Jump to content

Πως να μπλοκάρετε τις διαφημίσεις χωρίς Root.


saxon_747
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δοκιμασα σχεδον ολες τις επιλογες. Αυτες που παιζουν καλα τρωνε πολυ μπαταρια.

οποτε κατεληξα στη παλια συνταγη: root (με adaway) και αγιος ο Θεος :lol:

 

βασικα εφαρμογη dns changer απο playstore με dns του adguard,κοψιμο διαφημισεις σε browser και εφαρμογες,χωρις ρουτ φυσικα και καταναλωση 0-1% απ οτι λενε και τα στατιστικα της μπαταριας και στο κινητο και σε ενα ταμπλετ που το εχω βαλει

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 941
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τρώνε λίγο μπαταρία.

Εσύ δλδ που είδες την κατανάλωση για πες μας να καταλάβουμε

απο το γραφημα της μπαταριας, το κινητο εχει μια συνεχη πτωση ακομη και οταν δεν κανεις τιποτα, οπως αλλωστε με ολες τις εφαρμογες vpn.

 

με το που εκλεινα το vpn η συμπεριφορα αυτη εξαφανιζοταν.

 

μη κοιτατε τι γραφουν τα στατιστικα της εφαρμογης, το λενε και οι ιδιοι πως δεν ειναι αυτη η πραγματικη εικονα, γιατι η καταναλωση λογω της εφαρμογης "προστιθεται" πχ στο android system.

 

με το vpn το κινητο το βραδυ εχανε 15-20%, χωρις το vpn εχανε 5-10%, ενω τωρα χανει 2%. :)

 

(δεν μιλαω για τα ωφελη που εχω στη συνολικη λειτουργια της συσκευης, το lag εχει εξαφανιστει εντελως και ειναι ελαφρως πιο γρηγορο)

Edited by marlboro man

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

βασικα εφαρμογη dns changer απο playstore με dns του adguard,κοψιμο διαφημισεις σε browser και εφαρμογες,χωρις ρουτ φυσικα και καταναλωση 0-1% απ οτι λενε και τα στατιστικα της μπαταριας και στο κινητο και σε ενα ταμπλετ που το εχω βαλει

Μπορείς να το εξηγήσεις λιγο,για να το δοκιμάσω;

 

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το DNS changer όταν είναι ενεργοποιημένο δεν με αφήνει να κάνω ενημερώσεις από το play.

Τι μπορώ να κάνω;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

απο το γραφημα της μπαταριας, το κινητο εχει μια συνεχη πτωση ακομη και οταν δεν κανεις τιποτα, οπως αλλωστε με ολες τις εφαρμογες vpn.

 

με το που εκλεινα το vpn η συμπεριφορα αυτη εξαφανιζοταν.

 

μη κοιτατε τι γραφουν τα στατιστικα της εφαρμογης, το λενε και οι ιδιοι πως δεν ειναι αυτη η πραγματικη εικονα, γιατι η καταναλωση λογω της εφαρμογης "προστιθεται" πχ στο android system.

 

με το vpn το κινητο το βραδυ εχανε 15-20%, χωρις το vpn εχανε 5-10%, ενω τωρα χανει 2%. :)

 

(δεν μιλαω για τα ωφελη που εχω στη συνολικη λειτουργια της συσκευης, το lag εχει εξαφανιστει εντελως και ειναι ελαφρως πιο γρηγορο)

Εγώ είχα adguard σε Mate8 - Mate9 και τώρα σε Note8 και στα τρία κινητά 3-4% μπαταρία έχανα max όλο το βράδυ.
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε μειλ για 50 % εκτωση στο adguard,λόγω black friday. Με 7.09 ανανέωσα για 12 μηνες(2συσκευες)

 

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω την δική σας εμπειρία και το τι λένε οι δημιουργοί των εφαρμογών που κόβουν τις διαφημίσεις, αλλά από τη στιγμή που έβγαλα το root από τη συσκευή και δοκίμασα διάφορες, κατέληξα στο να αγοράσω το Adguard.

 

Η εφαρμογή είναι συνεχώς 1η στη λίστα με τις πιο ενεργοβόρες, κάτι που οι δημιουργοί λένε να μην του δίνουμε σημασία, και έτσι το αντιμετώπιζα μέχρι και τώρα.

