Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως οι μεγάλες ζημιές αναλογικά της σύγκρουσης είναι δεδομένες πλέον... Αλλιώς σε αντίστοιχη περίπτωση με παλιό αμάξι μπορεί και να μην την σκαπούλαρε ο συγκεκριμένος.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το θέμα είναι πως όλη η ενέργεια που απελευθερώνται κατα την συγκρουση ,να αποροφφάτε από τιλς καμαρίνες και να μεταφέρεται λιγότερη μέσα στην καμπίνα.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως όλη η ενέργεια που απελευθερώνται κατα την συγκρουση ,να αποροφφάτε από τιλς καμαρίνες και να μεταφέρεται λιγότερη μέσα στην καμπίνα.

 

ερωτηση τα πιο χαζα ατυχηματα που γινονται? φυσικα στο εξ. honda ΖΑΦΕΙΡΗ οπως εγινε στο δικο μου αμαξι και οχι σε ενα σημειο αλλα σε 2:!::!: Το εχω 1 χρονο χωρις να το ακουμπησω πουθενα και μου το χτυπησανε στο σερβις:!::!::!: και εδω συζηταμε για κοστος σερβισ και λαδιων αντι να λεμε για ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

http://img504.imageshack.us/img504/8433/22052008943mc6.jpg

 

ΠΡΟΧΘΕΣ ΤΟ ΕΠΑΘΑ..ΑΚΟΥΩ ΚΟΣΤΟΣ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ...

 

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ...

 

 

 

δειξε λιγω πιο μακρυνη φοτο να σου πω:)περαστικα παντος:(

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εγώ! Όταν πήγα να κλείσω το δικό μου ήθελα το vivid blue αλλά θα περίμενα 5-6 μήνες οπότε το πήρα σε alabaster silver σε 4 μέρες. Αν είχα την υπομονή για vivid blue θα ήταν συλλεκτικό :p γιατί κάτι πήρε το αυτί μου για αντικατάσταση αυτού του χρώματος με το πορτοκαλί...

 

Μια ερώτηση σχετικά με τα φώτα: Είστε ικανοποιημένοι απο την αποδοσή τους? Αναφέρομαι στα απλά, όχι στα HID. Υπάρχει κάποιος που έχει αντικαταστήσει τους λαμπτήρες? Ένας γνωστός μου ανέφερε σαν εναλλακτικές τα Osram Night Breaker, Philips X-treme και Philips Vision Plus. Πρόκειται για λαμπτήρες με καλύτερη απόδοση ή τύπου xenon? Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει..

 

Εχουν πολυ καλυτερη αποδοση απο τις "απλες" λαμπες, ωστοσο εχουν την μιση διαρκεια ζωης.

Εγω παρηγγειλα Osram nightbreaker (H1 & H7), και τα περιμενω. Διαβασα πολλα reviews και ολα φαινονται ΟΚ.. (Οι Philips X-Treme λενε οτι ειναι καλυτερες αλλα βγαινουν μονο σε Η7 και Η4, γι'αυτο πηγα σε Osram)

Μολις τις βαλω, θα σας πω και την προσωπικη μου γνωμη.

Η τιμη τους, περιπου 12-13 ευρω η καθε λαμπα..

 

Ελλάδα δεν πωλούνται και έκανες παραγγελία? η πωλούνται αλλά είναι πανάκριβες? Εφόσον τις αντικαταστήσεις τίθεται θέμα εγγύησης? Όταν τις βάλεις πες μας εντυπώσεις.

 

Τις ειχα ψαξει πριν 1 μηνα και μου ειπαν οτι δεν εισαγονται επισημα (σε διαφορα ελληνικα sites που τις βρηκα πρεπει να ηταν παραεισαγωγη).

Και ενω ημουν ετοιμος για παραγγελεια απο Ιντερνετ, ενας φιλος μου που δουλευει σε μαγαζι με ηλεκτρολογικα (σε αυτον τις ειχα ψαξει αρχικα), με ενημερωσε οτι πλεον εισαγονται απο την OSRAM HELLAS και τις παρηγγειλα απο αυτον (μπορεις να τις παρεις απο οποιοδηποτε μαγαζι με ηλεκτρολογικα δηλαδη!)

