Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σας θα ηθελα να αγορασω ενα κινητο για τον πατερα μου μιας και ενα νοκια που εχει τα εφτυσε τελειως. Το budget το οποιο δινεται ειναι μεχρι 110 ευρω μαξιμουμ και γενικοτερα η χρηση που του κανει ειναι μονο τα βασικα. Αρα χρειαζομαστε καλη μπαταρια καμερα και μονο σερφαρισμα . Η αγορα θα γινει μονο απο ελληνικα καταστηματα. Προσωπικα εχω δει το Xiaomi Redmi Note 5a Standard (16GB) αλλα δεν ξερω τι παιζει οσον αφορα την εγγυηση σε περιπτωση που χαλασει... Ελπιζω σε περισσοτερες προτασεις , ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παίδες θέλω τα φώτα σας. Χρειάζομαι συσκευή που θα αντικαταστήσει το LG G4. Όπου να 'ναι έρχεται η ώρα να λήξει η εγγύησή του, και όπως καταλαβαίνετε δε θέλω να φύγω εκτός εγγύησης και να με αφήσει την οποιαδήποτε στιγμή στα κρύα του λουτρού. Οπότε θα το αφήσω στην άκρη, μπας και το γλιτώσω.

 

Είμαι υπό σκέψη για το Nokia 8, αλλά δεν έχω διαβάσει και τα σούπερ ουάου σχόλια για τη κάμερά του.

 

Λοιπόν, η συσκευή που ψάχνω θα πρέπει να είναι κοντά στα 370-420€ το πολύ. Επιθυμητά χαρακτηριστικά:

1. Οθόνη κοντά στις 5.5", αλλά δε λέω όχι και σε παραπάνω, αν έχει μαζεμένα περιθώρια.

2. Πολύ καλή μπαταρία.

3. Πολύ καλή κάμερα για βίντεο και φωτογραφία.

4. Καλή ποιότητα κλήσεων και δυνατό σήμα.

5. Καλή ποιότητα κατασκευής κι ανθεκτικό, κατά προτίμηση όχι γυαλί πίσω.

6. Αδιάφορο ως προς την αδιαβροχοποίηση. Αν έχει, καλώς, ειδάλλως κανένα πρόβλημα.

7. Όσο πιο "καθαρό" UI. Με νοιάζει να τρέχει βούτυρο.

8. Future-proof, όσο το δυνατόν καλύτερο hardware σ' αυτή την τιμή.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ειμαι αναμεσα σε αυτα.

XIAOMI MI NOTE 3

HTC U ULTRA

MEIZU M6 NOTE.

Mε ενδιαφερει πολυ η καμερα και ο ηχος στα ακουστικα

ποιο μου προτινετε?υπαρχoun και το NUBIA Z17S και htc u11αλλα ειναι σε αλλη τιμη.

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Το είδα στο Κοτσόβολο και μου άρεσε. Υπάρχει κάποιος που το αγόρασε να μου πει την άποψη του. Ο κοτσόβολος το έχει προσφορά με παζάρι 159 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Το είδα στο Κοτσόβολο και μου άρεσε. Υπάρχει κάποιος που το αγόρασε να μου πει την άποψη του. Ο κοτσόβολος το έχει προσφορά με παζάρι 159 ευρώ.

 

δεν το εχω δει απο κοντα, αλλα εχω δει δειγματα καμερας και ειναι αρκετα δυνατο για την κατηγορια του.. πιστευω πως αξίζει σε αυτη την τιμή

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Oύτε εγώ το έχω δει από κοντά, αλλά με βάση ότι έχω διαβάσει και δει για την κάμερα παρέα με το γεγονός ότι με τον 625 είναι ένα αξιοπρεπέστατο mid range, νομίζω πως αξίζει ακόμα και στα 199... Πόσο μάλλον στα 159 ;)
Link to comment
Share on other sites

Ότι λέει ο τίτλος

Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δυο συσκευές που έχουν περίπου ίδια τιμή

Είμαι κάτοχος του iPhone 7 Plus

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

εχω τα δυο παραπανω κινητα..μεταξυ του 930 και του se σε θεμα καμερας ποιο ειναι καλυτερο??ποιο απο τα δυο αξιζει να το εχω για πρωτη συσκευη το 2018??και τα δυο εχουν οτι εφαρμογες χρειαζομαι..
Link to comment
Share on other sites

Τάσο,έχω 2-3 φίλους που είχαν το 7 plus και πήγαν στο Χ και όλοι μου λένε οτι το νιώθουν πιο μικρό και δεν τους βολεύει και τόσο.

Μιλάω για το θέμα μεγέθους και μόνο.

Σαν κάτι να τους λείπει.

Δηλαδή δεν ειναι 100% ικανοποιημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Meizu δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα, HTC ήταν καλά αλλά απο υποστήριξη αναβαθμίσεων ...λίγα πράγματα (βγάζει σχετικά σύντομα ανακοινώσεις για μη αναβάθμιση συσκευών). Xiaomi θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια είναι αρκετά VFM με τη διαφορά ότι οι κάμερες δεν τα σπάνε κι όλας. Πήρα χριστούγεννα αυτό εδώ. Αρκετά καλό και η κάμερα ..βγάζει φωτογραφίες. Εγώ βέβαια είμαι της άποψης να βγάζει ψιλονορμάλ φωτογραφίες και αν θες φωτογραφία πάρε φωτογραφική αλλά όλα είναι σχετικά! Για μένα κοίταξε και αυτό πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Το εψαξα.

