Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δόθηκαν στη δημοσιότητα τα 8 αυτοκίνητα που οι 58 συνολικά εκλέκτορες δημοσιογράφοι επέλεξαν να λάβουν μέρος στην τελική ψηφοφορία για το «Αυτοκίνητο της Χρονιάς 2007». Ο ένας και μοναδικός νικητής θα ανακοινωθεί στις 13 Νοεμβρίου…

 

1.CITROEN C4 PICASSO

2.FIAT GRANDE PUNTO

3.FORD S MAX

4.HONDA CIVIC:cool:

5.OPEL CORSA

6.PEUGEOT 207

7.SKODA ROOMSTER

8.VOLVO C30

 

μεγάλη επιτυχία για το σιβικ που ειναι μεσα στα 8 καλυτερα.βλεποντας και τα υπολοιπα αυτοκινητα αν και υπαρχουν 3 μικρα πουντο,κορσα, 207 τα οποια ειναι και πιο φθηνα και πιο δημοφιλη, στο τελος πιστευω πιστευω πως το σιβικ θα βγει αυτοκινητο της χρονιας για το 2007.το σιτροεν το φορντ και το σκοντα πιστευω πως δεν εχουν καμια τυχη επειδη δυσκολα βγαινει αμαξι της χρονιας πολυμορφικο.το βολβο αν και πιστευω πως ειναι φοβερο θα ειναι πολυ ακριβο και ιδιαιτερο(δηλαδη οχι ευρειας κυκλοφοριας) για να βγει.

 

και παλι αισθανομαι δικαιωμενος για την επιλογη μου ασχετα απο την τελικη θεση στις 13 Νοεμβριου:)

Link to comment
Share on other sites

Type-R sedan???http://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?category_id=72&NEWS_DATA_ID=53529

poli kalo mou fainete,menei na to doume kai apo konta

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τον θορυβο :

http://asia.vtec.net/Engines/R18A/index.html

οπου λεει:

"So the idea is that the engine should be quiet when baby'ed but be suitably 'noisy' when pushed hard - clearly catering to the wishes of Honda enthusiasts ! After years of being told by us (enthusiasts), it looks like Honda R&D finally understood that the sound of an accelerating (Honda) engine is an extremely important and integral part of the Honda driving experience."

 

Δλδ κατα την επιταχυνση ή στα ψηλα rpm τον κουρντισανε να ακουγεται περισσοτερο γιατι ο ηχος ενος Honda εν επιταχυνσει ειναι σημαντικος για τους πιστους της φιρμας.Στο ρελαντι και στα λιγα οντως δεν ακουγεται ,απ οτι ακουω.

 

Οσον αφορα τις BMW(ιδιως την 1 σειρα,την 1.16) και κατα Clarckson(Τop gear)

μετρηστε:1001,1002,1003,1004,1005,1006,1007,1008,1009,1010,1011,1012.

Αυτος ειναι ο χρονος που χρειαζεται να πιασει τα 100χλμ!! :lol: Και οπως ειπε το παληκαρι της εκπομπης θα την αγορασουνε μονο και μονο επειδη ειναι BMW,εχει μεγαλη μουρη και κοστιζει τοσο λιγο...:p

Οσο αφορα το στριψιμο παλι αερολογιες.Καμια αποδειξη(οποιος θελει μπορω να του κουβαδιασω την 1.16 ή την 3.16 στην αναβαση του Χορτιατη π.χ).Δεν μετραει η μορφολογια της αναρτησης αλλα η υλοποιηση και το αποτελεσμα στην τελικη.Απο την αλλη καποιος αναφερε για τις ροδες τους.Μηπως να αναφερω και εγω για το προφιλ 85 φευγα, πολλων BMW,VW και το οτι θεωρουνται ανετα στον δρομο?Εξαιτιας της αναρτησης υποτιθεται?

