Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το mi a1 πάντως, από όσα δείγματα έχω δει, συνεργάζεται πολύ καλά με gcam hdr+ ενώ έχει και αρκετά ποιοτική κατασκευή. Βέβαια για σέλφι καλύτερα το honor 6x. Τώρα το sar είναι μεγάλη ιστορία και θα πέσεις αρκετά σε specs και κάμερα. Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δηλαδή στα 230 ευρώ με sar μικρότερο του 0.5 για ποιο κινητό θα έπρεπε να ψάξω ;

 

Είναι πραγματικά περίεργο που οι εταιριες ασχολούνται ελάχιστα με αυτόν τον σημαντικό τομέα...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω κάποια συσκευή σε αυτά τα λεφτά που να αξίζει την μετάβαση από g2 και να έχει sar μικρότερο από 0.8

 

Μπορείς να δεις το honor 6x αλλα με sar 0.95/0.59 το αμεριάνικο (λογικά κάπου εκει κοντά και το ευρωπαικό). Τουλάχιστον έχει καλη σελφοκάμερα και τίμια πίσω κάμερα (όχι όσο καλή βέβαια όσο του g5 plus και mi a1)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορώ να βοηθήσω κάπως σχετικά με το sar του 6x σύμφωνα με τον Ευρωπαϊκό Κανονισμό έχουμε,

το μοντέλο BLN-L21 1.23w/kg αυτί και 1.16w/kg σώμα.

το μοντέλο BLN-L22 1.23w/kg αυτί και 1/38w/kg σώμα.

Τα παραπάνω υπάρχουν στο quick start/user guide του κινητού οπότε φαντάζομαι είναι ακριβή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα μάλλον προς P10 Lite με κόβω. Αν και το sar που έχει είναι σχετικά χαμηλό για τα κινητά που κυκλοφορούν τώρα αλλά είναι υψηλό πιστεύω...
Link to comment
Share on other sites

Για χαμηλό sar βλέπεις απαραίτητα Samsung. Αλλά σκέψου ότι μπορεί να πληρώσεις το τίμημα (αν είσαι κάπου με χαμηλό σήμα ή κλήση μπορεί να μη χτυπήσει και σου έρχεται σε μήνυμα).

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα (μη πω όλα) τα bezelless σε αυτά τα λεφτά είναι από κατασκευαστές της πλάκας ή έχουν επεξεργαστή της πλάκας, οπότε αμφιβάλλω αν θα είναι σε θέση να βγάλουν δύο χρόνια.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα p9 lite 2017 δινωντας λίγα χρήματα παραπάνω αλλά θα είσαι καλυμμένος για πολύ καιρό.ελληνικη εγγύηση χωρίς να φοβάσαι κάτι.
Link to comment
Share on other sites

αυτό ειναι καλή περίπτωση και ειναι σε προσφορά

http://www.plaisio.gr/tilefona/kinita-smartphones/smartphones/HUAWEI-Smartphone-Y6-2017-Gkri-51091MCF.htm

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου.

Δεν ξέρω αν παρακολουθεις τα θέματα των κινητών που σε ενδιαφέρουν..

Προσωπικά έχοντας και σ8+ και νοτε 8 διαπίστωσα ότι η μπαταρία του σ8+ είναι καλύτερη κατά 20% περίπου ανάλογα και τη χρήση.

Η διαφορά στη ραμ ίσως αξίζει αν έχεις απαιτήσεις αλλά προσωπικά με χρήση λίγο από όλα δεν είδα καμία τρομερή διαφορά.

 

Για μένα αν δουλεύεις το pen οκ πάρε το αλλά αν δεν το δουλεύεις δεν ξέρω αν αξίζει μόνο για τη ραμ.

Τώρα για την κάμερα δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα. Έχω ανεβάσει δείγματα. Φαινεται ένα κλικ καλύτερη του νοτε αλλά όχι πάντα. Προσωπικά δηλαδή θα πάω σε σ9+ μόνο εάν έχει μεγαλύτερη μπαταρία από νοτε 8 και ίδια ή καλύτερη κάμερα. Αλλιώς μένω εδώ. Θεωρώ λοιπόν ότι είτε πας εδώ και μένεις μιας και είναι ακριβό είτε πας σ8+ και του χρόνου πχ σ9+ εάν θες παραπάνω μπαταρία και κάμερα και όχι πεν.

