Jump to content

Xiaomi Mi 5S


zakailiou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχουν και άλλες μπάντες για 4G, όχι μόνο η Β20. Δεν πέφτεις κατευθείαν σε 3G.
φυσικά αλλά δεν πιάνουν εκεί που πιάνει η Β20,και ούτε έχεις LTE-A εκεί που πιάνεις B20 και B3 για παράδειγμα για καλύτερες ταχύτητες

η B20 είναι απαραίτητη, ουσιαστικά σε ξελασπωνει....στα δύσκολα σημεία

αντίστοιχα σε 3G η UMTS στα 900mhz

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 988
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ισχύει αυτο και μάλιστα είχε διαθεσιμότητα σε όλα τα χρώματα.

Τεσπά, τώρα πέρασε. Κουβέντα να γίνεται.

Και όμως...υπάρχει παιδί που το πήρε (4/128) στα 260 ευρώ! Σε απέναντι φόρουμ...

Μάλλον θα ήταν ένα κομμάτι τελικά....:cool:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Και όμως...υπάρχει παιδί που το πήρε (4/128) στα 260 ευρώ! Σε απέναντι φόρουμ...

Μάλλον θα ήταν ένα κομμάτι τελικά....:cool:

 

Καλά εδώ έπαιξε κρυφή προσφορά το mi6 στο public στα 299 ευρώ. Δεν το βάλαν ούτε στη σελίδα αλλά ούτε καν και στο καρτελάκι. Απλά πήγαινες ταμείο και στο βγάζαν 299. Ξενέρωσα που δεν την πρόλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη ούτε οι πωλητές δεν το ξέραν. Αν τους ρώταγες έλεγαν δεν υπάρχει προσφορά. Αν πήγαινες ταμείο όμως στο βγαζε 299. Μιλάμε για τόσο υπόγεια προσφορά. Αμα δεις το σχετικό thread insomnia θα καταλάβεις. Όχι τίποτα άλλο αλλά τις παρακολουθούσα καθημερινά και είχα μείνει μια εβδομάδα χωρίς κινητό.

 

Όταν είδα ότι δεν μπήκε κάποια προσφορά της προκοπής πήρα ενα μεταχειρισμένο mi a1. Αλλά βλέποντας την easter egg προσφορά μου ήρθε κάπως απότομα. :blink::lol:

Link to comment
Share on other sites

https://www.google.gr/search?q=mi5s+camera+not+focusing&oq=mi5s+camera+not+focusing&aqs=chrome..69i57.5447j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8 στην αρχή ηταν λιγο καλύτερα τα πράγματα , πλέον κάθε φορά που το ανοίγω έχει γύρω στο 1λεπτό θολούρα . Δυστυχώς είναι hardware πρόβλημα οπότε δε νομίζω οτι θα φτιάξει και ποτέ

Fyi σε περίπτωση που κάποιος έχει παρόμοιο θέμα.

Εδώ και δύο μήνες περίπου το παραπάνω πρόβλημα έχει εξαφανιστεί, ή έγινε μόνο του ή φταίει που κουναγα συνέχεια το τηλέφωνο δεξιά αριστερά με το που άνοιγα τη κάμερα για να ξεμπλοκαρει το κλείστρο όπως λέει ένας στο post( αν ισχύει κάτι τέτοιο)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες να ρωτήσω κάτι... Έχει πάρει κανείς ειδοποίηση για ota update σε miui 9?

 

Ειμαι με την 8.5.4.0 global stable rom και δεν έχω λάβει κάτι ενώ διαβάζω ότι έχει κυκλοφορήσει εδώ και μέρες...

 

Επίσης έχω δει ότι μπορούμε να την περάσουμε μόνοι μας αλλά δεν θα έπρεπε να μας έρθει και update όπως τις άλλες φορές που έβγαινε μια καινούρια version της ρομ που φόραμε?

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει china stable σε 9, όχι global, οπότε μην περιμένεις ΟΤΑ ακόμα.

http://en.miui.com/download-314.html#465

Και οι "custom" stable miui (XTRV/EU/miglobe/etc) που υπάρχουν σε MiUI9 αυτή τη στιγμή είναι με china sources.

