Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε εγώ προσωπικά με το που είδα το honor 8 το ερωτεύτηκα. Την άνοιξη η Wind το έδινε 200 ευρώ και τώρα που πέρασα την παρασκευή από το κατάστημα μας στις Σέρρες, το είχαν προσφορά 250 ευρώ σφραγισμένο. Από εκεί και πέρα υπάρχει και το P9 Lite που θα σε καλύπτει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το θέλεις για χρήση με 2 κάρτες;τσεκαρε το και αυτο και δες το κατάστημα ποιο μοντέλο σου δίνει.απο εμένα πάντως αν και κάτοχος πολλών xiaomi θα σου πρότεινα το nokia.τα κινητά είναι σχετικά ίδια σε επιδόσεις αλλά θα διάλεγα το nokia λόγω ομορφιάς.

 

Σε ευχαριστω πολυ. Δευτερη sim δεν χρειαζεται και οντως το nokia ηταν πιο ωραιο.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την κοινότητα.!

Μετά την συμβίωση μου με το iPhone 6 για 3 χρόνια περίπου και αφού το έκανα κομμάτια, ψάχνω την επόμενη μου συσκευή. Με το ios ήμουν απόλυτα ικανοποιημενος και με την συσκευή καθεαυτή αλλά η δύσκολη χειρονακτικη μου δουλειά σε αντίξοες συνθήκες με έκαναν να ψάξω εναλλακτικές προτάσεις. Επειδή με το Android έχω χρόνια να ασχοληθώ, τελευταία φορά ήταν το Sony z1, θα ήθελα την συμβουλή σας.

Πάμε λοιπόν.

 

1) δεν υπάρχει ταβάνι αν η συσκευή το αξίζει.

2) τουλάχιστον 5" fhd με ευχάριστη θέαση, αν όχι καθηλωτικη.

3) αν είναι από Ελλάδα η Κίνα δε με απασχολει.

4) ζω επαρχία οπότε θέλω άριστο σήμα.

5) οτιδήποτε έχτρα έχει η συσκευή είναι μπόνους μου αρέσει να έχει δυνατότητες.

6) το πρόβλημα είναι ότι θα ήθελα ελληνικό μενού γιατί με τα αγγλικά δε τα πάμε πολύ καλά. πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα.

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη. θελουμε amoled (και) stereo.

8) ταχυτητα, αυτονομία, κάμερα, βαρυ gaming.

9) iphone6

10) είναι πολύ σημαντικό η συσκευή να μην κολλάει καθόλου και να πηγαίνει σφαίρα.

11) να έχει πιστοποιησεις από κρουσεις, αντοχή σε περίεργες θερμοκρασίες, σίγουρα να μην έχει θέμα σε συνθήκες με πολύ υγρασία.

 

Με το λίγο που έψαξα και προσπάθησα να βρω κάτι πριν χαθώ στο διαδίκτυο, μου άρεσε το S8 active αλλά δεν έρχεται Ελλάδα, δεν ξέρω πως να το παραγγείλω και στην τελική δεν ξέρω αν έχω θέμα με τα εδώ δίκτυα.

 

Περιμένω πως και πως την βοήθεια σας.

Edited by Georg_it
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την κοινότητα.!

Μετά την συμβίωση μου με το iPhone 6 για 3 χρόνια περίπου και αφού το έκανα κομμάτια, ψάχνω την επόμενη μου συσκευή. Με το ios ήμουν απόλυτα ικανοποιημενος και με την συσκευή καθεαυτή αλλά η δύσκολη χειρονακτικη μου δουλειά σε αντίξοες συνθήκες με έκαναν να ψάξω εναλλακτικές προτάσεις. Επειδή με το Android έχω χρόνια να ασχοληθώ, τελευταία φορά ήταν το Sony z1, θα ήθελα την συμβουλή σας.

Πάμε λοιπόν.