 

Οσο αφορα τον popolaro-γιδοβοσκο(?) ,το παιδακι τα λεει αυτα γιατι δεν προκειται να ασχοληθει για καιρο ακομη με αυτοκινητα >20.000€+.Ακομη ειναι σε επιπεδο corsa,ibiza,swift κτλ.(no offense popolare :D ).Παω στοιχημα ,οταν ερθει και αμα ερθει η στιγμη να σκασεις 30.000 για καρο θα πας να δεις,και θα σκεφτεις και το Civic :lol: .

 

Oσο αφορα τον φιλο που ρωτησε για την δυναμη του κινητηρα ενα εχω να πω. 8,9'' . Τι αλλο θες?Και ρεπριζ μια χαρα εχει και τελικη*.Αφου τα καταφερνει τοσο καλα "μονο" με 140 αλογα τι σε χαλαει ο αριθμος 140?Ψυχολογικο ειναι (ριξε και μια ματια και στην ροπη ομως,οπως και στις καμπυλες αποδοσης της ροπης και των ιππων για να καταλαβεις)

 

*Α!Και κατι για να πικρανω τους κατοχους φιδιων-σαλιγκαριων-golf(συγγνωμη μου ξεφυγε)....

http://i8.photobucket.com/albums/a14/pipikikinos/R18_225.jpg

 

Να στε καλα.Τα ξαναλεμε.Παω να κανω μια βολτα με το αχρηστο Civic.

Link to comment
Share on other sites

jade οταν εγω εγραφα πριν καμια 10 μερες οτι επιασα τα 225 χλμ στην

 

δρακο-φιδο ενοτητα δεν με πιστευανε.σε ευχαριστω για την επιβεβαιωση...;)

Link to comment
Share on other sites

Eπισης ειναι και "πραγματικα" χλμ. αμα καποιος τα υπολογισει βαση της σχεσης μεταδοσης της 6ης στο κιβωτιο με τις αντιστοιχες στροφες(~5900).

 

Αντε γεια ειπαμε!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ομως εγω τα χλμ τα επιασα στις 7000 περιπου δηλαδη στον κοφτη.

 

τι εξηγηση εχεις γι αυτο?

 

τωρα προσεξα πως γραφεις 6η ταχυτητα ενω εγω με 5η τα επιασα...

 

false alarm!!!

Link to comment
Share on other sites

Eπισης ειναι και "πραγματικα" χλμ. αμα καποιος τα υπολογισει βαση της σχεσης μεταδοσης της 6ης στο κιβωτιο με τις αντιστοιχες στροφες(~5900).

 

Αντε γεια ειπαμε!!!!!!!!!

Θα εδινες εσυ 30.000€ για να παρεις ενα Civic???:blink: :blink:

Ρε μην τα λετε αυτα παραεξω, θα σας παρουν για τρελους....

Οσο για την 116i μπορει να ειναι πιο αργη απο το Civic (σε τι κινητηρα αναφερεσαι??) αλλα ΣΥΝΟΛΙΚΑ σαν αυτοκινητο ειναι πολυ πιο ολοκληρωμενο και φυσικα εχει και την προπελα στο καπο και το κανει ακομα πιο περιζητητο! ;)

 

Οσο για την φωτο, αυτη δεν μου λεει κατι...