 

Τέλος να πω ότι η μπαταρία του νοτε είναι καλή, απλά του σ8+ είναι κορυφή...μην νομίζεις δηλαδή ότι δε θα σε βγάζει κτλ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος ενός xiaomi redmi note 2 και η κοπέλα μου ενός lenovo a806 και δεν θα ξανασχοληθω με μη επώνυμα κινητά.. νομίζω πως έχουν αρκετά θέματα και πρέπει να ασχολησαι συνεχώς με το κινητό.. γιαυτό κ προτιμώ κάποιο επώνυμο πχ samsung η sony.. τώρα για τα huawei δεν έχω άποψη οπότε περιμένω κ άλλες θετικές απαντήσεις κ θα αποφασίσω..
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος ενός xiaomi redmi note 2 και η κοπέλα μου ενός lenovo a806 και δεν θα ξανασχοληθω με μη επώνυμα κινητά.. νομίζω πως έχουν αρκετά θέματα και πρέπει να ασχολησαι συνεχώς με το κινητό.. γιαυτό κ προτιμώ κάποιο επώνυμο πχ samsung η sony.. τώρα για τα huawei δεν έχω άποψη οπότε περιμένω κ άλλες θετικές απαντήσεις κ θα αποφασίσω..

 

Την ίδια άποψη έχω και εγώ για τις κινεζιες.Εγώ θα σου προτεινσ (μέσα στα πλαίσια της τιμής που θες και όχι παραπανω) να δεις τα lg k8 2017,x screen,το samsung j3 και ελάχιστα παραπανω στα λεφτά που θες το sony xperia L1 αλλά αυτό είναι 5,5 ιντσων.Αυτά είναι κάτω απο 150 ευρω, αλλά σε τιμες skroutz.Αν μπεις στο skroutz θα βρεις και αξιολογήσεις απο χρήστες,οποτε πιστεύω οτι εκεί θα βρεις αυτό που θες.

Τέλος υπάρχει και το nokia 3 αλλά η κάμερα του είναι λίγο υποδεέστερη απο τα υπολοιπα (είναι και 8mp) αλλά πιστεύω οτι μπορεί να έχει μια ευκαιρία,άλλωστε τα nokia ηταν παντα καλά τηλεφωνα.

Edited by ad276
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, θελω λιγη βοηθεια σε αυτο. Φιλος επιμενει οτι το περσυνο μοντελο ειναι καλυτερο στον επεξεργαστη και ισαξιο στα υπολοιπα με το 4ρι. Θα ηθελα τη βοηθεια σας σε αυτο γιατι εγω παλι πιστευω οτι μπορει να ειναι δυνατος ο 650 συγκριτικα με τον 625 ομως μπορει ο τελευταιος να ερχεται στα ιδια επιπεδα αποδοσης με τον πρωτο λογω θερμοκρασιων. Καμερα και fingerprint ειναι στα ιδια? Πειτε μου αν αξιζει να ασχοληθω περισσοτερο, εγω πιστευω οτι το redmi note 4 ειναι η καλυτερη αγορα. Επισης αν επιμενει για το redmi note 3 pro μπορειτε να μου υποδειξετε καποιο μαγαζι απο εξω χωρις απροοπτα στα ΕΛΤΑ, αν και προτιμω να το παρω απο Ελλαδα γιατι ακομα περιμενω ενα γυαλι απο κινα που εφυγε τον σεπτεμβριο...το κινητο το θελω φετος οχι το πασχα του 2018. Σας ευχαριστω ολους
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιώργο. Πάμε λίγο αναλυτικά

 

Gaming: Καλύτερο το rn3pro και δεν είχα παρατηρήσει throttling.

Εμπειρία χρήσης: Παρόμοια, δεν καταλαβαίνεις διαφορές σε ταχύτητα

Οθόνη: Καλύτερα χρώματα και contrast το rn4

Κάμερα: Πολύ καλύτερη του rn4.

