Jump to content

Oukitel U7 Plus


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

46239_1.jpg

 

Τεχνικά Χαρακτηριστικά :

SIM : Dual Sim

Οθόνη : 5.5 inch, IPS HD, 2.5D

Ανάλυση οθόνης : 1280 x 720

Επεξεργαστική μονάδα : Mediatek Quad Core MT6737, 1.3GHz

RAM : 2GB

Αποθηκευτικός χώρος : 16GB

Λειτουργικό σύστημα : Android 6.0

Front Camera : 5.0MP (interpolated)

Rear Camera : 13.0MP (interpolated)

Network : GSM/WCDMA

Gravity Sensor : Support

Proximity Sensor : Support

Light Sensor : Support

Μπαταρία : 2500mAh

Διαστάσεις συσκευής : 157.5 x 78.3 x 8.5mm

Περιεχόμενα συσκευασίας : Φορτιστής, Καλώδιο USB, Handsfree

 

 

-----------------------------

 

Kάτοχος του συγκεκριμένου κινητού εδώ και μια εβδομάδα. Έψαχνα για μια οικονομική αλλά καλή συσκευή καθώς είμαι από αυτούς που δεν δίνουν πολλά χρήματα για κινητά (> 200€). Τα specs που διάβαζα μου έκαναν κλικ από την πρώτη στιγμή ειδικά όταν είδα την presale τιμή. προς το παρόν το κινητό συμπεριφέρεται άψογα σε όλα τα επίπεδα (ταχύτητα, ανάλυση οθόνης, ποιότητα κατασκευής, ποιότητα ήχου και κλήσεων κ.α.) η μπαταρία είναι μέτρια (1,5 - 2 μέρες, χωρίς games, μόνο browsing και τηλέφωνα για δουλειά) όπως και οι κάμερες σε εξωτερικό χώρο για 8mp πάρα πολύ καλή, αλλά σε εσωτερικό και σκοτεινό καλύτερα να ζωγραφίσεις.

 

Η Oukitel εμένα προσωπικά με κάλυψε στις ανάγκες μου.

 

Για περισσότερες πληροφορίες feel free to ask!

Edited by pennywise4
:food:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η ΟΥΚΙΤΕΛ κερδιζει ποντους..... Αξιολογες και αξιοπιστες συσκευες μεχρι τωρα.

Καλοριζικο φιλε μου. :)

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω!!

Ετσι φαίνεται. Το κινητο δεν απογοήτευσε ούτε σε (σημερινη) πτωση. Σφίχτηκε η καρδούλα μου οταν επεσε με την μαπα, αλλα δεν αφησε κανενα σημαδι ουτε εφυγε το καπακι της μπαταρίας ουτε εκανε restart...

:food:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το έχω δει στα seven στα 109 ευρώ και ψήνομαι να το πάρω σαν δεύτερη συσκευή. Απο ποιότητα κατασκευής είσαι ευχαριστημένος? Και η οθόνη του λέει κάτι? Πάντως για την τιμή του τα χαρακτηριστικά του είναι πολύ καλά.
Link to comment
Share on other sites

Θα περιεγραφα το κινητο ως ευαίσθητο!...στο αμαξι το ειχα στο διπλανο κάθισμα και σε μια στροφη απλα επεσε και εκανε restart.δεν επαθε κατι αλλα ξενερωσα λιγο. Θηκες αποτι εχω ψαξει δεν εχουν βγει ακομη.

Η οθονη ειναι παρα πολυ καλη. Ωραια χρωματα και φοβερη αναλυση. Το ιδιο και η φωτεινότητα.ειδικα κατω απο τον ηλιο με full brightness δεν υπαρχει κανενα θεμα. Πλεον απο κινα το κιν ειναι στα 80-90€ οποτε θεωρω τις τιμες 100-110 λογικες απο την στιγμη που θα εχεις υποστηριξη εδω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οπβς έγραψα πιο πανω εμενα μου κραταει περιπου 1.5 μερα αλλα αρχισε να στρώνει με τον καιρο...