1)Γιατι η τελικη ταχυτητα ειναι αχρηστη πληροφορια εντελως

2)Γιατι εχω δει Yaris σε κατηφορα να δειχνει τα ιδια νουμερα με το παραπανω κοντερ!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην χαιρετω ολους στο φορουμ.περισσοτερο τα παιδια που εχουν παρει,παραλαβει,περιμενουν.αναμενουν,ονειρευονται και αλλα πολλα το civic.ειμαι ενας απο εκεινους που περιμενουν εδω και 1,5 μηνες το 1,8sport.και θα περιμενοοοοο.αλλα τι να γινει honda ειναι αυτη.μια ερωτηση θαθελα να κανω και αν ηταν ευκολο να μου απαντουσε καποιος που τοχει το αμαξι.αλλου λενε οτι εχει αισθητηρες βροχης,και αλλου αισθητηρες στα φωτα.ποτε και τα δυο μαζι.τελικα τι πραγματικα ισχυει?οσο για την κοντρα που υπαρχει εδω πιστευω οτι ο καθενας διαλεγει ενα αμαξι 1]αναλογα με την οικονομικη δυνατοτητα και 2]για το αν τον κ.....,αρεσει,γουσταρει κτλ.απλα τα πραγματα,εμεις διαλεξαμε αυτο το αμαξι για ολα οσα εχετε πει και οι αλλοι οχι για τα οσα εχουν πει.τοοοσο απλα.το φορουμ εδω ειναι για εμας ομως,και καλες οι αλλες γνωμες αλλα εμεις θα εχουμε,θα ζουμε και θα πληρωνουμε αυτο το αμαξι!ειμαι τρελαμενος που θα το εχω σε λιγο καιρο και χαιρομαι που υπαρχουν και αλλοι!!!αν μπορει επισεις καποιος να ενημερωσει εμας που το περιμενουμε για ολα τα ηλεκτρονικα του καλουδια απο πρωτο χερι.ετσι η αναμονη θαναι ολο και γλυκιτερη.να στε καλα και να ποσταρεται.
Link to comment
Share on other sites

Εχει και αισθητήρες φώτων και βροχής. ΚΑΙ τα 2. Τώρα για τις υπόλοιπες χαριτωμένες λεπτομέρειες θα ήταν καλύτερο να τις ανακαλύψεις μόνος σου. Ο φίλος μπορεί να δώσει 27000€ για μια καλοεξοπλισμένη 116i με 115 ίππους ώστε να λέει οτι έχει προπέλα. Εγώ θα δώσω 5-6Κ περισσότερο για ένα Type-R.
GOD FORGIVES, I DO NOT............
Link to comment
Share on other sites

Εχει και αισθητήρες φώτων και βροχής. ΚΑΙ τα 2. Τώρα για τις υπόλοιπες χαριτωμένες λεπτομέρειες θα ήταν καλύτερο να τις ανακαλύψεις μόνος σου. Ο φίλος μπορεί να δώσει 27000€ για μια καλοεξοπλισμένη 116i με 115 ίππους ώστε να λέει οτι έχει προπέλα. Εγώ θα δώσω 5-6Κ περισσότερο για ένα Type-R.

σωστος.ευχαριστω για την απαντηση.και το type r ειναι θεικο.τελεια επιλογη.ισως κανω κατι μελλοντικα και εγω ισως...

Link to comment
Share on other sites

 

*Α!Και κατι για να πικρανω τους κατοχους φιδιων-σαλιγκαριων-golf(συγγνωμη μου ξεφυγε)....

http://i8.photobucket.com/albums/a14/pipikikinos/R18_225.jpg

Πόση ώρα έκανε να το πιάσει κανένα 10λεπτο; :p Με 17,4kg ροπής στις 4300σαλ θέλεις ίσιο δρόμο ή κατηφορικό γκρεμό :lol: Βέβαια πολύ θα ήθελες να είχες 22kg από 1500σαλ... Αλλά δεν ;)

 

Α, και στείλε τη φώτο στη honda για να ανακοινώσει 225 τελική αντί για 205 που ανακοινώνει τώρα :p

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το θεμα της τελικης μπορω να πω πως μεχρι τα 210 τα πιανει γρηγορα.βεβαια μετα ανεβαζει μεχρι τα 225 πιο αργα εννοειται

 

