Jump to content

Cubot Manito


Evaggelos1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με ένα σφυράκι και λίγη επιμονή θα κούμπωνε πανεύκολα Κώστα, αλλά αμέσως να κατηγορήσεις τον αντιγραφέα... :)

Άμα βρεις κάτι ικανοποιητικό πάντως, πες μας, θα με ενδιέφερε μια μπαταρία επιπλέον.

Εγώ πήρα πρόσφατα αυτό:

http://www.dx.com/p/cubot-case-screen-protector-for-cubot-manito-black-852456513

Η θήκη ταιριάζει ακριβώς, το tempered glass κλασικά, αφήνει ένα χιλιοστό στα άκρα, αν και νομίζω ότι εφάρμοσε καλύτερα από το προηγούμενο.

Αλλά σε τέτοια τιμή, δεν παραπονιέμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όντως η τιμή πολύ καλή! Και πλέον ορισμένα αξεσουάρ άρχισαν να γίνονται δυσεύρετα.

Δυστυχώς το θέμα με την μπαταρία φοβάμαι να το ζορίσω περισσότερο επειδή πολλά άκουσαν τα αυτιά μας και δεν προχωράω σε modification. Παλιότερα πήρα μπαταρίες τύπου 18650 από Kίνα με ονομαστικά μιλιαμπερόρια στα 3500 αλλά έφταναν με το ζόρι στα 1000 η καθεμία. Τελικά όταν τις άνοιξα μέσα είχαν κάτι μικρότερες μπαταρίες και το κενό ήταν γεμισμένο με κάτι σαν άμμο. Επίσης δεν είχαν καν κύκλωμα ασφάλειας!

Οπότε μόλις πάω στο χωριό μου που έχω έναν φίλο ηλεκτρολόγο/ηλεκτρονικό θα τον ρωτήσω από κοντά να μου δώσει μια άποψη πριν... στραφώ σε άλλο Κινέζο πωλητή :P

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αυτό πραγματικά δεν το περίμενα. Νέα ενημέρωση μετά από κάμποσο καιρό και μάλιστα για ένα κινεζοκινητό 1.5 χρόνων!

Όπως φαίνεται πιάσαν τόπο τα παράπονα των Ρώσων επειδή εδώ και αρκετούς μήνες έστελναν αναφορές και προβλήματα στην Cubot ότι το μικρόφωνο έχει τα θεματάκια του.9cefb8f7444d7539dc3b034b53e211b2.jpg

 

Edit: Έκανα την αναβάθμιση και όλα κομπλέ χωρίς να διαγραφεί κάτι. Η αλήθεια είναι ότι από ορισμένους είχα παράπονα όσον αφορά την καθαρότητα της φωνής μου όπως επίσης για αυξομειώσεις. Θα δοκιμάσω αργότερα να δω αν έκανε κάποια διαφορά.

Πάντως το γεγονός ότι μετά από τόσο καιρό ασχολήθηκαν για ενημέρωση με ένα παλιό πλέον μοντέλο με εξέπληξε.

 

Στάλθηκε από το CUBOT_MANITO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ankostas
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αυτό πραγματικά δεν το περίμενα. Νέα ενημέρωση μετά από κάμποσο καιρό και μάλιστα για ένα κινεζοκινητό 1.5 χρόνων!

Όπως φαίνεται πιάσαν τόπο τα παράπονα των Ρώσων επειδή εδώ και αρκετούς μήνες έστελναν αναφορές και προβλήματα στην Cubot ότι το μικρόφωνο έχει τα θεματάκια του.9cefb8f7444d7539dc3b034b53e211b2.jpg

 

Edit: Έκανα την αναβάθμιση και όλα κομπλέ χωρίς να διαγραφεί κάτι. Η αλήθεια είναι ότι από ορισμένους είχα παράπονα όσον αφορά την καθαρότητα της φωνής μου όπως επίσης για αυξομειώσεις. Θα δοκιμάσω αργότερα να δω αν έκανε κάποια διαφορά.

