Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2017)


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την αργη φορτιση λογικα θα ειναι οπως στο S7 που εχω,Ρυθμισεις-μπαταρια-κατεβαινεις λιγο κατω και εχει επιλογη....Στην Nougat ειναι κρυμμενη,πρεπει να πας Ρυθμισεις-μπαταρια-πατας τις τρεις τελιες πανω δεξια σου εμφανιζει τις συνθετες ρυθμισεις και ειναι εκει μεσα...

Αλλα στην 6 ειναι οτι εγραψα στην αρχη...

Αποψη μου ειναι παντος να παρεις το S7,δεν ειναι και τοσο μεγαλη η διαφορα,και με την Nougat εχει γινει αλλη συσκευη...Καλυτερη σε ολους τους τομεις...

Εγω το S7 θα το αλλαζα μονο για το Edge και αυτο μονο και μονο για το γμτ.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 335
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για την αργη φορτιση λογικα θα ειναι οπως στο S7 που εχω,Ρυθμισεις-μπαταρια-κατεβαινεις λιγο κατω και εχει επιλογη....Στην Nougat ειναι κρυμμενη,πρεπει να πας Ρυθμισεις-μπαταρια-πατας τις τρεις τελιες πανω δεξια σου εμφανιζει τις συνθετες ρυθμισεις και ειναι εκει μεσα...

Αλλα στην 6 ειναι οτι εγραψα στην αρχη...

Αποψη μου ειναι παντος να παρεις το S7,δεν ειναι και τοσο μεγαλη η διαφορα,και με την Nougat εχει γινει αλλη συσκευη...Καλυτερη σε ολους τους τομεις...

Εγω το S7 θα το αλλαζα μονο για το Edge και αυτο μονο και μονο για το γμτ.....

Ευχαριστω πολυ φιλαρακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλος χρονος οθονης...Τι εχεις ομως ανοιχτο ειναι το θεμα...wifi,dataσυνχρονισμοι...παντος μετα την αναβαθμηση και του S7 σε Nougat η αληθεια ειναι οτι και εγω φτανω χαλαρα τις 4,5 ωρες...

Αν παντος ειχε το Α5 2017 ΟΙS στην καμερα θα το επερνα για την γυναικα μου...

Αυτος ειναι ο μονος παραγωντας που το εγκατελειψα...

Link to comment
Share on other sites

Από της 6 το πρωι μέχρι της 7 το απόγευμα είμαι με 3g την υπόλοιπη μέρα WiFi, εννοείται τα πάντα ανοιχτά να τρέχουν. Αλλά χωρίς παιχνίδια

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, 18 ώρες εκτός φόρτισης, με τις 13 να είναι με data και τις 5 με wifi. Πολύ καλοί χρόνοι!

 

Δεδομένου πλέον, ότι τα κινητά της midrange και πάνω κατηγορίας είναι ικανοποιητικά για το μέσο χρήστη, από πλευράς επιδόσεων, κάμερας κλπ., είναι μεγάλο συν να έχει καλή απόδοση μπαταρίας.

 

sent from nexus 6

Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου εντυπώσεις:

 

ΘΕΤΙΚΑ

- αυτονομία

- οθόνη (λεπτομέρεια, φωτεινότητα)

- design (έχω το μαύρο)

- ποιότητα κλήσεων

- fast charging

- USB-OTG

- αδιάβροχο

- ραδιόφωνο

- εσωτερικό μενού

- RAM

- SAR

- αρκετά καλή τιμή (το πήρα 310)

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

- λίγο βαρύ

- έλλειψη LED (αν και το always on display δουλεύει καλά και με μόνο 1% ενέργεια/ώρα)

- σύνδεση USB type-C (υπάρχει αντάπτορας από MicroUSB σε USB-C αλλά καλύτερα να είχα βασική σύνδεση τη micro USB καθώς υπάρχει συμβατότητα με όλα τα αξεσουάρ, φορτιστές κλπ.). Λένε θα είναι η νέα σύνδεση που θα έχουν όλα τα κινητά. Anyway...

Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου εντυπώσεις:

 

ΘΕΤΙΚΑ

- αυτονομία

- οθόνη (λεπτομέρεια, φωτεινότητα)

- design (έχω το μαύρο)

- ποιότητα κλήσεων

- fast charging

- USB-OTG

- αδιάβροχο

- ραδιόφωνο

- εσωτερικό μενού

- RAM

- SAR

- αρκετά καλή τιμή (το πήρα 310)

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

- λίγο βαρύ

- έλλειψη LED (αν και το always on display δουλεύει καλά και με μόνο 1% ενέργεια/ώρα)

- σύνδεση USB type-C (υπάρχει αντάπτορας από MicroUSB σε USB-C αλλά καλύτερα να είχα βασική σύνδεση τη micro USB καθώς υπάρχει συμβατότητα με όλα τα αξεσουάρ, φορτιστές κλπ.). Λένε θα είναι η νέα σύνδεση που θα έχουν όλα τα κινητά. Anyway...

