Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

exei kaneis to multi-drive combo MATSHITA DVD-RAM UJ-811 ????εαν ναι εασ μου στειλει πμ γιατι δεν βρισκω οδηγους με τιποτα!ευχαριστω
http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξεφύγαμε με τους drivers.

 

Εγώ ενδιαφέρομαι για τον απολύτως φθηνότερο φορητό, δηλαδή περίπου 1.000 ευρώ με έμφαση στην όσο δυνατόν καλύτερη οθόνη (15 ή 15.4').

 

Από ότι κατάλαβα, στην Ελλάδα με τα χρήματα αυτά αγοράζω ένα μηχάνημα με 2.6GHz, 256MB RAM, 40GB HDD, 15' οθόνη, Combo DVD/CD-RW κ.λπ.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς να αγοράσει από το εξωτερικό; Ψήνομαι για eBay στο οποίο δραστηριοποιούμαι αρκετό καιρό, αλλά το ψιλοφοβάμαι. Υπάρχουν βέβαια και escrow services. Μήπως έχει αγοράσει κανείς από on-line κατάστημα του εξωτερικού;

 

Οι τιμές στο eBay φθάνουν 300 ευρώ φθηνότερα (400 ευρώ μείον όμως μεταφορικά και άλλα έξοδα μένουνε γύρω στα 300). Υπάρχει κανείς με τέτοιες εμπειρίες;

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος yandr (27 Ιούλ. 2004 , 13:42)

 

Παιδιά, ξεφύγαμε με τους drivers.

 

Εγώ ενδιαφέρομαι για τον απολύτως φθηνότερο φορητό, δηλαδή περίπου 1.000 ευρώ με έμφαση στην όσο δυνατόν καλύτερη οθόνη (15 ή 15.4').

 

Από ότι κατάλαβα, στην Ελλάδα με τα χρήματα αυτά αγοράζω ένα μηχάνημα με 2.6GHz, 256MB RAM, 40GB HDD, 15' οθόνη, Combo DVD/CD-RW κ.λπ.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς να αγοράσει από το εξωτερικό; Ψήνομαι για eBay στο οποίο δραστηριοποιούμαι αρκετό καιρό, αλλά το ψιλοφοβάμαι. Υπάρχουν βέβαια και escrow services. Μήπως έχει αγοράσει κανείς από on-line κατάστημα του εξωτερικού;

 

Οι τιμές στο eBay φθάνουν 300 ευρώ φθηνότερα (400 ευρώ μείον όμως μεταφορικά και άλλα έξοδα μένουνε γύρω στα 300). Υπάρχει κανείς με τέτοιες εμπειρίες;

 

 

Σε αυτή την περίπτωση με την εγγύηση τι γίνεται...? :worry:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση : πάω τέλος Αυγούστου στην Σεούλ (Κορέα) και σκέφτομαι να αγοράσω laptop...να το κάνω ή θα έχω προβλήματα συμβατότητας..?? και αν ναι,ξεπερνιούνται ή τσάμπα θα τα σκάσω...? :worry:

για οθόνη tft θα έχω πρόβλημα..?? :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (27 Ιούλ. 2004 , 17:09)

 

Σε αυτή την περίπτωση με την εγγύηση τι γίνεται...? :worry:

Κοίταξε, στο eBay πουλάνε τόσο ιδιώτες, όσο και άτομα που ασχολούνται εμπορικά με το εμπόριο. Στην πρώτη περίπτωση πρόκειται για μεταχειρισμένο μηχάνημα και δεν γίνεται τίποτα. Στην δεύτερη, θα πρέπει το μηχάνημα να συνοδεύεται με Ευρωπαϊκή ή παγκόσμια εγγύηση.

 

Με λίγα λόγια ρωτάς τον πωλητή και όταν παραλάβεις ελέγχεις βέβαια τι γίνεται.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MacGyiver ( 3 Ιούν. 2004 , 15:57)

 

SOS! Eimai meta3y acer aspire 1621lmi kai 1511lmi. Ayto poy 8elw na rwthsw an yparxei kapoios katoxos toy 1511 ine an zestainetai, ws athlon poy ine. Epishs ti epe3ergasth exei an gnwrizete: Athlon64 gia desktop, gia notebook h mobile athlon64. O 1356lmi poy exei athlon xp 2800+ zestainetai arketa apo oti exw dei. Epipleon h geforce fx 5700 den ine kai h kalyterh karta se ayton ton tomea.

