Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας.Θελω τα φώτα σας.Επιλογή κινητου απο 5,5 ίντσες και πανω.Απο ευρωπαϊκή αγορα(βρίσκομαι Ιταλία) .Μεχρι 200€.Βρισκόμουν ανάμεσα σε καποιο leeco le pro 3~le max 2 ή καποιο xiaomi! Τωρινή συσκευή asus zenfone 2! Edited by kouvidis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους τι κάνετε? Ψάχνω ένα κινητό android Huawei η Samsung που να έχει γρήγορο επεξεργαστή μεγάλη εσωτερική μνήμη μεγάλη μνήμη ram. Η φωτογραφική δεν με ενδιαφέρει τόσο. Έχετε κάποια να μου προτείνετε? ???
Link to comment
Share on other sites

καποια συγκριση μεταξυ των 2?

ειδα συγκριτικα του p10 με σονυ και σαμσουνγκ και απογοητευτηκα λιγο, ειδικα σε χαμηλο φωτισμο και βιντεο.

htc 10 αξιζει?

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

1.) Μνήμη: ισχυει οτι ειναι καλυτερα οταν το κινητο δεν παιρνει καρτα μνημης; οταν δηλαδη εχει μονο την εσωτερικη;

 

Όχι φυσικά. Απλά η εσωτερική μνήμη είναι πολύ ταχύτερη οπότε χρειαζόμαστε αρκετή για εγκατάσταση εφαρμογών. Από κει και πέρα σαν αποθήκη βίντεο, μουσικής κλπ, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μη χρησιμοποιηθεί μια κάρτα μνήμης αν το τηλέφωνο τη δέχεται.

 

2.) θελω δυνατα ηχεια, ξερω οτι δεν γραφει πουθενα για αυτο το χαρακτηριστικο αλλα αν ξερετε ποια ειναι τα καλυτερα... θα με βοηθουσατε.. :)

 

Τα περισσότερα κινητά έχουν ένα ηχειάκι που βγάζει ήχο από το πλάι. Και είναι όλα εξίσου χάλια. Αυτά που έχουν διπλά ηχεία είναι κάπως καλύτερα. Και ακόμα καλύτερα είναι αυτά που έχουν διπλά ηχεία στο πάνω μέρος. Θα πρέπει να κοιτάξεις τα review των μοντέλων που σε ενδιαφέρουν για να δεις τι είδος ηχεία έχουν. Ό,τι ηχεία και να έχουν πάντως, μην περιμένεις θαύματα από τα μικροσκοπικά ηχειάκια ενός κινητού.

 

3.) καμερα: δεν ειναι πρωτευον, αλλα... ποιο κινητο ειναι καλο σε νυχτερινη ληψη;

γρηγορη εστιαση; οσον αφορα την μαρκα της καμερας.., τι πρεπει να προσεξω;

τι να προσεξω οσον αφορα.. megapixel, χαρακτηριστικα οθονης κλπ

 

Κανένα. Αν θες νυχτερινή λήψη, γρήγορη εστίαση κλπ, χρειάζεσαι μια κανονική κάμερα η οποία στοιχίζει και ζυγίζει. Οι αισθητήρες που έχουν τα κινητά είναι πάρα πολύ μικροί για να μπορέσουν να δουλέψουν με αξιοπρέπεια σε χαμηλό φωτισμό.

 

Τα megapixel είναι τελείως αδιάφορα. Αυτά που όντως κάνουν διαφορά είναι το μέγεθος του αισθητήρα, το διάφραγμα του φακού και η ύπαρξη οπτικής σταθεροποίησης.

 

Το μέγεθος του αισθητήρα είναι της τάξης του 1/2"-1/3" συνήθως. Όσο πιο μεγάλος (δηλαδή όσο πιο κοντά στο 1/2" αφού πρόκειται για κλάσμα) τόσο καλύτερα. Μικρές οι διαφορές πάντως.

