Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την Κυριακη 18/05/2008 διοργανωνεται συγκεντρωση civic-ακηδων (2006-2008) Βορειου Ελλαδας απο τα μελη του http://www.civinfo.com. Η συγκεντρωση θα γινει στο City Gate στην Θεσσαλονικη στις 11.00 π.μ.

Οποιος θελει ειναι προσκεκλημενος να ερθει.

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ το 1ο service χθές στην Λ. Βουλιαγμένης 114 (δεν θυμάμαι όνομα).

Αλλάγη λαδιών, αλλαγή φίλτρου λαδιών, αλλαγή δακτύλιου, υγρό καθαρισμού παρμπρίζ και μετά από δική μου υπόδειξη spray σιλικόνης στα παράθυρα.

Όλα μαζί 71€.

Τα λάδια ήταν ημισυνθετικά Shell 10-40.

Εξυπηρέτηση ΑΨΟΓΗ! Πραγματικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Πήγα 1.5 ώρα πιο νωρίς και σε 20' είχα ξεμπερδέψει!

Το προτείνω ανεπιφύλαχτα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ το 1ο service χθές στην Λ. Βουλιαγμένης 114 (δεν θυμάμαι όνομα).

Αλλάγη λαδιών, αλλαγή φίλτρου λαδιών, αλλαγή δακτύλιου, υγρό καθαρισμού παρμπρίζ και μετά από δική μου υπόδειξη spray σιλικόνης στα παράθυρα.

Όλα μαζί 71€.

Τα λάδια ήταν ημισυνθετικά Shell 10-40.

Εξυπηρέτηση ΑΨΟΓΗ! Πραγματικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Πήγα 1.5 ώρα πιο νωρίς και σε 20' είχα ξεμπερδέψει!

Το προτείνω ανεπιφύλαχτα.

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Αν είναι σωστή η διεύθυνση που μας γράφεις είναι το επίσημο συνεργείο του Σαρακάκη μετά το άλλο που έχει στην Λ. Αθηνών! Περίεργο γιατί συνήθως παλιότερα δεν σου έδιναν σημασία στα συνεργεία του Σαρακάκη αλλά απο οτι φαίνετε έχουν στρώσει αρκετά!Εγώ θα το πάω στον Πάπρα την άλλη εβδομάδα για το πρώτο service μια και πρέπει να του πω μερικές κουβέντες για τις μαλ.... που μου έχουν κάνει. Ελπίζω τουλάχιστον το service τους να είναι καλό και να μην έχω προβλήματα και με αυτούς. Αν δω κάτι στραβώ θα το έχω υπόψην στην Λ. Βουλιαγμένης μιας και με βολεύει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ το 1ο service χθές στην Λ. Βουλιαγμένης 114 (δεν θυμάμαι όνομα).

Αλλάγη λαδιών, αλλαγή φίλτρου λαδιών, αλλαγή δακτύλιου, υγρό καθαρισμού παρμπρίζ και μετά από δική μου υπόδειξη spray σιλικόνης στα παράθυρα.

Όλα μαζί 71€.

Τα λάδια ήταν ημισυνθετικά Shell 10-40.

Εξυπηρέτηση ΑΨΟΓΗ! Πραγματικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Πήγα 1.5 ώρα πιο νωρίς και σε 20' είχα ξεμπερδέψει!

Το προτείνω ανεπιφύλαχτα.

Το spray σιλικόνης στα παράθυρα που ακριβώς το βάζουν?

Link to comment
Share on other sites

Το spray σιλικόνης στα παράθυρα που ακριβώς το βάζουν?

 

Αριστερά και δεξιά, από πάνω μέχρι κάτω στην πόρτα, εκεί που περπατάει το παράθυρο όταν ανεβοκατεβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα να κλείσω ραντεβού για το εξαμηνιαίο service στον Παπρα και ας έχω μόνο 5600 km και μου έιπαν το κόστος είναι γύρω στα 85 με 90 ευρώ. Με βάση αυτά που έχω ακούσει μου φαίνετε ακριβό. Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει service στο συγκεκριμένο συνεργείο και γνωρίζει το κόστος?????
Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα να κλείσω ραντεβού για το εξαμηνιαίο service στον Παπρα και ας έχω μόνο 5600 km και μου έιπαν το κόστος είναι γύρω στα 85 με 90 ευρώ. Με βάση αυτά που έχω ακούσει μου φαίνετε ακριβό. Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει service στο συγκεκριμένο συνεργείο και γνωρίζει το κόστος?????

