Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ήρθε η ώρα για την αγορά νέας συσκευής και βρίσκομαι σε δίλημμα. Αυτή την στιγμή έχω νότε 4 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος με τη συσκευή.

Οσον αφορά την αγορά, από την μία μου αρέσει σαν σύνολο το σ7 απλά μου φαίνεται "ιδιο" με το νότε (προφανώς και είναι ανώτερο σε όλα, μιλάω για το λογισμικό) από την άλλη δεν ξέρω αν το αιφον θα μπορέσω να το συνηθίσω χωρίς τα καλούδια του άντροιτ.

Κάθε απόψη και βοήθεια δεκτή :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σε ολους σκευτομαι να παρω το nexus 6p το εχει η κοπελα μου της το χω παρει δωρο και μου αρεσε πολυ σε ολα του και μιας και εσπασε το δικο μου (lg g2) ειπα να παρω και γω κινητο .Σκευτομουν να παρω το pixel xl κ περιμενα καιρο αλλα εμαθα τη τιμη και νομιζω πως δεν αξιζει αλλα ειδα οτι και το nexus 6p ανεβηκε απο τα 350 π ειχε πεσει στα 400 + ...πιστευετε θα πεσει μεσα στον Δεκέμβριο ? επισης πιστευεται υπαρχει κατι καλυτερο περιπου σαυτες τις τιμες που κυμαίνεται το nexus?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ήρθε η ώρα για την αγορά νέας συσκευής και βρίσκομαι σε δίλημμα. Αυτή την στιγμή έχω νότε 4 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος με τη συσκευή.

Οσον αφορά την αγορά, από την μία μου αρέσει σαν σύνολο το σ7 απλά μου φαίνεται "ιδιο" με το νότε (προφανώς και είναι ανώτερο σε όλα, μιλάω για το λογισμικό) από την άλλη δεν ξέρω αν το αιφον θα μπορέσω να το συνηθίσω χωρίς τα καλούδια του άντροιτ.

Κάθε απόψη και βοήθεια δεκτή :)

 

Δεν έχουν ίδιο μέγεθος οι συσκευές

Θα έλεγα να πας σε 6s plus αν θέλεις μεγάλη οθόνη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους σκευτομαι να παρω το nexus 6p το εχει η κοπελα μου της το χω παρει δωρο και μου αρεσε πολυ σε ολα του και μιας και εσπασε το δικο μου (lg g2) ειπα να παρω και γω κινητο .Σκευτομουν να παρω το pixel xl κ περιμενα καιρο αλλα εμαθα τη τιμη και νομιζω πως δεν αξιζει αλλα ειδα οτι και το nexus 6p ανεβηκε απο τα 350 π ειχε πεσει στα 400 + ...πιστευετε θα πεσει μεσα στον Δεκέμβριο ? επισης πιστευεται υπαρχει κατι καλυτερο περιπου σαυτες τις τιμες που κυμαίνεται το nexus?

Δεν αξίζει σε αυτά τα χρήματα.Καλύτερα να βάλεις ένα ακόμη πενηντάρικο και να πάρεις ένα S7 η το OP3

Link to comment
Share on other sites

για καποιο λογο ισως και να μαι ο μονος μου αρεσει πιο πολυ το nexus 6p και απο τα 2 που ανεφερες ... εχω δει απο κοντα και το s7 και οπως προανέφερα το nexus 6p το χει η κοπελα μου

καθε μερα μαρεσει και περισσοτερο...απλα επειδη ειχε πεσει στη τιμη των 350 ευρω λεω ελεος σιγα μη το παρω τωρα στα 400 ....λετε να πεσει μεσα στο δεκεμβριο?

Link to comment
Share on other sites

για καποιο λογο ισως και να μαι ο μονος μου αρεσει πιο πολυ το nexus 6p και απο τα 2 που ανεφερες ... εχω δει απο κοντα και το s7 και οπως προανέφερα το nexus 6p το χει η κοπελα μου

καθε μερα μαρεσει και περισσοτερο...απλα επειδη ειχε πεσει στη τιμη των 350 ευρω λεω ελεος σιγα μη το παρω τωρα στα 400 ....λετε να πεσει μεσα στο δεκεμβριο?

 

Δύσκολα θα πέσει. Έχει σταματήσει η παραγωγή του και είναι τελευταία κομμάτια για αυτό και η τιμή έχει πάρει την ανηφόρα. Δυστυχώς στα χρήματα που ζητάνε τώρα δεν αξίζει. Περίμενε μέχρι τον Δεκέμβριο μήπως παίξει καμιά προσφορά που δεν νομίζω και αν δεν κάτσει χτυπάς το oneplus 3t που φοράει και αυτό Pure Android και είναι ένας άξιος αντικαταστατης των Nexus, μιας και η Google με τα Pixel ξέφυγε πια σε τιμή.

