Jump to content

Oukitel U7 Plus


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάθε αναβάθμιση εμπεριέχει κάποιους κινδύνους. Όμως σε κάθε περίπτωση μπορείς να ξαναγυρίσεις στην προηγούμενη έκδοση με το κατάλληλο εργαλείο (software).

Αυτό που τόνισα είναι ότι: 1. Πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε κάρτα SD τουλάχιστον 16GB και με τουλάχιστον ελεύθερο χώρο 16GB (εάν λοιπόν είναι κάρτα 16GB πρέπει να είναι "άδεια").

2. Να έχουν γίνει προηγουμένως όλες οι ενημερώσεις της 6.

3. Υπομονή στην ενημέρωση (χρειάζεται αρκετός χρόνος).

 

Κατά την άποψή μου αξίζει η αναβάθμιση, ανέφερα όμως και 2 παρατηρήσεις/προβλήματα που δεν ξέρω εάν οφείλονται αποκλειστικά στην έκδοση 7 ή εάν φταίει κάτι άλλο ή ενδεχομένως διορθωθούν με κάποιο update.

 

Έγινες κατανοητός.

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμενος όσο αφορά την εμφάνιση της ρομ (6.0) σε περίπτωση που δε μείνω ικανοποιημενος;

Όχι τίποτα, ρώτησαν κι άλλοι πιο πάνω αλλά δε γνωρίζω πως μπορώ να κάνω backup τη ρομ.

Εκεί θέλω βοήθεια. Πες τα βήματα για να την παραθέσω στο νήμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έγινες κατανοητός.

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμενος όσο αφορά την εμφάνιση της ρομ (6.0) σε περίπτωση που δε μείνω ικανοποιημενος;

Όχι τίποτα, ρώτησαν κι άλλοι πιο πάνω αλλά δε γνωρίζω πως μπορώ να κάνω backup τη ρομ.

Εκεί θέλω βοήθεια. Πες τα βήματα για να την παραθέσω στο νήμα.

 

Εγώ έχω κατεβάσει τις stock ROMs τόσο για το 6.0 όσο και για το 7.0. Οπότε θεωρητικά με το SP flash Tool μπορείς να μεταπηδάς από την μία στην άλλη. Δεν το έκανα διότι η αναβάθμισή μου ήταν απροβλημάτιστη και είμαι ικανοποιημένος από την καινούργια έκδοση. Έχω όμως τα εργαλεία για να πάω πίσω ή μπροστά όποτε θελήσω.

Όσον αφορά το backup υπάρχει site που δίνει αρχεία και οδηγίες για εγκατάσταση του TWRP τόσο για την 6.0 όσο και για την 7.0 καθώς και δυνατότητα root. Για backup λοιπόν είτε ολόκληρης της ROM ή του data partition θα χρησιμοποιούσα το TWRP. Δεν το έχω κάνει γιατί δεν το θεώρησα απαραίτητο εφόσον για μένα το πιο σημαντικό ήταν οι επαφές που ούτως ή άλλως υπάρχουν στο Google.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα σήμερα, αλλά μόνο ένα update έχει έρθει. Και βγάζει ότι δεν υπάρχει άλλη ενημέρωση.

 

 

 

Να περιμένω;

 

 

 

Τα updates έχουν ως εξής :

 

Δύο firmvare update στην 6.0 και καπάκι σου σκάει το μαντολάτο ( nougat).

Ίσως σου ήρθε με μία έκδοση πιο πάνω, τι να πω.

Άποψη μου, περίμενε κι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα σήμερα, αλλά μόνο ένα update έχει έρθει. Και βγάζει ότι δεν υπάρχει άλλη ενημέρωση.

 

Να περιμένω;

 

Μήπως ήδη έχεις την 7.0??? εφόσον το πήρες τώρα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κατεβάσει τις stock ROMs τόσο για το 6.0 όσο και για το 7.0. Οπότε θεωρητικά με το SP flash Tool μπορείς να μεταπηδάς από την μία στην άλλη. Δεν το έκανα διότι η αναβάθμισή μου ήταν απροβλημάτιστη και είμαι ικανοποιημένος από την καινούργια έκδοση. Έχω όμως τα εργαλεία για να πάω πίσω ή μπροστά όποτε θελήσω.

 

Όσον αφορά το backup υπάρχει site που δίνει αρχεία και οδηγίες για εγκατάσταση του TWRP τόσο για την 6.0 όσο και για την 7.0 καθώς και δυνατότητα root. Για backup λοιπόν είτε ολόκληρης της ROM ή του data partition θα χρησιμοποιούσα το TWRP. Δεν το έχω κάνει γιατί δεν το θεώρησα απαραίτητο εφόσον για μένα το πιο σημαντικό ήταν οι επαφές που ούτως ή άλλως υπάρχουν στο Google.