 

myphone.gr

Επιλογές

Επιλογή συσκευής

Οδηγος: Τι γραφουμε οταν ζηταμε συμβουλη για νεο κινητο

Σελίδα 1 από 1

Antretng's Avatar: Sony Ericsson K800i

Antretng

#1

Δημοσιεύθηκε: 13 Ιούν. 2017, 16:47

Οταν θελουμε συμβουλη για καινουργιο κινητο ισως θα ηταν καλο να μας κατατοπισετε τη χρηση κανετε. Πολλες φορες ομως αγνοουμε να γραψουμε σημαντικα πραγματα. Οποτε οταν ανοιγουμε ενα νεο θεμα καντε αντιγραφη την παρακατω λιστα με τις απαντησεις σας διπλα σε καθε ερωτηση.

 

1) δεν υπάρχει ταβάνι αν η συσκευή το αξίζει.

2) τουλάχιστον 5" fhd με ευχάριστη θέαση, αν όχι καθηλωτικη.

3) αν είναι από Ελλάδα η Κίνα δε με απασχολει.

4) ζω επαρχία οπότε θέλω άριστο σήμα.

5) οτιδήποτε έχτρα έχει η συσκευή είναι μπόνους μου αρέσει να έχει δυνατότητες.

6) το πρόβλημα είναι ότι θα ήθελα ελληνικό μενού γιατί με τα αγγλικά δε τα πάμε πολύ καλά. πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα.

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη. θελουμε amoled (και) stereo.

8) ταχυτητα, αυτονομία, κάμερα, βαρυ gaming.

9) iphone6

10) είναι πολύ σημαντικό η συσκευή να μην κολλάει καθόλου και να πηγαίνει σφαίρα.

11) να έχει πιστοποιησεις από κρουσεις, αντοχή σε περίεργες θερμοκρασίες, σίγουρα να μην έχει θέμα σε συνθήκες με πολύ υγρασία.

 

Με το λίγο που έψαξα και προσπάθησα να βρω κάτι πριν χαθώ στο διαδίκτυο, μου άρεσε το S8 active αλλά δεν έρχεται Ελλάδα, δεν ξέρω πως να το παραγγείλω και στην τελική δεν ξέρω αν έχω θέμα με τα εδώ δίκτυα.

 

Περιμένω πως και πως την βοήθεια σας.

 

Σε ναυαρχιδες S8/s8+ αλλα ειναι Edge και η οθονη 5,8 και 6,2 αντιστοιχα.Προστασια απο σκονη,νερο εχουν.Μετα OnePlus 5T που βγαινει τωρα αξιζει(ειναι και δικαρτο).Δεν εχει ομως αδιαβροχοποιηση και προστασια απο νερο/σκονη.Και αν θες iPhone,δες το 7αρι ή αν δινεις πανω απο 600€ πανε στο 7 Plus.Αλλα δεν εχουν θυρα ακουστικων ομως εχουν αδιαβροχοποιηση.

Προτεινω 7 και οχι 8 γιατι:

1)Ειναι μεταλλικα και οχι με γυαλι στο πισω μερος

2)Ελαχιστες διαφορες με iPhone 8/8 Plus

Μετα αν θες συσκευες πιο φτηνες ψαξε για Huawei και Xiaomi απο ελλαδα.Mi A1 στα 299€ παιζει,το P10 lite της Huawei,το Samsung A5 2017 σε αυτα τα λεφτα

Honor 9 και P10 στα 400€ μπορεις να βρεις.

Καταρχας αν παρεις συσκευη απο Κινα οπως Xiaomi θελουν φλασαρισμα.Οτι ειναι απο ελλαδα,γιατι πλεον τα εισαγει η Infoquest εχουν ελληνικα,play store.

Μιλαμε για συσκευες απο Κοτσωβολο,public,wind,γερμανο οχι απο σκρουτζομαγαζα.

Τα Huawei απο ελλαδα εχουν ελληνικα φυσικα,καθως και οτιδηποτε κινητο ερχεται απο ελλαδα.

Εχουν ολα την 800αρα για το 4G κανενα θεμα δεν θα εχεις.

Για OnePlus απο το επισημο σαιτ της εταιρειας παραγγελνεις ηλεκτρονικα,ερχονται απο ευρωπη χωρις τελωνεια.Και για service τα αναλαμβανει η εταιρεια και τα στελνεις εξωτερικο.