Για την καμερα θα ηθελα την αποψη σου....

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα με άφησε ευχαριστημένο για αυτό που είναι. Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις από μικροσκοπικό αισθητήρα. Τη δουλεύω κυρίως σε HDR mode και τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά. Η έλλειψη OIS δεν είναι κάτι τραγικό και θα έλεγα ότι έχει νόημα μόνο σε βραδυνές λήψεις (εκεί μπορείτε να ανεβάσετε το ISO για να πάρετε μικρότερο χρόνο λήψης, άρα χωρίς κούνημα, με επιπτώσεις στην ποιότητα ανάλογα με το ISO).
Link to comment
Share on other sites

Το Α5 2016, φοράει το imx 135 sensor, που φορούσε το Note 3!!.

To A5 2015 φοράει τον imx 240 που φορούσε το Νote 5....

Οτι τους έχουν περισσέψει τα χώνουν στη σειρά Α.

Η σύζυγος έχει το Α5 2016. Για τις ανάγκες της, μια χαρά και (πολύ) όμορφη συσκευή. Αν κάποιος έχει όμως (βασικό) κριτήριο την κάμερα ας μείνει μακριά πόσο μάλλον και από το φετινό μοντέλο...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο Σκρουτζομαγαζο που να μην το δινει branded γιατι με ενδιαφερει το τηλεφωνακι και τα 300+ ειναι καλυτερα για την τσεπη μου απο τα 450 που εχει στις γνωστες αλυσιδες..;; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.Καλη η πληροφορηση περι φακων κτλ,θα προσθεσω ομως κατι και αξιοποιηστε το οπως νομιζετε.Περισυ το καλοκαιρι αρχες αυγουστου ειχα το Α5 2016 σε διακοπες στο εξοχικο,μανια με τις αλλαγες εγω και ψειρας στην φωτογραφια το ευχαριστηθηκα σε ολα και στην καμερα.τον ιδιο μηνα το ανταλλαξα με s6<απο τις πολλες βλακειες που εχω κανει>,μονο και μονο να δω την καμερα του.Ιδιο σκηνικο,στο ιδιο εξοχικο,ιδιο μηνα εχοντας και τον φορητο υπολογιστη μαζι.Εκτος του οτι σαν συσκευη<μπαταρια,φωτεινοτητα οθονης,καρτα μνημης,ραδιο κτλ>το Α5 ηταν μακραν καλυτερο,οι διαφορες στην καμερα,ποιοτικως,αν εξαιρεσουμε το πανοραμικο 16μπ του s6 ηταν μικρες εως αμελητεες.Για "μεσαιας" κατηγοριας το Α5 2016 στην τιμη που εχει ειναι οτι καλυτερο αυτην την στιγμη.Μεγαλο φαουλ η αφαιρεση του οπτικου απο την καμερα στου 2017.Με το J7 τωρα ενω ειμαι ικανοποιημενος θελει πολυ προσοχη για να πετυχω τα αποτελεσματα του Α5 σε νυκτερινα πλανα ειδικα.....
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους νέος κάτοχος της συσκευής και θέλω μια βοήθεια πως μπορώ να ρυθμίσω το επίπεδο έντασης της δόνησης να έχει δηλαδή λιγότερη δόνηση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα

Έχει η γυναίκα μου το εν λόγω τηλέφωνο και εχθές ξαφνικά δεν συνδεόταν στο WiFi ενώ σαν τηλέφωνο λειτουργούσε κανονικά. Πάτησε "απενεργοποίηση για να το σβήσει αλλά η οθόνη άσπρισε και κόλλησε εκεί. Αφού έμεινε από μπαταρία, το φόρτισε, το άνοιξε και όλα καλά, μπήκε στο WiFi κλπ. Πριν από λίγο που θέλησε να ξαναμπεί στο WiFi πάπαλα, τα ίδια. Δοκίμασε να κάνει "επανεκκίνηση" αυτή την φορά αλλά και πάλι έγινε άσπρη στην αρχή και μαύρη μετά και τίποτα.

Αύριο θα το πάω στην Samsung.

Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε οποιαδήποτε Samsung συσκευή? Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παρατηρώ ότι τις τελευταίες μέρες και ιδίως απογεύματα για κάποιο λόγο, το τηλέφωνο ενώ βρίσκεται σε sleep mode (χωρίς χρήση για αρκετά λεπτά), ξαφνικά χάνει τη σύνδεση με το δίκτυο τηλεφωνίας και όποιος με καλεί δείχνει ότι δεν είμαι διαθέσιμος. Πάραυτα ο πάροχος εμφανίζεται κανονικά. Σκέφτομαι να του κάνω μία επαναφορά συστήματος μήπως φύγει το πρόβλημα. Είχε κάποιος άλλος παρόμοια προβλήματα;
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι τις τελευταίες μέρες και ιδίως απογεύματα για κάποιο λόγο, το τηλέφωνο ενώ βρίσκεται σε sleep mode (χωρίς χρήση για αρκετά λεπτά), ξαφνικά χάνει τη σύνδεση με το δίκτυο τηλεφωνίας και όποιος με καλεί δείχνει ότι δεν είμαι διαθέσιμος. Πάραυτα ο πάροχος εμφανίζεται κανονικά. Σκέφτομαι να του κάνω μία επαναφορά συστήματος μήπως φύγει το πρόβλημα. Είχε κάποιος άλλος παρόμοια προβλήματα;

 

 

Καλημέρα ,

Την συσκευή την έχω εδώ και 20 μέρες, από την πρώτη κλήση που μου έγινε, έλεγε ότι ήμουν εκτός δικτύου ενώ στην οθόνη έδειχνε φούλ σήμα.Το πήγα στην microtech Θεσσαλονίκη ,μου είπαν αρχικά ότι θα παραγγείλουν ανταλλακτικό, την επόμενη μέρα μου είπαν ότι έχει γίνει έλεγχος και ότι το πρόβλημα θα λυθεί μόλις βγει η αναβάθμιση λογισμικού,όταν πήγα να το παραλάβω μου έδωσαν και το τηλέφωνο της samsung στα κεντρικά για να απευθυνθώ σε αυτούς να μου πουν πότε περιμένουν την αναβάθμιση λογισμικού.

Πήρα την συσκευή, που παρένθεση πριν την πάω στο σέρβις πήγα και άλλαξα την κάρτα sim μου μήπως και ήταν ελαττωματική,αλλά τίποτα.Φυσικά ούτε κλήσεις (με ένδειξη φουλ σήμα πάντα) ούτε καν σύνδεση wifi.Πήρα στα κεντρικά και ο υπάλληλος της εξυπηρέτησης μου είπε οι οι αναβαθμίσεις λογισμικών βγαίνουν από Κορέα και φυσικά δεν έχουν κάποια ενημέρωση για το πότε θα βγει το καινούριο. Οπότε το ξαναπήγα στο σέρβις στη Θεσσαλονίκη , και ζήτησα να μου γίνει αντικατάσταση. Εδώ και 3 μέρες δεν έχω καμία ειδοποίηση από τα κεντρικά , και όποτε τους καλώ μου λένε ότι πρέπει ο προϊστάμενος(ο οποίος προφανώς είναι πάρα πολύ απασχολημένος) να επικοινωνήσει με το τμήμα σέρβις και να δουν τι θα γίνει.Ειλικρινά δεν νομίζω ότι θα ξαναπάρω samsung συσκευή ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Την συσκευή την έχω εδώ και 20 μέρες, από την πρώτη κλήση που μου έγινε, έλεγε ότι ήμουν εκτός δικτύου ενώ στην οθόνη έδειχνε φούλ σήμα.Το πήγα στην microtech Θεσσαλονίκη ,μου είπαν αρχικά ότι θα παραγγείλουν ανταλλακτικό, την επόμενη μέρα μου είπαν ότι έχει γίνει έλεγχος και ότι το πρόβλημα θα λυθεί μόλις βγει η αναβάθμιση λογισμικού,όταν πήγα να το παραλάβω μου έδωσαν και το τηλέφωνο της samsung στα κεντρικά για να απευθυνθώ σε αυτούς να μου πουν πότε περιμένουν την αναβάθμιση λογισμικού.