Χτες κάποια στιγμή το απενεργοποίησα γιατί δεν μπορούσα να μπω σε μια σελίδα, και ξέχασα να το ενεργοποιήσω. Ενώ κάθε μέρα στο 8ωρο της δουλειάς με ελάχιστη χρήση του κινητού έχανα ~2.9%/h (σύμφωνα με το BetterBatteryStats), σήμερα που δεν ήταν ενεργοποιημένο το AdGuard, με αρκετά τηλέφωνα και ανταλλαγή μηνυμάτων μέσω Facebook Messenger, έχασα 1.5%/h από τη στιγμή που το έβγαλα από τον φορτιστή.

 

 

Τελικά δεν είναι και τόσο αθώες αυτές οι εφαρμογές όσον αφορά το battery draining.

Δυστυχώς το AdAway είναι ο βασιλιάς και ο μονόδρομος....

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

ακριβως, συμφωνω απολυτα και με MinMinGuard εισαι... πασας στα γιαννενα :)

 

πολυ κακογραμμενο το adguard, μαλλον γινεται καλη δουλεια στο marketing τους και εχει τετοια φημη,

ακομα και προσφατα εφτιαξαν (υποστηριζουν..) ενα bug σχετικα με καποιο wakelock,

αλλα ο οποιοσδηποτε ψαξει στο ιντερνετ/δοκιμασει στην τελικη την ιδια του την συσκευη,

θα δει οτι (με την ιδια χρηση) αλλο ποσοστο μπαταριας θα χασει με ενεργοποιημενο και αλλο χωρις

Link to comment
Share on other sites

τα ειχα γραψει για τη μπαταρια και θυμωσατε... :rolleyes::lol:

 

root+adaway+greenify ειναι η μονη σιγουρη λυση.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

τα ειχα γραψει για τη μπαταρια και θυμωσατε... :rolleyes::lol:

 

root+adaway+greenify ειναι η μονη σιγουρη λυση.

Απλά εδώ μέσα το πρόβλημα μας είναι το τι μπορούμε να κάνουμε από τη στιγμή που δεν είμαστε root.

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

καμια αντιρρηση!

απλα ειχα πει πως αυτες οι εφαρμογες καταναλωνουν περισσοτερη μπαταρια. Δεν υπαρχει αλλος τροπος.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Το DNS changer όταν είναι ενεργοποιημένο δεν με αφήνει να κάνω ενημερώσεις από το play.

Τι μπορώ να κάνω;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

μόλις εκανα,με DNS του adguard περασμένο

 

LG V10... γιατί έτσι μ'αρεσει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω την δική σας εμπειρία και το τι λένε οι δημιουργοί των εφαρμογών που κόβουν τις διαφημίσεις, αλλά από τη στιγμή που έβγαλα το root από τη συσκευή και δοκίμασα διάφορες, κατέληξα στο να αγοράσω το Adguard.

 

Η εφαρμογή είναι συνεχώς 1η στη λίστα με τις πιο ενεργοβόρες, κάτι που οι δημιουργοί λένε να μην του δίνουμε σημασία, και έτσι το αντιμετώπιζα μέχρι και τώρα.

Χτες κάποια στιγμή το απενεργοποίησα γιατί δεν μπορούσα να μπω σε μια σελίδα, και ξέχασα να το ενεργοποιήσω. Ενώ κάθε μέρα στο 8ωρο της δουλειάς με ελάχιστη χρήση του κινητού έχανα ~2.9%/h (σύμφωνα με το BetterBatteryStats), σήμερα που δεν ήταν ενεργοποιημένο το AdGuard, με αρκετά τηλέφωνα και ανταλλαγή μηνυμάτων μέσω Facebook Messenger, έχασα 1.5%/h από τη στιγμή που το έβγαλα από τον φορτιστή.

 

 

Τελικά δεν είναι και τόσο αθώες αυτές οι εφαρμογές όσον αφορά το battery draining.

Δυστυχώς το AdAway είναι ο βασιλιάς και ο μονόδρομος....

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Στις τελευταίες αναβαθμίσεις του Adguard οι δημιουργοί του έχουν φτιάξει ειδικά στατιστικά στοιχεία για την μπαταρία που καταναλώνει η εφαρμογή τους.

 

f098a666c0c7d32b725f7ebdc57ea196.jpg

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αυτό δηλ το ποσό καταναλώνει μια εφαρμογή την μπαταρία είναι πραγματικά ανέκδοτο,το μόνο που ξέρω με adguard ότι χάνω περίπου 30' με 40' sot όταν είναι ενεργοποιημένο,τώρα την παρακολουθώ με DNS changer.....