Τα αλλα service εχουν εδω,κανονικα.

Σε οτι ομως τηλεφωνο και να παρεις βαλε μια καλη και ανθεκτικη θηκη.Οχι μεταλλικη γιατι θα εχεις παρεμβολες στο σημα wifi/bt/gps/κινητης.

Οι συσκευες που ανεφερα εχουν δυνατοτητες ολες.

Fingerprint scanner(touch id) σε ολα.

Αδιαβροχοποιηση τα iPhone 7/7 Plus,

S8/S8+,A5 2017

Διπλη καμερα σε OnePlus 5T,Mi A1,

iPhone 7 Plus,Huawei P10

Διπλη κεραια κινητης,για να εχεις σημα παντου και οταν οι αλλοι δεν εχουν,εσυ εχεις εστω και μια γραμμη εχουν τα Huawei P10,P10 Lite,Honor 9

Θυρα ακουστικων ολα εκτος απο iPhone 7/7 Plus.

Κατω απο 5' οθονη εχει μονο το iPhone.Απο 5,5' και πανω εχουν OnePlus 5T,iPhone 7,S8,Mi A1.Και απο 6 ιντσες και πανω μονο το s8+

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πολλές πληροφορίες και χρήσιμες σε πράγματα που δεν ήξερα. ! Ευχαριστώ πολύ. !

 

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι είχα μια πιο συγκεκριμένη κατηγορία στο μυαλό μου. Κινητά τα οποία είναι ανθεκτικά. Όπως για παράδειγμα

1)cat s41

2)doogee s60

3)amg X2

4)xcover 4

 

Γενικά μου προτιμώ να έχω μια συσκευή για παντού, παρά άλλη για σπίτι, άλλη για δουλειά. .

Και για αυτόν ακριβώς το λόγο θα ήθελα να είναι και ανθεκτικό αλλά και με πολύ καλά specs.

 

Βέβαια με αυτό που διάβασα ότι κινητά από Κίνα ,σκρουτζομαγαζα χρειάζονται μια συγκεκριμένη διαδικασία για να έχουν ελληνικά, το ξανά σκέφτομαι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει σε μεγαλο καταστημα και μ άρεσε πολύ και σκέφτομαι να το αγοράσω αν και ξεφεύγει λίγο απο το budget μου.Μ άρεσε πολύ που δεν έχει άχρηστες εφαρμογές που έχουν τα αλλά τηλέφωνά κάτι που ισχυει και για το nokia 3.Και επίσης το όνομα της nokia μου δίνει περισσότερη εμπιστοσυνη σε σχέση με αλλά κινητά.Αν και τα περισσότερα μου κινητά ηταν sony είχαν πεσει στα χέρια μου και nokia (3310,7210,x6) απο τα οποία έμεινε ευχαριστημένος,οποτε πιστεύω οτι και τα android της nokia ακολουθούν τα ίδια βήματα.Όσο για το xiaomi redmi 4x το έχει μια φιλη στην εκδοση με τα 3ram και δεν έχει μείνει ευχαριστημένη απο την απόδοση του αλλά ουτε και απο την κάμερα.Αυτή είναι η γνώμη μου και σου εύχομαι οτι πάρεις να σου βγει αξιόπιστο γιατί εγώ την Πατήσα με ενα ελαττωματικό samsung πριν δυο χρόνια.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή μιλήσατε για κάμερες να πω ότι το Nokia 5 δεν είναι καλύτερο σε κάμερα από redmi 4x. Παιζει να είναι και ενα κλικ κάτω.

 

Επιπλέον το redmi 4x υπερτερεί με διαφορά στην αυτονομία.

 

Για την ποιότητα κατασκευής δεν γνωρίζω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

το redmi 4x έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά έχει πιο ενεργοβορο επεξεργαστη αλλά περισσότερες επιλογές για εξοικονόμηση ενεργειας σε σχέση με το νοκια οπου το καθαρό android δεν του δίνει τέτοιες επιλογές.Όσο για την κάμερα είδα οτι το Νοκια είναι ανώτερο απο το xiaomi,τουλαχιστον τα μοντέλα που εγώ είδα.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό hand's on, το είχα διαβασει-δει πιο πριν..

