Jump to content

UHANS A101


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

UHANS A101

http://www.androidheadlines.com/wp-content/uploads/2016/09/UHANS-A101-1-1600x917.jpg

 

Βασικά χαρακτηριστικά:

  • Dimensions: 71.2 x 143.5 x 9.5 mm
  • Weight: 158 g
  • SoC: MediaTek MT6737
  • CPU: ARM Cortex-A53, 1300 MHz, Cores: 4
  • GPU: ARM Mali-T720 MP2, 600 MHz, Cores: 2
  • RAM: 1 GB, 640 MHz
  • Storage: 8 GB
  • Memory cards: microSD, microSDHC, microSDXC
  • Display: 5 in, IPS, 720 x 1280 pixels, 24 bit
  • Battery: 2450 mAh, Li-Ion
  • OS: Freeme 6.0.1 (Android 6.0 Marshmallow)
  • Camera: 2592 x 1944 pixels, 1280 x 720 pixels, 30 fps
  • SIM card: Micro-SIM
  • Wi-Fi: b, g, n, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct
  • LTE: 800 / 900 /1800 / 2100 / 2600 MHz
  • USB: 2.0, Micro USB
  • Bluetooth: 4.0
  • Positioning: GPS, A-GPS

 

Hands-on: Uhans A101

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλο, ομορφο. Για τον φακο πανασονικ δεν εχω ιδεα.

"Uhans A101 Cameras

 

We used to see Sony Exmore lens on many smartphones, but this is not the case. The Uhans A101 comes with an 8MP primary camera on the back that is capable of taking 3264 x 2448 pixel photos, It comes with a single LED flash and Panasonic sensor. Though the manufacturer claims every detail will be captured carefully, an 8MP Panasonic camera is not able to provide it. Moreover, it’s a 5MP camera that can be interpolated to an 8MP one. But we know what this means. Unfortunately, we have almost the same picture for the front camera – the Uhans A101 sports a 2MP camera with an OmniVision sensor that is capable of taking 1920 x 1080 pixel photos.

 

H μπροστινη 2ρα καμερα λεει ο reviewer τραβάει σχεδόν ιδιες φωτος με την 5ρα (interpolated σε 8MP)!

http://www.xiaomitoday.com/uhans-a101-review-can-afford-60/

Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετα καταστηματα δεν το εχουν. Προπαραγγελια ειναι ακομη;

Στο banggood Μου ειπαν οτι θελουν 3 βδομαδες να στοκαρουν;

3 βδομαδες ακουγονται πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα για δεύτερη συσκευή στην προσφορά του geekbuying με τα 50$ και μου στείλανε tracking number και γράψανε πως εστάλη. Περιμένω να φανεί στα site.

Άρα τουλάχιστον το geek είχε κάποια κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παρέλαβα χθες το τηλέφωνο (αγορά από geekbuying).

Δυστυχώς δεν έχει ελληνικό μενού, η ελληνική γλώσσα λείπει από τις ρυθμίσεις, παρότι στο site της Uhans (και του geekbuying) αναφέρει και τα ελληνικά ως υποστηριζόμενη γλώσσα.

Email στο geekbuing, message και skype text στη uhans παραμένουν αναπάντητα....

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα κι εγώ την Κυριακή, από το gear όμως και η αποστολή έγινε την Τρίτη. Με προϊδέασε θετικά το review του myphone που το εμφανίζει με ελληνικά μενού και καλή ποιότητα κατασκευής για την τιμή του. Ο μόνος μου φόβος είναι το 1GB RAM, αλλά με το καθαρό android που έχει θα τα καταφέρνει πιστεύω. Αναμένουμε να έρθει με το καλό!
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα χθες το τηλέφωνο (αγορά από geekbuying).

Δυστυχώς δεν έχει ελληνικό μενού, η ελληνική γλώσσα λείπει από τις ρυθμίσεις, παρότι στο site της Uhans (και του geekbuying) αναφέρει και τα ελληνικά ως υποστηριζόμενη γλώσσα.

Email στο geekbuing, message και skype text στη uhans παραμένουν αναπάντητα....

 

τοτε πως στο αφιερωμα του Myphone δειχνει οτι εχει ελληνικα;;

Αναμενω και εγω ενα και θα δουμε τι πραγματικα κανει

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τσίμπησα δύο τεμάχια, ένα από banggood κι ένα από gearbest.

