Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χαίρεται.Φάχνω νέο κινητό.

Δεν αντιγράφω τις ερωτήσεις γιατί μερικές είναι ασήμαντες,γράφω εδώ τι θέλω:

 

1)Μέχρι 140 €.

2)Κάτω απο 140mm μήκος

3)Κάτω από 150 g βάρος(εξαιρούνται όσα έχουν 4000+ μπαταρία)

4)Τουλάχιστον 1.5 GB RAM

5)4G 800:Καλό αλλά όχι απαραίτητο

6)Οθόνη:294ppι και πάνω

7)Ελληνικά:Δεν με ενδιαφέρουν

8)GPS:Προτιμώ να έχει και GLONAS

9)Sim:Δεν με νοιάζει.

10)Αναβάθμιση:Να παίρνει τουλάχιστον Android 6.0,και το 7.0 είναι plus,και ΟΤΑ οποσδήποτε.

11)Ραδιόφωνο:Μεγάλο plus.

12)SD κάρτα:Οποσδήποτε.

13)Κάμερα:Δεν έχει πολύ σημασία,αξιοπρεπής

14)Αγορά απο:Προτιμώ Ελλάδα ή ΕU.

 

Έχω καταλήξει σε μεταχειρισμένα Honor 6 και Galaxy A3 2016,ή τα καινούρια Xiaomi redmi 4.

Υπάρχει κάτι άλλο?

Τι προτείνετε?

Edited by trumprocks
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, νομιζω οτι το πιο σημαντικο ειναι να αναφερω το χρηματικο που θελω να διαθεσω ειναι μεχρι 600. Τωρα για το αν ειναι απο Κινα ή Ελλαδα δεν με απασχολει, ουτε και το μεγεθος της οθονης, οσο για την μπαντα με αφορα η 800αρα διοτι ειμαι επαρχια.
Link to comment
Share on other sites

Το mach επειδη με ενδιεφερε ετυχε και επεσε στα χερια μου τυχαια απο ενα γνωστο. Αδυναμος ηχος, δυσδιακριτη οθονη σε εξωτερικους χωρους και το βασικοτερο ειναι ενα G4 καμουφλαρισμενο με οτι αυτο συνεπαγεται. Μεταξυ των δυο σιγουρα το se ειναι καλυτερο αλλα και αυτο εχει τα ιδια θεματακια με το μεγαλο αδερφακι του G5, image retention. Δεν το βγαζουν ολα το προβλημα αλλα αν στο βγαλει δεν το αναγνωριζει σαν βλαβη η LG γιατι ειναι μονο οπτικο που ερχεται και παρερχεται. Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. 150-200 αλλά προς το 150

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 5-5,2 άντε και 5,5

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Ελλάδα (εγγύηση αδιάφορη)

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; Όχι

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? Ραδιόφωνο ναι, DUAL όχι αλλά να παίρνει SD

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; NAI

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Και τα 2

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Ταχύτητα, Αυτονομία, Κάμερα, Gaming

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. Samsung Galaxy J5, απογοητευμένη με μνήμη και λαγκάρισμα αλλά πολύ καλά μπαταρία.

 

Είμαι ανάμεσα σε HUAWEI Ρ8 (ποιο από όλα όμως γιατί είναι και πολλά ?) - Ρ9 και honor 6x

και παίζει και το Samsung J7, πολύ καλή μπαταρία.

 

Τι λέτε

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω android

δεν θέλω windows OS

 

 

υπάρχει κάτι σε άλλο λειτουριγκό που να υποηστρίζει αυτές τις 2 πλατφόρμες communication?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. ψάχνω κινητό με πολύ καλή κάμερα

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. 300€

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 5,5+

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; αδιαφορα όλα αυτά

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) με ενδιαφέρει αλλά όχι και τόσο

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? ir ναι. dual αδιάφορο, nfc αν γίνεται

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; δεν με ενδιαφέρει

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Επίσης αδιάφορο

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Κάμερα, Ταχύτητα Αυτονομία

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. Lg g3

 

Βασικά έχω δυο μωράκια και θέλω οι φωτογραφίες που βγάζω να είναι τέλειες. Επίσης δεν παίρνω με τίποτα κινητό μίκρότερο απο 5.5. Προφανώς θέλω και μνήμη καλή ή δυνατότητα sd για τις φωτογραφίες

Edited by antogr
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα κριτήρια έχεις πολλές επιλογές: s8, p10, mate 9, g6, oneplus 5 και αν περιμένεις λίγο να πέσουν οι τιμές τους: s8+, HTC u11, xperia xz premium. Το καθένα όμως έχει και κάποια μειονεκτήματα. Αν προσθέσεις κι άλλα κριτήρια θα μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.
Link to comment
Share on other sites

Guest Dimi_Arap
Καλησπέρα θέλω να αγοράσω κινητό γτι το δικό μ εγκαταλείπει..Με ενδιαφέρει να έχει αξιοπρεπές κάμερα 4G κ καλή μπαταρία...Δέχομαι προτάσεις κ για μεταχειρισμένο...Και θέλω να είναι από Ελλάδα γτι το ψιλό βιάζομαι..Δεν παίζω πολύ παιχνίδια αντε κάνα δυο να έχω μέσα για ώρα ανάγκης.. Edited by Dimi_Arap
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο με καλή κάμερα, μεγάλη οθόνη και κάτω από 300 είναι το leeco le max 2 αλλά δεν παίρνει sd και η έκδοση με 128gb βγαίνει πάνω από 300. Αν πάλι σου φτάνουν τα 64 δεν υπάρχει πρόβλημα, τουλάχιστον υποστηρίζει otg.