Το xiaomi mi note 3 ισως να εχει την καλυτερη καμερα που ειχε ποτε κινητο της εταιρίας.

Ωλεπω μεγαλες διαφορες απο το mi A1 που μου προτινες.

Ισως να καμνω και λαθως.

Αυτα διαπιστωσα.

Link to comment
Share on other sites

Το mi note 3 συμφερει απο Κίνα,εδω ειναι αρκετα ακριβό..Το htc u ultra ειναι σε επιπεδα ναυαρχίδας και στην κάμερα,οποτε αυτο θα σου προτείνω,htc με τετοια χαρακτηριστικά σε τετοια τιμη δεν ξερω αν θα ξανα παίξει!

Υστερόγραφο:Διάβασα για το m6 note οτι παιζει στα 159 στο κωτσοβολο με παζάρι,αξιοπρεπή χαρακτηριστικά και κάμερα..

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα iPhone X.

Μεγαλύτερη επιφάνεια οθόνης σε μικρότερο συνολικό μέγεθος συσκευής. Δες διαστάσεις (κυρίως πλάτος) και εμβαδόν οθόνης των συσκευών εδώ

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8131&idPhone2=8858#a1897,a1901,*

Αν λογίζεις σημαντικό παράγοντα το one handed operation, θα σου έλεγα να αποφύγεις να πάς πάλι σε Plus.

Το Χ είναι ο διάδοχος των "απλών" iPhones σε μέγεθος και operation, με όσα θετικά συνεπάγεται αυτό.

Τέλος, το ένστικτό μου λέει πως τα "παλαιάς κοπής" iPhones θα έχουν μεγάλη απαξίωση στη μεταπώλησή τους από του χρόνου που το σχέδιο του Χ παγιώνεται.

Link to comment
Share on other sites

εχω τα δυο παραπανω κινητα..μεταξυ του 930 και του se σε θεμα καμερας ποιο ειναι καλυτερο??ποιο απο τα δυο αξιζει να το εχω για πρωτη συσκευη το 2018??και τα δυο εχουν οτι εφαρμογες χρειαζομαι..

 

Αφού τις δύο συσκευές τις έχεις, γιατί δεν βγάζεις φωτό να τις συγκρίνεις σε ένα μόνιτορ υπολογιστή; Γενικά θεωρώ σαν μέσο όρο το SE καλύτερο σε κάμερα στο auto. Σε manual ισως να το κοντράρει το 930 (αλλά χάνεις τις αυθόρμητες φωτό).

Όσον αφορά το ποια συσκευη αξίζει να έχεις το 2018: Το 930 έχει εγκαταλειφθεί πλήρως (αν δεν κάνω λάθος) και ακόμα και να υπάρχουν οι εφαρμογές που όντως χρησιμοποιείς, δεν θα συγκρίνονται με τίποτε με τις ίδιες εφαρμογές σε iOS σε δυνατότητες και απόδοση.

Επιπλέον, ως ισχύς το SE φοράει τον A9 της Apple που είναι ΠΟΛΥ δυνατότερος και οικονομικότερος του snap 800 του 930. Γενικά σε αυτονομία επίσης είναι καλύτερο το SE.

Η μόνη "ιδιαιτερότητα" του SE είναι η μικρή οθόνη. Αν δεν έχεις και ταμπλετ για να σερφάρεις παράλληλα, ίσως σε κουράσει σε εντατική χρήση ίντερνετ. Για chatting και emails και λιγο browsing ειναι τέλειο.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

μου φαινονται ιδιες οι φωτο πανω κατω..αλλα σε βιντεο το 930 ειναι καλυτερο..σκεφτομε και το g6 για τη καμερα

 

Εγώ θεωρώ πως το SE έχει αρκετά καλύτερο βιντεο (άσε που τραβάει και 4Κ, ενώ το 930 οχι), αλλά γούστα είναι αυτά. :)

Ό,τι σου αρέσει εσένα πάρε.

 

Αν δίνεις μεγάλη έμφαση στην κάμερα, θα σου έλεγα να πας σε Samsung S7, όπου θα δεις αρκετή διαφορά και απο το 930 και απο το SE (και από το G6) κυριως σε βραδυνές.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

και το 930 τραβαει 4k βιντεο..σε στερεο ηχο..ενω το se μονοφωνικο...

 

Έχεις δίκιο. Το ξέχασα ότι παίρνει 4Κ το 930. :)

Το δικό μου είχε το κλασσικό θέμα με τα μικρόφωνα και είχα ξενερώσει άσχημα και το έδωσα στο 6μηνο.

 

Ξαναλέω πάντως, αν έχεις ως κύρια προτεραιότητα την κάμερα, κοίταξε προς Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κινητό για φίλη μέχρι 5.2 ίντσες και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο, η χρήση βασική απλά να είναι αξιοπρεπής συσκευή.

To Meizu M6 με παζάρι πάει στα 135€ στον Κωτσόβολο οπότε τα 20€ διαφορά δεν είναι κάτι φοβερό αν το Meizu υπερτερεί.

 

Ποιο απο τα δυο προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κινητό για φίλη μέχρι 5.2 ίντσες και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο, η χρήση βασική απλά να είναι αξιοπρεπής συσκευή.

To Meizu M6 με παζάρι πάει στα 135€ στον Κωτσόβολο οπότε τα 20€ διαφορά δεν είναι κάτι φοβερό αν το Meizu υπερτερεί.

 

Ποιο απο τα δυο προτείνετε;

 

Meizu M6...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...