 

 

Kalispera file mou,exw ton acer ton 1511lmi, rwtas an zestainetai...oxi ipervolika,einai fisiologikos!!! Trexei mia xara....o anemistiras doulevei analoga me tin xrisi pou tou kaneis...gia paradeigma otan trexeis paixnidia doulevei full alla ama kaneis xrisi explorer i word kai tetia einai poli xamilos,kai pairnei pio poli otan to douleveis gia arketi wra. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να σας πώ για το service της acer

:mad: Πραγματικά είναι αισχρό....είμαι κάτοχος του acer aspire 1511lmi, δέν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι που μια μέρα εντελώς τυχαία παρατήρησα οτι στο lcd cover, είχα ραγίσει!!! :eek: Για την ακρίβεια στο σημείο όπου η οθόνη δένεται με το υπόλοιπο μέρος του laptop Εννοείται πως τα έπαιξα, γιατί δεν το είχα χτυπήσει πουθενά και το προσέχω σαν τα μάτια μου...τρόμαξα γιατί φοβήθηκα πωσ θα μου ρίξουν σε μένα την ευθύνη!!! Τέσπα, το πήγα στο service και ευτυχώς μου είπαν οτι θα ισχύσει η εγγύηση μου....τι ήθελα και το πήγα??? :blink: :blink: :wacko: το πήγα στις 30/6 και το πήρα στις 28/7 γιατί περιμέναν παρακαλώ το ανταλλακτικό (lcd cover)¨Ελεοσ δηλαδή.....μόνο μήνα δεν έκλεισα!!!! Επείσης μου αλλάξαν το dvd writer, γιατί όταν αντέγραφα dvd απο το nero,δεν μου το αναγνώριζε μετά!!! Και τουσ είπα να κοιτάξουν αν έχει πρόβλημα...και απλά μου είπαν οτι αλλάχτηκε....Έχει παρουσιάσει παρόμοιο πρόβλημα σε κανέναν? με το ίδιο pc έτσι!!! Κατα τ'άλλα έιναι οκ, και δεν έχει κανένα πρόβλημα με τισ θερμοκρασίες!

Link to comment
Share on other sites

Sorry, δέν ξέρω αν ρωτάω στο σωστό domain...ξέρετε αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να σου εμφανίζει την θερμοκρασία του επεξεργαστή??? για το notebook acer aspire 1511lmi με επεξεργαστή amd athlon 64,3000+! Αν είναι δυνατό να μου στείλετε κάποιο pm, η απαντήστε εδώ.

Ευχαριστώ πολύ... :)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι αναμεσα στις καρτες: ATI Mobility Radeon @ 128MB (shared) και ATI Radeon 9600 @ 64MB ποια ειναι καλύτερη? μηπως μπορει να μου εξηγησει κάποιος το shared αν ειναι προτιμότερο?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostask (29 Ιούλ. 2004 , 03:05)

 

να ρωτησω και εγω κατι αναμεσα στις καρτες: ATI Mobility Radeon @ 128MB (shared) και ATI Radeon 9600 @ 64MB ποια ειναι καλύτερη? μηπως μπορει να μου εξηγησει κάποιος το shared αν ειναι προτιμότερο?

 

 

Koita na deis...i prwti karta i opoia einai 128mb einai shared....ok sigoura einai kali alla epeidi einai shared tha moirazetai tin ram me sinepeia na stin meiwnei...wpwte prepei na exeis poli ram! oso gia ta 64mb,einai mia xara kartoula kai den einai kai shared...vasika eksartatai tis apaitiseis pou mporei na exeis! alla sigoura ta laptop den einai oti kalitero gia games...elpizw na voithisa :p :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει αρχίσει να μου τη δίνει το θέμα service!!!!!!!!! Πρίν κάτι μέρες μου αλλάξαν το dvd recorder του laptop και ενώ τώρα γράφει κανονικά dvd χωρίσ πρόβλημα...τώρα δεν μου αντιγράφει τα audio δηλαδή φαίνεται να το αντιγράφει και μετα το σιντι φαινεται οτι ειναι γεματο....αλλα μετα δεν παιζει στο στερεωφονικο!!! :worry: τα νεύρα μου!! ΆΝτε πάλι να το πηγαίνω στο κολοservice....ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΦΟΡΗΤΟΥΣ!!!!!!!!!! :eek: (δεν ειναι θεμα hifi το δοκιμασα σε ολα και σε discman :wacko: )
Link to comment
Share on other sites