 

Το πολύ πολύ δίνεις στην κοπέλα σου το op3 και κρατάς εσύ το Nexus. :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και σχεδόν 3 χρόνια το Samsung Note 2, το έχω λατρέψει και έχει βγεί σκυλί. Ειδικά εδώ και 7 μήνες που του έβαλα καινούργια μπαταρία με 20€ και custom rom το κινητό έχει αναγεννηθεί πραγματικά. Το πρόβλημά μου είναι οτι παλιότερα μου είχε σπάσει η οθόνη ελαφρά χωρίς να έχει θέμα, αλλά μετά απο μια πρόσφατη τούμπα (απο τις χιλιάδες που έχει φάει) έσπασε ακόμα περισσότερο η οθόνη. Λειτουργεί απροβλημάτιστα βέβαια ακόμα, αλλά με τις εξωτερικές φθορές και την σπασμένη οθόνη είναι χάλια εμφανισιακά.

 

Επειδή έχω κολλήσει με την κατηγορία Note και ότι και να έχω πιάσει στα χέρια μου το αφήνω αμέσως, θέλω βοήθεια στο τι να πάρω ή και αν αξίζει οικονομικά να του αλλάξω touch screen ή και οθόνη μαζί που τα δίνουν πακέτο, μαζί και αλλαγή καπακιού και housing κι να γίνει σαν καινούργιο. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτά τα κινέζικα που πουλάνε στο ebay είναι αξιόπιστα, οπότε θέλω την γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

σωστος!! λοιπον βλεπω δεκεμβριο και αν πεσει εστω στα 370 με 380 το χτυπαω κ τελος ...το χω ερωτευτει αυτο το κινητο παιδια απο τις λιγες φορες που το παθαινω μια με το lg g2 και μια μαυτο....αυτο το τελευταιο που ειπες ( Το πολύ πολύ δίνεις στην κοπέλα σου το op3 και κρατάς εσύ το Nexus. ) απλα γελασε χαχααχαχαχ ουτε για πλακα ...καποια στιγμη εκανα καποιες προσπαθειες να της το αγορασω (το δωρο μου) χαχ αλλα δυστιχως ολες ηταν αποτυχία.. . Edited by alexotic90
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχω ιδιαίτερο θέμα με το θέμα μεγέθους οθόνης... Βέβαια καλό έμαθα με τις 5.7" του νότε.... Το θέμα μου κυρίως είναι πόσο κλειστό είναι το ios... Πχ στο νότε βλέπω και ταινίες στο αιφον θα μπορώ να έχω κάποια σχετική ελευθερία η θα το βαρεθω.. Αυτό
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εξαρταται την χρηση του

Εγω γυρναω ολη την Ευρωπη με το doogee και το iGO primo

Τωρα εαν θελεις να σκορπας τα χρηματα σου σε πολυτελειεε δικα σου ειναι

Εδω βεβαια θα σε φτασουν στα 500+ ευρω με τις συμβουλες τους

Εγω το εχω σε αναπτηρα αυτοκινητου αλλα και παλι με powerbank παλι πολη φτηνο θα βγει

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι ενα ταμπλετ με πολυ καλο GPS εαν ειναι δυνατον clonass αν το γραφω σωστα

Δεν με ενδιαφερει τιποτε αλλο α και να μην ειναι ακριβο

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται και θα έχει την official δεν πρόκειται να ασχοληθώ πέρα από το να του εγκαταστήσω τα προγράμματα από google play .

Πότε θα έχει ελληνικά ?

Όσο για το Ρ8 δεν αξίζει να το πάρω την στιγμή που μπορώ να πάρω απ’ έξω

Edited by trelos_AM
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi mi4s , xiaomi mi max τα βρισκεις σιγουρα μεσα στα λεφτα σου.....για το mi5 επειδη ζητας με 64gb εσωτερικη μνημη ισως το πετυχεις σε καμια προσφορα με εκπτωτικο κουπονι κοντα στα λεφτα σου....καλη αναζητηση λοιπον :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Οπως προδιδει κι ο τιτλος ειμαι αναμεσα στις 2 εξης συσκευες, 6s 32gb και s7 edge 32gb. Θα ηθελα γνωμες απ τον καθενα σχετικα με το τι θετικο εχει το ενα και το αλλο ωστε να βοηθηθω λιγο για την επιλογη της συσκευης. Τα θετικα του samsung τα ξερω μιας και τοσα χρονια μονο android παιρνω, θα ηθελα να μαθω κι απ τους χρηστες iphone τα θετικα της συσκευης, και γιατι θα αξιζε μια μεταβαση σε iphone. Καθε γνωμη ευπροσδεκτη
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει θέμα με μπαταρία έχουμε πρόβλημα... Bbbb αν θες πες μου ένα κινητό πουν να μην είναι κινέζικη μάρκα, γιατί ο φίλος είναι απο αυτούς που λένε "καλά τι μάρκα είναι αυτή!" και τέτοια... Ασε που δεν θέλω να μπαίνω στην διαδικασία να του αλλάζω το λειτουργικό για να έχει καλύτερη απόδοση. Αν συνδυάζει και να είναι αδιάβροχο και γενικά να αντέχει ακόμη καλύτερα.