 

Το διάφραγμα του φακού παίζει συνήθως απο f/1,8 εώς f/2,4. Και πάλι ίδια λογική. Όσο πιο κοντά προς το f/1,8 τόσο καλύτερα. Αλλά και πάλι μην περιμένεις συγκλονιστικές διαφορές.

 

Η οπτική σταθεροποίηση (OIS) έχει δύο οφέλη. Αφενός λιγότερα κουνήματα όταν τραβάς βίντεο, αφετέρου μεγαλύτερες εκθέσεις σε χαμηλό φωτισμό και άρα καλύτερη ποιότητα εικόνας, αρκεί αυτό που βγάζεις να είναι ακίνητο. Για κινούμενα πράγματα τη νύχτα, κανένα κινητό δεν την παλεύει.

 

4.) επεξεργαστης; ειναι καλύτερα 8 ή 4+4; snapdragon ή mediatek; [και γιατι]

τωρα εχω snapdragon 6core γραφει max1,8GHz.

 

Οι snapdragon έχουν και καλύτερες επιδόσεις και καλύτερη αυτονομία από τους αντίστοιχους mediatek. Έχουν βελτιωθεί αρκετά πάντως και οι mediatek πλέον και η διαφορά δεν είναι χαοτική όπως ήταν πριν από 2-3 χρόνια, αλλά θέλουν δουλίτσα ακόμα. Δεν είναι ότι θα έχεις πρόβλημα με έναν Helio P25 πχ, απλά ένας snapdragon 820 θα είναι σίγουρα καλύτερος.

 

Ο αριθμός των πυρήνων και η ταχύτητα τους είναι πολύ σχετικά μεγέθη για να βγάλεις άκρη. Γενικά όταν μιλάμε για snapdragon αν θες να έχεις μια εικόνα για τις επιδόσεις, σου αρκέι να ξέρεις το μοντέλο του. Απο 625 και πάνω είναι καλά. Τα υπόλοιπα είναι ψιλά γράμματα.

 

5.) Μαρκες που δεν εχω χρησιμοποιησει, τι ξερετε σε γενικες γραμμες [ή και για συγκεκριμενα μοντελα αν ξερετε στα σιγουρα]

πιο γνωστες: htc, zte, huawei, alcatel, lenovo

πιο αγνωστες: meizu, ulefone, oukitel, leeco, blackview

 

Οι γνωστές που αναφέρεις (με την εξίρεση της alcatel που είναι γαλλική) είναι κινέζικες που έχουν κάνει πέρασμα στις δυτικές αγορές και πλέον βγάζουν premium συσκευές σε ανταγωνιστικές τιμές.

 

Οι άλλες είναι κινέζικες που προορίζονται για την κινέζικη αγορά, οπότε είναι αρκετά πιο φτηνές αλλά υπάρχουν ερωτήματα αξιοπιστίας, ποιότητας κατασκευής κλπ. Επίσης δεν εισάγονται επίσημα, οπότε δεν υπάρχει και καμία εγγύηση.

 

5α.) Μαρκες: samsung: βλεπω οτι εχει ο περισσοτερος κοσμος και οτι χαλαει σχετικα γρηγορα η μπαταρια τους. Δηλαδη αν οχι μεσα στον πρωτο χρονο.., μετα απο λιγο θες καινουριο ή καινουρια μπαταρια. νομιζω οτι γενικα εχουν καλη καμερα..

 

Εξαιρετικά είναι τα samsung. Αλλά και αρκετά ακριβά. Εξαρτάται πιο μοντέλο θα πάρεις φυσικά.

