Jump to content

Lost (ABC)


Jacktheripperd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν στο 1 λεπτο η διαφορα χρονου του νησιου με τον εξω κοσμο ειναι 31 λεπτα (το ειδαμε με την ρουκετα & τα 2 ρολογια), τοτε δικαιολογειται πως ο Τζακ εχει ασπρα μαλλια στο δικαστηριο και πως ο Ααρων δεν ειναι πλεον μωρο.

 

Οσον αφορα την απαντηση απο το πλοιο οτι το ελικοπτερο δεν ειχε ακομα φτασει, πιστευω οτι οφειλεται στην διαφορα αυτη του χρονου.

 

Οσον αφορα τον Μπεν... απλα, διαβολε! καθε επεισοδιο προσθετει και αλλα ερωτηματα.

 

Εις αναμονη του επομενου.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό παρατήρησα και εγώ...

 

Και ο Jack και η Kate μοιάζουν αρκετά γερασμένοι σε σχέση με το πως είναι στο νησί.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αυτό παρατήρησα και εγώ...

 

Και ο Jack και η Kate μοιάζουν αρκετά γερασμένοι σε σχέση με το πως είναι στο νησί.

 

δηλαδή τί εννοείτε? ότι όταν γυρίσουν απ το νησί θα μεγαλώσουν απότομα όσο δε μεγάλωσαν όταν ήταν στο νησί? δε βγάζει νόημα αυτό!ισα ισα που ακριβώς επειδή όποιος μένει στο νησί μεγαλώνει πολύ πιο αργά απ όσο οι άνθρωποι στον έξω κόσμο, εχουμε το φαινόμενο του τυπά απο τους "άλλους" που φαίνεται να μη γερνάει καθόλου.

επίσης, μπορεί απλώς η δίκη να έγινε όντως 2,3 χρόνια μετά από τον τωρινό χρόνο της ιστορίας, για διάφορους λόγους (είτε γιατί δε θα φύγουν τώρα απ το νησί αλλα αργότερα, ειτε γιατί δεν ανακαλύφθηκαν αμεσως οι υποθεσεις που εκκρεμουσαν εναντίον της Κειτ).

Πάντως κ από τα λόγια της μαμας της Κέιτ, μπορούμε να υπολογίσουμε την πάροδο των χρόνων (γιατί λέει ότι εχει καρκίνο 4 χρόνια νομιζω, οπότε μπορούμε να το συνδιασουμε αυτό με την τελευταία φορά που την ειχε δει η Κειτ, που πρεπει να ταν κανα χρόνο πριν την πτώση του αεροπλάνου)

Link to comment
Share on other sites

Αν ήξερα το γιατί και το πως γίνεται οτιδήποτε στο Lost, θα ήμουν πολύ πλούσιος άνθρωπος :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αν ήξερα το γιατί και το πως γίνεται οτιδήποτε στο Lost, θα ήμουν πολύ πλούσιος άνθρωπος :p

 

Θα τα πούλαγες βρε άκαρδε; :p

Το μόνο βέβαιο είναι ότι θα είχες ένα αμφιβόλου ποιότητας fan club.

 

Τα 16 επεισόδια έγιναν 13 λοιπόν αλλά η ιστορία δεν επηρεάζεται. Κάποιος κακοήθης θα έλεγε ότι θα μπορούσαν να γίνουν και λιγότερα :rolleyes:

Σε κάθε περίπτωση, όσο λιγότερα filler επεισόδια τόσο καλύτερα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα πούλαγες βρε άκαρδε; :p

Το μόνο βέβαιο είναι ότι θα είχες ένα αμφιβόλου ποιότητας fan club.

 

Τα 16 επεισόδια έγιναν 13 λοιπόν αλλά η ιστορία δεν επηρεάζεται. Κάποιος κακοήθης θα έλεγε ότι θα μπορούσαν να γίνουν και λιγότερα :rolleyes:

Σε κάθε περίπτωση, όσο λιγότερα filler επεισόδια τόσο καλύτερα.