 

Να του πρωτινό το Sony Xperia Z3 αν και παλιό μοντέλο;

Δεν είναι ότι έχει θέμα με την μπαταρία του γενικότερα αλλά το ότι το gps καταναλώνει πολύ σε όλα τα κινητά.Και με συνεχή χρήση η μπαταρία τελειώνει πιο γρήγορα.Kαι πόσο μάλλον όταν το κινητό έχει μικρή μπαταρία.Και εγώ με το x5 pro κάνω πλόηγηση και igo primo και δεν με έχει κρεμάσει ποτέ.Και κάνω χρήση και του runkeeper για περπάτημα και ποδήλατο και πάλι λειτουργεί άψογα.Αλλά έχω και μια 2η μπαταρία και είμαι πλήρως ικανοποιημένος.πχ Αλλο φθηνό μόνο για gps είναι το νέο μοντέλο το x5 max pro που έχει 4000mah μπαταρία.

Για το Z3 δεν γνωρίζω.Αλλά εξαρτάται και την χρήση που θα κάνει ο φίλος σου.πχ θα το χρησιμοποιεί πεζός ή με το αμάξι οπότε θα έχει και φορτιστή?

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Σου είχα γράψει και στο γειτονικό forum,τι ζητάς από το κινητό?Και το σημαντικότερο τι ποσό διαθέτεις για νέα συσκευή αν δεν επισκευασεις το Note?
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ακόμα έχω το δικό μου note II για συναισθηματικούς λόγους στο συρτάρι να το βλέπω. Ήταν ίσως το καλύτερο τηλ που είχα, συγκριτικά πάντα με την εποχή του.

 

Αν έχεις μάθει με πενάκι, θα είναι λίγο δύσκολη η ζωή χωρίς αυτό αλλά οκ, θα κάνεις δουλειά.

 

Γνώμη μου να μη μπλέξεις με κινεζιές σε ανταλλακτικά. Δες η καμία αγορά μεταχειρισμένου note 4 h note 5 η πήγαινε σε κάτι άλλο εκτός note για κάποιους μήνες, μέχρι το επόμενο note.

 

Προσωπικά δυσκολεύομαι σε αρκετές διεργασίες στο s7 edge, τις οποίες με πενάκι τις κάνεις πολύ πιο εύκολα. Πείραγμα στις λεπτομέρειες των φωτογραφιών είναι το σημαντικότερο, όπου τα δάχτυλα είναι τεράστια και σου κάνουν τη ζωή μίζερη, καθώς κ άλλες εφαρμογές όπως παιχνίδια, διόρθωση κειμένου που πρέπει να κάνεις click σε συγκεκριμένο σημείο της οθόνης κα

 

Να δώσεις 170 με 200 e για μεταχειρισμένο note 2 πάντως, αν σου περνάει από το μυαλό, δεν αξίζει. Αγοράζεις σύγχρονο smartphome με τόσα χρήματα.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Το θέλει για περπάτημα μέσα σε βουνά και για καθημερινή χρήση(τηλέφωνα, facebook, σερφάρισμα κλπ)...

LeEco Χ829(4/64)

EUI 28s New Rom.V10

Meizu pro 6 plus

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Ένας φίλος θέλει smartphone από Κίνα με μέγιστο budget 100€.

 

Αυτά που ψάχνει είναι κυρίως:

- οθόνη 5 και άνω ιντσών

- επεξεργαστή που να σηκώνει άνετα games τύπου Clash of Clans

- αρκετή μπαταρία

- fingerprint scanner (εντελώς προαιρετικό)

 

Οι συσκευές που κοιτάω μέχρι τώρα είναι το Xiaomi Redmi 4A και το Xiaomi Redmi 3S.

Δε μας πειράζει το χρώμα, αρκεί να μην είναι ροζ :p

 

Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο ή να με συμβουλεύσετε σχετικά με το ποιο από τα δύο να επιλέξω;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

το 4a βγαινει μονο σε 2 χρωματισμους: λευκο+ροζ, λευκο+χρυσομπεζ. $90

αν και το redmi 4a ειναι νεοτερο, το redmi 3s ειναι καλυτερο.

 

εκτος απο το χρυσομπεζ που εγραψες στα $100,

η εκδοση 2ram 16rom λευκο+ασημι του 3s, ειναι στα $110/€105.

αν μπορειτε ανεβειτε για το 3/32 international στα $130 (μαυρο+γκριζοασημι).

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...