Ηχείο: Νομίζω είναι λιγό καθαρότερο του rn4. Το πιο σημαντικό είναι ότι βρίσκετε σε σωστότερη θέση και όχι στη πλάτη (δεν το μουγκώνει η επιφάνεια)

Δαχτυλικό: Πολύ πιο αξιόπιστο του rn4

Αυτονομία: Κάπου 25% καλύτερο το rn4

 

Εγώ πάντως θα σου αντιπρότεινα το mi a1. Το έχω αύτο το καιρό στα χέρια μου και είναι πολύ πιο ποιοτικό (οθόνη, δαχτυλικό, εμφάνιση/κατασκευή, ηχείο, gorilla), συχνά updates λόγω google και αρκετά πιο σβέλτο λόγω stock android. Επιπλέον ξεκλειδώνεται/ρουτάρετε πανεύκολα αν τυχόν θες να βάλεις google camera. Μόνο στην αυτονομία υστερεί αλλά όχι όσο θα περίμενες από το μέγεθος της μπαταρία (έχω κάπου 7 ώρες sot όταν με το rn4 είχα κάπου 8). Προφανώς κάνει καλύτερη διαχείριση.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

το εχω δει και αυτο, δεν νομιζεις οτι ειναι λιγο ακριβο για αυτα που προσφερει το Α1? φυσικα σε συγρκιση με το 4ρι που ειναι το ιδιο κινητο.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Και το z play που χες πάρει ίδιο soc είχε με rn4... δεν είναι μόνο soc ένα κινητό. Οπότε προσωπικά όχι, δεν το βρίσκω ακριβό. Αν το πιάσεις στα χέρια σου θα καταλάβεις. Μιλάω πάντα για τιμή σκρουτζ 230 ευρώ. Σε ποιότητα θυμίζει πολύ ακριβότερη συσκευή. Μόνο μια τσιγγουνιά του έχω βρει. Έχει μονοχρωμο (άσπρο) led ειδοποιήσεων και όχι rgb. Δηλαδή για οποιαδήποτε ειδοποίηση ανάβει λευκό χρώμα.

 

Πήγαινε να το δεις σε κάποιο κατάστημα. Δες κατασκεύη. Οθόνη. Ηχείο. Βάλε και δακτυλικό πάνω. Θα δεις ότι ειναι τρομερά αξιόπιστο (αν και θα μπορούσε να ήταν πιο γρήγορο). Αυτή τη στιγμή έχω security patches November

Link to comment
Share on other sites

το z play εχει μια ειδικη θεση στη καρδια μου, αν μπορουσα να του καρφωσω μια καλυτερη καμερα θα το κρατουσα μεχρι διαλυσης. Αλλα συμφωνω οτι δεν ειναι μονο ενα soc ενα κινητο, παραυτα θα παω να το δω το Α1 απο κοντα.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα,

 

Θέλω τη βοήθεια σας στο εξής :

Η cosmote μου δίνει με επιδότηση να πάρω είτε το xiaomi Redmi 4x στα 59 ευρώ, είτε το nokia 5 στα 79 ευρώ. Το κινητό προορίζεται για τη σύζυγο όποτε οι απαιτήσεις για παιχνίδια δεν είναι μεγάλες. Το xiaomi ξέρω ότι έχει καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά, αλλά βλέποντας τα από κοντά, το Nokia μου φάνηκε πιο γερή κατασκευή και με ελαφρώς καλύτερη κάμερα (που παίζει ρόλο φυσικά). Γενικά μου φαίνεται πιο safe επιλογή για τα κρατήσει μια διετία.

 

Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Το θέλεις για χρήση με 2 κάρτες;τσεκαρε το και αυτο και δες το κατάστημα ποιο μοντέλο σου δίνει.απο εμένα πάντως αν και κάτοχος πολλών xiaomi θα σου πρότεινα το nokia.τα κινητά είναι σχετικά ίδια σε επιδόσεις αλλά θα διάλεγα το nokia λόγω ομορφιάς.
Link to comment
Share on other sites

ποιο απο τα 4 μου προτεινετε?

Ψαχνω για κινητο με καλη καμερα μεγαλη αυτονομια και γρηγορη περιγηγηση στο διαδικτυο χωρις κολληματα και προβληματα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...