 

LG V10... γιατί έτσι μ'αρεσει!

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

αυτό δηλ το ποσό καταναλώνει μια εφαρμογή την μπαταρία είναι πραγματικά ανέκδοτο,το μόνο που ξέρω με adguard ότι χάνω περίπου 30' με 40' sot όταν είναι ενεργοποιημένο,τώρα την παρακολουθώ με DNS changer.....

 

LG V10... γιατί έτσι μ'αρεσει!

Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω εγώ αυτό το νούμερο που λες. Εμένα φαίνεται να δουλεύει σωστά μάλλον. Σήμερα πχ που βλέπω στατιστικά, με το ρυθμό που έχω, θα ξεπεράσω τις 10 ώρες οθόνης.

"Άλλη μια μέρα στο γραφείο" δηλαδή...28f7703ca4677a55a99a5a9583b1e89b.jpg55b830acf4222293d364b9ee7c468158.jpg29a8b32a9b4ae3dc3ffb3f8b05e13188.jpg

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μόλις εκανα,με DNS του adguard περασμένο

 

LG V10... γιατί έτσι μ'αρεσει!

Και εγώ μπορούσα όταν είχα miui. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν μπόρεσα. Όπως τώρα πχ με το 6p.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησα το AdGuard και 2 μέρες τώρα τρέχω το Block This, και γυρίζω στο σπίτι από τη δουλειά με 10% περισσότερη μπαταρία.

Απομένει να δω αν κόβει στις εφαρμογές που τρέχω, τις ίδιες διαφημίσεις με το AdGuard.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησα το AdGuard και 2 μέρες τώρα τρέχω το Block This, και γυρίζω στο σπίτι από τη δουλειά με 10% περισσότερη μπαταρία.

Απομένει να δω αν κόβει στις εφαρμογές που τρέχω, τις ίδιες διαφημίσεις με το AdGuard.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Έμ, αυτό είναι το θέμα. Όχι μόνο η μπαταρία...

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έμ, αυτό είναι το θέμα. Όχι μόνο η μπαταρία...

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μέχρι στιγμής όσες έχω χρησιμοποιήσει είναι χωρίς διαφημίσεις.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Τη τελευταια έκδοση του AdGuard που μπορώ να τη βρω;

Αυτη τη στιγμή έχω την έκδοση 2.9

Επίσης απο την εφαρμογή Youtube γινεται να διακόψω τις διαφημισεις χωρίς Root

Η συσκευη είναι HomTom HT7 Pro

Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

Τη τελευταια έκδοση του AdGuard που μπορώ να τη βρω;

Αυτη τη στιγμή έχω την έκδοση 2.9

Επίσης απο την εφαρμογή Youtube γινεται να διακόψω τις διαφημισεις χωρίς Root

Η συσκευη είναι HomTom HT7 Pro

Το adguard κόβει τις περισσότερες.

 

Κατέβασε από την κεντρική σελίδα.

 

https://adguard.com/en/adguard-android/overview.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρε παιδιά καλημέρα..

Έχω αγορασμένο το adguard αλλά συνεχώς στο LGV10 μου σταματάει να δουλεύει και ξεκιναει όταν το πατάω χειροκίνητα..

Έχω συνεχώς πάνω το μύνημα που σας δείχνω στην εικόνα..

Με παλιότερες εκδόσεις δεν το πάθαινα ποτέ αυτό.. d05a3c63f8421679c0edf98ea95aeaea.jpg

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα που σου βγάζει είναι πεντακάθαρο. Κάποια άλλη εφαρμογή σου, χρησιμοποιεί το VPN. Μήπως χρησιμοποιείς το καινούργιο πρόγραμμα της Google, το Datally ?

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα που σου βγάζει είναι πεντακάθαρο. Κάποια άλλη εφαρμογή σου, χρησιμοποιεί το VPN. Μήπως χρησιμοποιείς το καινούργιο πρόγραμμα της Google, το Datally ?

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edit..

Είχες δίκιο τελικά..

Είχα και την εφαρμογή protect μέσα.. Την έβγαλα για να δούμε αν θα στρώσει..

298fbf2d7ee2b8b8e04fa915aa48096b.jpg

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...