 

Xiaomi: έχω τώρα.., αλλα γενικα τι ξερετε γι αυτην την μαρκα? το δικο μου δεν εχει σε ολα τα μενου/προγραμματα κλπ ελληνικα [δεν ειναι σοβαρο θεμα απλα το αναφερω]. το δικο μου ειναι σχετικα γρηγορο αλλα απο τα 3gb ram που λεει πως εχει οταν το ανοιγω εχει ελευθερα τα 1,8 το πολυ και ενω κλεινω συνεχεια ολες τις εφαρμογες και "αδειαζει" η ram, αν δεν κανω επανεκκινηση μεσα σε 3 μερες το πολυ.., αρχιζει και εχει ελευθερα το πολυ 1GB.

 

Η Xiaomi είναι κινέζικη που βρίσκεται τώρα στη φάση του ανοίγματος στις δυτικές αγορές. Μόλις κυκλοφόρησε τον περασμένο μήνα την πρώτη της συσκευή επίσημα στην Ευρώπη. Ποιοτικές συσκευές σε πολύ καλές τιμές γενικά. Στην Ελλάδα έχει γίνει επίσημα εισαγωγή από την Infoquest.

 

Η συσκευή σου απ' ότι κατάλαβα δεν φοράει αυθεντική ρομ και εκεί οφείλονται τα περισσότερα προβλήματα που παρατηρείς. Να κοιτάξεις στο νήμα της στο αντίστοιχο φόρουμ για οδηγίες εγκατάστασης της κατάλληλης ρομ.

 

6.) μπαταρια: το δικο μου λεει πως εχει 4100mAh, δεν ξερω ακριβως πως "μετριεται" μια μπαταρια. οποτε μετραει το ποσα mAh εχει ενα κινητο ή πρεπει να προσεξω και κατι αλλο;

 

Τα mAh είναι μια καλή ένδειξη, αλλά το θέμα είναι και πόση μπαταρία καταναλώνει το τηλέφωνο. Άλλες ανάγκες έχει ένα κινητό 5" με Snapdragon 425 και άλλες ανάγκες ένα 6,44" με Helio X25. Θα πρέπει να κοιτάξεις reviews για να βγάλεις άκρη.

 

Τελος.. αν ειναι να προτεινετε καποιο κινητο. Απ αυτα που ξερω μεχρι τωρα χρειαζομαι ενα κινητο:[...]

 

Η μόνη πρόταση που έχω είναι να πας στο kimovil, στο skroutz ή κάτι παρεμφερές τέλοσπάντων, να βάλεις τα φίλτρα για τα χαρακτηριστικά που σε ενδιαφέρουν και να βρεις τη φθηνότερη συσκευή που καλύπτει τις ανάγκες σου. Μετά ψάξε για reviews της στο youtube και αν όλα φαίνονται οκ, πάρτην.

Link to comment
Share on other sites

1.) Μνήμη: ισχυει οτι ειναι καλυτερα οταν το κινητο δεν παιρνει καρτα μνημης; οταν δηλαδη εχει μονο την εσωτερικη;

 

Όχι φυσικά. Απλά η εσωτερική μνήμη είναι πολύ ταχύτερη οπότε χρειαζόμαστε αρκετή για εγκατάσταση εφαρμογών. Από κει και πέρα σαν αποθήκη βίντεο, μουσικής κλπ, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μη χρησιμοποιηθεί μια κάρτα μνήμης αν το τηλέφωνο τη δέχεται.

 

2.) θελω δυνατα ηχεια, ξερω οτι δεν γραφει πουθενα για αυτο το χαρακτηριστικο αλλα αν ξερετε ποια ειναι τα καλυτερα... θα με βοηθουσατε.. :)

 

Τα περισσότερα κινητά έχουν ένα ηχειάκι που βγάζει ήχο από το πλάι. Και είναι όλα εξίσου χάλια. Αυτά που έχουν διπλά ηχεία είναι κάπως καλύτερα. Και ακόμα καλύτερα είναι αυτά που έχουν διπλά ηχεία στο πάνω μέρος. Θα πρέπει να κοιτάξεις τα review των μοντέλων που σε ενδιαφέρουν για να δεις τι είδος ηχεία έχουν. Ό,τι ηχεία και να έχουν πάντως, μην περιμένεις θαύματα από τα μικροσκοπικά ηχειάκια ενός κινητού.

