Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή δεν μου απάντησε κανείς στην προηγούμενη ερώτηση μου να ξαναρωτήσω μπας και ξέρει κάποιος. Χρειάζεται ψαξιμο σε διάφορες αντπροσωπίες για την αγορά? Υπάρχουν διαφορές? [πχ κάποια να κάνει κάποια έκπτωση]. Στην έκθεση αυτοκινήτου της Αθήνας έχει πάει κανείς? Γίνεται χαμός? Θέλω να πάω το Σαββάτο το πρωί την πρώτη μέρα δηλαδή που ανοίγει κι ένας φίλος μου είπε ότι ίσως να μην μπορέσω καν να μπω!!!

Και τέλος υπάρχει η περίπτωση στην έκθεση να το παραγγείλεις? Κάνουν καμία προσφορά?

 

Ευχαριστώ.

 

φυσικα και δε θα πας σαββατο.πρωτη μερα, ο κοσμος δε δουλευει,θα γινετε της πουτ@ν@ς σιγουρα.η καλυτερη μερα ειναι καθημερινη πρωι η αν δε μπορεις απογευμα που να ειναι ομως τα μαγαζια ανοιχτα:happy: ;)

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις αλλά δεν είμαι από την Αθήνα και απλά τυχαίνει να βρίσκομαι εκεί αυτό το σαββατοκύριακο. Λέω να πάω κατά τις 10:00 το πρωί με το που ανοίγει. Λογικά δεν μπορεί να γίνεται χαμός από την πρώτη ώρα!
Link to comment
Share on other sites

epitelus to parelava to civikaki mu edo ke mia evdomada :)

 

oriste ke merikes foto...

 

http://img238.imageshack.us/img238/6389/dsc00681nq6.jpg

 

http://img117.imageshack.us/img117/6074/dsc00685nw9.jpg

 

http://img105.imageshack.us/img105/7338/dsc00677or0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κίνα???

ΕΝΤΑΞΕΙ....ΕΓΓΥΗΣΗ

 

Δλδ ενα ολοκαινουριο εργοστασιο στην Κινα ή στην Σλοβακια ειναι δεδομενο οτι θα βγαζει χειροτερα αυτοκινητα απο της Αγγλιας που φτιαχτηκε το 1992?

Δεν νομιζω. Την στιγμη που ολα δουλευουν με τα ιδια στανταρ και χρησιμοποιουντε τα ιδια υλικα για να φτιαχτει ενα αμαξι. Καθαρα κομπλεξ.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Honda_assembly_plants

Link to comment
Share on other sites

epitelus to parelava to civikaki mu edo ke mia evdomada :)

 

oriste ke merikes foto...

 

http://img238.imageshack.us/img238/6389/dsc00681nq6.jpg

 

http://img117.imageshack.us/img117/6074/dsc00685nw9.jpg

 

http://img105.imageshack.us/img105/7338/dsc00677or0.jpg

 

με γεια με γεια!κουκλακι και τα ξενον του πανε αφανταστα.καλα κσλα δε το πηρες του πεταξες φιμε και ζαντες ε?:D :D

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ενα ολοκαινουριο εργοστασιο στην Κινα ή στην Σλοβακια ειναι δεδομενο οτι θα βγαζει χειροτερα αυτοκινητα απο της Αγγλιας που φτιαχτηκε το 1992?

Δεν νομιζω. Την στιγμη που ολα δουλευουν με τα ιδια στανταρ και χρησιμοποιουντε τα ιδια υλικα για να φτιαχτει ενα αμαξι. Καθαρα κομπλεξ.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Honda_assembly_plants

 

Εντάξει.........

Link to comment
Share on other sites

vatigoal μπορω να πω οτι η ζαντα ειναι πολυ επιτυχημενη μιας και η διχρωμια παει τρελα με το μαυρο χρωμα.....σε αλλο χρωμα δυσκολα θα ταιριαζε....επισης τα λαστιχα δεν μου αρεσουν μιας και ειναι μονο για φιγουρα.τα pilot sport της michelin θα ηταν η καλυτερη επιλογη

 

καλα εξηγηθηκες με τα φιμε...και τα ξενον οπως και να εχει ειναι πολυ καλυτερα απο τα νορμαλ που εχει

 

βγαλε και το καταραμενο το σημα του σαρακακη

 

συμπερασμα.....darth vader civic.....:cool:

Link to comment
Share on other sites

και να μην το βγαλει θα φυγει μονο του το σημα του σαρακακη!εγω το εχασα στον πρωτο μηνα:)
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

και χαμηλωμα???ουαου....!

 

παντως το σημα του σαρακακη βγαινει ευκολα με το χερι...λιγη κολλα το συγκρατει....ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα με το που το πηρα...μου το εβγαλε ο πωλητης...και ηταν και στραβα βαλμενο...!!!

