Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προσωπικα κανενας δεν με πιεσε να κανω σερβις ασχετα αν πιανω νωριτερα τα ορια...δεν στεκει λογικης και φανταζομαι θα ειναι πρακτικη σε τοπικο επιπεδο...

 

καλησπέρα!!! Παρακολουθώ το θέμα καιρό ως ιδιοκτήτης του νέου σιβικ εδώ και 2 περίπου μήνες αλλά σήμερα αποφάσισα να συμμετέχω και εγώ. Κάποιοι ίσως με γνωρίζετε από το 4τφόρουμ.Απαντώντας στον φίλο bouhou2 για το παραπάνω θα έλεγα ότι κανείς δεν πιέζει κανέναν απλά όταν περάσει η 3ετής εργοστασιακή εγγύηση και αντικατασταθεί από την 4ετή -μέσω ασφάλειας- τότε θα απαιτήσουν να έχουν γίνει τα σέρβις με ακρίβεια για να περάσουν κάτι στην εγγύηση. Για το λόγο αυτό οι αλλαγές λαδιών πρέπει να γίνονται ανά 6 μήνες ή 10000χλμ και τα σέρβις σε ετήσια βάση ή 20000χλμ. Δυστυχώς αυτή είναι η κατάσταση φιλε bouhou2...

 

Κατά τ' άλλα είμαι πλήρως ευχαριστημένος από την επιλογή μου με την εξαίρεση της μειωμένης άνεσης ελέω 225 και δρόμων γεμάτων λακκούβες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

spyros_s ας φτασουμε στην 4ετια και βλεπουμε....relax τωρα και καλα χιλιομετρα...20.780km and counting....:cool:

θα φτάσουμε καλά να είμαστε:)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον ΧΡΟΝΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ για όσους εμάς τους άτυχους που έχουν επιλέξει το Civic και δεν έχουν βρεί κάτι εναλλακτικό ισχύουν τα εξής, μετά από κατιδίαν συνάντηση μου με τον Γενικό Αντιπρόσωπο στον 5ο όροφο του Σαρακάκη στην Λ.Αθηνών...(Το όνομα του δεν έχει σημασία) :::

 

Για την δική μου περίπτωση όπου η παραγγελία έγινε αρχές Οκτ του 2006, θα ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΤΟΝ ΙΟΥΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ!!!!!! Και μάλλον θα έρθει τέλη ΙΟΥΛΗ με ΑΡΧΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ. Δηλαδή μιλάμε για ΧΡΟΝΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 10 ΜΗΝΕΣ!!!! Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο.... Πραγματικά λυπάμαι για την Honda γιατί η εικόνα της έχει ήδη χαλάσει στην αγορά, όσον αφορά την παράδοση νέων αυτοκινήτων.

Οι δικαιολογία που μου είπαν οι κύριοι στου Σαρακάκη, ήταν (το γνωστό πλέον) ότι το εργοστάσιο δεν προλαβαίνει να καλύψει την ζήτηση.... Και σας απαντώ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ... Εμένα τι με νοιάζει... Ας είχαν προβλέψει καλύτερα...

 

Αυτά με τους χρόνους παράδοσης για να μην σας κοροιδεύουν οι κάθε αντιπρόσωποι! Επιπλέον έχω ψάξει σχεδόν σε όλη την Ελλάδα και τα μόνα χρώματα που βρήκα διαθέσιμα σε διάφορα μέρη έιναι το bluish silver (αηδία κατά την γνώμη μου) και το Μαύρο (το οποίο πάλι δεν μου αρέσει...)

 

 

Αυτά κύριοι...

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι που δουλεύει στη Honda, μου έχει πεί τα χειροτερα για Σαρακάκη... δεν ενήμερώνουν πότε ερχονται τα αυτοκίνητα κ αναγκάζονται κ λέμε οτι τους κατέβει...