 

Φίλε ο Παπράς είναι πανάκριβος και μένα τόσο μου είχε πει και το έκανα στη Χαλκίδα με 55e. Άσε που μια φορά που το άφησα για να μου φτιάξει μία γρατσουνιά στον προφυλακτήρα, δεν μου έκανε καλή δουλειά και από ότι είδα στις αποδείξεις χρέωσε την ασφαλιστική 280e!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ο Παπράς είναι πανάκριβος και μένα τόσο μου είχε πει και το έκανα στη Χαλκίδα με 55e. Άσε που μια φορά που το άφησα για να μου φτιάξει μία γρατσουνιά στον προφυλακτήρα, δεν μου έκανε καλή δουλειά και από ότι είδα στις αποδείξεις χρέωσε την ασφαλιστική 280e!!

Το βλέπω οτι είναι ακριβός αλλά απο εκεί το πήρα το αμάξι και είπα το πρώτο service να πάω να το κάνει εκεί για να τους πω και τι μαλα.... έχουν κάνει κατα την παράδοση του αυτοκινήτου! Αν και έχω ακούσει γενικότερα οτι είναι καλός σαν service αλλά και αυτό θα το δούμε απο κοντά!!!

Link to comment
Share on other sites

Το βλέπω οτι είναι ακριβός αλλά απο εκεί το πήρα το αμάξι και είπα το πρώτο service να πάω να το κάνει εκεί για να τους πω και τι μαλα.... έχουν κάνει κατα την παράδοση του αυτοκινήτου! Αν και έχω ακούσει γενικότερα οτι είναι καλός σαν service αλλά και αυτό θα το δούμε απο κοντά!!!

επειδή και εγώ όπου να 'ναι παραλαμβάνω το αυτοκίνητο ,τι βλακεία σου κάνανε ;

Αν μπορεί κάποιος να μου πει γενικότερα τι να προσέξω κατά την ''παραλαβή-παράδοση'' του αυτοκινήτου .

θα του ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

επειδή και εγώ όπου να 'ναι παραλαμβάνω το αυτοκίνητο ,τι βλακεία σου κάνανε ;

Αν μπορεί κάποιος να μου πει γενικότερα τι να προσέξω κατά την ''παραλαβή-παράδοση'' του αυτοκινήτου .

θα του ήμουν ευγνώμων.

Εγώ όπως είπα και παραπάνω παρέλαβα απο τον Παπρα στο Φάληρο. Βασικά δεν έχω παράπονα για τον χρόνο παράδοσης μιας και οτι μου είχα πει το τήρησαν χρονικά διοτι τότε το αμάξι το παρέδιδαν μετά απο ένα 6-μήνο. Απο τα "δώρα" που μου είχαν υποσχεθεί δεν παρέλαβα ποτέ την κουκούλα του αυτοκινήτου και το χειρότερο δεν είναι οτι δεν την παρέλαβα αλλά το ανακάλυψα μόνος μου οτι δεν υπήρχε η κουκούλα κατά την παράδοση και όταν τους το είπα προσπάθησαν να δικαιολογηθούν οτι είχαν πολλές παραδόσεις και δεν είχαν τόσες πολλές κουκούλες αλλά όταν θα είχαν διαθέσιμες κουκούλες θα μου τηλεφωνούσαν και οπώς καταλαβαίνεις ακόμα μου τηλεφωνούν. Η μια ζάντα ήταν γρατσουνισμένη και οπώς καταλαβαίνεις ακόμα την αλλάζουν! Επίσης δεν μου είχαν βγάλει αυτά που πολλοί βλέπουμε κάτω απο το αυτοκίνητο και που κανονικά τα βγάζουν κατά τον πρώτο τεχνικό έλεγχο και υπάρχει και ανάλογη σημείωση στο civinfo http://www.civinfo.com/wiki/index.php?title=Packing_left_underneath_car

Αυτά τα λίγα αλλά το σίγουρο είναι οτι πρέπει να έχεις τα μάτια σου 400 όταν θα παραλάβεις το αυτοκίνητο γιατί μετά την απομάκρυνση απο το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται!!!