τωρα για την σειρα 1 της bmw το θεμα ειναι πως ειναι ενα αμαξι 2+2 στην ουσια και απο πορτ παγκαζ ανεπαρκες.το σουλουπι καλο ειναι,το εσωτερικο κλασικο,ο εξοπλισμος σε αναγκαζει να σκασεις αρκετα λεφτα για εξτρα,κατι που ηδη επιβαρυνει την αυξημενη τιμη, και οι μικροι κινητηρες οπως τα γραφουμε-ετε εδω και καιρο για γελια.αυτα τα λετε και μονοι σας οι φαν της bmw. τωρα το ζητημα για την προπελα το δεν με αφορα

 

οπως και το σχολιο για το γιαρις....αν ειναι δυνατον.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος μου θα ελεγε στην ευθεια ολοι γρηγοροι ειναι .

 

α και κανεις δεν ειπε οτι δεν ειναι γρηγορο το θεμα ειναι να μπει στην πιστα και να κανει καλητερους χρονους απο ενα αλλο το προηγουμενο civic ας πουμε !!!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν το πηρα ουτε για κοντρες ουτε για πιστες ουτε για ρεκορ

 

και που πιανει λεμε τα 220+ δεν ανοιξα και σαμπανιες

 

ουτε εχω να αποδειξω κατι.υπαρχουν αλλα πιο γρηγορα για τις δουλειες αυτες

 

ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

αμα ρωτας εμενα ναι ετσι ειναι !!!!!!!!

 

 

για εμενα τουλαχιστον το αυτοκινητο ειναι μεσο μετακινησης .

 

αυτα που ζηταω ειναι ανεση και ασφαλεια .

Link to comment
Share on other sites

εσενα λεω οποτε συμφωνουμε!

 

δεν νομιζω να ειπε καποιος εδω μεσα πως το σιβικ ειναι πυραυλος.εχει αρκετα αλογα για τα κυβικα του αλλα ως εκει.

 

η ανεση στο σιβικ απο χωρους ειναι φοβερη, το μειον ειναι λιγο στην αναρτηση

και απο ασφαλεια εχει ολες τις ηλεκτρικες βοηθειες καθως και τους αεροσακους εννοειται.το κρατημα ειναι πολυ καλο και ως τωρα στα 11000χλμ δεν ενιωσα να κινδυνευω απο καποιο λογο κατα την διαρκεια της οδηγησης.:)

Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος μου θα ελεγε στην ευθεια ολοι γρηγοροι ειναι .

 

α και κανεις δεν ειπε οτι δεν ειναι γρηγορο το θεμα ειναι να μπει στην πιστα και να κανει καλητερους χρονους απο ενα αλλο το προηγουμενο civic ας πουμε !!!

 

Βλεπεις πολλες πιστες στην Ελλαδα? Εκτος και αν εννοεις τους χωματοδρομους του ακροπολις, οποτε μαλλον κανα nissan navara με 200 αλογα πρεπει να παρεις.

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το θεμα της τελικης μπορω να πω πως μεχρι τα 210 τα πιανει γρηγορα.βεβαια μετα ανεβαζει μεχρι τα 225 πιο αργα εννοειται

 

τωρα για την σειρα 1 της bmw το θεμα ειναι πως ειναι ενα αμαξι 2+2 στην ουσια και απο πορτ παγκαζ ανεπαρκες.το σουλουπι καλο ειναι,το εσωτερικο κλασικο,ο εξοπλισμος σε αναγκαζει να σκασεις αρκετα λεφτα για εξτρα,κατι που ηδη επιβαρυνει την αυξημενη τιμη, και οι μικροι κινητηρες οπως τα γραφουμε-ετε εδω και καιρο για γελια.αυτα τα λετε και μονοι σας οι φαν της bmw. τωρα το ζητημα για την προπελα το δεν με αφορα

 

οπως και το σχολιο για το γιαρις....αν ειναι δυνατον.:wacko:

Σημερα μαθαινουμε πολυ ωραια πραγματα απο το Civic...