 

Εγώ εδώ και καιρό είμαι με ViperOS stable, 7.1.2, σφαιράτη, με αυτονομία και bonus google camera mod για φωτογραφιάρες.

 

Έκανα μια μικρή στάση σε EU stable 9 πριν λίγες ημέρες αλλά αποφάσισα ότι τέλος το MiUI για μένα.

Edited by tsavman
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν και κάτοχός του εδω και 1 χρόνο, το γεγονός οτι δε βγαζω πολλες selfie, με εκανε μολις σημερα να διαπιστωσω "θέμα" με την μπροστινή κάμερα μολις χθες που πηγα να βγαλω μια ομαδικη σελφι.. εγω που ημουν στο 1 μετρο από το φακο βγηκα νορμαλ...τα 5 ατομα πισω τερμα θολα...ψαχτηκα λιγο αλλα δεν εβγαλα συμπερασμα..αλλοι λεγανε για hardware θεμα, άλλοι για ρυθμίσεις τις κάμερα... Γνωρίζει κανένας;
Link to comment
Share on other sites

Αν και κάτοχός του εδω και 1 χρόνο, το γεγονός οτι δε βγαζω πολλες selfie, με εκανε μολις σημερα να διαπιστωσω "θέμα" με την μπροστινή κάμερα μολις χθες που πηγα να βγαλω μια ομαδικη σελφι.. εγω που ημουν στο 1 μετρο από το φακο βγηκα νορμαλ...τα 5 ατομα πισω τερμα θολα...ψαχτηκα λιγο αλλα δεν εβγαλα συμπερασμα..αλλοι λεγανε για hardware θεμα, άλλοι για ρυθμίσεις τις κάμερα... Γνωρίζει κανένας;

 

Στη μπροστινή εχει μεγάλο αισθητήρα με φωτεινό διάφραγμα. Αυτό ειναι καταστροφικό για κάμερες που έχουν φιξ εστίαση και μάλιστα κοντυνή (όπως κάνουν και οι selfi κάμερες). Μπορεί μεν να επωφελείται απο καλύτερη ποιότητα σε χαμηλο φωτισμό, έχει όμως πολύ μικρο dof, δηλαδή από μολις μισο μέτρο και πέρα αρχίζει να είναι out of focus.

 

Ως εκ τούτου είναι πολύ κακή υλοποίηση η μπροστινη κάμερα. Ακόμα και για ατομική ζορίζει... βγάλε μια με το χερι τεντωμενο και μια με το χερι διπλωμένο ώστε να ειναι πιο κοντα. Είμαι σίγουρος ότι η μια απο τις 2 θα ειναι πιο θολή (αναλόγως και πόσο μακρύ χέρι έχεις :P )

 

Γενικά η μπροστινη κάμερα είναι σαν να μην υπάρχει. Ο σκοπός μιας μπροστινής κάμερας ειναι συνήθως ομαδικές ή να βγάζεις σελφι με τοπιο πίσω... και στις δυο περιπτώσεις θα αποτύχει. Μόνο για καμία βιντεοκλήση κάνει.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Στη μπροστινή εχει μεγάλο αισθητήρα με φωτεινό διάφραγμα. Αυτό ειναι καταστροφικό για κάμερες που έχουν φιξ εστίαση και μάλιστα κοντυνή (όπως κάνουν και οι selfi κάμερες). Μπορεί μεν να επωφελείται απο καλύτερη ποιότητα σε χαμηλο φωτισμό, έχει όμως πολύ μικρο dof, δηλαδή από μολις μισο μέτρο και πέρα αρχίζει να είναι out of focus.

 

Ως εκ τούτου είναι πολύ κακή υλοποίηση η μπροστινη κάμερα. Ακόμα και για ατομική ζορίζει... βγάλε μια με το χερι τεντωμενο και μια με το χερι διπλωμένο ώστε να ειναι πιο κοντα. Είμαι σίγουρος ότι η μια απο τις 2 θα ειναι πιο θολή (αναλόγως και πόσο μακρύ χέρι έχεις :P )

 

Γενικά η μπροστινη κάμερα είναι σαν να μην υπάρχει. Ο σκοπός μιας μπροστινής κάμερας ειναι συνήθως ομαδικές ή να βγάζεις σελφι με τοπιο πίσω... και στις δυο περιπτώσεις θα αποτύχει. Μόνο για καμία βιντεοκλήση κάνει.

