Jump to content

LeEco Cool1


nio83
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω εδώ και 2 ημέρες το LeEco Cool1 Dual 3G+32G.

Εγκατέστησα την c103.india.mp.ZIXOSOP5801711191S.user_signed.formal και μετά έκανα update την C1_C103-OS-OP-ZIXOSOP5801803011S-5.8.018S σύμφωνα με τις οδηγίες (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=439986&page=25) και όλα είναι ΟΚ.

Ελληνικά δεν έχει, μπορώ με κάποιον τρόπο να βάλω;

Όταν μετά, πήγα να περάσω την TWRP recovery, σύμφωνα με τις οδηγίες, πέρασε κανονικά. Όταν έκανα restart κόλησε δείχνοντας το EUI για αρκετή ώρα και δεν ξεκίναγε. Τελικά αναγκάστικα να φλασάρω πάλι τις προηγούμενες ROM από την αρχή.

Έκανα κάτι λάθος;

Μπορώ στην 18S που έχω, να περάσω TWRP recovery και να κάνω root την ROM;

Edited by psild
update

Dooge Collo DG100| Galaxy S3|

LeEco Cool 1 Dual|Xiaomi A2 Lite

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χωρίς να έχω τη συσκευή, υπάρχει μια ρομ του ιταλου bb72 που είναι βασισμένη στην ινδική κι έχει ελληνικά. Googlare το

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω τη συσκευή, υπάρχει μια ρομ του ιταλου bb72 που είναι βασισμένη στην ινδική κι έχει ελληνικά. Googlare το

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Την ξέρω αλλά θέλει TWRP για να περάσει γιατί είναι σε μορφή update.

Dooge Collo DG100| Galaxy S3|

LeEco Cool 1 Dual|Xiaomi A2 Lite

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και 2 ημέρες το LeEco Cool1 Dual 3G+32G.

Εγκατέστησα την c103.india.mp.ZIXOSOP5801711191S.user_signed.formal και μετά έκανα update την C1_C103-OS-OP-ZIXOSOP5801803011S-5.8.018S σύμφωνα με τις οδηγίες (h***://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=439986&page=25) και όλα είναι ΟΚ.

Ελληνικά δεν έχει, μπορώ με κάποιον τρόπο να βάλω;

Όταν μετά, πήγα να περάσω την TWRP recovery, σύμφωνα με τις οδηγίες, πέρασε κανονικά. Όταν έκανα restart κόλησε δείχνοντας το EUI για αρκετή ώρα και δεν ξεκίναγε. Τελικά αναγκάστικα να φλασάρω πάλι τις προηγούμενες ROM από την αρχή.

Έκανα κάτι λάθος;

Μπορώ στην 18S που έχω, να περάσω TWRP recovery και να κάνω root την ROM;

 

Όταν έχετε δοκιμάσει όλα τα προηγούμενα και δεν καταφέρατε ούτε να περάσετε σωστά την ΤWRP recovery και να κάνετε Root την ROM(εγώ την έκανα και μετά δεν δούλευε το wifi), δοκιμάστε και αυτό. Τουλάχιστον σε εμένα δούλεψε.

Αφού περάσετε την 18S με τις οδηγίες που υπάρχουν στο myphone κάντε τα παρακάτω:

Κατεβάστε το LeEco_Cool_1_Dual_C106.rar εδώ: www108.zippyshareDOTcom/v/cV4Fgit0/fileDOThtml και αποσυμπιέστε τα αρχεία.

Εγκαταστήστε τα προγράμματα MiFlashSetup.msi

1. Εγκατάσταση TWRP recovery: Τρέχουμε το πρόγραμμα XiaoMiFlash.exe και σύμφωνα με τις οδηγίες 2a (http://blog.grossoshop.net/cool1-c106-installazione-rom-grossoshop/#prettyPhoto) επιλέγω τον φάκελο Cool1TWRP και εγκαθιστώ την TWRP recovery. Υπ’ όψην κάποια αρχεία που θα κατεβάσετε τα έχω πειράξει μετά από δοκιμές και αποτυχημένες προσπάθειες. Αν θέλετε να περάσετε άλλο *.img αρχείο με άλλη recovery, απλά αντιγράψτε την στον φάκελο Cool1TWRP, σβήστε το παλιό αρχείο recoveryBB72.img και μετονομάστε το καινούριο με το ίδιο όνομα, δηλαδή ¨recoveryBB72.img¨.

2. Root ROM: Μπαίνουμε στην Recovery. Επιλέγουμε ADB Sideload και συνδέουμε το κινητό στο PC. Από το PC τρέχουμε το command prompt και πηγαίνουμε στον φάκελο ADB_Fastboot που έχουμε αποσυμπιέσει.