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανεις που μπορω να βρω τιμες ανταλλακτικων για το civic το 1.8 5d?

μόλις σήμερα "εφαγα" τη πισω δεξια πορτα (αρκετη ζημια.μάλλον πάει για άλλαγμα)και θα ήθελα να δω περίπου πόσο πάει το 'μαλλί'...

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα να κλείσω ραντεβού για το εξαμηνιαίο service στον Παπρα και ας έχω μόνο 5600 km και μου έιπαν το κόστος είναι γύρω στα 85 με 90 ευρώ. Με βάση αυτά που έχω ακούσει μου φαίνετε ακριβό. Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει service στο συγκεκριμένο συνεργείο και γνωρίζει το κόστος?????

 

Η τιμή του service μπορεί να διαφοροποιηθεί για διάφορους λόγους.Εγώ το πλήρωσα αν θυμάμαι σωστά γύρω στα 105 ευρώ.Ο κάθε αντιπρόσωπος δουλεύει και διαφορετική μάρκα λιπαντικών με αποτέλεσμα να υπάρχουν διαφορετικες τιμές.Επίσης το 5-40 είναι πιο ακριβό απο το 10-40.Εγώ το έκανα στον Ιακωβίδη στην Πρέβεζα ο οποίος δουλεύει τα castrol και έπέλεξα να βάλω συνθετικά λάδια(txt-softec 5-40) με 21 ευρώ το λίτρο με αποτέλεσμα να ανέβει και η τιμή του service.11 ευρώ είχε το φίλτρο και 10 ευρώ εργασία.

Θα σου πρότεινα να μην λυπηθείς λεφτά στα λάδια γιατί αφορά αμμεσα την "ζωή" και την καλή λειτουργία του κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του service μπορεί να διαφοροποιηθεί για διάφορους λόγους.Εγώ το πλήρωσα αν θυμάμαι σωστά γύρω στα 105 ευρώ.Ο κάθε αντιπρόσωπος δουλεύει και διαφορετική μάρκα λιπαντικών με αποτέλεσμα να υπάρχουν διαφορετικες τιμές.Επίσης το 5-40 είναι πιο ακριβό απο το 10-40.Εγώ το έκανα στον Ιακωβίδη στην Πρέβεζα ο οποίος δουλεύει τα castrol και έπέλεξα να βάλω συνθετικά λάδια(txt-softec 5-40) με 21 ευρώ το λίτρο με αποτέλεσμα να ανέβει και η τιμή του service.11 ευρώ είχε το φίλτρο και 10 ευρώ εργασία.

Θα σου πρότεινα να μην λυπηθείς λεφτά στα λάδια γιατί αφορά αμμεσα την "ζωή" και την καλή λειτουργία του κινητήρα.

Ναι δεν διαφωνώ μαζί σου στα λάδια δεν πρέπει να κάνουμε τσιγκουνιές αλλά νομίζω οτι η διαφορά στην τιμή είναι τραγική σε σχέση με τα περισσότερα συνεργεία και σύμφωνα με αυτά που έχω ακούσει. ΕΕΕ δεν νομίζω οτι το συγκεκριμένο συνεργείο χρησιμοποιεί τόσο ειδικά λάδια και τα υπόλοιπα χρησιμοποιούν χειρότερα λάδια. Τέλος πάντων το ακύρωσα το ραντεβού στο συγκεκριμένο συνεργείο και θα πάω στον Χαλκια για τον οποίο έχω ακούσει επίσης καλά λόγια και είναι και αυτός χρόνια εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Honda. Την άλλη Παρασκευή που θα έχω νεότερα θα σας ενημερώσω αν έμεινα ευχαριστημένος! Αν κάποιος βέβαια έχει ο ίδιος εμπειρία απο το συγκεκριμένο συνεργείο του Χαλκιά στην Αλίμου ας μας ενημερώσει για να προλάβουμε καταστάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι το συγκεκριμένο συνεργείο έχει καλύτερα λάδια από τα υπόλοιπα,απλά είπα ότι ΕΠΕΛΕΞΑ να βάλω το ακριβότερο που είχε.Η γνώμη μου είναι ότι σε σχετικά "γρηγορα" μοτέρ όπως τα δικά μας και εάν η οδήγηση έχει εναν πιο σπορ χαρακτήρα τότε επιβάλεται ενα καλό συνθετικό λάδι.Θα μπορούσα να βάλω ένα απλό επώνυμο ορυκτέλαιο 10-40 με τα μισά ,ισως και λιγότερα χρήματα.Καλά κάνεις και ψάχνεις την αγορά γιατί στις μεγάλες πόλεις έχεται πολλές επιλογές σε αντίθεση με εμάς στην επαρχία.