 

ακριβώς όπως τα ειπες..τα ειπες ολα...καποια λυση περι αυτου;; το θεμα με λιγα λογια ειναι οντως hardware? Δηλαδη οποιον και να ρωτησω θα εχει αυτο το θεμα; ελπιζουμε σε μελλοντικη επιδιορθωση απο την εταιρια; Αλλιως να ξερω να το δωσω και να παρω αλλο..

 

ΥΓ: οσο δεν εβγαζα φωτος με την μπροστινη καμερα, ελεγα οτι ειναι το πιο ωραιο κινητο που ειχα ποτε στα χερια μου, τωρα... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γίνεται να αλλάξει. Η εστίαση και το dof είναι θέμα φυσικής... Δεν είναι τυχαίο που όλες οι εταιρείες βάζουν μικρό μπροστινό αισθητήρα.

 

Αν βάλει μεγάλο αισθητήρα με φωτεινό φακό πρέπει οπωσδήποτε να μην είναι Φιξ η εστίαση. Αλλά ακόμα και έτσι θα ειχε να επιλέξει να εστιάσει μεταξύ βάθους ή τον μπροστινό που κρατάει το κινητό.

 

Εγω προσωπικά την γυρναγα ανάποδα και έβγαζε με την πίσω. Για να τραβήξει πατάτα το volume. Βέβαια και πάλι μικρό dof έχεις αλλά τουλάχιστον η εστίαση είναι μεταβλητή. Αν τεντώσεις το χέρι θα χει πολύ περισσότερα in focus.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γίνεται να αλλάξει. Η εστίαση και το dof είναι θέμα φυσικής... Δεν είναι τυχαίο που όλες οι εταιρείες βάζουν μικρό μπροστινό αισθητήρα.

 

Αν βάλει μεγάλο αισθητήρα με φωτεινό φακό πρέπει οπωσδήποτε να μην είναι Φιξ η εστίαση. Αλλά ακόμα και έτσι θα ειχε να επιλέξει να εστιάσει μεταξύ βάθους ή τον μπροστινό που κρατάει το κινητό.

 

Εγω προσωπικά την γυρναγα ανάποδα και έβγαζε με την πίσω. Για να τραβήξει πατάτα το volume. Βέβαια και πάλι μικρό dof έχεις αλλά τουλάχιστον η εστίαση είναι μεταβλητή. Αν τεντώσεις το χέρι θα χει πολύ περισσότερα in focus.

 

οχι ενταξει για την πισω δεν εχω κανενα παραπονο..ειδικα με την google camera σπέρνει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες. Όταν θες να βγάλεις σελφι, αντι της μπροστινης χρησιμοποίησε την πίσω. Γύρνα αναποδα το κινητο και πάτα το volume για να βγάλει την φωτογραφία.

 

Προφανώς αν τραβάς με gcam φρόντισε να χει γρήγορες ρυθμίσεις αλλιώς σας βλέπω παγοκολώνες :lol: (πχ αν εχεις του bsg με αργές ρυθμίσεις, βάλε μια του arnova με γρήγορες για σελφι)

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες. Όταν θες να βγάλεις σελφι, αντι της μπροστινης χρησιμοποίησε την πίσω. Γύρνα αναποδα το κινητο και πάτα το volume για να βγάλει την φωτογραφία.

 

Προφανώς αν τραβάς με gcam φρόντισε να χει γρήγορες ρυθμίσεις αλλιώς σας βλέπω παγοκολώνες :lol: (πχ αν εχεις του bsg με αργές ρυθμίσεις, βάλε μια του arnova με γρήγορες για σελφι)

 

σε καταλαβα βρε κια επιβεβαιωνω οτι η πισω καμερα τα σπαει...αν συμπληρωματικα εχεις καμια κατάλληλη του arnova, κανε μια παραθεση εδω το λινκ εφοσον δε σου κανει κοπο..

