Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

mallon einai poli nwris gia 64mpitous epeksergastes.. telika i microsoft dhladh i intel einai ayti pou kinei ta nimata mporei na ka8isterei gia emporikous logous ta vimata tis, alla telika einai ayti pou paei mprosta tin texnologia..

To pc αποτελειτε απο software και hardware απο τα πρωτα μαθήματα "Εισαγωγή στους ΗΥ"

Θυμαστε καποτε ποu η atari ειχε βγαλει την πρωτη παιχνιδομηχανή στα 64 μπιτ ε και? αφου η sony με το playstation I ειχε σχεδον ολες της εταιριες software αποκλειστικα με το μερος της και ας ήταν στα 32bit.. Aυτα.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για φορτιστες οι τιμες ξεκινανε απο 100 ευρωπουλα..

 

Ποιός το είπε αυτό? :blink:

Ανάλογα την εταιρεία. πχ το δικό μου από αντιπροσωπεία της Acer έκανε 20Ε με το ΦΠΑ! Αυθεντικό. :D

 

--------------------------

Μαλλον είναι πολυ νωρίς για 64bit επεξεργαστές

 

Το ότι δεν το υποστηρίζει το λειτουργικό δεν σημαίνει ότι δεν είναι πιο γρήγοροι. Πάντως όσο και να κινεί τα νήματα η Intel δεν νομίζω ότι η καθυστέρηση οφείλεται (κατά μεγάλο ποσοστό) σε αυτό. Σκέψου ότι μιλάμε για άλλη τελείως αρχιτεκτονική. Μάλλον η Microsoft παίζει με τα (ψευτο)64 bit μέχρι να βγάλει καινούριο λειτουργικό (βλ. Longhorn)

Για Φοιτητές Μηχανολόγους Μηχ (ΕΜΠ):

http://users.ntua.gr/mc00112 :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Θέλω να αγοράσω καινούργιο λαπτοπ και είμαι μεταξύ δύο:

 

ACER TRAVELMATE 2702WLMi

ACER TRAVELMATE 4000WLMi

 

και οι δύο έχουν 512 RAM, 60GB HD, ίδια οθόνη, κλπ.

Η μόνη διαφορά είναι στον επεξεργαστή.

Ο 2702 έχει Intel Pentium 4 3.0GHz (800MHz FSB).

Ο 4000 έχει Intel Centrino Technology M710, 1.4GHZ processor, 1 Mb L2 Cache.

 

Τι θα προτείνατε;

 

ΤΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Θέλω να αγοράσω καινούργιο λαπτοπ και είμαι μεταξύ δύο:

 

ACER TRAVELMATE 2702WLMi

ACER TRAVELMATE 4000WLMi

 

και οι δύο έχουν 512 RAM, 60GB HD, ίδια οθόνη, κλπ.

Η μόνη διαφορά είναι στον επεξεργαστή.

Ο 2702 έχει Intel Pentium 4 3.0GHz (800MHz FSB).

Ο 4000 έχει Intel Centrino Technology M710, 1.4GHZ processor, 1 Mb L2 Cache.

 

Τι θα προτείνατε;

 

ΤΙΑ

Αν θες επιδόσεις πάρε τον Pentium 4.

Αν θες αυτονομία και φορητότητα πάρε τον Μ710 (ο οποίος πάντως να ξέρεις είναι ο πιο μικρός της οικογένειας των Centrino και έχω την εντύπωση ότι έχει και άλλη κατασκευαστική υλοποίηση από τους υπόλοιπους).

Διάβασε και τα προηγούμενα posts για Centrino και μη, θα βρεις και άλλες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Thanks rohamis.

 

Έχω προβληματιστεί σχετικά με το πρόβλημα θερμότητας που λενε για τους P4. Επειδή δουλεύω πολλές ώρες στο λαπτοπ...

Επίσης, η διαφορά στην ταχύτητα μεταξύ των δύο είναι σημαντική;

Link to comment
Share on other sites

file mia xara o tm4000lmi einai poli dynato sinolo k se poli kali timi :)

To monadiko meion pou vlepw egw einai pou den exei card reader, an den to xreiazesai go for it..

San 2epilogi 8a sou proteina apo ti seira aspire to 1682lmi i kai to ligo pio palio 1681lmi an to vreis kapou.

Ayta exoun card reader, kalitero cpu, einai aspire pou simenei oti paizei dvd kai cd xwris na ton anoikseis alla exoun kapoia meion se mnimi k skliro disko analoga ta opoia mporeis na ta parageileis i na ta allakseis meta..

Link to comment
Share on other sites

@miaxara

 

an 8es epidwseis pare ton p4 giati o centrino pou les exei mono 1mb mnhmh!!!

 

??????????? :X :X :X :X

 

Ο P4 είναι αυτός που έχει 1mb μνήμη!!!!!!