Θεμα εγγυησης δεν τιθεται, να εισαι σιγουρος 100%, αφου μονο λαμπες αλλαζεις (οταν οπως καιγονται) και δεν επεμβαινεις στο ηλ. κυκλωμα του αυτοκινητου οπως τα ΧΕΝΟΝ..

Τις περιμενω σε λιγες μερες, θα σου γραψω εντυπωσεις.

Εχει πολλες πληροφοριες και reviews χρηστων στο civinfo.com (υπαρχει και ελληνικο section πλεον στο φορουμ αυτο!)

 

 

 

Τελικα ηρθαν χθες οι λαμπες και τις εβαλα!:cool:

 

Πολυ απλη η εγκατασταση, 10 λεπτα δουλεια..

 

Το αποτελεσμα πολυ καλο!! Τωρα το φως εκτος απο δυνατοτερο ειναι και πιο λευκο, πραγματικα αξιζουν!

 

Να σημειωσω οτι σε αποδοση (εννοειται) οτι δεν φτανουν τα ΧΕΝΟΝ αλλα ειναι μια πολυ καλη (μεση λυση) αναβαθμισης των υπαρχοντων για οποιον δεν θελει να δωσει πολλα χρηματα για ΧΕΝΟΝ και επισης δεν θελει να επεμβει στο ηλεκρικο κυκλωμα του αυτοκινητου με τους γνωστους μετασχηματιστες των ΧΕΝΟΝ (τα Ballast).

Η τιμη τους περιπου 10-12 ευρω η λαμπα..

 

Το μονο μειονεκτημα τους ειναι η μικροτερη διαρκεια ζωης τους (περιπου μιση των "κανονικων" λαμπτηρων).

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

χτες μου εσκασε και το γραμματακι απο το σαρακακη για ραντεβου και ελεγχο του χειροφρενου......

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , είμαι και εγώ ένας νέος κάτοχος του civic ,

ψάχνω για καλλύματα για τα καθισματα ,έχετε καμμια ιδέα ;

εσείς τι βάλατε;

 

να κοιταξεις να μην εχουν πολυ ναιλον γιατι ιδρωνει και για μενα να μην σου βγαλουν τα καθισματα με την δικιολογια οτι θα μπουν πιο καλα . καλυτερα λιγη τσαλακα ..... πανω κατω ολοι εχουν τις ιδιες τιμες καλο ψαξιμο

Link to comment
Share on other sites

Έγώ πήγα τελικά για service στον Χαλκιά στην Αλίμου γιατί ο Πάπρα που είχα κλείσει αρχικά ραντεβού μπου φάνηκε ακριβώς και έχω ακούσει αρκετά αρνητικά σχόλια τον τελευταίο καιρό! Ήταν το service του 6-μήνου με 5900 και πλήρωσα για αλλάγη λαδιών Fuchs 10-40W, φίλτρο λαδιού και καθάρισμα φίλτρου καμπίνας και φίλτρο αέρα μόνο 58 ευρώ. Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη και σε άφηναν να είσαι και παρόν στο service και δεν σου έλεγαν οτι πρέπει να παραμείνεις στο σαλονάκι οπότε παρακολουθούσες το service απο κοντά και ταυτόχρονα σου εξηγούσαν οι μηχανικοί τι έκαναν κάθε φορά! Επίσης μου άλλαξαν και το χειρόφρενο μιας και είχα παέι την ανάκληση χωρίς να μου ζητήσουν να τους κλέισω άλλο ραντεβού. Σίγουρα και στο επόμενο εκεί θα πάω εμεινά ευχαριστημένος σχεδόν απόλυτα!
Link to comment
Share on other sites

χτες μου εσκασε και το γραμματακι απο το σαρακακη για ραντεβου και ελεγχο του χειροφρενου......

 

σου λενε αυτοι ποτε θα πας ή το οριζεις εσυ το ραντεβου?

Link to comment
Share on other sites

Service 20000km-Σωτηρόπουλος, Μαρούσι

 

Λάδια Fuchs Titan Supersyn 5W40 48,02€

Φίλτρο Λαδιού 9,07€

Ροδέλες 0,32€

Φίλτρο αέρος 18,70€

Φίλτρο A/C 13,40€

Υγρό τζαμιών 1,61€

Αναλώσιμα συνεργείου:confused: 7,56€

Οι τιμές αυτές είναι χωρίς ΦΠΑ. Σύνολο με ΦΠΑ 117,42 και εργασία 59,50€ = 176,92€ με τις υγείες μου.