 

 

 

Όσο αφορά το SP flash Tool, δεν αναγνωρίζει το κινητό. Δε γνωρίζω αν φταίει τα w10 που έχω.

 

Ασε που δε μου βγαζει πια το update για τη nougat.

 

Από τη στιγμή που δε λειτουργεί το πρόγραμμα της oukitel, δε μπορώ να κάνω πράξη τη μετάβαση από τη μια έκδοση στην άλλη. Θα το αφήσω όπως έχει.

 

 

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το SP flash Tool, δεν αναγνωρίζει το κινητό. Δε γνωρίζω αν φταίει τα w10 που έχω.

 

Ασε που δε μου βγαζει πια το update για τη nougat.

 

Από τη στιγμή που δε λειτουργεί το πρόγραμμα της oukitel, δε μπορώ να κάνω πράξη τη μετάβαση από τη μια έκδοση στην άλλη. Θα το αφήσω όπως έχει.

 

 

 

Sent from mTalk

 

Το ότι δεν αναγνωρίζεται είναι συνήθως θέμα σωστής εγκατάστασης drivers. Φυσικά και μπορεί να είναι θέμα των w10 (χωρίς να είναι βέβαια σίγουρο ότι αυτό φταίει). Εγώ με w7 δεν είχα τέτοιο θέμα. Η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις σε άλλο υπολογιστή (π.χ. με w7) ακόμα και εάν δεν έχεις τη διάθεση να το αναβαθμίσεις, απλώς και μόνο για να ξέρεις ότι έχεις αυτή την δυνατότητα όταν και εάν το τολμήσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπέρα.

 

Όχι. Έκδοση 6.0 γράφει.

 

Αν τους ρωτήσω θα απαντήσουν;

 

Από ότι έχω διαβάσει στο διαδίκτυο η εταιρία δεν είναι και τόσο "επικοινωνιακή", όμως δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Υπάρχει το email που παραπέμπουν από άλλο forum για τα προβλήματα του u7 (joanna@oukitel.cc), το οποίο όμως εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν αναγνωρίζεται είναι συνήθως θέμα σωστής εγκατάστασης drivers. Φυσικά και μπορεί να είναι θέμα των w10 (χωρίς να είναι βέβαια σίγουρο ότι αυτό φταίει). Εγώ με w7 δεν είχα τέτοιο θέμα. Η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις σε άλλο υπολογιστή (π.χ. με w7) ακόμα και εάν δεν έχεις τη διάθεση να το αναβαθμίσεις, απλώς και μόνο για να ξέρεις ότι έχεις αυτή την δυνατότητα όταν και εάν το τολμήσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Από ότι έχω διαβάσει στο διαδίκτυο η εταιρία δεν είναι και τόσο "επικοινωνιακή", όμως δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Υπάρχει το email που παραπέμπουν από άλλο forum για τα προβλήματα του u7 (joanna@oukitel.cc), το οποίο όμως εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

 

Τότε οκ. θα περιμένω. ούτως ή άλλως η MM είναι καλή. Σχετικά με το P8 Lite που είχα φαίνεται λιγότερο ποιοτικό μεν αλλά είναι το ίδιο γρήγορο

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν αναγνωρίζεται είναι συνήθως θέμα σωστής εγκατάστασης drivers. Φυσικά και μπορεί να είναι θέμα των w10 (χωρίς να είναι βέβαια σίγουρο ότι αυτό φταίει). Εγώ με w7 δεν είχα τέτοιο θέμα. Η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις σε άλλο υπολογιστή (π.χ. με w7) ακόμα και εάν δεν έχεις τη διάθεση να το αναβαθμίσεις, απλώς και μόνο για να ξέρεις ότι έχεις αυτή την δυνατότητα όταν και εάν το τολμήσεις

 

Δεν είναι θέμα των drivers. Μπήκαν κανονικά.

Μάλλον είναι θέμα των w10.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σημειώσω ότι η εταιρία για το upgrade σε 7.0 συστήνει δικό της "εργαλείο" (και όχι το SP flash Tool) με δικές της οδηγίες. Δεν ξέρω εάν έχεις δει το σχετικό αρχείο .pptx.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν αναγνωρίζεται είναι συνήθως θέμα σωστής εγκατάστασης drivers. Φυσικά και μπορεί να είναι θέμα των w10 (χωρίς να είναι βέβαια σίγουρο ότι αυτό φταίει). Εγώ με w7 δεν είχα τέτοιο θέμα. Η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις σε άλλο υπολογιστή (π.χ. με w7) ακόμα και εάν δεν έχεις τη διάθεση να το αναβαθμίσεις, απλώς και μόνο για να ξέρεις ότι έχεις αυτή την δυνατότητα όταν και εάν το τολμήσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Από ότι έχω διαβάσει στο διαδίκτυο η εταιρία δεν είναι και τόσο "επικοινωνιακή", όμως δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Υπάρχει το email που παραπέμπουν από άλλο forum για τα προβλήματα του u7 (joanna@oukitel.cc), το οποίο όμως εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

 

Φιλε το δοκιμασα και εγω και βγαζει incorrect scatter file!