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει αρκετά και θα το επελεγα, απλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι αρκετά δυνατός ο επεξεργαστής. .

Έχει κανείς ιδέα αν πρόκειται να βγει cat s61 σύντομα. ?

Link to comment
Share on other sites

Το G5 plus έχει κορυφαία κάμερα σε αυτή την κατηγορία τιμής και stock android, για κάποιους πλεονέκτημα για κάποιους μειονέκτημα.

Το Α1 (με επίσης stock android) έχει εξαιρετική κάμερα αν το ρουτάρεις και μετά όμως δεν παίρνεις updates και έτσι αναιρείς το μεγάλο πλεονέκτημα των google updates που παίρνει. Κατά τ'άλλα, έχει καλή.

 

Καλύτερα όμως, συμπλήρωσε την φόρμα για να ξέρουμε πως το θες το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Το Α1 (με επίσης stock android) έχει εξαιρετική κάμερα αν το ρουτάρεις και μετά όμως δεν παίρνεις updates και έτσι αναιρείς το μεγάλο πλεονέκτημα των google updates που παίρνει. Κατά τ'άλλα, έχει καλή.

 

Με magisk μια χαρά updates έχεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει σε μεγαλο καταστημα και μ άρεσε πολύ και σκέφτομαι να το αγοράσω αν και ξεφεύγει λίγο απο το budget μου.Μ άρεσε πολύ που δεν έχει άχρηστες εφαρμογές που έχουν τα αλλά τηλέφωνά κάτι που ισχυει και για το nokia 3.Και επίσης το όνομα της nokia μου δίνει περισσότερη εμπιστοσυνη σε σχέση με αλλά κινητά.Αν και τα περισσότερα μου κινητά ηταν sony είχαν πεσει στα χέρια μου και nokia (3310,7210,x6) απο τα οποία έμεινε ευχαριστημένος,οποτε πιστεύω οτι και τα android της nokia ακολουθούν τα ίδια βήματα.Όσο για το xiaomi redmi 4x το έχει μια φιλη στην εκδοση με τα 3ram και δεν έχει μείνει ευχαριστημένη απο την απόδοση του αλλά ουτε και απο την κάμερα.Αυτή είναι η γνώμη μου και σου εύχομαι οτι πάρεις να σου βγει αξιόπιστο γιατί εγώ την Πατήσα με ενα ελαττωματικό samsung πριν δυο χρόνια.

 

Και σε εμένα αυτό με τα 3 ram μου δίνουν. Οπότε με προβληματίζει αυτο που λες για τη φίλη σου. Σε ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Με magisk μια χαρά updates έχεις ;)

 

Ρε αρχηγέ, προσπαθώ να το καταλάβω αυτό εδώ και καιρό, ρώτησα κι όλας στο νήμα του Α1, αλλά απάντηση δεν πήρα.

Για να έχεις καλή κάμερα, δεν πρέπει να πειράξεις ένα αρχείο όπου μετά δεν γίνεται η εγκατάσταση updates γιατί βγάζει error;

Αυτό γράφουν εκεί μέσα.

Με ενδιέφερε και μένα για αγορά και το απέρριψα για αυτό τον λόγο.

 

Το update δεν επηρεάζει καθόλου την κάμερα και αφού γίνει πρέπει να ξαναπεράσεις την αλλαγή για να έχεις πάλι εξαιρετική κάμερα;

Link to comment
Share on other sites

Κρατάς ένα back up του αρχείου και πριν το update το επαναφέρεις ;)

 

Αν μάλιστα το κάνεις με app τύπου buidprop, κρατά αυτόματα back up. Άρα

1. κάνεις back up το αυθεντικό build

2. κάνεις edit το build και τραβάς ένα back up του πειραγμένου

 

Τα παραπάνω τα κάνεις μια φορά. Έπειτα κάνεις τα εξής

3. πριν το update φορτώνεις πίσω το αυθεντικό

4. μετά το update φορτώνεις πίσω το πειραγμένο

 

Το 4 το βάζω με ερωτηματικό. Αν είναι κάποιο major update είναι προτιμότερο να κάνεις edit το καινουργιο build. Προσωπικά θα προτιμούσα το δεύτερο αφού η όλη ιστορία ειναι 2 λεπτά υπόθεση. Μια σειρά προσθέτεις.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!!