Δεν ξέρω από ποια άποψη το αποκαλείς αμφιβόλου ποιότητας (και ντροπή σου :ρ :lol:), αλλά εγώ είμαι σίγουρος για ένα πράγμα: αν είχα απαντήσεις για τα δεκάδες ερωτήματα του Lost θα είχα προσωπικό fan club!! :lol:

 

Ε όχι και λιγότερα! Τα μειώσανε που τα μειώσανε από τα 23 που είναι μια φυσιολογική σεζόν σε 16, μην τα κάνουμε και λιγότερα από 13 που είναι φέτος λόγω των συνθηκών

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αν ήξερα το γιατί και το πως γίνεται οτιδήποτε στο Lost, θα ήμουν πολύ πλούσιος άνθρωπος :p

 

+1

 

:lol:

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Αν ήξερα το γιατί και το πως γίνεται οτιδήποτε στο Lost, θα ήμουν πολύ πλούσιος άνθρωπος :p

 

Δεν ξέρω από ποια άποψη το αποκαλείς αμφιβόλου ποιότητας (και ντροπή σου :ρ :lol:), αλλά εγώ είμαι σίγουρος για ένα πράγμα: αν είχα απαντήσεις για τα δεκάδες ερωτήματα του Lost θα είχα προσωπικό fan club!! :lol:

 

Που κανουμε εγγραφη για το εν λογω fan club? :p

Link to comment
Share on other sites

Lost S04E04 REPACK HDTV XviD-0TV

auto tha katevaseis.

 

Ok...thnx αυτο κατεβασα.για να μην ρωταω συνεχεια αν βγηκε η ανδ εν βγηκε ποια μερα παιζετε αμερικη?πεμπτη?

Link to comment
Share on other sites

Ok...thnx αυτο κατεβασα.για να μην ρωταω συνεχεια αν βγηκε η ανδ εν βγηκε ποια μερα παιζετε αμερικη?πεμπτη?

 

Πέμπτη βράδυ Αμερική, πρώτες πρωινές ώρες Παρασκευης έτοιμο για "αγορα" απο το Internet!

Link to comment
Share on other sites

Πέμπτη βράδυ Αμερική, πρώτες πρωινές ώρες Παρασκευης έτοιμο για "αγορα" απο το Internet!

 

:)ευχαριστω πολυ.και τωρα αυτο που θα προβληθει την πεμπτη θα ειναι το 405?

Link to comment
Share on other sites

Τα 16 επεισόδια έγιναν 13 λοιπόν αλλά η ιστορία δεν επηρεάζεται.
Makari giati to Heroes enw ksekinise dinata kai itan super mexri to 8o epeisodio ta teleutaia 3 epeisodia paixtikan sto fast forward...
Link to comment
Share on other sites

Αν στο 1 λεπτο η διαφορα χρονου του νησιου με τον εξω κοσμο ειναι 31 λεπτα (το ειδαμε με την ρουκετα & τα 2 ρολογια), τοτε δικαιολογειται πως ο Τζακ εχει ασπρα μαλλια στο δικαστηριο και πως ο Ααρων δεν ειναι πλεον μωρο.

 

Οσον αφορα την απαντηση απο το πλοιο οτι το ελικοπτερο δεν ειχε ακομα φτασει, πιστευω οτι οφειλεται στην διαφορα αυτη του χρονου.

Καλά τα λέτε βρε παιδιά, αλλά πώς γίνεται να μιλάνε με το πλοίο σε πραγματικό χρόνο; Θα μιλούσαν σε μια δεδομένη στιγμή και θα έπρεπε να τους απαντήσουν μετά από Χ λεπτά!