Από τους centrino μόνο μερικοί έχουν 1 mb μνήμη, οι περισσότεροι έχουν 2mb, δηλαδή διπλάσια από τους P4:

http://www.intel.com/products/processor_number/info.htm#pm

Για Φοιτητές Μηχανολόγους Μηχ (ΕΜΠ):

http://users.ntua.gr/mc00112 :cool:

Link to comment
Share on other sites

o filos mas ehei dikio o sigkekrimmenos centrino ehei 1mb an kai emena epanw grafei 2mb tespa. To thema omws den einai mono stin cache . Einai diaforetiki i arhitektoniki twn centrino . Pantos se ena test pou eiha dei eihan vgalei efamilous enan pentium-M sta 1,3 me 1mb me enan p4 sta 2,4ghz . Twra o kathenas vlepei analoga me afta pou thelei kai apofasizei.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Η σειρα 1690 της acer ειναι καινουργια και εχει καλα χαρακτηριστικα και τιμη. aspire 1691 η aspire 1693. http://www.pixmania.com/fr/fr/85586/art/acer/aspire-1691wlmi-pentium-m.html
Link to comment
Share on other sites

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο είπα ότι μερικοί μονο centrino έχουν 1 MB cache.

 

Αλλά όταν λες ότι : "πάρε Ρ4 αν θες επιδόσεις γιατί ο centrino έχει μόνο 1MB"

Δεν είναι ανακριβές?

 

Είναι καλύτερα να πάρεις Centrino από 1,6GHz Και πάνω, που έχει επιδόσεις ανάλογες με των Ρ4 διπλάσιας περίπου συχνότητας. Δηλαδή: 1,6 Centrino --> 3,2 GHz P4 περίπου. Αλλά από μπαταρία και θερμοκρασία και βάρος και πάχος και όγκο καλύτερος ο centrino!!!!

Για Φοιτητές Μηχανολόγους Μηχ (ΕΜΠ):

http://users.ntua.gr/mc00112 :cool:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τι λετε για αυτον τον φορητο ????

εχεις κανεις τον ιδιο να μου πει εντυπωσεις???

 

Satellite P30-110 P4 538/ XP HE/ 512MB/ 60GB/ 17.0 WTFT/ DVD-SuperMulti/ WiFi

 

Part Number : PSP30E-0130088K

Mobile Intel® Pentium® 4 processor 538 with HT Technology 3,2GHZ

Windows® XP Home Edition

60 GB Hard Disk Drive

512 MB DDR RAM

17 " Wide View 16:10 TFT colour display

DVD-SuperMulti

ati radeon 9700 64mb

 

 

η οθονη του ειναι καλη ??εχει καμια σχεση με τις καινουριες οθονες την τοσιμπα της trubrite???

εχω δεν την οθονη του m30x-113 και επαθα πλακα!! :)

 

Καλησπέρα. Εχω τον Sp20-304 με 17 " Wide View 16:10 TFT colour display

και η αληθεια ειναι οτι δεν τον χορταινω να τον βλεπω. Το internet και τα παιχνιδια ειναι κορυφη σε αναλογια 16/10 και το μαυρο της ειναι φανταστικο.

Επισης η ποιοτητα κατασκευης ειναι κορυφαια.

Τωρα αναλογα με το τι ζητας και που θα τον χρησιμοποιησεις!!! Τα λεφτα ειναι καμποσα και εαν τον αγορασεις για να τον σκισεις τοτε αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο είπα ότι μερικοί μονο centrino έχουν 1 MB cache.

 

Αλλά όταν λες ότι : "πάρε Ρ4 αν θες επιδόσεις γιατί ο centrino έχει μόνο 1MB"

Δεν είναι ανακριβές?

 

Είναι καλύτερα να πάρεις Centrino από 1,6GHz Και πάνω, που έχει επιδόσεις ανάλογες με των Ρ4 διπλάσιας περίπου συχνότητας. Δηλαδή: 1,6 Centrino --> 3,2 GHz P4 περίπου. Αλλά από μπαταρία και θερμοκρασία και βάρος και πάχος και όγκο καλύτερος ο centrino!!!!

egw ftaiw pou den egina katanohtos.ennoousa oti exei mono 1mb se sigrish me tous perisoterous centrino pou exoun 2..

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω θελω να συνδεσω τον φορητο μου με τον επιτραπεζιο του γραφειου μου για μεταφορα αρχειων. Τι καλωδιο και λογισμικο απαιτειται?

Επισης για ασυρματη συνδεση τους τι χρειαζεται?

ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

παρακαλω θελω να συνδεσω τον φορητο μου με τον επιτραπεζιο του γραφειου μου για μεταφορα αρχειων. Τι καλωδιο και λογισμικο απαιτειται?