Δεν μπορω να σ πω ποσο θα κρατησει.ο καθενας χρησιμοποιεί την συσκευη διαφορετικα.

Αυτο που μπορω να πω ειναι οτι το αγορασα με περιπου 40% στις 19.00 το απογευμα και περιπου στις 2.00 το εβαλα να φορτησει εχοντας το σε συνεχομηνη χρηση (data transfers, εγκατασταση ολων των εφαρμογων, internet test, φωτογραφιες και οτι αλλο κανουμε ολοι σε μια καινουργια συσκευη) με περιπου 10%. Το πρωι το εβγαλα απο τη πριζα και το ξαναεβαλα το μεθεπομενο απογευμα.

:food:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Απλά μπήκα να ενημερώσω, μην κατεβάσετε το τελευταίο update που γυρνάει το τηλέφωνο σε nougat. Μου brickαρε την συσκευή ενώ το είχα αφήσει να μου κάνει update ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες.

Όποιος μπορεί να τρέξει το παρακάτω application

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.vinagre.android.emmc_check&hl=en

 

να δει αν η συσκευή έχει πιθανότητες να έχει το emmc bug. Το αναφέρω αυτό γιατί το προηγούμενο μοντέλο, το U7 pro το είχε.

Τέλος αν ξέρει κανείς που μπορώ να επισκευάσω oukitel στην Ελλάδα για να μην το στείλω Κίνα. Μου φαίνεται έχει γίνει corrupted ο bootloader και κολλάει με το που πάει να μπει στο σύστημα. Μπορώ να μπω σε recovery και να του περάσω παλιότερες roms με το sp flash tool αλλά δεν συνέρχεται με τίποτα. Συνεχίζει και παγώνει μετά το logo της oukitel ή στην καλύτερη να αρχίζει να κάνει bootloop μέχρι να παγώσει τελείως μετά την τέταρτη ή πέμπτη φορά.

Edited by hreloaded
Link to comment
Share on other sites

Απλά μπήκα να ενημερώσω, μην κατεβάσετε το τελευταίο update που γυρνάει το τηλέφωνο σε nougat. Μου brickαρε την συσκευή ενώ το είχα αφήσει να μου κάνει update ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες.

Όποιος μπορεί να τρέξει το παρακάτω application

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.vinagre.android.emmc_check&hl=en

 

να δει αν η συσκευή έχει πιθανότητες να έχει το emmc bug. Το αναφέρω αυτό γιατί το προηγούμενο μοντέλο, το U7 το είχε.

Τέλος αν ξέρει κανείς που μπορώ να επισκευάσω oukitel στην Ελλάδα για να μην το στείλω Κίνα. Μου φαίνεται έχει γίνει corrupted ο bootloader και κολλάει με το που πάει να μπει στο σύστημα. Μπορώ να μπω σε recovery και να του περάσω παλιότερες roms με το sp flash tool αλλά δεν συνέρχεται με τίποτα. Συνεχίζει και παγώνει μετά το logo της oukitel ή στην καλύτερη να αρχίζει να κάνει bootloop μέχρι να παγώσει τελείως μετά την τέταρτη ή πέμπτη φορά.

 

 

 

Για πια συσκευή μιλάς;

Επειδή αναφέρεις ότι το U7 το είχε...

Σκέτο U7 δεν βλέπω να υπάρχει.

Μόνο Pro και Plus.

Γίνε λίγο συγκεκριμένος.

Για το U7 Plus μιλάς;

Edited by left_ace
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω είναι το U7 plus, αυτό που ξέρω σίγουρα ότι έχει το bug είναι το pro. Δες τα σχόλια στο παρακάτω video

 

 

 

 

 

Το Plus που έχεις, έχει θέμα;

Μη μπερδευόμαστε και δίνουμε λάθος πληροφορίες.