 

3.) καμερα: δεν ειναι πρωτευον, αλλα... ποιο κινητο ειναι καλο σε νυχτερινη ληψη;

γρηγορη εστιαση; οσον αφορα την μαρκα της καμερας.., τι πρεπει να προσεξω;

τι να προσεξω οσον αφορα.. megapixel, χαρακτηριστικα οθονης κλπ

 

Κανένα. Αν θες νυχτερινή λήψη, γρήγορη εστίαση κλπ, χρειάζεσαι μια κανονική κάμερα η οποία στοιχίζει και ζυγίζει. Οι αισθητήρες που έχουν τα κινητά είναι πάρα πολύ μικροί για να μπορέσουν να δουλέψουν με αξιοπρέπεια σε χαμηλό φωτισμό.

 

Τα megapixel είναι τελείως αδιάφορα. Αυτά που όντως κάνουν διαφορά είναι το μέγεθος του αισθητήρα, το διάφραγμα του φακού και η ύπαρξη οπτικής σταθεροποίησης.

 

Το μέγεθος του αισθητήρα είναι της τάξης του 1/2"-1/3" συνήθως. Όσο πιο μεγάλος (δηλαδή όσο πιο κοντά στο 1/2" αφού πρόκειται για κλάσμα) τόσο καλύτερα. Μικρές οι διαφορές πάντως.

 

Το διάφραγμα του φακού παίζει συνήθως απο f/1,8 εώς f/2,4. Και πάλι ίδια λογική. Όσο πιο κοντά προς το f/1,8 τόσο καλύτερα. Αλλά και πάλι μην περιμένεις συγκλονιστικές διαφορές.

 

Η οπτική σταθεροποίηση (OIS) έχει δύο οφέλη. Αφενός λιγότερα κουνήματα όταν τραβάς βίντεο, αφετέρου μεγαλύτερες εκθέσεις σε χαμηλό φωτισμό και άρα καλύτερη ποιότητα εικόνας, αρκεί αυτό που βγάζεις να είναι ακίνητο. Για κινούμενα πράγματα τη νύχτα, κανένα κινητό δεν την παλεύει.

 

4.) επεξεργαστης; ειναι καλύτερα 8 ή 4+4; snapdragon ή mediatek; [και γιατι]

τωρα εχω snapdragon 6core γραφει max1,8GHz.

 

Οι snapdragon έχουν και καλύτερες επιδόσεις και καλύτερη αυτονομία από τους αντίστοιχους mediatek. Έχουν βελτιωθεί αρκετά πάντως και οι mediatek πλέον και η διαφορά δεν είναι χαοτική όπως ήταν πριν από 2-3 χρόνια, αλλά θέλουν δουλίτσα ακόμα. Δεν είναι ότι θα έχεις πρόβλημα με έναν Helio P25 πχ, απλά ένας snapdragon 820 θα είναι σίγουρα καλύτερος.

 

Ο αριθμός των πυρήνων και η ταχύτητα τους είναι πολύ σχετικά μεγέθη για να βγάλεις άκρη. Γενικά όταν μιλάμε για snapdragon αν θες να έχεις μια εικόνα για τις επιδόσεις, σου αρκέι να ξέρεις το μοντέλο του. Απο 625 και πάνω είναι καλά. Τα υπόλοιπα είναι ψιλά γράμματα.

 

5.) Μαρκες που δεν εχω χρησιμοποιησει, τι ξερετε σε γενικες γραμμες [ή και για συγκεκριμενα μοντελα αν ξερετε στα σιγουρα]

πιο γνωστες: htc, zte, huawei, alcatel, lenovo

πιο αγνωστες: meizu, ulefone, oukitel, leeco, blackview

 

Οι γνωστές που αναφέρεις (με την εξίρεση της alcatel που είναι γαλλική) είναι κινέζικες που έχουν κάνει πέρασμα στις δυτικές αγορές και πλέον βγάζουν premium συσκευές σε ανταγωνιστικές τιμές.