 

Κατα τη γνώμη του εχει χαλάσει κ η ποιότητα.. το τελευταιο που κρατά το ονομα Honda είναι το jazz

Link to comment
Share on other sites

τι να πω...σε μένα έκανε ακριβώς 5 μήνες. Παραγγελία αρχές Σεπτέμβρη-παραλαβή αρχές Φλεβάρη...ότι μου είχαν πει έγινε. Δεν με κοροϊδεψαν...με το α100 σας μπορείτε να βρείτε πάντως που βρίσκεται η παραγγελία σας.

Αναμονή έχουν και άλλες εταιρείες...τόσο η vw με τα tsi-gt όσο και η τοyota σε εκδόσεις του auris. Όλα ξεκίνησαν διότι δεν μπόρεσαν να προβλέψουν την μεγάλη πανευρωπαϊκή επιτυχία του σιβικ. Εσεις τι νομίζετε δεν θέλουν να πουλήσουν; Δεν είναι θέμα Σαρακάκη αυτό...όσοι άπιστοι θωμάδες(όπως ήμουν και εγώ...) μπείτε στο http://www.civinfo.com για να δείτε ότι αποτελεί πρόβλημα παντού...ακόμα και στην Αγγλία.

@sagonias...δεν το καταλαβαίνω αυτό με την ποιότητα...τόσο το ακορντ όσο και το cr-v είναι ποιοτικότατα και αποτελούν κορυφαίες επιλογές στις κατηγορίες τους.Για το σιβικ δεν σχολιάζω ως ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ούτε με τον κωδικό παραγγελίας (Α100χχχ) μπορούσαν να μου πούν υπεύθυνα... Δέχομαι ότι ορισμένοι είναι τυχεροί... Εγώ πάλι αισθάνομαι τελείως άτυχος...σε σημείο που αρχίζω να καλοβλέπω την Alfa 159 ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι κανένα Honda γενικότερα δε θα μπορέσει να ξεπεράσει κανένα Volkswagen ή Audi.Συμφωνείτε ότι είναι καλύτερα τουλάχιστον απο άποψη ποιότητας έ;
Link to comment
Share on other sites

αν μου πεις πως την εννοεις την ποιοτητα συγκεκριμενα, εγω προσωπικα θα σου απαντησω...αοριστη ερωτηση θα φερει αοριστη απαντηση...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι κανένα Honda γενικότερα δε θα μπορέσει να ξεπεράσει κανένα Volkswagen ή Audi.Συμφωνείτε ότι είναι καλύτερα τουλάχιστον απο άποψη ποιότητας έ;

 

Λέγοντας Honda εννοείς και Acura μαζί; Γίνε πιο συγκεκριμένος... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι κανένα Honda γενικότερα δε θα μπορέσει να ξεπεράσει κανένα Volkswagen ή Audi.Συμφωνείτε ότι είναι καλύτερα τουλάχιστον απο άποψη ποιότητας έ;

 

Νομίζω οτι αυτό έχει γίνει εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

 

Φυσικά ως ποιότητα χαρακτηρίζουμε την γενικότερη συναρμογή των μηχανικών/ηλεκτρικών μερών, την αντοχή τους, τα υλικά του εσωτερικού (τριγμοί κ.λ.π.) και πολλά άλλα ακόμα.

 

Δε μου λένε κάτι τα μαλακά πλαστικά ενός VW οταν αρχίζουν αν τρίζουν στο 3μηνο ούτε το 'vorsprung durch technik' όταν καίω 1λίτρο λάδι στα 1000χλμ.

 

Ο όμιλος VAG (VW-Audi-Skoda-Seat) βρίσκεται πρός το τέλος της 20άδας στις παγκόσμιες έρευνες αξιοπιστίας-ικανοποίησης πελατών.

 

Στις πρώτες θέσεις ειναι η Toyota-Lexus, η Mazda και η Honda.