 

το αλλο που εκανα ηταν να βγαλω το μικροσκοπικο αυτοκολλητο i-vtec απο το πισω τζαμι στο πορτ-παγκαζ...

 

τωρα ειδα οτι σε αυτα που παραδιδουν βαζουν και αυτοκολλητο απο την shell για λαδια.........οτι να ναι......

Link to comment
Share on other sites

tha to vgalo otan tha to pao gia xamiloma.....min kano kamia apo monos mu ke meinei to miso xroma pano :)

 

μην ανησηχεις δεν θα εχεις προβλημα με το χρωμα εγω εχω βγαλει και απο αλλα δυο.:)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι καλημέρα, ενώ μου είχε πει ο αντιπρόσωπος ότι έρχεται το αυτοκίνητο το πρώτο 10μερο του Μαίου, τώρα μου λέει ότι βαδίζουμε στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα! Πως μπορώ αξιόπιστα να μάθω σε ποια φάση είναι η παραγγελία μου και πότε ακριβώς αναμένεται να παραλάβω? Θα εκτιμούσα πολύ τις προτάσεις σας, ειδικά άν κάποιες είναι ήδη δοκιμασμένες.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω το κόστος για τα xenon, τι επεμβάσεις χρειάζονται, (ελπίζω να μην θέλει περισσότερα από τροφοδοσία) και αν τίθεται θέμα εγγύησης από την Honda?
Link to comment
Share on other sites

Δεν τιθεται θεμα εγγυησης και η τοποθετηση τους ειναι πολυ απλη υποθεση... Το μονο που θελουν ειναι μια μικρη αλλαγη στην καλωδιωση (για να παρουν ρευμα οι μετασχηματιστες!!) και μια πολυ πολυ μικρη τρυπουλα στο πλαστικο πισω καλυμα των φαναριων σου!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι καλημέρα, ενώ μου είχε πει ο αντιπρόσωπος ότι έρχεται το αυτοκίνητο το πρώτο 10μερο του Μαίου, τώρα μου λέει ότι βαδίζουμε στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα! Πως μπορώ αξιόπιστα να μάθω σε ποια φάση είναι η παραγγελία μου και πότε ακριβώς αναμένεται να παραλάβω? Θα εκτιμούσα πολύ τις προτάσεις σας, ειδικά άν κάποιες είναι ήδη δοκιμασμένες.

 

μαθε αριθμο παραγγελιας και παρε τηλ στον σαρακακη.αν την παραγγελια την εκανε ο αντιπρ. στο ονομα σου γινετε να ρωτησεις με το ονομα σου αλλιως αν την εκανε στο ονομα του ζητα τον αριθμο παραγγελιας.:)

 

Δεν τιθεται θεμα εγγυησης και η τοποθετηση τους ειναι πολυ απλη υποθεση... Το μονο που θελουν ειναι μια μικρη αλλαγη στην καλωδιωση (για να παρουν ρευμα οι μετασχηματιστες!!) και μια πολυ πολυ μικρη τρυπουλα στο πλαστικο πισω καλυμα των φαναριων σου!! ;)

 

απο την στιγμη που κοβη και ραβη καλοδια ναι τιθεται θεμα εγγυησης το εχω ρωτησει.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Δεν τιθεται θεμα εγγυησης!!

Δεν κοβει ουτε ραβει κανενα καλωδιο ενω ολες οι διαδικασιες ειναι ΠΛΗΡΩΣ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΕΣ! Αν δεν σου αρεσει απλα το ξαναλλαζεις χωρις να φαινεται τιποτα...

 

Η μεγαλυτερη παρεμβαση που κανεις στα καλωδια του αυτοκινητου ειναι να βγαλεις το ντουι απο την λαμπα αλογονου και να την τοποθετησεις πριν τον μετασχηματιστη ενα "μπριζακι" που εχει ακριβως το ιδιο σχημα με την λαμπα σου!! Απο τον μετασχηματιστη φευγει το καλωδιο που ειναι συνδεδεμενο με την λαμπα xenon η οποια εχει το ιδιο σχημα με την απλη αλογονου και μπαινει ακριβως με τον ιδιο τροπο!

 

Πρακτικα ειναι σαν να αλλαζει λαμπες...

 

Οποιον ρωτησες και σου ειπε οτι θα εχεις προβλημα με την εγγυηση ειτε 1) δεν ειχε και ο ιδιος ιδεα και το επαιζε γνωστης ειτε 2)απλα σε κοροιδεψε!!

 

Τετοια κιτ xenon πλεον τοποθετουν ολες οι αντιπροσωπειες -και καλα διατηρωντας την εγγυηση- για να μην το τοποθετησεις καπου αλλου και χρεωνοντας σε με υπερογκα ποσα για το ιδιο πραγμα!!