Το αυτοκίνητο δεν έκατσε πάνω από μια μισή ώρα στο συνεργείο. Έγινε και η αλλαγή του χειρόφρενου. Ήμουν παρών να βλέπω τι γίνεται αλλά θα σκεφτώ πολύ σοβαρά να ξαναπάω στο συγκεκριμένο συνεργείο. Όσο ήμουν παρών δεν πρόσεξα να ασχολείται με το αυτοκίνητο ένας από τους 2 κύριους που μάλλον ήταν οι επικεφαλείς του service. Όλη την δουλειά, λάδια, χειρόφρενο κλπ την έκανε ένας πιτσιρικάς όχι πάνω από 20 ετών που δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι έχει εκπαιδευτεί ή ότι έχει περάσει σεμινάρια (αυτό δεν πρέπει να γίνεται πριν εργαστεί κάποιος σε τέτοια θέση?). Τις καμπερόβιδες τις ξέχασα εντελώς να τις αναφέρω αλλά δεν τις άλλαξαν με δική τους πρωτοβουλία όπως είχαν κάνει σε ένα παιδί απο το civinfo. Για τα τριξίματα που ακούγονται το πρωί από το πίσω μέρος του αυτοκινήτου μου είπαν ότι τους το έχουν ξαναπεί αλλά δεν έχουν καταλήξει τι είναι. Γενικά μου έδωσαν την εντύπωση ότι βαριόντουσαν. Αυτά για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα τον Παπρα για service.Ειναι πιο φιλικος και εξυπηρετικος με τον πελατη του.Πιστευω και λιγακι πιο οικονομικος για το πορτοφολι σου!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία φίλη μου σκέφτεται το Jazz. Πότε αλλάζει το μοντέλο, έχετε ακούσει καλά/κακά σχόλια; Έχετε να προτείνετε τίποτα άλλο; (Σκέφτεται και το clio, το οποίο κι εγώ της προτείνω....)

Sorry για το off-topic!

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ forever_after Ο ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΑΧΡΗΣΤΟΣ.ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ (CIVIC 5ΘΥΡΟ) ΚΑΙ ΟΛΟ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕ.ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΞΥΠΥΡΕΤΗΣΗ.ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΚΥΡΩΣΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΕ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ ΤΗΣ HONDA ΣΤΗΝ Λ. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΣΤΗΝ ΓΛΥΦΑΔΑ.ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΣΤΟ SERVICE.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία φίλη μου σκέφτεται το Jazz. Πότε αλλάζει το μοντέλο, έχετε ακούσει καλά/κακά σχόλια; Έχετε να προτείνετε τίποτα άλλο; (Σκέφτεται και το clio, το οποίο κι εγώ της προτείνω....)

Sorry για το off-topic!

Από όσο ξέρω γιατί και εγώ ενδιαφέρομαι για το νέο Jazz μου είπαν απο την αντιπροσωπεία αλλά και απο περιοδικά που έχω διαβάσει οτι έρχεται με το νέο έτος δήλαδή αρχές του 2009. Βασικά περιμένω να δω και που θα παράγετε γιατί έχει ακουστεί οτι η παραγωγή του θα γίνετε στην Τουρκία οπότε δεν νομίζω να το προτιμήσω και θα κοιτάξω άλλο αντίστοιχο από άλλη εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία φίλη μου σκέφτεται το Jazz. Πότε αλλάζει το μοντέλο, έχετε ακούσει καλά/κακά σχόλια; Έχετε να προτείνετε τίποτα άλλο; (Σκέφτεται και το clio, το οποίο κι εγώ της προτείνω....)

Sorry για το off-topic!

 

Καλημέρα,εγώ θα πρότεινα να πάρει το toyota yaris (αν και κάτοχος honda)για πολλούς λόγους.Πρώτα από όλα είναι η πιο σοβαρή αντιπροσωπία στην Ελλάδα,με σεβασμό στον πελάτη.Επίσης είναι από τα πλέον αξιόπιστα αυτοκίνητα,έχει καλή μεταπωλητική αξία.Πριν 15 μέρες πηγα το παλιό μου αυτοκίνητο -starlet 20 χρονών για έλεγχο κτεο κλπ και η αντιμετώπιση ήταν άψογη.(στο επισημο service στην Πρέβεζα).Μέχρι και τηλ. με πήραν την άλλη μέρα για να δούν αν έμεινα ικανοποιημένος.

