίνει ported.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα έχω ακούσει για τα win 64 από χρήστες που τα έχουν δοκιμάσει καλά λόγια... τα κατέβασα κι εγώ από το επίσημο site της MS, προσπάθησα να τα εγκαταστήσω στο FSC Amilo 1667 AMD 64 Mobile Athlon 4000+ αλλά λίγο με τους drivers που με ψιλοπροβλημάτισαν, λίγο που είχα δουλειά να κάνω, το παράτησα... εσύ murex, τα δοκίμασες και δεν λένε;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το είχα δοκιμάσει σε ένα desktop AMD 64 που έχω πάρει. Αποτέλεσμα:

-Δεν υποστηρίζεται από την ίδια την MS όσο θα έπρεπε, ίσως φταίει το γεγονός ότι πρακτικά η εταιρεία έχει ρίξει όλο το βάρος στα (S)vista. Είναι απαράδεκτο να μην έχει drivers για τα προιόντα της.

-Αρκετές παλιές εφαρμογές αλλά και νέες δεν μου έτρεξαν. Αναφέρω για παράδειγμα το Alcohol 120%

-Στην ουσία κάνει emulation 32bit, δηλαδή τρίχες κατσαρές. Φαντάσου να αγοράσεις και dual core. Είναι σαν να έχεις μία Φεράρι και να οδηγείς σε κατσικόδρομο.

-Τώρα έχω βάλει την 32 έκδοση και δε βλέπω καμία διαφορά στην ταχύτητα εκτέλεσης των εφαρμογών. Προσωπικά στο λαπτοπ μου έχω εγκαταστήσει λίνουξ και το desktop το έχω παραχωρήσει στη γυναίκα. Μόνο για σκανάρισμα και κανα παιχνιδάκι (σημείωσε ότι κανένα σχεδόν παιχνίδι δεν εκμεταλλεύεται τον επεξεργαστή, εγώ μόνο το ένα ξέρω που έχει βγάλει patch για 64bit) το χρησιμοποιώ. Κάτι εφαρμογές GIS πάντως που δοκίμασα και περίμενα σημαντικές διαφορές, με απογοήτευσαν πλήρως.

Συμπερασματικά, θα σου έλεγα να περιμένεις τα (s)vista και την 64μπιτι εκδοσή τους. Φαντάζομαι μετά τα γκάζια που τους έριξε η Intel θα φτιάξουν κάτι καλύτερο. Δεν είμαι πολέμιος των Windows, τα ΧΡ τα ψιλογουστάρω γιατί κάνω μ'αυτά τη δουλειά μου και είναι αρκετά σταθερά, καμία σχέση με το παρελθόν αλλά η έκδοση 64 μια απ'τα ίδια.

Εσύ επιλέγεις...

edit

Πάντως μία τσάρκα που έκανα στο επίσημο φόρουμ της MS για τα vista γίνεται το έλα να δεις!! Το ξέρω, beta, είναι αλλά δε νομίζω να αλλάξουν και πολλά πράγματα από την κανονική έκδοση. Το Βασιλάκη τον κυνηγάνε τα συμβόλαια ανανέωσης :lol:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

elteo

Με ενδιαφέρει η αυτονομία. Όμως αν είναι να σέρνεται το φορητό τι να την κάνω την αυτονομία;;; Η θερμότητα δεν με νοιάζει καθόλου. Έχω ήδη συνηθίσει (ώρες-ώρες) το ψηστήρι του φορητού. Μόνο το θέμα της εγγύησης με ενδιαφέρει. Θα το ψάξω λίγο παραπάνω και βλέπουμε τι θα γίνει. Αν δεν υπάρχει θέμα με την εγγύηση τότε μόλις μπορέσω παίρνω επιτόπου δίσκο και τον αλλάζω.

nobleman

Πες ότι την πρώτη φορά μετά την αλλαγή μεταφέρω με το Acronis τα δεδομένα του αρχικού δίσκου στον καινούργιο, χωρίς πρόβλημα. Όταν θα χρειαστέι μελλοντικά να κάνω format τι συμβαίνει; Θα έχω πρόβλημα ή γίνεται κανονικά;