Link to comment
Share on other sites

βρήκα 2 ιστοσελίδες με HID, http://www.hid-lights.com και http://www.hid-sin.com, μάλιστα η πρώτη στέλνει και στην ευρώπη κιτ με πλήρες πακέτο εγκατάστασης + οδηγίες και τιμές γύρω στα 200 με 300 ευρώ. Πρέπει να γνωρίζεις βέβαια ποιο τύπο παίρνει το civic. Φαίνεται απλή η εγκατάσταση αλλά με προβληματίζουν κάποια θέματα, όπως ότι στο άναμα τραβούν πολύ ρεύμα (επίφοβο) ενώ η ύπαρξη 2 μετασχηματιστών μπορεί να επηρεάσει τα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου. Τώρα μόνο και μόνο για την ανασφάλεια του ότι δεν έχω ξαναπεράσει κάτι τέτοιο θα πήγαινα να μου τα βάλει κάποιος μάστορας. Όσο για την εγγύηση, είναι λογικό αυτό που λέει ο lazman, χτύπα ξύλο, αν γίνει κάτι και πάρει φωτιά το αυτοκίνητο, αντιπροσωπεία και ασφαλιστική θα χαρούν πολύ να δουν μη εγκεκριμένο εργοστασιακό εξοπλισμό κάτω από το καπώ, ούτως ή άλλως..
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο vatigoal...

Αν και σε γνωρίζω ήδη από το civinfo όπου γράφω καιρό(skam)...

 

Για τα ξένον θα ρωτήσω στην αντιπροσωπεία αν μπαίνουν εξτρά και πόσο κάνουν...ας πληρώσω σε τελική ανάλυση και 100€ παραπάνω αρκεί να μην με ζαλίζουν μετά ότι παραβίασα τους όρους της εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

στην εκθεση αυτοκινητου,παρουσιαστηκε το τριθυρο και το typeR.συμφωνα με τον αντιπροσωπο,υπαρχουν καποια ετοιμοπαραδοτα.οι τιμες τους .......λιγο πιο ακριβα απο τα 5θυρα,αλλα θα βγουν και αλλες εκδοσεις.Το 5θυρο τελικα εχει παραδοση περιπου 1 χρονο.

 

 

αυτο το διαβασα στο civicinfo

 

"Picked up my new Civic today, absolutely fab. 1.8 EX NHB, with city pack and sunroof. Am so glad I went for the parking sensors, as I do not think it would be too long before I would have bumped it.

 

Petol cap fine, no bumps or strange sounds from the back. Have driven 70 miles so far and all is well. Still working out what all the knobs do.

 

Will post pictures in a few days.

 

The two month wait was worth it......"

 

Δυο μηνες......αααααααα κατι δεν παει καλα..

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

στην εκθεση αυτοκινητου,παρουσιαστηκε το τριθυρο και το typeR.συμφωνα με τον αντιπροσωπο,υπαρχουν καποια ετοιμοπαραδοτα.οι τιμες τους .......λιγο πιο ακριβα απο τα 5θυρα,αλλα θα βγουν και αλλες εκδοσεις.Το 5θυρο τελικα εχει παραδοση περιπου 1 χρονο.

 

Λοιπόν στην έκθεση αυτοκινήτου είπαν:

 

3 εκδόσεις.

 

η απλή δε θα έχει διζωνικό κλιματισμό, αυτόματα αναδιπλούμενους καθρέπτες, συναγερμό, cruise control και θα κάνει 23400

 

η δεύτερη έκδοση θα έχει διζωνικό κλιματισμό, αυτόματα αναδιπλούμενους καθρέπτες, εργοστασιακό συναγερμό, cruise control και ηλιοροφή και θα κάνει 24200

 

η τρίτη θα έχει τα προηγούμενα και πανοραμική γυάλινη οροφή και θα κάνει 24990.

 

Μπορεί να κάνω και κάποιο μικρό λάθος. Αν ξέρει κάποιος κάτι διαφορετικό ας με διορθώσει.

Link to comment
Share on other sites

η δεύτερη έκδοση θα έχει διζωνικό κλιματισμό, αυτόματα αναδιπλούμενους καθρέπτες, εργοστασιακό συναγερμό, cruise control και ηλιοροφή και θα κάνει 24200

 

 

νομιζω πως με απλη ηλιοροφη δεν βγαινουν τα 5θ,3θ σιβικ.αν θες εχει εξτρα την πανοραμικη αλλα δεν ανοιγει.:)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Γιατι στο 3θυρο θα ανοιγει?εγω το πηρα με πανοραμικη αλλα ειμαι ακομα στο περιμενε...ελπιζς να πανε ολα καλα και τον ιουλιο βαρια τον αυγουστο να ειναι στα χερια μου!!!Ξερει κανενας με 3000 στροφες τι ταχυτητα πιανει?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...