• Πληκτρολογήστε adb devices και πατήστε Enter

• Απάντηση xxxxxxxxxx device

• Πληκτρολογήστε adb sideload SU_update.zip και πατήστε Enter

• Θα δείτε την εγκατάσταση των αρχείων Super User και στο τέλος θα σας ζητήσει επανεκκίνηση. Την κάνετε και τελειώσατε. (κάποιες οδηγίες για το sideload εδώ https://twrp.me/faq/ADBSideload.html).

 

Η διαδικασία έγινε με windows 10 με ενεργοποίηση του Test Mode

bcdedit.exe -set TESTSIGNING OFF

Reboot

και αφού ολοκληρώσετε απενεργοποίηση του Test Mode

bcdedit.exe -set TESTSIGNING ON

Reboot

Edited by psild
update

Dooge Collo DG100| Galaxy S3|

LeEco Cool 1 Dual|Xiaomi A2 Lite

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατοχος και εγω του κινητου σε χρυσαφι χρωμα.Περασα ινδικη ρομ ολα κομπλε!αγορα εγινε απο vick.χαρατσι δεν πληρωσα!!!
Link to comment
Share on other sites

Είχε twrp recovery η συσκευή; ελληνικα δεν έχει η ινδική ε;

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχε ηδη περασμένη τη rom του grossoshop. Και trwp είχε αλλά αποφάσισα να περάσω την 17s ινδική και μετά την 18 s.. Όχι ελληνικά δεν έχει άλλα δεν με απασχολεί...

Ps ξέχασα να πω ότι με τη rom που ήρθε δεν δούλευε και το bokeyh εφέ..+ ότι έχει και ραδιόφωνο τώρα!όλα κομπλέ..

Edit.. Πόση ραμ έχετε ελεύθερη με 18s..εγώ μάξιμουμ 1.6 gb έχω.. Είναι οκ;

Edited by tsakalos125
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το morelocale 2 από υο το playstore και πες μας αν δουλεύει στη ρομ που φοράς

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχε ηδη περασμένη τη rom του grossoshop. Και trwp είχε αλλά αποφάσισα να περάσω την 17s ινδική και μετά την 18 s.. Όχι ελληνικά δεν έχει άλλα δεν με απασχολεί...

Ps ξέχασα να πω ότι με τη rom που ήρθε δεν δούλευε και το bokeh εφέ..

;

Με την Ιταλικη δεν δουλευε το bokeh,

δηλαδη το SLR mode???? Περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.

Αυτο παντως στην original 14s δεν υπηρχε και ολα γενικα πηγαιναν ρολοι.

Τελικα τα updates εκτος απο ραδιοφωνα κλπ σε τι ακριβως ωφελουν ως τωρα? (ελληνικα μενου δεν με ενδιαφερουν)

Link to comment
Share on other sites

Παλαιος κατοχος και εξακολουθω να εχω το coolpad f1 εδω και 3 χρονια. Αγορασα αυτο για ενα φιλο και ειχε εγκατεστημενοι την 5.8.17s stable με τα περισσοτερα ελληνικα και χωρις κινεζιες. Προσπαθωντας ομως να περασω το twrp απο εδω http://www.leeco.re/topic/1988-leeco-cool-1-recovery-from-bb72-no-china-language/ το κινητο εγκατεστησε το twrp και μπαινει κανονικα σε αυτο αλλα δεν ξεκινα και μενει στο αρχικο logo. Υπαρχει καπου η συγκεκριμενη ρομ να την κατεβασω και να την φλασαρω με ygdp tool; Mετα ποια ρομ να εγκαταστησω απαραιτητη προυποθεση τα ελληνικα; Σας ευχαριστω.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

να πω κι εγω με τη σειρα μου οτι περασα την indian με τις οδηγιες του amorf κ το κινητο απλα σαρωνει.αλαγκαριστο κ απιστευτη μπαταρια.wifi data gps παντα ανοιχτα κ αρκετο gaming περιπου 5 ωρες on screen.απουσια ελληνικων αλλα δεν με ενοχλει.
Link to comment
Share on other sites

να πω κι εγω με τη σειρα μου οτι περασα την indian με τις οδηγιες του amorf κ το κινητο απλα σαρωνει.αλαγκαριστο κ απιστευτη μπαταρια.wifi data gps παντα ανοιχτα κ αρκετο gaming περιπου 5 ωρες on screen.απουσια ελληνικων αλλα δεν με ενοχλει.

5 ώρες θεωρείται πολύ με τέτοια μπαταρια;; βέβαια είδα ότι έχεις ανοιχτό gps μόνιμα.