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

elteo

Με ενδιαφέρει η αυτονομία. Όμως αν είναι να σέρνεται το φορητό τι να την κάνω την αυτονομία;;; Η θερμότητα δεν με νοιάζει καθόλου. Έχω ήδη συνηθίσει (ώρες-ώρες) το ψηστήρι του φορητού. Μόνο το θέμα της εγγύησης με ενδιαφέρει. Θα το ψάξω λίγο παραπάνω και βλέπουμε τι θα γίνει. Αν δεν υπάρχει θέμα με την εγγύηση τότε μόλις μπορέσω παίρνω επιτόπου δίσκο και τον αλλάζω.

nobleman

Πες ότι την πρώτη φορά μετά την αλλαγή μεταφέρω με το Acronis τα δεδομένα του αρχικού δίσκου στον καινούργιο, χωρίς πρόβλημα. Όταν θα χρειαστέι μελλοντικά να κάνω format τι συμβαίνει; Θα έχω πρόβλημα ή γίνεται κανονικά;

 

Δεν είμαι o nobleman αλλά μου επιτρέπεις...μία λύση που σκέπτομαι είναι να βρεις το Norton Ghost και να κάνεις ένα image.

Γράψτο σε ένα dvd-άκι και είσαι ok.:happy:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

elteo

Με ενδιαφέρει η αυτονομία. Όμως αν είναι να σέρνεται το φορητό τι να την κάνω την αυτονομία;;; Η θερμότητα δεν με νοιάζει καθόλου. Έχω ήδη συνηθίσει (ώρες-ώρες) το ψηστήρι του φορητού. Μόνο το θέμα της εγγύησης με ενδιαφέρει. Θα το ψάξω λίγο παραπάνω και βλέπουμε τι θα γίνει. Αν δεν υπάρχει θέμα με την εγγύηση τότε μόλις μπορέσω παίρνω επιτόπου δίσκο και τον αλλάζω.

nobleman

Πες ότι την πρώτη φορά μετά την αλλαγή μεταφέρω με το Acronis τα δεδομένα του αρχικού δίσκου στον καινούργιο, χωρίς πρόβλημα. Όταν θα χρειαστέι μελλοντικά να κάνω format τι συμβαίνει; Θα έχω πρόβλημα ή γίνεται κανονικά;

 

Είμαι ο nobleman και είμαι εδώ!!! :lol:

Λοιπόν, μετά την κίνηση Acronis (ματ), κράτησα αυτά που ήθελα από τον προηγούμενο HDD και το format στον καινούργιο με την 1η ευκαιρία έγινε κανονικά, μην με ρωτήσεις όμως γιατί το δέχτηκε αυτή τη φορά γιατί το έδωσα πάλι στον "ευτυχή" ιδιοκτήτη του!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όποιον πραγματικά ενδιαφέρει η αυτονομία, καλύτερα να κοιτάξει σε Apple, η διαφορά είναι φοβερά μεγάλη με τα win-pc. Δουλεύω με ibook 5 ώρες και φουλ εφαρμογές, virtual pc, βίντεο κ.ά. Στο compaq (evo n610c) που έχω ζήτημα να πιάνω τις 2 ώρες με windows αλλά και linux.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Όποιον πραγματικά ενδιαφέρει η αυτονομία, καλύτερα να κοιτάξει σε Apple, η διαφορά είναι φοβερά μεγάλη με τα win-pc. Δουλεύω με ibook 5 ώρες και φουλ εφαρμογές, virtual pc, βίντεο κ.ά. Στο compaq (evo n610c) που έχω ζήτημα να πιάνω τις 2 ώρες με windows αλλά και linux.