 

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι υπάρχει κάποιου είδους πεδίο ή φράγμα το οποίο όταν το περνάς με δεδομένη πορεία και ταχύτητα 'επιβραδύνεσαι'. Στις τηλεπικοινωνίες λόγω της ταχύτητας του φωτός η επιβράδυνση είναι πολύ μικρή, αλλά μια ρουκέτα ή ένα ελικόπτερο επιβραδύνονται περισσότερο.

sakis for the masses, θου for the few

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά τα καινούργια περί διαφορετικού χρόνου στο νησί,αρχίζω να σκέφτομαι μήπως το trailer της 4ης season που έλεγε "On September 22,2004 Oceanic Flight 815 crashed...February 2008,rescue arrives" κυριολεκτεί... ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλα το θεμα με την χρονικη διαφορα σηκωνει πολυ συζητηση οποτε ας το αφησουμε να εξελιχθει να δουμε που το πανε.

 

Παντως δε βρισκω λογο να μην επικοινωνουν real time μεσω του τηλεφωνου.Νταξει η ρουκετα υπεστει μια "χρονικη διαθλαση" αν θελετε,αλλα τα ηλεκτρομαγνητικα κυματα ταξιδευουν με την ταχυτητα του φωτος και δεν πιστευω να επηρεαζονται....

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Παντως δε βρισκω λογο να μην επικοινωνουν real time μεσω του τηλεφωνου.Νταξει η ρουκετα υπεστει μια "χρονικη διαθλαση" αν θελετε,αλλα τα ηλεκτρομαγνητικα κυματα ταξιδευουν με την ταχυτητα του φωτος και δεν πιστευω να επηρεαζονται....

Επομένως, δεν μπορεί ο χρόνος εκτός νησιού να είναι διαφορετικός από το χρόνο εντός νησιού, από τη στιγμή που οι συνομιλίες μεταξύ των δύο σημείων γίνονται σε real time... εκεί θέλω να καταλήξω. Άρα, όσος καιρός πέρασε εκτός νησιού τόσος πέρασε και για τους ναυαγούς.

sakis for the masses, θου for the few

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε οτι η διαφορα ειναι 30 λεπτα.

30 λεπτα απο τα ποσα;δλδ χανουμε 30 λεπτα καθε ποσο;καθε μια ωρα,καθε δυο ωρες...καθε ποσο;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Επομένως, δεν μπορεί ο χρόνος εκτός νησιού να είναι διαφορετικός από το χρόνο εντός νησιού, από τη στιγμή που οι συνομιλίες μεταξύ των δύο σημείων γίνονται σε real time... εκεί θέλω να καταλήξω. Άρα, όσος καιρός πέρασε εκτός νησιού τόσος πέρασε και για τους ναυαγούς.

 

Ίσως ο χρόνος να κυλλάει αργότερα για τους βιολογικούς οργανισμούς. Απλώς δηλαδή να αργούν να μεγαλώσουν και άρα να μην αλλάζει κάτι στις επικοινωνίες. :X

 

Αυτό όμως δεν εξηγεί τη διαφορά χρόνου στο χρονόμετρο της ρουκέτας ( η οποία όμως, να σημειώσουμε, δεν ξέρουμε πόσο πιο αργά έφτασε στο νησί από τη στιγμή που την περίμεναν.)

 

Άσχετο τώρα, ο Jack γιατί δε θέλει να δει το παιδί; Θα μας κουφάνουν εντελώς!!!!!

 

P.S. Μου έχει αφήσει την αίσθηση ο νέος κύκλος μέχρι τώρα, πως και το παραμικρό πράγμα από το πρώτο επεισόδιο του Lost ήταν προσχεδιασσμένο για τη λύση του φινάλε.

Link to comment
Share on other sites

P.S. Μου έχει αφήσει την αίσθηση ο νέος κύκλος μέχρι τώρα, πως και το παραμικρό πράγμα από το πρώτο επεισόδιο του Lost ήταν προσχεδιασσμένο για τη λύση του φινάλε.

 

Όπως για παράδειγμα...;

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε οτι η διαφορα ειναι 30 λεπτα.