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περασα το twrp επιτυχως με το δευτερο τροπο στη σχετικη σελιδα. Κανω mount το mtp περνω απο τον υπολογιστη τη ρομ στην εσωτερικη μηνη του τηλεφωνου σε .zip αλλα οταν μπαινω σε recovery δεν μπορω να βρω πουθενα τη ρομ για να τη φλασαρω. Μπορει να με βοηθησει καποιος και να μου πει τι κανω λαθος; O file manager στο recovery την βλεπει. Eυχαριστω. Edited by klaipelas

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Περασα επιτυχως την 18s πραγματικα πολυ καλη ρομ αλλα οπως εχει αναφερθει δεν εχει ελληνικα. Πως μπορω να περασω την ελληνικη αφου δοκιμαζω να περασω το twrp απο εδω http://blog.grossoshop.net/cool1-c106-installazione-rom-grossoshop/#prettyPhoto αλλα με το που περναει αντιμετωπιζω τα προβληματα που ανεφερα οπως πχ δεν ξεκινα το τηλ, βαζω τη ρομ αλλα δεν τη βλεπω απο twrp.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε klaipelas έχω την εντύπωση πως το πρόβλημά σου είναι το boot.img που περνάει με την recovery. Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα και τροποποίησα κάποια αρχεία στον φάκελο Cool1TWRP και τελικά δούλεψε. Άν θες έχω οδηγίες και τα αρχεία εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7190372#post7190372

Ελπίζω να βοήθησα.

Dooge Collo DG100| Galaxy S3|

LeEco Cool 1 Dual|Xiaomi A2 Lite

Link to comment
Share on other sites

Φίλε klaipelas έχω την εντύπωση πως το πρόβλημά σου είναι το boot.img που περνάει με την recovery. Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα και τροποποίησα κάποια αρχεία στον φάκελο Cool1TWRP και τελικά δούλεψε. Άν θες έχω οδηγίες και τα αρχεία εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7190372#post7190372

Ελπίζω να βοήθησα.

Δε μπορω να κατεβασω τα αρχεια που ανεφερες. Αν μπορεις ανεβασε τα καπου να τα κατεβασω και φυσικα θα ηθελα και οδηγιες. Μπορεις να συνδεθεις με teamviewer για βοηθεια; Eυχαριστω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε μπορω να κατεβασω τα αρχεια που ανεφερες. Αν μπορεις ανεβασε τα καπου να τα κατεβασω και φυσικα θα ηθελα και οδηγιες. Μπορεις να συνδεθεις με teamviewer για βοηθεια; Eυχαριστω.

Τωρα με 18s περασα και εκανα ροοτ την συσκευη επιτυχως με τις οδηγιες εδω https://www.youtube.com/watch?v=qseCfFyfJwk. Μπαινω απο recovery και ακομα δεν μπορω να βρω και να εγκαταστησω τη ρομ με τα ελληνικα, τι γινεται;

Edited by klaipelas

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο Format data και rebbot recovery βλεπει κανονικα τη ρομ αλλα τωρα εχω αλλο προβλημα, Βγαζει σφαλμα could not find update-binary in zip file,Error installing 17s bb72.zip.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να κατεβασω τα αρχεια που ανεφερες. Αν μπορεις ανεβασε τα καπου να τα κατεβασω και φυσικα θα ηθελα και οδηγιες. Μπορεις να συνδεθεις με teamviewer για βοηθεια; Eυχαριστω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τωρα με 18s περασα και εκανα ροοτ την συσκευη επιτυχως με τις οδηγιες εδω https://www.youtube.com/watch?v=qseCfFyfJwk. Μπαινω απο recovery και ακομα δεν μπορω να βρω και να εγκαταστησω τη ρομ με τα ελληνικα, τι γινεται;

Για να τα κατεβάσεις τα DOT τα αντικαθιστάς με τελεία.

Εγώ έβαλα τελικά την C106-C103_india_ZIXOSOP5801711191S_17S_ML_BB72.zip και TWRP την twrp-3.0.2-0-cool1.img και είμαι ευχαριστημένος.

Μπορείς να μου στείλεις και μήνυμα αν θες κάτι άλλο.

Dooge Collo DG100| Galaxy S3|

LeEco Cool 1 Dual|Xiaomi A2 Lite

Link to comment
Share on other sites

Tελικα καταφερα και εγω και εγκατεστησα επιτυχως την 5.8.017s με ελληνικα στο μεγαλυτερο ποσοστο. Σε ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου. Ευχομαι μελη σαν εσενα να υπαρχουν σε αρκετα φορουμ.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...