Επίσης αν θες να γλυτώσεις χρήματα μπορείς να αγοράσεις μόνος σου τα λάδια από το εμπόριο και να πάς να σου τα αλλάξουν.(αυτό το έχουν αναφέρει παλιότερα εδώ στο forum)

Link to comment
Share on other sites

καπιοι εθεσαν θεμα την ασφαλεια στα Honda , αν δειτε παρομοιο τρακαρισμα αλλου καινουριου αυτοκηνιτου θα καταλαβαιτε για την ασφαλεια και ολα τα σχετικα. Το αυτοκηνιτο εσωσε τον ανθρωπο και τουλαχιστον στην φωτο δεν φεναιτε να επαθε ιδιετερη ζημια το αμαξι
Link to comment
Share on other sites

καπιοι εθεσαν θεμα την ασφαλεια στα Honda , αν δειτε παρομοιο τρακαρισμα αλλου καινουριου αυτοκηνιτου θα καταλαβαιτε για την ασφαλεια και ολα τα σχετικα. Το αυτοκηνιτο εσωσε τον ανθρωπο και τουλαχιστον στην φωτο δεν φεναιτε να επαθε ιδιετερη ζημια το αμαξι

Φίλε μου έχεις δίκιο στο θέμα της ασφάλειας του αυτοκινήτου αλλά μάλλον δεν έχεις δίκιο στην ζημιά γιατί αμα δεις και τις τρεις φώτο το πιθανότερο είναι να αλλάξεις γνώμη και να καταλάβεις οτι η ζημιά είναι αρκετά μεγάλη μιας και χρειάζεται αλλαγη το μισό αμάξι!!!Τελοσπαντων το θέμα είναι οτι ο οδηγός σώθηκε και μακάρι κανένας μας να μην έχει ανάλογη εμπειρία!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχεις δίκιο στο θέμα της ασφάλειας του αυτοκινήτου αλλά μάλλον δεν έχεις δίκιο στην ζημιά γιατί αμα δεις και τις τρεις φώτο το πιθανότερο είναι να αλλάξεις γνώμη και να καταλάβεις οτι η ζημιά είναι αρκετά μεγάλη μιας και χρειάζεται αλλαγη το μισό αμάξι!!!Τελοσπαντων το θέμα είναι οτι ο οδηγός σώθηκε και μακάρι κανένας μας να μην έχει ανάλογη εμπειρία!

 

Απλά άκουσα από φίλους μου και από διάφορους στο νετ ότι πάρτε γερμανικό για ασφάλεια και δεν ξέρω τι και μόλις αναφέρεσαι στα honda σου πετάνε "έλα μωρέ με την κάσα που είναι σκέτη λαμαρίνα ,αν τρακάρεις την ******ς". Πιστεύω πως αν ήταν άλλο αυτοκίνητο η ζημιά θα ήταν μεγαλύτερη , όχι πως σε αυτό είναι μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει τέτοια περίπτωση γι' αυτό και το αναφέρω και δεν ήταν τόσο δυνατό το χτύπημα όσο αυτό και η ζημιά ήταν χειρότερη. Τεσπα δεν μπορώ να κρίνω μόνο από τις φώτο άπλα συνήθως τίθεται θέμα ασφάλειας των γερμανικών και σνομπάρουν τα ιαπωνικά , ε εγώ είμαι από την πλευρά των ιαπωνικών και άπλα λέω ότι έχουν την ίδια και ίσως καλύτερη ασφάλεια και δεν βασίζετε στην φήμη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...