Λέτε να μην έχουν ελληνικά?

Για το ένα δε με νοιάζει,άλλα το άλλο είναι για μεγάλο άνθρωπο και θα είχε πρόβλημα.

Ίσως αν ξαναφλασαρει τη rom να είναι κομπλέ.

 

Στάλθηκε από το InFocus M808 μου

Link to comment
Share on other sites

Ο συντάκτης του hands on Mythozz με pm ανέφερε ότι μετά από έλεγχο για αναβάθμιση λογισμικού και εγκατάστασή της θα έχω Ελληνικά κανονικά.

Το ίδιο μου ανέφεραν και από το gizchina Greece : http://gr.gizchina.com/2016/10/10/giveaway-uhans-a101-smartphone/

Το Geekbuying μου ζήτησε φωτογραφίες του μενού γλώσσας, τις οποίες και έστειλα αναφέροντας τις υποδείξεις για το update, καλού κακού ζήτησα την έγκρισή τους για την αναβάθμιση.

Δεν πρόλαβα χθές, ελπίζω να μπορέσω να κάνω την αναβάθμιση σήμερα, και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

Υ.Γ.

Δεν το τσέκαρα, αλλά κάτι πήρε το μάτι μου για παλιό youtube app που κρασάρει σε review στο XDA : http://forum.xda-developers.com/general/device-reviews-and-information/uhans-a101-information-reviews-t3418194/post68810825#post68810825

 

Δυστυχώς το κινητό είναι στα χέρια του μονίμως εξαφανισθέντος φοιτητή γιού μου και δεν έχω συνεχή και απρόσκοπτη πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Τα ελληνικά προστίθενται με ένα απλό update που δεν υπάρχει κάτι που πρέπει να σε φοβίζει σε αυτό. Για το πρόβλημα με την παλιότερη έκδοση του YouTube, διάβασα ότι θα λυθεί στο ερχόμενο update που αναμένεται γύρω στην ερχόμενη Δευτέρα όπως είπαν. Η δικιά μου συσκευή θα αργήσει να έρθει ακόμα στα χέρια μου οπότε δεν θα μπορώ να έχω προσωπική άποψη :)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά το update εμφανίστηκαν και τα ελληνικά.

Η μπαταρία του δεν είναι sony αλλά uhans, η αυτονομία του μάλλον μέτρια, η λήψη καλή (με vodafone), το προστατευτικό κάλυμμα (εύκαμπτο, διάφανο) δείχνει φτηνιάρικο σε σχέση με την ανέλπιστα ποιοτική εμφάνιση του κινητού (για τα λεφτά του 44,5 ευρώ), το gorilla glass θα διαπιστωθεί σύντομα καθώς η προσφερόμενη σκληρή προστασία οθόνης έχει εμφανείς ανοχές από τα άκρα του κινητού και τελικά βγήκε.

Gps, camera και οθόνη στον ήλιο θα τεσταριστούν προσεχώς.

Link to comment
Share on other sites

"Uhans A101 Cameras

 

We used to see Sony Exmore lens on many smartphones, but this is not the case. The Uhans A101 comes with an 8MP primary camera on the back that is capable of taking 3264 x 2448 pixel photos, It comes with a single LED flash and Panasonic sensor. Though the manufacturer claims every detail will be captured carefully, an 8MP Panasonic camera is not able to provide it. Moreover, it’s a 5MP camera that can be interpolated to an 8MP one. But we know what this means. Unfortunately, we have almost the same picture for the front camera – the Uhans A101 sports a 2MP camera with an OmniVision sensor that is capable of taking 1920 x 1080 pixel photos.

 

H μπροστινη 2ρα καμερα λεει ο reviewer τραβάει σχεδόν ιδιες φωτος με την 5ρα (interpolated σε 8MP)!

http://www.xiaomitoday.com/uhans-a101-review-can-afford-60/

Ποτέ νομιζω δεν το είπε αυτό ο reviewer αλλα έτσι οπως το ειπε ειναι λες και ήθελε να μπας μπερδεψει.