ενδιαφέρομαι για άμεση αγορά κινητού πρώην κάτοχος LG G2 (αγορά 2014 290Ε ) πολύ ικανοποιημένος αλλά έσπασε η οθόνη,θα το κρατούσα άλλο ένα εξάμηνο :p

1) το χρηματικό ποσό που διαθέτω ταβάνι 400 ευρώ

2)οθόνη 5.2 - 5.5 θα ημουν κομπλέ

3)αγορά θα γίνει από ελλάδα

4)με μπάντα 800άρα

5)το χρειάζομαι Dual και δεν ακουω ραδιο ουτε χρειάζομαι nfc

6)το κυριότερο που θέλω ειναι να ειναι γρήγορο, δυνατό ,να βγάλω 3 χρονάκια ,αν δεν το σπασω μιας και δεν παίρνω καθε χρόνο κινητο, παιχνίδια δεν παίζω ,φωτογραφίες βγάζω και μου είναι χρήσιμο λόγο ταξιδίων .Αυτονομία την βολεύω!

Οι συσκευές που εχω δει εδω και 2 εβδομάδες που ψάχνω και διαβάζω στο forum είναι οι εξής :

honor 9

mi note 2

mi note 3 (λόγο του οτι είναι μοντέλο του 2017 ,νομίζω ειναι λιγο καλυτερο το mi note 2)

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟΣΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ!!!!!! ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Link to comment
Share on other sites

για το θέμα με την 800αρα εχω ψάξει και δεν εχω βρει αν ειναι θεμα harware? ή θέμα λογισμικού το οποιο θα προστεθεί και η 800αρα?

αν το honor ειχε αλουμίνιο (δουλευω φορτηγό) και εκανα και ενα βημα μετα το LG σε 5.5 το ειχα πάρει με κλειστα τα μάτια...αν και με βλεπω εκει να καταλήγω..

ενα αλλο που υπερβαινει λιγο παει στα 440 σκρουτζομαγαζο ειναι το one plus 3t...αναμεσα στο honor και το one plus 3t?!

Edited by petrakos90
Link to comment
Share on other sites

Θέμα χρημάτων είναι. Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα, πας στο 8.

Χωρίς να σημαίνει ότι το 7αρι δεν είναι καλή αγορά. Αντιθέτως είναι πιο vfm αυτή τη στιγμή.

Απλώς το 8αρι είναι ένα βελτιωμένο 7αρι.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα πιστευω ειναι ελαχιστη στην κατηγορια αυτη εχω να πιασω iphone απο το iphone 4 απο τοτε ειχα samsung midrange κατηγορια παω παλι μηλο γιατι βαρεθηκα καθε 1 μιση χρόνο να μου κολλαει το Android κινητο επαθα πλακα με τη κανερα στο 8 νομιζω με την αγορα του ξεχνας καθε σκεψη για αλλαγη κινητου σε 3 χρονια..
Link to comment
Share on other sites

Αφού ήσουν ικανοποιημένος με το iphone γιατί δεν κοιτάς την αγορά πάλι κάποιας apple συσκευής αλλά με την κατάληλη ruggerized θήκη ;;;

Το κόστος όπως αναφέρεις δεν είναι θέμα και δόξα το Θεό από επιλογές σε θήκες τα iphone έχουν τις περισσότερες.

Eξάλλου και αυτά τα τηλέφωνα που κοιτάς είναι σχετικά «γκουμούτσες». :)

Edited by dpolal

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο σε αυτό. .!

Μάλλον εκεί θα καταλήξω πάλι με κάποια έξτρα ανθεκτική προστασια..

Η αλήθεια είναι ότι με βόλευε το πόσο είναι. .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...