Μια άλλη πρόταση είναι το zte axon 7 χωρίς τα παραπάνω προβλήματα αλλά μόνο αν ανεβάσεις λίγο το μπάτζετ.

Edit: ξέχασα να αναφέρω οτι μιλάμε για αγορά από κινεζομάγαζο γιατί οι τιμές στο σκρουτζ είναι μεγαλύτερες.

Edited by _Alexandros37
Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε

700 ευρώ

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε

5.5

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;

Θέλω να έχει εγγύηση είτε αντιπροσωπείας είτε καταστήματος. Μάλλον και Ελλάδα λόγω πιστωτικής κάρτας για δόσεις.

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g;

800άρα σίγουρα την θέλω.

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc?

Dual-sim απαραιτήτως!!

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα;

Όχι.

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono.

Καλός ήχος και καλή οθόνη. Κατά προτίμηση fhd or 2k και στέρεο.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.

ταχύτητα>αυτονομία>κάμερα ...gaming καθόλου,

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη.

ZTE Axon 7.

 

Είμαι αυτήν την στιγμή μεταξύ one plus 5 και htc u11 dual. Απλά κολλάω στο jello effect στο 5 και στο ότι είναι μην σου τύχει..Για το 11 μου φαίνεται καλό αλλά έχω να ασχοληθώ με την HTC από το DesireZ και δεν ξέρω τι λέει από updates και ποιότητα πλέον. Επίσης κολλάω στο γεγονός ότι θα δώσω για το 11 120 ευρώ παραπάνω για 4/64 όταν το 5 δίνει 8/128 στα 550 και είναι πιο future proof...

Τα φώτα σας παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Lg v20 από το eglobalcental.eu. έχει γύρω στα 320€ και δεν μπλέκεις με τελωνεία με πολύ καλή κάμερα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία. μέτα απο 3 χρόνια στην ίδια συσκευη έφτασε η ώρα της αλλαγής

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. 300

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 5,5+

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Αδιαφορό το από που..προτιμώ κίνα για μειώμενη τιμη

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) δεν είναι απαραιτητή η 800αρα για μένα αν και θα ήθελα να υπαρχει αν είναι δυνατον

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? Ντουαλ ναι , ραδιοφώνο επιθημητο, IR αδιάφορο, NFC προαιρετικά

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Δεν με ενοχλεί το φλασάρισμα εχω κάνει αρκετές φορε΄ς

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Μας ενδιαφέρει η καλή οθονη

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Ταχύτητα , Αυτονομία , Καμερα

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. Lg g2

 

Γενικά το ταβάνι είναι σχετικό καθως αν βρω συσκευή γυρω στα 220 με 250 θα προτιμούσα να γλίτωσω ενα 50αρικό. Ημούν της λογικής να μην δίνω πανώ απο 300 για κινητο αν ομώς πιστέυετε οτι για να ικανοποιήσω τα θέλω μου αξίζει να παω μέχρι εκεί θα το σκεφτώ.

Οι δύο συσκευες που έχω ξεχωρίσει είναι το mi max 2 , le eeco pro3 . Θα μου πείτε οτι το ενα ειναι phablet και το αλλο smartphone αλλά δεν εχω πρόβλημα να ανεβω σε ιντσες διότι μαρεσει η μεγαλη οθονη . Ελπίζω να σας κατατοπισα..

Link to comment
Share on other sites

Redmi note 4 από Ελλάδα με κάτι ψιλά παραπάνω

 

Στάλθηκε από το F3211 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το σκέφτηκα κι εγώ αλλά έχει βάλει όριο ύψους στα 140mm ενώ αυτό είναι 151mm

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο, χρειάζεσαι 800αρα μπάντα στο 4G; Αν ναι κοίταξε στο μαγαζί που το πουλάει να έχουν την global version (προσοχή, όχι απλά global rom αλλά και global version) και η καλύτερη λύση γι αυτό είναι να τους πάρεις τηλέφωνο γιατί συνήθως δεν το γράφουν στο site.

 

Μάλιστα , σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Lg v20 από το eglobalcental.eu. έχει γύρω στα 320€ και δεν μπλέκεις με τελωνεία με πολύ καλή κάμερα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Γενικά σαν κινητό το θεωρώ ισάξιο με το axon 7. Το θέμα είναι, τολμάς να πας σε lg χωρίς (ουσιαστικά) εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

HTC U11

SAMSUNG S8 ή S8+

LG G6

Με αυτή τη σειρά αν δε σε απασχολεί το κόστος.

Εναλλακτικά και με δεδομένο ότι σε ενδιαφέρει μόνο η κάμερα με 200€ βρες και πάρε ένα Lumia 950.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

HUAWEI Honor 7 lite ή Samsung Galaxy J5 ?????

 

Δεν συμπληρώνω ερωτηματολόγιο γιατί κοιτάω μόνο αυτά.

 

Από εκεί και πέρα το δίλημμα είναι αν στο κινέζικο αξίζει περισσότερο HUAWEI honor 7 lite, HUAWEI honor 7 fingerprint ή HUAWEI P8 ??

 

:!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ όλων αυτων το honor 7 lite fingerprint. Πάντως να ξέρεις, αν δεν έχεις πρόβλημα με τις 5.5" υπάρχει στα ίδια λεφτά το πολύ ανώτερο redmi note 4
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...