 

Οι άλλες είναι κινέζικες που προορίζονται για την κινέζικη αγορά, οπότε είναι αρκετά πιο φτηνές αλλά υπάρχουν ερωτήματα αξιοπιστίας, ποιότητας κατασκευής κλπ. Επίσης δεν εισάγονται επίσημα, οπότε δεν υπάρχει και καμία εγγύηση.

 

5α.) Μαρκες: samsung: βλεπω οτι εχει ο περισσοτερος κοσμος και οτι χαλαει σχετικα γρηγορα η μπαταρια τους. Δηλαδη αν οχι μεσα στον πρωτο χρονο.., μετα απο λιγο θες καινουριο ή καινουρια μπαταρια. νομιζω οτι γενικα εχουν καλη καμερα..

 

Εξαιρετικά είναι τα samsung. Αλλά και αρκετά ακριβά. Εξαρτάται πιο μοντέλο θα πάρεις φυσικά.

 

Xiaomi: έχω τώρα.., αλλα γενικα τι ξερετε γι αυτην την μαρκα? το δικο μου δεν εχει σε ολα τα μενου/προγραμματα κλπ ελληνικα [δεν ειναι σοβαρο θεμα απλα το αναφερω]. το δικο μου ειναι σχετικα γρηγορο αλλα απο τα 3gb ram που λεει πως εχει οταν το ανοιγω εχει ελευθερα τα 1,8 το πολυ και ενω κλεινω συνεχεια ολες τις εφαρμογες και "αδειαζει" η ram, αν δεν κανω επανεκκινηση μεσα σε 3 μερες το πολυ.., αρχιζει και εχει ελευθερα το πολυ 1GB.

 

Η Xiaomi είναι κινέζικη που βρίσκεται τώρα στη φάση του ανοίγματος στις δυτικές αγορές. Μόλις κυκλοφόρησε τον περασμένο μήνα την πρώτη της συσκευή επίσημα στην Ευρώπη. Ποιοτικές συσκευές σε πολύ καλές τιμές γενικά. Στην Ελλάδα έχει γίνει επίσημα εισαγωγή από την Infoquest.

 

Η συσκευή σου απ' ότι κατάλαβα δεν φοράει αυθεντική ρομ και εκεί οφείλονται τα περισσότερα προβλήματα που παρατηρείς. Να κοιτάξεις στο νήμα της στο αντίστοιχο φόρουμ για οδηγίες εγκατάστασης της κατάλληλης ρομ.

 

6.) μπαταρια: το δικο μου λεει πως εχει 4100mAh, δεν ξερω ακριβως πως "μετριεται" μια μπαταρια. οποτε μετραει το ποσα mAh εχει ενα κινητο ή πρεπει να προσεξω και κατι αλλο;

 

Τα mAh είναι μια καλή ένδειξη, αλλά το θέμα είναι και πόση μπαταρία καταναλώνει το τηλέφωνο. Άλλες ανάγκες έχει ένα κινητό 5" με Snapdragon 425 και άλλες ανάγκες ένα 6,44" με Helio X25. Θα πρέπει να κοιτάξεις reviews για να βγάλεις άκρη.

 

Τελος.. αν ειναι να προτεινετε καποιο κινητο. Απ αυτα που ξερω μεχρι τωρα χρειαζομαι ενα κινητο:[...]

 

Η μόνη πρόταση που έχω είναι να πας στο kimovil, στο skroutz ή κάτι παρεμφερές τέλοσπάντων, να βάλεις τα φίλτρα για τα χαρακτηριστικά που σε ενδιαφέρουν και να βρεις τη φθηνότερη συσκευή που καλύπτει τις ανάγκες σου. Μετά ψάξε για reviews της στο youtube και αν όλα φαίνονται οκ, πάρτην.