file bezoss an eides se proygoumeno post mou eixa to idio problhma me ton 1513 mou sto idio shmeio ekei pou denei h othonh me to upoloipo systhma....to klasiko spashmo pou egine apo mono tou(panw sthn plastiko-dermatino mayro kommati.
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος RODAKINO ( 3 Αύγ. 2004 , 04:15)

 

file bezoss an eides se proygoumeno post mou eixa to idio problhma me ton 1513 mou sto idio shmeio ekei pou denei h othonh me to upoloipo systhma....to klasiko spashmo pou egine apo mono tou(panw sthn plastiko-dermatino mayro kommati.

 

 

na sou pw tin alithia den to proseksa....apla mou eipe enas allos filos oti exoun parousiastei 3 krousmata!!! me to ilithio dvd recorder na dw ti tha kanw....ta nevra mou re gamwto!!!!!! :worry:

 

pira laptop na poume gia na to exoun sto service...na pane na mamithoun!!!! :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τέλη Αυγούστου πρέπει μάλλον κι εγώ να πάρω ένα laptop, γιατί το ανταλλακτικό για τη σύνδεση οθόνης-κυρίως μέρους του παλιού IBM 380z μπορεί να έρθει από Ολλανδία (43Ε+φπα), αλλά ποιος άλλος να το βάλει εκτός από το επίσημο service, όπου μάλλον χρεώνουν τρελλά, ενώ και ένας ξάδερφος με dell 3 ετών καλοδιατηρημένο έρχεται την μέρα που φεύγω για έξω. Γκαντεμιά.

 

Ζητούμενα:

- Αξιοπιστία και ποιότητα κατασκευής

- Φτηνός (ως 1200Ε περίπου), δεδομένου ότι δε λέει να σκάσω πολλά λεφτά για κάτι που θα το χρειαστώ ως του χρόνου το Σεπτέμβρη για msc@uk και μετά θα μείνει για ένα χρόνο στη ναφθαλίνη λόγω στρατ.θητείας.

- Καλή διασυνδεσιμότητα και επικοινωνία (Δε λέω όχι σε wireless κολπάκια για να χουμε να παίζουμε και σε κανένα ΕlVel)

- Καλή, ξεκούραστη και ποιοτική οθόνη TFT 14-15, όχι wide απαραίτητα

- Mνήμη 256-512Μb, σκληρός ~30Gb

- Floppy, floppy, floppyyyy

- Touchpad (αν και συνήθισα το κουμπάκι του ibm) + εργονομικό πληκτρολόγιο

- Καλή μπαταρία και νορμάλ προς μικρό βάρος

- DVD + CD-R χωρίς προβλήματα (κάπου είχα διαβάσει οτί σε αυτά έπασχε η Fujitsu-Siemens)

- Μεγάλη πανευρωπαϊκή εγγύηση

- Αν είναι δυνατόν σε αυτά τα λεφτά να έβρισκα κάτι με Centrino πάνω, θα ταν super.

- Τον θέλω κυρίως για Office, matlab, internet. Όπως θα καταλάβατε, οι επιδόσεις δεν είναι το πρωτεύον.

 

To λειτουργικό, με το οποίο έρχεται φορτωμένο, μπορώ να απαιτήσω να το αλλάξουν ή δε γίνεται τίποτα? Έχω συνηθίσει να δουλεύω πάντα με english Win και δεν τα μπορώ τα ελληνικά.

 

Από μια πρώτη μικρή έρευνα βρήκα να ταιριάζει κάπως στις απαιτήσεις τον ACER TravelMate 291LCi, Centrino 1.4 GHz, αλλά κολλάω στη μάρκα. Δε μου γεμίζει και πολύ το μάτι η Acer και δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για το service kai to after sales support.