Απλα τον απογοητευσε η ανάλυση του πανασονικ πίσω αισθητηρα και θελοντας ναι πει ότι και ο εμπρός omnivision είναι μια απο τα ίδια χρησιμοποιησε την εκφραση ''we have almost the same picture for the front camera'' εννοωντας οτι επισης βρήκε την ανάλυση κατώτερη των αναφερόμενων στα specs Mpixel.

 

Να πω απλα ότι η αναλυση δεν κανει μια φωτογραφία απαραιτητα κακή. Κακη την κανουν τα ξεπλυμενα ή ασαφή αφύσικα χρωματα, το ελλειπες ή το υπερτονισμενο contrast, o οπτικος ή χρωματικος θόρυβος (ειδικα στα σκοτεινα περιβαλλοντα), η κακη εστιαση ή η θολωση λόγω κουνηματος κτλ. Εφοσον δεν μας εδωσε δείγματα ο reviewer το κακη αναλυση δε μου λεει απολυτως τίποτα.

Edited by pantoflakias
Link to comment
Share on other sites

Έχει κυκλοφορήσει update με Android 6.0.1 που απομακρύνει την παλιά έκδοση του YouTube που υπάρχει και μπορεί ο χρήστης να εγκαταστήσει από το Google Play την τελευταία διαθέσιμη έκδοση της εφαρμογής.
Link to comment
Share on other sites

Eκ πρωτης οψεως το κινητο ειναι τιμιοτατο

Ειχε ελληνικα χωρις την αναβαθμιση. Υστερα εκανε μια αναβαθμιση, που ελυσε το προβλημα του youtube.

Στην μπαταρια ωστοσο μετα την αναβαθμιση δεν βλεπω το γραφημα της μπαταριας οπως ειναι στα υποιλοιπα τηλεφωνα

Καμερες. Ικανοποιητικες

Πανεμορφο και πρακτικο.

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλαν και S μοντελο!

https://www.aliexpress.com/item/Free-Gift-UHANS-A101S-MTK6580-Quad-Core-3G-Smartphone-5-0-HD-2GB-16GB-8MP-Android/32755575975.html?spm=2114.30010308.3.10.YHHP30&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_116_10065_117_10068_114_115_10069_113_10084_10083_10017_10080_10082_10081_10060_10061_10062_10056_10055_10054_10059_10078_10079_10073_10070_421_420_10052_10053_10050_10051,searchweb201603_8&btsid=91bdb318-b9d8-4355-b564-2f0069c2b3df

Λιγο μπερδεμα επικρατει στα χαρακτηριστικα του, σε ένα σημειο γραφει Main Camera: 8 MP ( interpolated 13 MP ) και σε άλλο Rear 5MP (Software To 8MP) αλλα στο διαφημηστικο της UHANS γραφει sony imx 219 8mp και αρα ισχυει το ( interpolated 13 MP ),εχει 2gb ram αλλα εβγαλαν το 4g!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει με 65 ευρω να μην ζηταμε πολλα, αλλα βλεπω οτι φοραει τον 6580 οποτε η ταχυτητα του ειναι 1.3 ghz, γιατι το gearbest λεει οτι ειναι στο 1 Ghz ;
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα κι εγώ, είχε ελληνικά κανονικά έκανα και την τελευταία αναβάθμιση(252mb!!!)και όλα μέχρι στιγμής δουλεύουν άψογα!

Η θήκη σιλικόνης μου άρεσε αρκετά,το tempered glass δεν το δοκίμασα ακόμα!

 

Στάλθηκε από το InFocus M808 μου

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το tempered glass μην βασίζεται πολύ σε αυτό που δίνει το geek. Δεν είχα δει πως ή μπροστινή κάμερα είχε ζελατίνα και κολλησα την άκρη του λίγο πάνω της με αποτέλεσμα να μην κάτσει καλά. Νόμιζα πως κράτησε αέρα και το πίεσα με το νύχι και έσπασε.....
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα στην αρχή πάνω δεξιά δεν έκατσε καλά, φαινόταν σα να κράτησε αέρα.

Αλλά πήρα μια πλαστική κάρτα και το έστρωσα μια χαρά!

Μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν καλά και η μπαταρία κρατάει μιάμιση μέρα με αρκετή χρήση(δεδομενα-wifi).

 

Στάλθηκε από το A101 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το tempered glass παιδιά επηρεάζει την απόκριση της αφής;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...