 

Δυστυχώς οι Ευρωπαίοι κατασκευαστές έχουνε a long way ahead of them για να φτάσουν τους γιαπωνέζους στα θέματα της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ποιότητας.

 

 

Πριν πέσετε να με φάτε, Ευρωπαικό οδηγώ (Ρενώ)...

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι αυτό έχει γίνει εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

 

Φυσικά ως ποιότητα χαρακτηρίζουμε την γενικότερη συναρμογή των μηχανικών/ηλεκτρικών μερών, την αντοχή τους, τα υλικά του εσωτερικού (τριγμοί κ.λ.π.) και πολλά άλλα ακόμα.

 

Δε μου λένε κάτι τα μαλακά πλαστικά ενός VW οταν αρχίζουν αν τρίζουν στο 3μηνο ούτε το 'vorsprung durch technik' όταν καίω 1λίτρο λάδι στα 1000χλμ.

 

Ο όμιλος VAG (VW-Audi-Skoda-Seat) βρίσκεται πρός το τέλος της 20άδας στις παγκόσμιες έρευνες αξιοπιστίας-ικανοποίησης πελατών.

 

Στις πρώτες θέσεις ειναι η Toyota-Lexus, η Mazda και η Honda.

 

Δυστυχώς οι Ευρωπαίοι κατασκευαστές έχουνε a long way ahead of them για να φτάσουν τους γιαπωνέζους στα θέματα της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ποιότητας.

 

 

Πριν πέσετε να με φάτε, Ευρωπαικό οδηγώ (Ρενώ)...

 

δεν φανταζεσε το ποσο δικιο εχεις φιλε μου!:)

πολλα ατομα νομιζουν πως μαλακο ταμπλο = κορυφεα ποιοτητα παντου.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Γνωρίζουμε για το τι παραδόσεις θα γίνουν ως το τέλος του μήνα. Δηλαδή για το ποιοι θα παραλάβουν (π.χ. αυτοί που το είχαν παραγγείλει Σεπτέμβρη-Οκτώβρη); Τι γίνεται; Αν γνωρίζει κάποιος κάτι, ας ενημερώσει, μιας και έχει καιρό να ακουστεί κάτι σχετικά.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά, και καλό Πάσχα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κανα νέο για το 3θυρο? Με την καθυστέρηση που υπάρχει και την αδιαφορία του Σαρακλακη να απαντήσει στα mail μου με βλέπω να αγοράζω το Golf GT στους 140 ιππους με το κιβώτιο ταχυτήτων DSG που έρχεται στα ίδια χρήματα... Πλάκα πλάκα το DSG πρέπει να είναι όλα τα λεφτά. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δε μου αρέσει ιδιαίτερα το Golf.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, ασε!! και εγω ακομα περιμενω, ειτε για το 5θυρο ειτε για το 3θυρο..

Καθε μερα σκεφτομαι να ακυρωσω την παραγγελια μου και να παρω κατι αλλο (Golf Tsi, Mazda 6 κα) αλλα παντα αφου το ξανασκεφτομαι, λεω θα κανω υπομονη για να παρω τουλαχιστον κατι πιο ξεχωριστο και καλο απο τα προαναφερομενα (κατα την προσωπικη μου γνωμη παντα).. Εχει ηδη 4 μηνες που περιμενω, and still counting! Υπομονη λιγο ακομα!