Η εκδοση που εχω εγω, οταν βγαζεις φωτο με την μπροστινη καμερα, η οθονη γινεται λευκη για 10 δευτερολεπτα και μετα βγαινει η φωτογραφια

Link to comment
Share on other sites

Μα τη μπροστινή ούτως ή αλλος δεν αξίζει να την χρησιμοποιείς. Με τη πίσω να τραβάς ακόμα και τις σέλφις ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Έχω το αυτό το κινητό περίπου οκτώ μήνες αγορασμένο από Κίνα. Τον τελευταίο καιρό όταν το φόρτιζα το εύρισκα κλειστό. Το άνοιγα και έβλεπα ότι είχε φτάσει στο 100% στη φόρτιση. Ώσπου κάποια φορά δεν ξανάνοιξε. Μετά από δικές μου προσπάθειες το πήγα σε δύο αλυσίδες που κάνουν σέρβις σε κινητά. Η απάντηση που μου έδωσαν είναι πως φταίει η μητρική και δεν με συμφέρει να την αλλάξω.

Η ερώτησή μου είναι αν κάποιος από το φόρουμ ξέρει κάποιο σέρβις που να μπορεί να επέμβει στην μητρική του κινητού. Για να μη θεωρηθεί διαφήμιση στείλτε προσωπικό μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Έχω το αυτό το κινητό περίπου οκτώ μήνες αγορασμένο από Κίνα. Τον τελευταίο καιρό όταν το φόρτιζα το εύρισκα κλειστό. Το άνοιγα και έβλεπα ότι είχε φτάσει στο 100% στη φόρτιση. Ώσπου κάποια φορά δεν ξανάνοιξε. Μετά από δικές μου προσπάθειες το πήγα σε δύο αλυσίδες που κάνουν σέρβις σε κινητά. Η απάντηση που μου έδωσαν είναι πως φταίει η μητρική και δεν με συμφέρει να την αλλάξω.

Η ερώτησή μου είναι αν κάποιος από το φόρουμ ξέρει κάποιο σέρβις που να μπορεί να επέμβει στην μητρική του κινητού. Για να μη θεωρηθεί διαφήμιση στείλτε προσωπικό μήνυμα.

 

Να "επεμβει" στη μητρικη, ξεχασε το. Δεν υπαρχει αυτο το πραμα, μονο αντικατασταση.

Καλα σου ειπαν δηλαδη, πεταξε το.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γνωρίζει κανείς αν θα υπάρξει Global Stable Miui 9 android 7 ?

Με την Beta κάθε βδομάδα ένα βήμα εμπρός και δυο πίσω.

Με την τελευταία 8.1.18 Beta διορθώθηκε ελαφρώς η διάρκεια μπαταρίας που την προηγούμενη εβδομάδα με την προτελευταία αναβάθμιση ήταν πραγματικά για κλάματα ( 15 ώρες - 3 ώρες sot από φόρτιση σε αποφόρτιση) αλλά και πάλι το τηλέφωνο δεν είναι όπως ήταν με τη miui 8 που έβγαζε 6-8 ώρες οθόνης.

Μάλλον η Xiaomi δεν ενδιαφέρεται για τη συσκευή αν και ναυαρχίδα του 2016 :(

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν θα υπάρξει Global Stable Miui 9 android 7 ?

Με την Beta κάθε βδομάδα ένα βήμα εμπρός και δυο πίσω.

Με την τελευταία 8.1.18 Beta διορθώθηκε ελαφρώς η διάρκεια μπαταρίας που την προηγούμενη εβδομάδα με την προτελευταία αναβάθμιση ήταν πραγματικά για κλάματα ( 15 ώρες - 3 ώρες sot από φόρτιση σε αποφόρτιση) αλλά και πάλι το τηλέφωνο δεν είναι όπως ήταν με τη miui 8 που έβγαζε 6-8 ώρες οθόνης.