Από τα δυο που αναφέρεις θα προτιμούσα το jazz λόγω της πολυετούς εγγύησης και της καλύτερης αξιοπιστίας που έχει η honda.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία διάβασα σε forum απο ιδιοκτήτες οτι το νέο Civic μπορεί να μην καίει πολύ βενζίνη αλλά μπορεί να καίει αρκετά λάδια. Έχει ακούσει κανείς τίποτα τέτοιο ή έχει κανέις καμμιά τέτοια εμπειρία? Μπορεί να ξέρουμε τον λόγο δηλαδη αν είναι προβλημά του αυτοκινήτου ή αν αυτό είναι φυσιολογικό? Γιατί λέγεται οτι αναφέρεται και στο manual του αυτοκινήτου οτι μπορεί να καίει και λάδια και μου φένεται περίεργο αυτό για Honda.

 

φιλε εμενα καιει λαδι

την Δευτερα εχω το σερβις το 30000 και λεω να το ψαξω το θεμα γιατι μου την εχει δωσει στα νευρα....δεν δωσαμε 25000 ευρω για να καιει λαδι!!!

Αυτη τη φορα θα παω στα κεντρικα του ακατονομαστου για να παρω και αμαξι ανταλλαγης αν χρειαστει να το κρατησουν...και να δουν και το θεμα του λαδιου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Να ρωτήσω κάτι μήπως κ γωνρίζει κάποιος...

Ξέρουμε πότε θα βγει το νεο μοντέλο civic; Άκουσα για επερχόμενο face-lifting.. ;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε εμενα καιει λαδι

την Δευτερα εχω το σερβις το 30000 και λεω να το ψαξω το θεμα γιατι μου την εχει δωσει στα νευρα....δεν δωσαμε 25000 ευρω για να καιει λαδι!!!

Αυτη τη φορα θα παω στα κεντρικα του ακατονομαστου για να παρω και αμαξι ανταλλαγης αν χρειαστει να το κρατησουν...και να δουν και το θεμα του λαδιου

Δέν έχω ακούσει από άλλους ιδιοκτήτες Civic παράπονα γιά καύση λαδιού.Ούτε καί στό δικό μου έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.Στά βιβλία χρήσης όλων τών εταιρειών αυτοκινήτων αναφέρεται ότι μπορούν νά καίνε λάδια καί μάλιστα 1 λίτρο άνα 1000cc.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Δέν έχω ακούσει από άλλους ιδιοκτήτες Civic παράπονα γιά καύση λαδιού.Ούτε καί στό δικό μου έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.Στά βιβλία χρήσης όλων τών εταιρειών αυτοκινήτων αναφέρεται ότι μπορούν νά καίνε λάδια καί μάλιστα 1 λίτρο άνα 1000cc.

Αυτο ακριβως μου ειπαν και στο Σαρακακη...και μου εδειξαν στο βιβλιο που το γραφει....εμενα καιει περιπου 100ml τα 1000Km

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως μου ειπαν και στο Σαρακακη...και μου εδειξαν στο βιβλιο που το γραφει....εμενα καιει περιπου 100ml τα 1000Km

 

Εχω διαβάσει οτι όλοι πλέον οι νέοι κινητήρες καίνε λίγα λάδια γιατί αποδίδουν καλύτερα αποτελέσματα κατά την κάυση με αποτέλεσμα να μην υπάρχει μεγάλη εκπομπή καυσαεριών. Ειδικά καίνε αρκετό λάδι όταν ο κινητήρα πιέζετε και λειτουργεί σε υψηλές στροφές.. Για την Honda έχω διαβάσει οτι χρησιμοποιεί μια νέα τεχνολογία για να ρίχνει λάδι μέσα στον κινητήρα και συγκεκριμένα έλεγε οτί γίνετε ψεκασμός του κινητήρα με λάδι. Που είναι η αλήθεια και που είναι η υπερβολή μόνο οι μηχανικοί των εταιρειών το γνωρίζουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...