Επίσης στο http://www.mgmanager.gr με τελική τιμή 1235Ε υπάρχει: IBM R40, Centrino 1.4GHz, 256MB, HDD 40GB, 15" TFT, ATI Radeon 32MB, DVD-CD/RW, Modem, LAN, IrDA, FireWire, Wi-Fi, Windows XP Pro.

- Κανένα IBM, Dell ή Τoshiba έστω σε αυτή την κατηγορία τιμής υπάρχει σε ελληνικό κατάστημα? (Έχει αποκλειστεί η περίπτωση αγοράς από ξένα e-shops ή μεταχειρισμένα).

- Τα laptops στην Αγγλία μπορώ να τα βρω φτηνότερα από ότι Ελλάδα?

- Αξίζουν laptops με Celeron πάνω?

- Ο Centrino M 1,4GHz σε τί ταχύτητας desktop cpu περίπου αντιστοιχεί?

 

Τhnx a lot :)

Link to comment
Share on other sites

@alfisti147:

 

Επειδή θέλεις κάτι οικονομικό, στη θέση σου θα έπαιρνα μόνο acer, που έχω καταλάβει ότι είναι value for money.

 

O Celeron αξίζει σίγουρα

 

Με τελική τιμή € 1363 θα έπαιρνα Acer Aspire 2001WLC (MG manager)i:

 

Centrino 1,4 (περίπου 2,2 GHz Pentim 4)

HDD 40GB

512 RAM

DVDCDR

15.4" WIDE 1280x800 ATI 9200 64mb

Wi-fi, Firewire, irDA, TV-out, USB 2.0, XP home english

 

Η ανάλυση της οθόνης είναι 1280x800, αντίθετα με όλα τα άλλα μηχανάκια κοντά στα 1000 € που έχουν 1024x768 ανάλυση. Η οθόνη του είναι ξεκούραστη & ποιοτική

 

Έχει καλή μπαταρία.

 

Το συγκεκριμένο μηχάνημα το έχω δουλέψει και με ικανοποίησε απόλυτα, ενώ είναι και πολύ ωραία σχεδιασμένο.

 

Α, και ό,τι κυκλοφορεί τώρα είναι χωρίς floppy (βέβαια μπορείς να πάρεις ενα usb με 30€ ).

 

Η εγγύησή του επεκτείνεται τη στιγμή της αγοράς με 150 ευρώ επιπλέον, αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχει κανεις τον ACER ASPIRE 1714SMi για νε πει εντυπωσεις απο την συμβιωση μαζι του;γενικα πως σας φαινεται;
Link to comment
Share on other sites

file bezoss to dvd pou forane einai matsusita kai pistepse me einai apo ta koryfaia ths agoras. an vghke ena elatwmatiko sthn agora to phres esy pistepse me. se kalyptei h eggyhsh gia allagh tou dvd mesa se 6 mhnes nomizw.
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Μολις εχτες αγορασα ενα Toshiba Satellite και συγκεκριμένα τον SP-20 304 με 17' Wide 16:9 Εκ πρωτης οψης ειναι ποιοτικο και καλο. Αυτο που θελω να ρωτήσω ειναι αν κάποιος απο εσας το εχει ή αν εχει εστω καποιο Toshiba για να μου πει εντυπώσεις. Thanks!
Link to comment
Share on other sites

Sotris εγώ έχω ένα Τοshiba...εδώ και 21 μήνες και μόνο καλά λόγια έχω να λέω!

Ούτε ένα πρόβλημα...

 

Καλή η αγορά σου.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος RODAKINO ( 3 Αύγ. 2004 , 21:06)

 

file bezoss to dvd pou forane einai matsusita kai pistepse me einai apo ta koryfaia ths agoras. an vghke ena elatwmatiko sthn agora to phres esy pistepse me. se kalyptei h eggyhsh gia allagh tou dvd mesa se 6 mhnes nomizw.

 

 

 

:blink: :wacko: apo pote??? anyway...to dvd pou mou evalan meta kai apo tin defteri allagi(pou simainei oti den mou to allaksan,alla afto exw apo tin arxi einai to eksis) pioneer dvd-rw dvr - k134a

 

 

ok? afta...... :p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε elteo σ'ευχαριστώ πολυ. Ελπίζω να βγει καλό οπως το δικό σου! Αν έχω καμιά απορία στο μέλλον μιας και εχεις Toshiba ίσως σε ξαναενοχλήσω.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...