 

Σ ευχαριστω παρά πολύ για τις πληροφορίες.., για την ρομ που ειπες όντως την global έχω αλλά τώρα το ψάχνω μήπως την αλλάξω. Δεν ξέρω πολλά απ αυτά.. τα ψάχνω ακομα. Μου ταίριαξαν το xiaomi mi max 2 και xiaomi mi note 3.. περιμένω κ την Black Friday και θα δω.. ευχαριστω πολύ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θέλω γνώμες / προτάσεις για επιλογή smart watch, με όσο το δυνατό περισσότερες επιλογές (κλήσεις, sms, email, gps κλπ), σε συνδυασμό με σύνδεση android smart phone, και προτεραιότητα την αυτονομία.

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αν δεν έχεις πάρει ακόμη, πάρε με κλειστά μάτια το Leeco Le Max 2. Ψάξε το θέμα του εδώ, είναι το πιο vfm κινητό, έχει πάνω από 1000 σελίδες ποστ, έχει γίνει χαμός.
Αλληλεγγύη, Ευγνωμοσύνη, Ηθική, Σύνεση
Link to comment
Share on other sites

Είχα Asus Zenfone 2, από πέρυσι έχω το Le Max 2. Πάρτο, χωρίς δεύτερη σκέψη. Έχει ήδη 1000+ σελίδες ποστ εδώ....
Αλληλεγγύη, Ευγνωμοσύνη, Ηθική, Σύνεση
Link to comment
Share on other sites

Το Letv(Leeco) X626 με κλειστά μάτια. Βγαίνει γύρω στα 100€ και είναι το πιο vfm που υπάρχει αυτή τη στιγμή. Θα το βρεις από 87€ ως 115€στα διάφορα μαγαζιά εξωτερικού. Στο lightinthebox κάνει 87. Εγώ το πήρα από το Banggood 113€, ήρθε σε 14 μέρες και δεν πλήρωσα τελωνείο.

 

Υ. Γ. Ενδεικτικά αναφέρω, 10πυρηνο επεξεργαστή, 8ΜΡ μπροστινή και 21,2ΜΡ πίσω κάμερα!

Edited by kak13000
Αλληλεγγύη, Ευγνωμοσύνη, Ηθική, Σύνεση
Link to comment
Share on other sites

Θέλω για φίλη μου συσκευή με περίπου 100€ (μεταχειρισμένο).

Απαιτήσεις ελάχιστες. FB, viber, κλήσεις και κάμερα.

Σκέφτηκα τα παραπάνω. Δίνω ένα προβάδισμα στο j5 λόγω κάμερας, μπαταρίας και οθόνης.

Το 5χ με ανησυχεί η μπαταρία του και τα bootlοop

για το P9 έχω ιδέα

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω στο σκρούτζ το apple watch (1st gen) περίπου τόσα έχει. Θα ταιριάξει και με το iPhone 8 σου.

 

Στο αρχικό post αναφέρει σύνδεση με Android Smartphone... Εγώ προσωπικά κάτι σε Garmin θα κοιτούσα... Fenix 3 πχ...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το P9... Kαι εγώ μεταξύ J5 και P9 θα έπαιζα... Μάλλον θα κατέληγα στο P9 γιατί το θεωρώ και ομορφότερο... Για τις απαιτήσεις που αναφέρεις πιστεύω ότι όποιο και από τα 3 να πάρεις, μια χαρά θα την καλύψει...
Link to comment
Share on other sites

Το Letv(Leeco) X626 με κλειστά μάτια. Βγαίνει γύρω στα 100€ και είναι το πιο vfm που υπάρχει αυτή τη στιγμή. Θα το βρεις από 87€ ως 115€στα διάφορα μαγαζιά εξωτερικού. Στο lightinthebox κάνει 87. Εγώ το πήρα από το Banggood 113€, ήρθε σε 14 μέρες και δεν πλήρωσα τελωνείο.