Επισης για ασυρματη συνδεση τους τι χρειαζεται?

 

Αν θέλεις να συνδέσεις τους 2 υπολογιστές μόνο για μεταφορά αρχείων λογικά χρειάζεσαι μόνο ένα crossover καλώδιο ethernet.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Για να συδέσεις 2 υπολογιστές μεταξύ τους (φορητούς η όχι), αν έχουν βέβαια και οι δύο κάρτα δικτύου, θα χρειαστείς :

Λύση Α

ένα crossover (ανεστραμμένο) FTP καλώδιο και τίποτα άλλο (το FTP αλλιώς λ'εγεται UTP kat5). Η λύση αυτή μπορεί να εφαρμοστεί μόνο αν συνδέσεις 2 υπολογιστές.

 

Λύση Β

Ένα κανονικό FTP καλώδιο και ένα switch (ή hub, που είναι πιο αργό και ελάχιστα πιο φτηνό). Αυτή η λύση είναι αρκετά πιο ακριβή (ένα 5θυρο switch έχει 30Ε) αλλά μπορείς να συνδέσεις περισσότερους από 2 Η/Υ.

 

Δεν απαιτείται για καμία λύση λογισμικό. Απλά τρέξε τον Νetwork Wizzard των XP!

 

Για να συνδέσεις 2 υπολ με ασύρματο δίκτυο:

 

2 κάρτες 802.11 g/b (WiFi) (100Ε και οι δυο το λιγότερο)

ή

2 κάρτες 802.11 g/b (WiFi) και ένα access point (200Ε όλα)

Έχε υπόψην σου ότι δέν έχει πολύ μεγάλη εμβέλεια μέσα στο σπίτι. Δηλαδή άντε το πολύ να περάσει δυο τείχους. Αν μάλιστα είναι και μπετόν με οπλισμό... άστο! Εμένα από το δωμάτιό μου στην κουζίνα δεν πιάνει!!!!!!! :(

---------------------------

 

ΟΚ onefluffycloud, απλά επειδή πολλοί διαβάζουν αυτά που γράφουμε για να επιλέξουν υπολογιστή... καταλαβαίνεις! ;)

Για Φοιτητές Μηχανολόγους Μηχ (ΕΜΠ):

http://users.ntua.gr/mc00112 :cool:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση. θα παω να παρω ενα τετοιο καλωδιο αυριο απο το πλαισιο
ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

Axel2244: "Είσαι τυχερός που έχεις Acer γιατί οι μπαταρίες (και γενικά τα διάφορα αξεοσουάρ) είναι πολύ φθηνές σε σχέση με άλλες εταιρίες. Γιατί έχεις 30%?"

 

Επειδή έχω την επιπλέον εγγύηση της Acer για laptop!(το Acer Advantage Plus)

Link to comment
Share on other sites

opoios proti8etai na parei laptop aytes tis meres as dei mia prosfora pou paizei me ton toshiba a50-109 nomizw, se ena apo ta klasika katastimata (hlektronikh athinwn nomizw) sta 980..euroo..einai koryfaia prosfora.opoios 8elei as me rwtisei gia perisoteres info.
Link to comment
Share on other sites

by the way emena to utp mou den einai crossover kai omws douleyei otan sindew 2 foritous ;)

 

Πλέον οι κάρτες δικτύου μπορούν να ανιχνεύσουν αν το καλώδιο είναι crossover η όχι και αν στην άλλη άκρη βρίσκεται υπολογιστής ή switch.

Για Φοιτητές Μηχανολόγους Μηχ (ΕΜΠ):

http://users.ntua.gr/mc00112 :cool:

Link to comment
Share on other sites

Για να συδέσεις 2 υπολογιστές μεταξύ τους (φορητούς η όχι), αν έχουν βέβαια και οι δύο κάρτα δικτύου, θα χρειαστείς :

Λύση Α

ένα crossover (ανεστραμμένο) FTP καλώδιο και τίποτα άλλο (το FTP αλλιώς λ'εγεται UTP kat5). Η λύση αυτή μπορεί να εφαρμοστεί μόνο αν συνδέσεις 2 υπολογιστές.

Το FTP δεν λέγεται UTP Cat. 5, άλλο το ένα άλλο το άλλο. Το UTP είναι αθωράκιστο (Unshielded Twisted Pair) ενώ το FTP είναι θωρακισμένο με ένα μεταλλικό "φύλο" (Foil screened Twisted Pair)

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

TOSHIBA Satellite A50-109

--------------------------

Intel Pentium M 725 1.6GHz

512MB DDRAM

40GB HDD

Combo DVD ROM & CD-R/RW

VGA Intel 855 GME 16-64MB

------------------

Timh Plaisiou:€ 1299

Timh Radio Korasidh €999

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...