30 λεπτα απο τα ποσα;δλδ χανουμε 30 λεπτα καθε ποσο;καθε μια ωρα,καθε δυο ωρες...καθε ποσο;

 

Σε 2 ώρες και 45 λεπτά "χρόνο νησιού", η διαφορά είναι 31 λεπτά (επεισόδιο 4x03). ΑΝ υποθέσουμε ότι η σχέση είναι γραμμική,δηλ. για διπλάσιο χρόνο έχουμε διπλάσια καθυστέρηση κ.ο.κ., τότε μια απλή μέθοδος των τριών μας δίνει ότι για 100 μέρες (όσες περίπου βρίσκονται οι επιζήσαντες στο νησί) έχουμε καθυστέρηση 47,6 μέρες.Κάτι μου λέει όμως πως αυτό είναι πολύ λίγο,με βάση τα υπόλοιπα στοιχεία (π.χ. ο μεγαλωμένος Walt).Οπότε μάλλον ΔΕΝ είναι ανάλογα τα ποσά.

 

Σκεφτείτε τη Ρουσσώ...έχει περάσει 16 χρόνια στο νησί...πόσο παλιά έφτασε εκεί;;;

Link to comment
Share on other sites

Όπως για παράδειγμα...;

 

Το οτι κάτι συμβαίνει με τον Άαρων και τον Γουόλτ, ο Ρίτσαρντ που δε γερνάει, ότι οι Others φώναζαν από την αρχή πως είναι οι "καλοί" της υπόθεσης, ο Χιούγκο και η σύνδεση του με το νησί μέσω των αριθμών, η πορεία που έδωσαν στον Μάικλ για να μπορέσει να αφήσει το νησί...Κι άλλα δε μου έρχονται όλα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε τη Ρουσσώ...έχει περάσει 16 χρόνια στο νησί...πόσο παλιά έφτασε εκεί;;;

 

Έχεις δίκιο!:wacko: Η Άλεξ όμως;;; Δε φαίνεται να έχει μεγαλώσει 16 χρόνια; Γιατί δεν έμεινε σαν τον Ρίτσαρντ αγέραστη; Και λέω για την Άλεξ γιατί τη Ρουσσώ δεν την έχουμε δει σε flashback, όντως μπορεί να μην έχει γεράσει!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εννοείς ότι είναι συνεπείς στο να θυμούνται -και να δίνουν πρόσθετα "στοιχεία" για - τα αρχικά μυστήρια.

 

Εγώ πάλι έχω την εντύπωση ότι έχουν κάνει κύκλους (hatch/κουμπί), πηγαν να κάνουν κάτι και δεν τους βγήκε (tail section), προσαρμόζονται σε πρακτικά προβλήματα (αποχωρήσεις από το cast, επανεισόδους *hint* *hint*) κάποια "μυστήρια" μας προεκυψαν τυχαίες συμπτώσεις, άλλα έγιναν μεταφυσικές οντότητες (smoke monster, Jacob) κλπ κλπ.

 

To LOST λειτουργεί πάνω στη βάση της δημιουργίας μυστηρίων και cliffhanger (κάτι που κάνει επιτυχημένα σε μεγάλο ποσοστό), αλλά δεν προϋποθέτει (ξεκάθαρα πλέον) την προσφορά εξήγησης (άμεσης ή) επιστημονικής ή πιστευτής χωρίς να σου δημιουργήσει σημαντικά θέματα "παγώματος" της δυσπιστίας (suspension of disbelief). Νομίζω ότι στην 1η season είχαμε περισσότερες ελπίδες για λογικές/πιστευτές εξηγήσεις...

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στην 1η season είχαμε περισσότερες ελπίδες για λογικές/πιστευτές εξηγήσεις...

 

Α καλά, ναι,αυτές οι ελπίδες έχουν εξανεμιστεί εδώ και καιρό...Έχω αποδεχτεί πλέον ότι όλα αυτά που έχουν βάλει δεν γίνεται να εξηγηθούν λογικά / επιστημονικά.Το μεταφυσικό στοιχείο στο Lost δεν είναι από τα αγαπημένα μου στοιχεία,αλλά είναι πολύ ισχυρό και υπήρχε από την αρχή. Ωστόσο δεν παύω να απολαμβάνω τη σειρά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...