Ενω η Honda ανακοινωνει την τελικη του ταχυτητα με πιστοποιηση ISO στα 205χλμ/ωρα οι κατοχοι ανακοινωνουν οτι φτανει ΕΥΚΟΛΑ (!!:blink: ) τα 210 και οτι τελικιαζει στα 225+ :lol: :lol:

Μα καλα πολυ π@παρες οι μηχανικοι εκει στην Honda! Μαλλον δεν πατουσαν τερμα το γκαζι...

 

Οσο για την BMW περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.. Οπως εγω αν μου χαριζαν ενα Civic θα το πουλουσα για να αγορασω κατι αξιολογο ετσι και εσυ δεν θα αγοραζες ποτε την 116i! Δικαιωμα σου...

 

Τελος τι δεν σου αρεσε με το Yaris?? Εχω φιλο που το εφτασε σε κατηφορα στα 220 χλμ/ωρα... Για αυτο σου λεω οτι μια φωτο απο ενα κοντερ δεν λεει απολυτως ΤΙΠΟΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις ορεξη αμελιδη ψαξε να δεις ακριβως τι γραφω στο πρωτο ποστ που εκανα στην δρακο-φιδο ενοτητα οταν επιασα αυτα τα χιλιομετρα.να ψαξεις ομως ετσι?να δεις ειδικα το τελευταιο σχολιο που κανω.και μετα περιμενω απαντηση.

 

ο χρονος περναει....;)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μαθαινουμε πολυ ωραια πραγματα απο το Civic...

Ενω η Honda ανακοινωνει την τελικη του ταχυτητα με πιστοποιηση ISO στα 205χλμ/ωρα οι κατοχοι ανακοινωνουν οτι φτανει ΕΥΚΟΛΑ (!!:blink: ) τα 210 και οτι τελικιαζει στα 225+ :lol: :lol:

Μα καλα πολυ π@παρες οι μηχανικοι εκει στην Honda! Μαλλον δεν πατουσαν τερμα το γκαζι...

 

Μάθε λοιπόν οτι το ταχύμετρο του Civic όπως και (σχεδόν) όλων των αυτοκινήτων έχουν μια απόκλιση που αυξάνεται όσο η ταχύτητα ανεβαίνει. Δεν έχω πρόχειρα τα στοιχεία από παρουσιάση περιοδικού, αλλά η "κοντερίσια" ταχύτητα των 225 (με 6η ταχύτητα, χωρίς να φτάνει στο κόφτη, λόγω overdrive) πλησιάζει πολύ αυτή των 205. Άσε λοιπόν την ειρωνεία...

GOD FORGIVES, I DO NOT............
Link to comment
Share on other sites

Μα εσεις δεν εισασταν που λεγατε οτι τα ψηφιακα ταχυμετρα του Civic δεν κλεβουν καθολου...???

Το "πραγματικα" τι ακριβως σημαινει?? Εγω ξερω οτι υπαρχουν τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χιλιομετρα και τα ΚΟΝΤΕΡΙΣΙΑ (Χριστε μου, σαν καγκουρας μιλαω... :ρ )

Link to comment
Share on other sites

εγω ---προσωπικα--- δεν ειπα ποτε οτι το κοντερ του σιβικ δεν κλεβει και οτι ειναι αλανθαστο.

 

αλλα στην ερωτηση μου δεν απαντας.γιατι υπεκφευγεις?

 

αντε να περιμενω λιγο ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ρωτησες κατι συγκεκριμενο...

Ειπες απλα να διαβασω ενα ποστ σου και να κανω ενα σχολιο! Ε, το εκανα στο παραπανω μου ποστ!

Αν εχεις να μου κανεις μια ερωτηση καν'τη στα ισια και θα λαβεις απαντηση... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα εσεις δεν εισασταν που λεγατε οτι τα ψηφιακα ταχυμετρα του Civic δεν κλεβουν καθολου...???

 

:alien: :alien: :alien:

GOD FORGIVES, I DO NOT............
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...