Μάλλον η Xiaomi δεν ενδιαφέρεται για τη συσκευή αν και ναυαρχίδα του 2016 :(

 

Γιατί δεν περνάς την rom που ήσουν ευχαριστημένος;

 

Εγώ στις dev αν συναντήσω κάποια έκδοση με καλή μπαταρία και χωρίς bugs, παραμένω σε αυτή για αρκετούς μήνες. Και όταν κάνω απόπειρα για update, κρατάω πρώτα ένα back up.

Link to comment
Share on other sites

Είχε βγει Global Stable 9.1.1 αλλά λόγω των bugs η xiaomi την κατέβασε από την επίσημη σελίδα.

Υπάρχει στο xda αν ενδιαφέρεσαι να την δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα.

Χρειάζομαι βοήθεια για το κινητό ενός κολητου. Έχει αγοράσει την συσκευή από το eshop.gr και δεν κάνει αναβαθμίσεις, προφανώς έχει πειραγμενη Ρομ. Αυτό που θέλει είναι να περάσει την τελευταία official clobal και να έχει ΟΤΑ από εδώ και περα (θα έχει ελληνικά όπως το δικό μου RN4 σωστα?). Πρέπει να ξεκλειδώσει bootloader η μήπως είναι ήδη ξεκλειδωτο από το eshop? Υπάρχει κάπου λινκ με οδηγίες;

Η Ρομ που φοράει είναι miui global stable 8.5

8.5.4.0 (MAGMIED)

Android version 6.0.1

 

Edit

Φοράει την τελευταία stable ήδη?

Μου φάνηκε παράξενο γιατί εμείς με τα ταπεινά RN4 είμαστε ήδη με miui 9 και android 7!

Edited by foler
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα.

Χρειάζομαι βοήθεια για το κινητό ενός κολητου. Έχει αγοράσει την συσκευή από το eshop.gr και δεν κάνει αναβαθμίσεις, προφανώς έχει πειραγμενη Ρομ. Αυτό που θέλει είναι να περάσει την τελευταία official clobal και να έχει ΟΤΑ από εδώ και περα (θα έχει ελληνικά όπως το δικό μου RN4 σωστα?). Πρέπει να ξεκλειδώσει bootloader η μήπως είναι ήδη ξεκλειδωτο από το eshop? Υπάρχει κάπου λινκ με οδηγίες;

Η Ρομ που φοράει είναι miui global stable 8.5

8.5.4.0 (MAGMIED)

Android version 6.0.1

 

Edit

Φοράει την τελευταία stable ήδη?

Μου φάνηκε παράξενο γιατί εμείς με τα ταπεινά RN4 είμαστε ήδη με miui 9 και android 7!

Δυστυχώς το Mi5s δεν έχει πάρει ακόμα miui9 στην Global μορφή της. Άρα...προφανώς το τηλέφωνο του φίλου σου δεν αναβαθμίζει επειδή δεν υπάρχει αναβάθμιση.

H Xioami την έδωσε την 9άρα σε Stable αλλά την πήρε πίσω οπότε αναμένουμε στο ακουστικό μας.

Μόνο εάν βάλεις eu ή Ελληνική (ξεκλείδωμα bootloader, TWRP κλπ..) μπορείς να βάλεις 9άρα γιατί αυτές είναι σκάλισμα της China Stable η οποία έχει MIUI 9.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το Mi5s δεν έχει πάρει ακόμα miui9 στην Global μορφή της. Άρα...προφανώς το τηλέφωνο του φίλου σου δεν αναβαθμίζει επειδή δεν υπάρχει αναβάθμιση.

H Xioami την έδωσε την 9άρα σε Stable αλλά την πήρε πίσω οπότε αναμένουμε στο ακουστικό μας.

Μόνο εάν βάλεις eu ή Ελληνική (ξεκλείδωμα bootloader, TWRP κλπ..) μπορείς να βάλεις 9άρα γιατί αυτές είναι σκάλισμα της China Stable η οποία έχει MIUI 9.

 

Μπα δεν πειράζει, ο φίλος απλά θέλει ΟΤΑ και stable, οπότε αφού έχει την τελευταία σημαίνει πως όταν βγει θα την πάρει κ αυτός.

Οπότε οκ, σε ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...