Άλλο η PRO έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Όντως παιδια μην το δοκιμάσει κανείς , έχω το Oukitel U7 plus μετα από αναβαθμιση δεν ξεκινάει "System UI has stopped"
Link to comment
Share on other sites

Όντως παιδια μην το δοκιμάσει κανείς , έχω το Oukitel U7 plus μετα από αναβαθμιση δεν ξεκινάει "System UI has stopped"

 

 

 

Άκρη βρήκες με την εταιρεία;

Έψαξες μέσω ίντερνετ μήπως και πάρεις απάντηση από επίσημα χείλη της Oukitel;

 

Απαράδεκτο να καταστρέφεται έτσι μία συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει αλλά τζίφος, μπορώ να μπω σε recovery και fastboot αλλά δεν μου bootaρει με τίποτα. Δοκίμασα να κάνω downgrade αλλά πάλι τίποτα. Αν μπω στο κινέζικο hard reset menu πατώντας το power και το vol -, μπορώ και βλέπω το emmc, του κάνω το test που έχει και γυρνάει πράσινο οπότε υποθέτω είναι εντάξει. Επίσης με το sp flash tool όσες roms και αν έχω περάσει με καμία δεν έχω πρόβλημα, περνάει κανονικά στο τηλέφωνο αλλά τίποτα μετά. Μέχρι και twrp recovery πέρασα από εκεί μπορούσα να δω τα αρχεία με τον file manager αλλάαααα τίποτα. Τον bootloader δεν το είχα ξεκλειδώσει μιας και που δεν έχω ασχοληθεί με τηλέφωνα ποτέ. Το checkαρα χτες με fastboot και φαίνεται κλειδωμένος. Λογικά περιμένει το signed rom υποτίθεται τα factory roms δεν είναι signed;
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω παραπάνω.Εχω και εγώ την ίδια συσκευή και όταν προσπάθησα να κάνω update με wifi κόλλησε. Αλλά μόλις το έκλεισα ξανά επανήλθε και έτσι παράτησα το θέμα update.Εχω στείλει 4 email στην εταιρεία αλλά τίποτα!! Έχω στείλει μήνυμα και στην σελίδα τους στο facebook ούτε και από εκεί απάντηση!!
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα εχθές.

Πολυ θετικές οι πρώτες εντυπώσεις...και στο τηλεφωνικό κομμάτι όσο αφορά τις κλήσεις και το ακουστικό.

Αν και πλαστικό είναι αρκετά στιβαρό.

Με το που το πήρα μου έβγαλε δυο firmware update. Εννοείτε δε κατέβασα την 7.

Ίσα ίσα η 6 είναι πιο stable.

Θα επανέλθω με πιο πολλές πληροφορίες τις επόμενες ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάθρωπε, αν μπορείς να κάνεις ένα backup της rom σου και να το ανεβάσεις σε κανά dropbox μπας και σώσουμε το τηλέφωνο. Υπόψιν, ενεργοποίησε άμεσα τα developer options και συγκεκριμένα τα usb debug και oem unlock. Πίστεψε με θα σωθείς αν ποτέ τα χρειαστείς.

 

Το τηλέφωνο είναι πολύ καλό, έχει ωραία οθόνη μπορεί να κρατήσει πολλά applications ανοιχτά χωρίς να κλατάρει, τα μόνο μείον είναι η κάμερα που βγάζει πολύ γρέζι σε μέτριο/χαμηλό φωτισμό και ότι αν φάει καμία ελαφριά τούμπα κλείνει αμέσως.

 

Το ότι κλείνει αμέσως με κάποιο ελαφρύ χτύπημα μάλλον έχει να κάνει με το ότι η μπαταρία είναι removable και δεν μαγκώνει αρκετά σφιχτά μέσα στο πλαίσιο. Γενικά παρατήρησα ότι οι κονέκτορες της μπαταρίας έχουν μηχανισμό και μπαίνουν μέσα καθώς βάζεις την μπαταρία όποτε μπορεί με το χτύπημα να κουνιέται εκεί τίποτα και να κλείνει. Είναι πολύ στριμόκωλα εκεί μέσα. :P

Edited by hreloaded
Link to comment
Share on other sites

Συνάθρωπε, αν μπορείς να κάνεις ένα backup της rom σου και να το ανεβάσεις σε κανά dropbox μπας και σώσουμε το τηλέφωνο. Υπόψιν, ενεργοποίησε άμεσα τα developer options και συγκεκριμένα τα usb debug και oem unlock. Πίστεψε με θα σωθείς αν ποτέ τα χρειαστείς.