 

Υ. Γ. Ενδεικτικά αναφέρω, 10πυρηνο επεξεργαστή, 8ΜΡ μπροστινή και 21,2ΜΡ πίσω κάμερα!

 

Ισχύει... Εξαιρετική VFM περίπτωση... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το P9... Kαι εγώ μεταξύ J5 και P9 θα έπαιζα... Μάλλον θα κατέληγα στο P9 γιατί το θεωρώ και ομορφότερο... Για τις απαιτήσεις που αναφέρεις πιστεύω ότι όποιο και από τα 3 να πάρεις, μια χαρά θα την καλύψει...

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Νόμιζα πως το θέμα μου ήταν αόρατο.....:lol:

Δεν ξέρω από σβελτάδα και κάμερα πως πάνε τα P9 ΚΑΙ J3 (το 5x το ξεχνάω λόγω μπαταρίας)

Με μπερδεύει που έχω μια αδυναμία στις amoled αλλιώς θα αγόραζα χθες το p9.

Παίζει καμιά προσφορά με black friday?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. Δεν υπάρχει περιορισμός

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. Πάνω από 5 όχι όπως παντόφλα (>6,5)

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Απαραίτητη εγγύηση αντιπροσωπίας και το after sales service παίζει ρόλο

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) Ναι χρειάζομαι απαραίτητα B20

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ dual, τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα αν και το IR το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και το έχω βρει χρήσιμο.

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Πάντα στα κινητά μου έχω αγγλικό μενού αλλά εννοείτε ότι έχω και ελληνικό πληκτρολόγιο . Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα πειράγματα, φλασαρίσματα κτλ .

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Με ενδιαφέρει πολύ η οθόνη γιατί δουλευω πολύ στο κινητό κάθε ημέρα , το αν θα είναι Amoled ή όχι δεν είναι το βασικό καθώς δεν είναι όλες το ίδιο, αλλά η ποιότητα της οθόνης παίζει μεγάλο ρόλο. Ο ήχος αδιάφορος καθώς χρησιμοποιώ 99% ακουστικά ή Bleutooth

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. 1ο Αυτονομία. Το κινητό για εμένα είναι εργαλείο δουλειάς . Το χρησιμοποιώ με δεδομένα ανοιχτά 24ώρες , GPS ανοικτό συνέχεια , 2 συσκευές Bluetooth συνδεδεμένες συνέχεια (ακουστικό και smartwatch). Το fast charge μπορεί να βοηθήσει εάν η αυτονομία είναι οριακή . 2ο Ταχύτητα . Όπως ήδη έχω αναφέρει εάν είμαι ευχαριστημένος θα το κρατήσω χρόνια , η γενική χρήση που κάνω δεν είναι κάτι περίεργο απλά λόγω δουλειάς χρησiμoποιώ πολύ συχνά σημειώσεις , ημερολόγιο , μιλάω πολύ , cloud, office emal (Dual apps) κτλ. Θα ήθελα κάτι που να κρατάει , δεν με ενδιαφέρει κάθε χρόνο να αγοράζω ότι καινούργιο υπάρχει . 3o H Κάμερα με ενδιαφέρει αλλά καθώς δεν είμαι ειδικός ίσως κάποιες λεπτομέρειες που αναφέρονται σε Reviews να μην είναι αντιληπτές σε εμένα . Gaming Αδιαφορο , υπάρχουν dedicated συσκευές :p

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. Xiaomi Note 4 Global Stable Snapdragon 3/32 (Σπασμένη οθόνη ....)

 

Έχοντας τα παραπάνω κριτήρια ήμουν έτοιμος για το Note 8 αλλά με κολλάει λίγο η αυτονομία ...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...