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το δοκιμασα και εγω και βγαζει incorrect scatter file!

 

Το μήνυμα αυτό στο βγάζει γιατί μάλλον χρησιμοποιείς πολύ μεγάλα ονόματα φακέλλων. Δοκίμασε το εξής:

 

- Όλοι οι φάκελλοι να είναι στη ρίζα (π.χ. στο δίσκο C:)

- Την ονομασία του φακέλλου με το firmware που κατέβασες αλλαξέ την (σβήνοντας τους κινέζικους χαρακτήρες και όλα τα υπόλοιπα και κρατώντας μόνο λίγους χαρακτήρες π.χ. το "V0.9_20170112".)

Δοκίμασε να φορτώσεις τώρα το scatter file και μετά πες μου εάν το κάνει ή όχι.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα αυτό στο βγάζει γιατί μάλλον χρησιμοποιείς πολύ μεγάλα ονόματα φακέλλων. Δοκίμασε το εξής:

 

- Όλοι οι φάκελλοι να είναι στη ρίζα (π.χ. στο δίσκο C:)

- Την ονομασία του φακέλλου με το firmware που κατέβασες αλλαξέ την (σβήνοντας τους κινέζικους χαρακτήρες και όλα τα υπόλοιπα και κρατώντας μόνο λίγους χαρακτήρες π.χ. το "V0.9_20170112".)

Δοκίμασε να φορτώσεις τώρα το scatter file και μετά πες μου εάν το κάνει ή όχι.

 

Ωραίος. Θα το προσπαθησουμε με τον chris και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος. Θα το προσπαθησουμε με τον chris και θα σου πω.

 

Δοκιμάστε το, αλλά πριν προχωρήσετε οριστικά στο ugrade προηγουμένως να κάνετε backup την NVRAM σας.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε το, αλλά πριν προχωρήσετε οριστικά στο ugrade προηγουμένως να κάνετε backup την NVRAM σας.

 

το περασα το σταδιο που λες αλλα στο προγραμμα δεν μου βγαζει την θυρα την πρωτη μου εχει σε ολα ΝΑ=ΝΑ

Ακυρο την περναει! Σε ευχαριστω!!!

Edited by chris1984

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Πως το κατάφερες;

 

Με τη βοήθεια του @ath156. Τις έκανε πράξη ο @chris1984.

Σας ευχαριστώ και τους δυο.

 

Δες τα tutorial στο youtube, σε συνδυασμό με το sptool, σε δευτερόλεπτα (αν έχεις κατεβάσει τη ρομ και το πρόγραμμα sptool και τα έχεις έτοιμα) έχεις το μαντολάτο στο κινητό σου.

 

Μέχρι τώρα βλέπω το κινητό πάει πολύ καλά. Βρίσκω πολύ βολική τη ρομ της oukitel.

Ένα μερικό respect το δίνω στην εταιρεία διότι έδωσε σε μια συσκευή κάτω των 100 ευρώ, την καινούργια έκδοση.

Κάτι που άλλοι περιμένουν καιρό να την πάρουν .... κι ας έχουν δώσει 500-600 ευρώ!

 

Θα ανεβάσω βίντεο στο κανάλι μου με τις νέες προσθήκες της Oukitel στην 7.0

Link to comment
Share on other sites

Με τη βοήθεια του @ath156. Τις έκανε πράξη ο @chris1984.

Σας ευχαριστώ και τους δυο.

 

Δες τα tutorial στο youtube, σε συνδυασμό με το sptool, σε δευτερόλεπτα (αν έχεις κατεβάσει τη ρομ και το πρόγραμμα sptool και τα έχεις έτοιμα) έχεις το μαντολάτο στο κινητό σου.

 

Μέχρι τώρα βλέπω το κινητό πάει πολύ καλά. Βρίσκω πολύ βολική τη ρομ της oukitel.

Ένα μερικό respect το δίνω στην εταιρεία διότι έδωσε σε μια συσκευή κάτω των 100 ευρώ, την καινούργια έκδοση.

Κάτι που άλλοι περιμένουν καιρό να την πάρουν .... κι ας έχουν δώσει 500-600 ευρώ!