Πήρα την συσκευή, που παρένθεση πριν την πάω στο σέρβις πήγα και άλλαξα την κάρτα sim μου μήπως και ήταν ελαττωματική,αλλά τίποτα.Φυσικά ούτε κλήσεις (με ένδειξη φουλ σήμα πάντα) ούτε καν σύνδεση wifi.Πήρα στα κεντρικά και ο υπάλληλος της εξυπηρέτησης μου είπε οι οι αναβαθμίσεις λογισμικών βγαίνουν από Κορέα και φυσικά δεν έχουν κάποια ενημέρωση για το πότε θα βγει το καινούριο. Οπότε το ξαναπήγα στο σέρβις στη Θεσσαλονίκη , και ζήτησα να μου γίνει αντικατάσταση. Εδώ και 3 μέρες δεν έχω καμία ειδοποίηση από τα κεντρικά , και όποτε τους καλώ μου λένε ότι πρέπει ο προϊστάμενος(ο οποίος προφανώς είναι πάρα πολύ απασχολημένος) να επικοινωνήσει με το τμήμα σέρβις και να δουν τι θα γίνει.Ειλικρινά δεν νομίζω ότι θα ξαναπάρω samsung συσκευή ποτέ!

Ναι έτσι είναι η αναβαθμίσεις βγαίνουν οπότε θέλουν η κορεατες επιδη είναι καινούργιο από παρτίδα τα νέα α2017 υπομονή κάποια στιγμή θα βγεί η αναβάθμιση αν θες πολλές αναβαθμίσεις πάρε Nexus η για σίγουρες έλα από Sony ελπίζω να σε κάλυψα και καλό κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

Τι πάροχο έχετε παιδιά; πχ το τελευταίο διάστημα η vodafone με έχει ξεσκίσει και ανεβοκατεβαίνει το σήμα και ας είμαι στο ίδιο σημείο. Στην αρχή πίστευα ότι έφταιγε το κινητό αλλά μετά είδα ότι το παθαίνουν και άλλες συσκευές του περιβάλλοντός μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ειδοποιήθηκα από το τεχνικό τμήμα πως έγινε αναβάθμιση στο υπάρχον λογισμικό(ότι όντως υπήρχε πρόβλημα που δεν το έλυσαν την περασμένη εβδομάδα) και ότι τώρα λύθηκε το πρόβλημά μου.Θα το πάρω το απόγευμα και ελπίζω πως όλα θα είναι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ειδοποιήθηκα από το τεχνικό τμήμα πως έγινε αναβάθμιση στο υπάρχον λογισμικό(ότι όντως υπήρχε πρόβλημα που δεν το έλυσαν την περασμένη εβδομάδα) και ότι τώρα λύθηκε το πρόβλημά μου.Θα το πάρω το απόγευμα και ελπίζω πως όλα θα είναι καλά!

 

Καλησπέρα φίλε μου,τελικά τί έγινε με το πρόβλημα; ; Ρωτάω γιατί ψήνομαι ,να το χτυπήσω;

Link to comment
Share on other sites

και εμενα προβλημα με το a3 2017 στα sms δεν αλαζει απο κεφαλαια σε μικρα ενω δουλευει κανονικα σε ολα τα αλα και στης εφαρμογες
Link to comment
Share on other sites

και εμενα προβλημα με το a3 2017 στα sms δεν αλαζει απο κεφαλαια σε μικρα ενω δουλευει κανονικα σε ολα τα αλα και στης εφαρμογες

Δεν σοβαρή που πρόβλημα αυτό.

Έτσι δουλεύει η εφαρμογή των SMS αλλιώς θα χρεωνόσουν διπλά.

Αν θες να χρεώνεσαι βέβαια και να τα δείχνει μικρά γίνεται και με τη μαμά εφαρμογή.

Έχω το κινητό κοντά 20 μέρες και έχω να πω τα καλύτερα.

Έχω και το S7 edge παράλληλα.

Στα λεφτά που πουλιέται τώρα (290) είναι ένα σούπερ μοντέρνο κινητό.

Αξίζει

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Δεν σοβαρή που πρόβλημα αυτό.

Έτσι δουλεύει η εφαρμογή των SMS αλλιώς θα χρεωνόσουν διπλά.

Αν θες να χρεώνεσαι βέβαια και να τα δείχνει μικρά γίνεται και με τη μαμά εφαρμογή.

Έχω το κινητό κοντά 20 μέρες και έχω να πω τα καλύτερα.

Έχω και το S7 edge παράλληλα.

Στα λεφτά που πουλιέται τώρα (290) είναι ένα σούπερ μοντέρνο κινητό.

Αξίζει

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατί την μαμά έλεγα εφαρμογή το βρήκα όμως το έβαλα αυτόματο στις ρυθμίσεις και όλα οκ το s7 πήγε 290 και εγώ πήρα το α3 2017 250

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2017)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...