Πάντως το γεγονός ότι μετά από τόσο καιρό ασχολήθηκαν για ενημέρωση με ένα παλιό πλέον μοντέλο με εξέπληξε.

 

Στάλθηκε από το CUBOT_MANITO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

η συγκεκριμένη αναβάθμιση όποτε πάω να την κάνω αποτυγχάνει οπως και η αναβαθμιση v22 που ειναι απο τον υπολογιστή έχετε καμια ιδέα για ποιο λόγω ?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Όπα! Μόλις το πήρα χαμπάρι αυτό...

Κάνω τώρα το update, που σε μένα είναι 74,48MB. Ίσως επειδή δεν είχα βάλει την τελευταία rom, που ήταν χειροκίνητη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νόμιζα το παρατήσατε το θέμα γι'αυτό δεν το έλεγξα νωρίτερα! Ωστόσο σήμερα έχω να κάνω μια ανακοίνωση γι'αυτό μπήκα να δω αν γράφτηκε τίποτα καινούργιο.

 

@gtse θα σου έλεγα, αν δεν σε κουράζει και δεν σε ενοχλεί η διαγραφή δεδομένων, να δοκιμάσεις πρώτα να κάνεις wipe στη μνήμη και στην dalvik cache. Καμιά φορά με τις συχνές αναβαθμίσεις γεμίζει σκουπίδια το κινητό και μπορεί να δημιουργούν πρόβλημα στην φόρτωση των bootable δεδομένων για την εγκατάσταση της νέας ROM. Αυτό ίσως να λειτουργήσει εφόσον οι άλλες διαδικασίες απέτυχαν.

 

@anonimos_ χάρηκα που τα είπαμε σε αυτό το νήμα επειδή είναι σημαντικό όσοι έχουμε κάποια πληροφορία να την μοιραζόμαστε. Και όταν κάποιος ξέρει κάτι καλύτερα ή έμαθε κάτι καινούργιο, δίνει τα φώτα του στους άλλους!

 

Ήδη παρήγγειλα το Xiaomi mi a2 lite 4/32 (που αυτή η συγκεκριμένη έκδοση δεν κυκλοφορεί ακόμα Ελλάδα) και περιμένω σε λίγο καιρό να έρθει. Από Κίνα μεριά αυτή τη φορά επειδή μαζί με τους πόντους που είχα από το bg, κατάφερα και έριξα την τιμή κανά 30άρι κάτω. Κακή επιλογή μου λένε οι φίλοι αλλά εγώ ήθελα ένα με καλή μπαταρία και μικρό μέγεθος επειδή τα 6ιντσα μου κάθονται άσχημα στην τσέπη. Άλλες απαιτήσεις έχει ο καθένας, οπότε εγώ έχω θέμα με το μέγεθος επειδή μ'αρέσει να ελέγχω το κινητό με τη μια παλάμη και να μην νιώθω πως έχω στην τσέπη πλάκα ολόκληρη!

 