 

Πες μου πως να το κάνω και το ανεβάζω.

Δώσε τα βήματα.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Για να βοηθάμε είμαστε μέσα στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα το memory test που έχει το sp flash και το emmc τα χει παίξει. Άντε να το στείλουμε πίσω στο geekbuyng τώρα, έχουν και διακοπές. Όποιος θέλει ας τσεκάρει το κινητό μου με το παραπάνω application μήπως και παίζει τίποτα με το emmc και "καίγεται" εύκολα!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από δυο εβδομάδες συντροφιάς με τον Κινέζο, έχω βγάλει ορισμένα συμπεράσματα.

Θετικά: Φωτεινή οθόνη, πολύ καλό ακουστικό (πολύ σημαντικό διότι χωλαίνουν εκεί πολλά κινέζικα τηλέφωνα), ποιοτικό αν και πλαστικό, η έκδοση 6.0 που φορά είναι σταθερή, τα gestures και διάφορα άλλα tips της ρομ τα βρήκα πολύ έξυπνα, γρήγορο δακτυλικό αποτύπωμα, καλής αίσθησης κουμπιά.

Αρνητικά: Καλύτερη απόκριση της οθόνης (έχω την εντύπωση πως μετά το τελευταίο software update χάλασε η εμπειρία χρήσης), κακές κάμερες.

 

Για τα λεφτά του είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή. Ίσως αξίζει και για περισσότερα λεφτά.

Όσο για την 7.0 έκδοση, φοβάμαι να τη βάλω. Μερικοί τα κατάφεραν, μερικοί όχι. Μέσα στο youtube είδα το κινητό με την nougat. Δε ξέρω αν αξίζει....αν και με τρώει να την βάλω!!!

Έβγαλα και ένα μικρο βίντεο:

 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει σχεδόν μόλις βγήκε. Έκανα και την αναβάθμιση σε Nougat από την 1η μέρα που βγήκε (μέσω Wifi) και έχω να σημειώσω τα εξής:

 

- Για την σωστή αναβάθμιση χρειάζεται οπωσδήποτε την επιπλέον κάρτα των 16GB και μάλιστα με όλο τον χώρο διαθέσιμο (να μην υπάρχουν δηλαδή άλλα δεδομένα επάνω).

- Χρειάζεται πολύ χρόνο για να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση.

- Το νέο interface είναι πολύ ωραίο μου έλυσε δε και ένα επουσιώδες ίσως θέμα που είχα με την προηγούμενη έκδοση, δηλαδή την δυνατότητα καταχώρησης ξεχωριστού ήχου κλήσης σε ορισμένες επαφές με δικά μου mp3 αρχεία. Προηγουμένως ενώ φαινομενικά τα δεχόταν και τα καταχωρούσε τελικά αποδεχόταν μόνο τα εξ ορισμού αρχεία μελωδιών που υπήρχαν στο σύστημα.

 

Στα μειον του Nougat θα έλεγα:

 

- Πιθανή γρηγορότερη εξάντληση της μπαταρίας (και άλλοι χρήστες έχουν αναφέρει κάτι τέτοιο).

- Το τελευταίο διάστημα έχω σποραδικές επανεκκινήσεις που δεν έχω διαπιστώσει που ακριβώς οφείλονται (στην μετακίνηση της μπαταρίας όπως προαναφέρθηκε??? ή μετά από σχετικά μακρά τηλεφωνήματα ή τυχαία ??). Πραγματικά επειδή δεν είναι κάτι που συμβαίνει συνεχώς ή με τακτική περιοδικότητα δεν έχω βγάλει ασφαλές συμπέρασμα και κυρίως εάν οφείλεται στο Nougat ή στο τηλέφωνο (π.χ.μετακίνηση μπαταρίας??).