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

istera apo 6 mines anamonis (paragila to civic nomevrio) ke eno iumun etimos na to akiroso me pire o adiprosopos tis Honda Prevezas ke mu ipes pos to aftokinito ine sto teloneio ke tha to exo se deka to poli meres!!! EPITELUS :D Eixa apelpistei me afti tin istoria. Simioteon oti to aftokinito afto to ixe idi parageilei ekeinos kaboso kero prin gia tin ekthesi tu. To leo giati isos na min ine i furnia tu noemvriu afti pu tha paralavo ala isos pio noris.
Link to comment
Share on other sites

istera apo 6 mines anamonis (paragila to civic nomevrio) ke eno iumun etimos na to akiroso me pire o adiprosopos tis Honda Prevezas ke mu ipes pos to aftokinito ine sto teloneio ke tha to exo se deka to poli meres!!! EPITELUS :D Eixa apelpistei me afti tin istoria. Simioteon oti to aftokinito afto to ixe idi parageilei ekeinos kaboso kero prin gia tin ekthesi tu. To leo giati isos na min ine i furnia tu noemvriu afti pu tha paralavo ala isos pio noris.

 

Σίγουρα είναι πιο νωρίς.

Πες μας είναι το 1.800 sport; Και σε τι χρώμα;

 

ΚΑΛΟΤΞΙΔΟ φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

μην ξενερωσετε λογω αναμονης αλλα σημερα συμπληρωνω 1 χρονο συνηπαρξης

με το 5d civic μου...!

 

22.157 χαρουμενα και απροβληματιστα χιλιομετρα.......

 

αντε και να τα εκατοστησω....(σε χιλιαδες χλμ!!!)

 

http://img442.imageshack.us/img442/6019/honda109nn2.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι πιο νωρίς.

Πες μας είναι το 1.800 sport; Και σε τι χρώμα;

 

ΚΑΛΟΤΞΙΔΟ φίλε μου

1.8 Civic Sport mavro.....Exo idi parageilei ke 18" zades + HID xenon lights :D Me stereofoniko den exo vrei akoma pateda ala pu tha paei kati tha ginei ke me afto.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα μπορουσα να περιμενω 6μηνες με τπτ!

 

Μα καλα γιατι αργει τοσο? Θυμαμε το 2004 πριν τους ολυμπιακους ειχαμε παραγγειλει το 1.6 4d(προηγουμενο μοντελο) που ερχεται απο Ιαπωνια και το ειχαμε σεπτεμβριο, 2μηνες αναμονη.

 

Να υποθεσω οτι το κανουριο 4d που ερχεται απο Ιαπωνια επισεις, δεν θα αργει πανω απο 2-3 μηνες?

 

Μαλλον το εργοστασιο στην Αγγλια δεν επαρκει πλεον για να καλυψει την Ευρωπαικη ζητηση, πρεπει να φτιαξει καινουριο εργοστασιο η Honda.

Link to comment
Share on other sites

To 1.8 4d που παραγεται στην Ιαπωνια ειναι ετοιμοπαραδοτο, εχει 10-15 μερες παραδοση.. Στο 5πορτο υπαρχει σοβαρο προβλημα, μιλαμε για 5-9 μηνες αναμονη, απλα απαραδεκτο.
Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

To 1.8 4d που παραγεται στην Ιαπωνια ειναι ετοιμοπαραδοτο, εχει 10-15 μερες παραδοση.. Στο 5πορτο υπαρχει σοβαρο προβλημα, μιλαμε για 5-9 μηνες αναμονη, απλα απαραδεκτο.

 

Η ζητηση ηταν τοσο αυξημενη που δεν το περιμενε η Honda. Πρεπει να κανει καινουριο εργοστασιο στην Ευρωπη, στις ΗΠΑ εχει 4 εργοστασια για να καλυψει την ζητηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μέχρι να φτιάξει καινούργιο εργοστάσιο ποιος ζει, ποιος πεθαίνει!!!! Μα καλά για το type s έχει ακούσει κανείς τίποτα? Ήταν να έρθει τον Απρίλιο και ακόμα τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Καλά μέχρι να φτιάξει καινούργιο εργοστάσιο ποιος ζει, ποιος πεθαίνει!!!! Μα καλά για το type s έχει ακούσει κανείς τίποτα? Ήταν να έρθει τον Απρίλιο και ακόμα τίποτα...

 

Σαρακακης φιλε μου!!!

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...