Όσον αφορά το Cubot Manito, έπειτα από σχεδόν 2 χρόνια χρήσης του, έχω να πω ότι ακόμα και σήμερα δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την RAM του επειδή ήταν το πιο φθηνό κινητό με 3GB RAM μνήμης, και συνεχίζει να λειτουργεί χωρίς να γεμίζει η μνήμη αυτή! Το αρχικό πρόβλημα που είχα με τις περίεργες εγκαταστάσεις εφαρμογών από μόνες τους, λύθηκε ευτυχώς στη συνέχεια. Η μπαταρία από την αρχή δεν μ'άρεσε και θεωρώ πως τα 2350mah ήταν λίγα για εμένα. Πρόσφατα μάλιστα άλλαξα μπαταρία αλλά το πρόβλημα περιορίστηκε ελάχιστα. Γενικά το κινητό αυτό δεν ενδεικνύεται για συνεχή χρήση εκτός σπιτιού με ανοιχτά δεδομένα συνεχώς. Η κάμερα δυστυχώς από το 6μηνο και μετά άρχισε να μαζεύει σκόνες επειδή τα στεγανά δεν ήταν καλά και άργησα να βάλω τάπα στο mini jack για τα ακουστικά. Ο επεξεργαστής σηκώνει άνετα όλες τις εφαρμογές και στα παιχνίδια δεν ξέρω επειδή δεν παίζω. Δυστυχώς όμως παρατήρησα πλέον κάποιο αισθητό lag στα tab του Chrome και Firefox. Ειδικά όταν έχει πολύπλοκα scripts σε mobile σελίδες, τότε αρχίζει και ζορίζεται. Ίσως βέβαια γι'αυτό να φταίνε και οι browser. Τέλος, η Cubot αν και μικρή μπροστά στους υπόλοιπους κινέζικους κολοσσούς, πάντα μου απαντούσαν σε κάθε ερωτήματα που είχα σχετικά με την συσκευή και μάλιστα το κινέζικο τμήμα εξυπηρέτησης προσπάθησε να με βοηθήσει περισσότερο απ'όσο προσδοκούσα. Πάντα σε επίπεδο λογισμικού αναφέρομαι και όχι για hardware, όπου δεν το διερεύνησα σε αυτή την περίπτωση επειδή δεν χρειάστηκε.

Γενικά το κινητό τα λεφτά του τα τίμησε μέχρι και το τελευταίο cent. Οπότε θεωρώ πως ήταν μια καλή αγορά. Αν δεν ήθελα καθόλου προβλήματα θα είχα αγοράσει ένα ακριβότερο και πιο επώνυμο. Αλλά για εμένα το θέμα ήταν τα χρήματα πρώτα απ'όλα. Ελπίζω το Xiaomi mi a2 lite, να μου βγάλει για αρχή δύο χρόνια. Και μετά ελπίζω να βρω μια δουλειά της προκοπής για να αγοράζω ναυαρχίδες χωρίς να χρειάζεται να ψάχνω τα vfm κινητά :P

Οπότε πλέον θα αποχωρήσω από αυτό το νήμα. Ωστόσο το κινητό θα το έχω ως καβάτζα και ίσως το πάρει ο μικρός μου ξάδερφος. Οπότε αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι στους εναπομείναντες χρήστες και το γνωρίζω θα σας το πω!

 

Καλή συνέχεια και εδώ τριγύρω θα είμαστε να τα ξαναπούμε!

 

Edit:

Κλασικά ως συνήθως κάτι θυμάμαι που ξέχασα να αναφέρω.

Τον τελευταίο καιρό παρατήρησα κάτι που δεν ξέρω αν έγινε λόγω αναβάθμισης ή αυτόματης ενημέρωσης του Fota. Συγκεκριμένα στις ρυθμίσεις παρατήρησα την επιλογή System UI Tuner που δεν υπήρχε παλιά. Έχει κάποιες ρυθμίσεις οι οποίες καλύτερα να μην πειραχτούν. Όχι ότι προκαλούν κάποια βλάβη αλλά π.χ. το ποσοστό μπαταρίας που το είχα πειράξει στις ρυθμίσεις αυτές μετά έβγαζε πρόβλημα όταν κούμπωνα το κινητό για φόρτιση και εξαφανιζόταν το σύμβολο της μπαταρίας. Τελικά το απενεργοποίησα και το ενεργοποίησα και διορθώθηκε. Οπότε ή είναι πειραματικές λειτουργίες, ή για όσους έχουν όρεξη να τα πειράζουν. Παρακάτω στις εικόνες δείχνω τις επιλογές:

 

XSawVpb.png

B5Nq8ne.png

Edited by ankostas
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι το System UI Tuner το οποίο αγνοούσα και μάλλον τυχαία το ενεργοποίησα χωρίς να το ξέρω!
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλή συνέχεια Κώστα. Χάρηκα κι εγώ που τα λέγαμε κι αν χρειαστεί τίποτα, εδώ είμαστε.

Καλορίζικο το καινούριο κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...