 

Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως η απόδοση/επίδοση και ειδικά video editing/authoring/rendering... τι λέει το Apple επί τούτου;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 12” iBook - Up to 6 hours
  • 14” iBook - Up to 6h
  • 12” PowerBook G4 - Up to 5h
  • 15” PowerBook G4 - Up to 4.5h
  • 17” PowerBook G4 - Up to 4.5h
  • 15” Titanium G4 - Up to 5h (από το site της apple)

Νομίζω ότι το MacBook pro (με intel cpu) δίνει 7 ώρες. Δεν έχεις παρά να ρωτήσεις ένα mac user. Από προσωπική εμπειρία πάντως, κάνοντας editing ήχου, το mac δούλεψε 4,5 ώρες.

Αφού θες να δουλεύεις βίντεο, τα mac σε αυτό τον τομέα έχουν πολύ καλές εφαρμογές και χρησιμοποιούν τον επεξεργαστή στο μέγιστο.

Μία ερώτηση: τόσο αναγκαίο είναι το βίντεο editing ώστε να φορητό γι' αυτή τη δουλειά; Απ' όσο ξέρω όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με αυτό, ανεξάρτητα πλατφόρμας (win,mac,linux) έχουν desktop "τέρατα" με πολύ μνήμη, γρήγορους δίσκους και γενικά high end μηχανήματα. Όποιο φορητό και να πάρεις, με μπαταρία θα δουλεύεις σε μικρή ταχύτητα, ο δίσκος σε όλους σχεδόν είναι 4200 rpm και δεν αναβαθμίζονται. :D

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν αναβαθμίζονται; Το πήρα με έναν FSC 100GB/4200rpm/8MB cache, του έβαλα έναν Toshiba 100GB/5400rpm/16MB cache και έχω παραγγείλει έναν Hitachi TravelStar 7200!!!

Δεν με συγκινούν τα desktop και είμαι χομπίστας καλλιτεχνικής επεξεργασίας Video που κάνω ο ίδιος με μια Sony HC90... και το δουλεύω πάντα στο ρεύμα... :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν αναβαθμίζονται; Το πήρα με έναν FSC 100GB/4200rpm/8MB cache, του έβαλα έναν Toshiba 100GB/5400rpm/16MB cache και έχω παραγγείλει έναν Hitachi TravelStar 7200!!!

Δεν με συγκινούν τα desktop και είμαι χομπίστας καλλιτεχνικής επεξεργασίας Video που κάνω ο ίδιος με μια Sony HC90... και το δουλεύω πάντα στο ρεύμα... :)

Δεν αναβαθμίζεται κάρτα βίντεο, επεξεργαστής. Δίσκους και μνήμη μπορείς να αλλάξεις. Ο,τι και να πάρεις, άμα του βάλει πιο ενεργοβόρο δίσκο, πάντα στο ρεύμα θα δουλεύεις!

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως η απόδοση/επίδοση και ειδικά video editing/authoring/rendering... τι λέει το Apple επί τούτου;;;

 

Βασικά, αυτό που ρώτησα είναι ότι βλέπεις εδώ... αν δηλαδή έχεις δοκιμάσει στο Apple όπως είπες για την αυτονομία και κάτι σχετικό με video... τα λοιπά περί φορητών και τι μπορεί να αναβαθμισθεί λίγο πολύ είναι γνωστά... :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όποιον πραγματικά ενδιαφέρει η αυτονομία, καλύτερα να κοιτάξει σε Apple, η διαφορά είναι φοβερά μεγάλη με τα win-pc. Δουλεύω με ibook 5 ώρες και φουλ εφαρμογές, virtual pc, βίντεο κ.ά. Στο compaq (evo n610c) που έχω ζήτημα να πιάνω τις 2 ώρες με windows αλλά και linux.
Υπάρχουν και άλλοι κατασκευαστές που βγάζουν φορητά με μεγάλη αυτονομία. Τα ΙΒΜ έχουν εδώ και χρόνια τέτοια παράδοση και φαίνεται να τη διατηρούν: http://www.anandtech.com/mobile/showdoc.aspx?i=2663&p=15

Όσο για το MacBook, ωραίο φαίνεται, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως τους ήρθε να μην βάλουν pcmcia με τόσο hardware που υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

APPLE MACBOOK PRO με INTEL δαγκωτο

μονο που δεν ξερω ποτε θα ερθει ελλαδα.