 

Εάν κάποιος έχει παρατηρήσει αντίστοιχη συμπεριφορά καλό θα ήταν να το αναφέρει για να δούμε την λύση.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει σχεδόν μόλις βγήκε. Έκανα και την αναβάθμιση σε Nougat από την 1η μέρα που βγήκε (μέσω Wifi) και έχω να σημειώσω τα εξής:

 

 

 

- Για την σωστή αναβάθμιση χρειάζεται οπωσδήποτε την επιπλέον κάρτα των 16GB και μάλιστα με όλο τον χώρο διαθέσιμο (να μην υπάρχουν δηλαδή άλλα δεδομένα επάνω).

 

- Χρειάζεται πολύ χρόνο για να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση.

 

- Το νέο interface είναι πολύ ωραίο μου έλυσε δε και ένα επουσιώδες ίσως θέμα που είχα με την προηγούμενη έκδοση, δηλαδή την δυνατότητα καταχώρησης ξεχωριστού ήχου κλήσης σε ορισμένες επαφές με δικά μου mp3 αρχεία. Προηγουμένως ενώ φαινομενικά τα δεχόταν και τα καταχωρούσε τελικά αποδεχόταν μόνο τα εξ ορισμού αρχεία μελωδιών που υπήρχαν στο σύστημα.

 

 

 

Στα μειον του Nougat θα έλεγα:

 

 

 

- Πιθανή γρηγορότερη εξάντληση της μπαταρίας (και άλλοι χρήστες έχουν αναφέρει κάτι τέτοιο).

 

- Το τελευταίο διάστημα έχω σποραδικές επανεκκινήσεις που δεν έχω διαπιστώσει που ακριβώς οφείλονται (στην μετακίνηση της μπαταρίας όπως προαναφέρθηκε??? ή μετά από σχετικά μακρά τηλεφωνήματα ή τυχαία ??). Πραγματικά επειδή δεν είναι κάτι που συμβαίνει συνεχώς ή με τακτική περιοδικότητα δεν έχω βγάλει ασφαλές συμπέρασμα και κυρίως εάν οφείλεται στο Nougat ή στο τηλέφωνο (π.χ.μετακίνηση μπαταρίας??).

 

 

 

Εάν κάποιος έχει παρατηρήσει αντίστοιχη συμπεριφορά καλό θα ήταν να το αναφέρει για να δούμε την λύση.

 

 

 

Δηλαδή να κάνω άφοβα την αναβάθμιση;

 

Πες μας περισσότερες πληροφορίες μεταξύ 6 και 7. Αξίζει να μπούμε στη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να κάνω άφοβα την αναβάθμιση;

 

Πες μας περισσότερες πληροφορίες μεταξύ 6 και 7. Αξίζει να μπούμε στη διαδικασία;

 

Κάθε αναβάθμιση εμπεριέχει κάποιους κινδύνους. Όμως σε κάθε περίπτωση μπορείς να ξαναγυρίσεις στην προηγούμενη έκδοση με το κατάλληλο εργαλείο (software).

Αυτό που τόνισα είναι ότι: 1. Πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε κάρτα SD τουλάχιστον 16GB και με τουλάχιστον ελεύθερο χώρο 16GB (εάν λοιπόν είναι κάρτα 16GB πρέπει να είναι "άδεια").

2. Να έχουν γίνει προηγουμένως όλες οι ενημερώσεις της 6.

3. Υπομονή στην ενημέρωση (χρειάζεται αρκετός χρόνος).

 

Κατά την άποψή μου αξίζει η αναβάθμιση, ανέφερα όμως και 2 παρατηρήσεις/προβλήματα που δεν ξέρω εάν οφείλονται αποκλειστικά στην έκδοση 7 ή εάν φταίει κάτι άλλο ή ενδεχομένως διορθωθούν με κάποιο update.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...