 

Θα ανεβάσω βίντεο στο κανάλι μου με τις νέες προσθήκες της Oukitel στην 7.0

 

Και εγώ ευχαριστώ για την αναγνώριση. :)

 

Απλώς θα ήθελα να τονίσω για μια ακόμα φορά ότι καλό θα ήταν πριν από οποιαδήποτε προσπάθεια να κρατήσουν σε αρχείο την NVRAM τους, έτσι ώστε σε περίπτωση κάποιου λάθους χειρισμού, προβλήματος κλπ. να μην χάσουν τις IMEI τους (πολύ δύσκολο εάν ακολουθήσουν πιστά τις οδηγίες - αλλά έχει συμβεί σε άλλους από δικό τους λάθος).

 

Επίσης θα ήθελα να ενημερώσω ότι τα προβλήματα που είχα αναφέρει (επανεκκινήσεις κλπ.) κατέληξα ότι οφείλονταν κυρίως στην ενεργοποίηση των "Gesture Unlocks" όπου κρατώντας το κινητό στο δρόμο ενεργοποιούνταν κατά λάθος ή στο κατά λάθος πάτημα του κουμπιού "ON/OFF" (δυστυχώς τα σχετικά κουμπιά πατιώνται πολύ εύκολα-με ελάχιστη πίεση). Απενεργοποιώντας τελείως τα Gestures δεν έχω πλέον πρόβλημα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ευχαριστώ για την αναγνώριση. :)

 

 

 

Απλώς θα ήθελα να τονίσω για μια ακόμα φορά ότι καλό θα ήταν πριν από οποιαδήποτε προσπάθεια να κρατήσουν σε αρχείο την NVRAM τους, έτσι ώστε σε περίπτωση κάποιου λάθους χειρισμού, προβλήματος κλπ. να μην χάσουν τις IMEI τους (πολύ δύσκολο εάν ακολουθήσουν πιστά τις οδηγίες - αλλά έχει συμβεί σε άλλους από δικό τους λάθος).

 

 

 

Επίσης θα ήθελα να ενημερώσω ότι τα προβλήματα που είχα αναφέρει (επανεκκινήσεις κλπ.) κατέληξα ότι οφείλονταν κυρίως στην ενεργοποίηση των "Gesture Unlocks" όπου κρατώντας το κινητό στο δρόμο ενεργοποιούνταν κατά λάθος ή στο κατά λάθος πάτημα του κουμπιού "ON/OFF" (δυστυχώς τα σχετικά κουμπιά πατιώνται πολύ εύκολα-με ελάχιστη πίεση). Απενεργοποιώντας τελείως τα Gestures δεν έχω πλέον πρόβλημα.

 

 

 

Εμένα μου έχει παρουσιάσει δύο φορές αυτό

 

Σου έχει συμβεί;

Κατά πάσα πιθανότητα θα γυρίσω στην 6. Είπα και καλά λόγια για την oukitel πιο πάνω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει παρουσιάσει δύο φορές αυτό

 

Σου έχει συμβεί;

Κατά πάσα πιθανότητα θα γυρίσω στην 6. Είπα και καλά λόγια για την oukitel πιο πάνω!!!!

 

Δοκίμασες να κάνεις Hard Reset (Από κλειστό - Πλήκτρα Vol+ και ON/OFF ταυτόχρονα μετά από το Μενού να κάνεις clear cache καθώς και factory reset)?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το καναμε μετα απο reset ξανα το κανει

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις Hard Reset (Από κλειστό - Πλήκτρα Vol+ και ON/OFF ταυτόχρονα μετά από το Μενού να κάνεις clear cache καθώς και factory reset)?

 

Έχω δοκιμάσει τα πάντα... Που λέει και η διαφήμιση.

Βλέπω όμως πως αρκετός κόσμος το έχει.

Μάλλον θα βάλουμε costum recovery.

Λες να μας μείνει στο χέρι;

 

Σε περίπτωση που θελήσω να βάλω τη μαμίσια recovery, θα σε ρωτήσω (πάλι) πως την κάνω μπακ απ;

Edited by left_ace
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει τα πάντα... Που λέει και η διαφήμιση.

Βλέπω όμως πως αρκετός κόσμος το έχει.

Μάλλον θα βάλουμε costum recovery.

Λες να μας μείνει στο χέρι;

 

Σε περίπτωση που θελήσω να βάλω τη μαμίσια recovery, θα σε ρωτήσω (πάλι) πως την κάνω μπακ απ;

 

1. Όταν λες custom recovery εννοείς το TWRP?

2. Κάνατε και τα δύο δηλαδή και clear cache και wipe/data /factory reset και παρόλα αυτά συνεχίζει να κολλάει στο boot screen???

3. Μερικές φορές στις Android συσκευές (τηλέφωνα, TV boxes κλπ.) χρειάζονται μερικές επανεκκινήσεις για να "στρώσει" το σύστημα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...