 

Δαγκωτό!!!! :w00t:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το Σαββατο ένα φορητό της TOSHIBA από το ΠΛΑΙΣΙΟ. Συγκεκριμένα πήρα τον Μ70-122

Ένας βασικός λόγος που τον πήρα είναι η μεγάλη αυτονομία του. Το πρόβλημα όμως που μου παρουσιάστηκε είναι ακριβώς εδώ.

Τόσο στα καρτελάκια πάνω στον υπολογιστή που βάζουν στο κατάστημα, με τις προδιαγραφές του προιόντος όσο και στα διαφημιστικά και στο site του καταστήματος αναφέρουν ότι το μηχάνημα πωλείται με μπαταρία 8cell αλλά ανοίγοντας το κουτί και ελέγχοντας τον κωδικό της μπαταρίας παρατηρώ ότι η μπαταρία είναι 6-cell που σημαίνει μικρότερη αυτονομία. Επίσης τα διαφημιστικά μιλούν για IR που ο συγκεκριμένος υπολογιστής δεν έχει.

Κατά τα άλλα το μηχανάκι είναι πολύ καλό σε σχέση με τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το MacBook, ωραίο φαίνεται, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως τους ήρθε να μην βάλουν pcmcia με τόσο hardware που υπάρχει.

 

Mα και τα Centrino που κυκλοφορούσαν τόσο καιρό με FSB 533 είχαν μόνο ExpressCard 54 και όχι PCMCIA:!:

Link to comment
Share on other sites

παιδια πειτε μου γιατι θα σκασω, αν ξερει βεβαια κανεις, ποτε θα ερθει ΚΑΙ στην ελλαδα το MacBook Pro? και τιμούλα? thx!

 

Αύριο θα γίνουν γνωστές οι τιμές. Στην Ελλάδα θα είναι διαθέσιμα 10 μέρες μετά την ημερομηνία που θα έρθουν στην Ευρώπη (σύμφωνα με τη rainbow). Οπότε πριν τον Μάρτιο μην τα περιμένεις...

Link to comment
Share on other sites

δεν υποστιριζει autocad που θελω...τωρα το εμαθα, αρα δεν θα τον παρω γιατι κανω ΜΟΝΟ με auto cad

 

Προφανώς! Δεν παύει να είναι ένα Mac (ευτυχώς!).

Link to comment
Share on other sites

Τα χαρακτηριστικά τους είναι:

 

15.4-inch TFT display with 1440x900 resolution

 

1.67GHz ή 1.83GHz Intel Core Duo processor with 2MB shared L2 Cache

 

667MHz frontside bus

 

512ΜΒ/1GB (single SO-DIMM) 667MHz DDR2 SDRAM (PC2-5300)

 

80GB/100GB 5400rpm Serial ATA hard drive

 

Slot-load SuperDrive (DVD±RW/CD-RW)

 

ATI Mobility Radeon X1600 with 128MB/256MB GDDR3 memory

 

Bluetooth 2.0+EDR, Wi-Fi 802.11g, Illunimated Keyboard, USB 2.0, Firewire 400, Dual-Link DVI, Otpical Digital and Analog Audio In/Out, Gigabit Ethernet.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια από τα αρνητικά στοιχεία των Macbook:

 

Δεν υπάρχει έξοδος S-Video.

DVDRW 4x χωρίς υποστηρίξη Dual Layer στην εγγραφή.

Έλειψη Firewire 800.

 

Και κάτι τελευταίο:

Η μπαταρία σύμφωνα με την apple αναμένεται να έιναι διάρκειας παρόμοιας με των τελευταίων powerbook.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια από τα αρνητικά στοιχεία των Macbook:

 

Δεν υπάρχει έξοδος S-Video.

 

Υπάρχει, αλλά μέσω του adapter...

Επίσης δεν έχει PCMCIA αλλά έχει τον απόγονο, ExpressCard.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...