Jump to content

LeEco Cool1


nio83
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καμια συγκριση σε καμερα με το xiaomi

καμια ομως

Στο αυτόματο μερα μου φαίνεται καλυτερο το xiaomi. Με στοκ καμερα παντα. Mε bacon camera στο leeco και στοκ στο xiaomi φαίνονται στα ιδια. Δεν είμαι και ειδικός.Δε τις εχω δει στον υπολογιστή αλλά δίπλα δίπλα. Ισως παίζουν ρόλο κι οι οθόνες. Βραδυ πολύ καλύτερο το leeco

 

Sent from my C103 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17s με 18s δεν έχουν διαφορά στο μάτι, παρά μόνο σε θέματα ασφαλείας πχ. Έχουν πιο τελευταία αρχεία.

 

Μπαταρία πάντως καταναλώνουν και οι 2, ενώ με 14s κινέζικη αρκετά καλύτερη.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με 18s

κάτι Amazon, κάτι Prime Video κτλ ο browser ο δικός του, δεν σβήνουν. Όλα τα LeEco services, Feedback είναι ουσιαστικά άχρηστα.

και δεν ξέρω ποια άλλα services που τρέχουν είναι άχρηστα. πχ MBN Test

 

Το ράδιο ναι, δεν πιάνει όλους τους σταθμούς, δεν ξέρω γιατί.

 

το recorder σε κλήση επίσης, υπάρχει τίποτα που να δουλεύει γιατί σαν επιλογή δεν έχει απ' τη μάνα του.

το ρικορντιν κλησης ηταν με τον dialer απο τη μανα του στη 14ς που ειχα εγω.

Τωρα αυτο που εχω τωρα με γκροσσοσοπ 17σ σταμπλ , δεν εχει.

Amazon, κάτι Prime Video , δεν εχω στη γκροσσοσοπ 17ς.

 

*Τωρα καποιοι που ελεγαν οτι στη 17ς η καμερα ηταν καλυτερα οσο αφορα τελικη εικονα, εγω δεν βλεπω κατι τετοιο,

Αντιθετως υπαρχει το θεμα με το μποκε' , που προσωπικα δεν μ απασχολει γιατι δεν το χρησιμοποιοω ιδιαιτερα και επι πλεον αν θελω το κανω παρα πολυ ανετα με το Pro mode της καμερας

 

πχ

B-khtaWEBDkfsjQdggGlBUan9cjOXm5QPF3VRtnvYKoBtD_vvuj8TJrmmEJiXiEj_8T-JfJZEVjb4m7vteWb2-ruwfMX5kSN_B4XUwQe4Yz-zcPMNhlXlU7_2PtsDQU7J6sWAR6BgmlyXwU6WpGVVW3gop3ImRvigSkmEW-t5y3XZu_6IVv_Zw65ptLTJb5ys_7y2Lqz05fhBqtjpa1VKe7dWsWescg4cZ-VbVlIcbnBtLHGxXRdP4LluSJo8flF-8xRY1l0soFuIqqeS3nMWYOn8XofB9Dij4EykXF0yz-dObrR_PRgv-ObPaaf4Te1piGbLtHPf8-tKuaHU-2d4S0sFhBuUlhsJ7eYpneBxe9XyrAZg5hZrEjbBUUZEVdyOh1d14BofshidZeEgCcPQZjEpOl06_QnzJ7fEtu4VvzjpAoFIqj3STw_SYUQVANjO99b0HRz_RAiq8HYGSR2ZyJQc54FQcIpQCWJfx7KRAEcY4aUz6zpaYwd42xnRj7sXIN2qiJIO27S8t2OyMXSLTa0uphNQOzNasdi0yYs2_T-LGAo2OUdjVVp3C4B6XcK4kMop6FbopR4BjqJof09gAOym8RoFXyG0RJGgouy-GDdLLIWoNdI=w1078-h808-no

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα

Κάτοχος εδώ και 3 μήνες περίπου του συγκεκριμένου κινητού, ανάμικτα συναισθήματα μου έχει δημιουργήσει, κυρίως η κάμερα του θα ήθελα να ήταν λίγο καλύτερη σε κάποιες περιστάσεις που ο φωτισμός δεν είναι και στα καλύτερα του.

Όταν οι συνθήκες φωτισμού είναι ιδανικές, καθώς και σε όλα τα υπόλοιπα (διάρκεια, ταχύτητα, οθόνη κλπ), πιστεύω ότι είναι value for money.

Αυτό ως feedback.

 

Ωστόσο εδώ και δύο μέρες (τώρα το ανακάλυψα) παλεύω με ένα θεματατάκι (θα είναι όμως θέμα αν δεν υπάρχει εύκολη λύση...) και αυτό έχει να κάνει με το θέμα των επαφών. Είτε κάπου μου διαφεύγει η απάντηση αν ψάχνω με λάθος τρόπο είτε δεν υπάρχει εύκολη λύση, οι πιό έμπειροι θα μου πείτε:

Οι επαφές που καταχωρώ αποθηκεύονται στο Local Device και δεν συγχρονίζονται με το Gmail.

Αυτό διορθώνεται, αν ναι πως? :help:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε μια επαφή, πάτα edit contact και σώσε τη στο Gmail. Αυτό εννοείς;

 

Από τι κινητό προέρχεσαι; Για τα 150 ευρώ καλή είναι η κάμερα. Φανταστικές κάμερες πρέπει να δώσεις τουλάχιστον τα 2πλασια και παραπάνω.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

import τις επαφες και σωζεις σε Gmail. Συνηθως υπαρχει επιλογη. Η local η Gmail.

 

 

- Για vυxτερινες σε: HDR η long exposure ;)

Εγω χρησιμοποιώ το night mode για νυχτερινες

Η πρώτη είναι 5 η ώρα το πρωί με πανσέληνο όμως. Στη δεύτερη πραγματικά με γυμνό μάτι είχες το μισό φωτισμό. Τις θεωρώ πολύ καλές για κινητο των 130 ευρώ που μου στοιχησε9a7970358078305b7af17e3351acc94f.jpg0f12fa2affd2f2f5efecf9d6aa800be1.jpg

 

Sent from my C103 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Oντως ειναι καλες!

Πρεπει να εχει βλετιωθει κατι με την Ινδικη (αυτη δεν εχεις?) . Βεβαια η αναλυση δεν ειναι πολυ μεγαλη..

 

Οριστε χθεσινη με Pro mode και μονο το Εxp time πειραγμενο, στο 1'' . Xερατη!

(και ζουμ)

 

J7xn6FHBEG_PIJF8IHVY_ApAf17NRJd_lioTftKOEtMMKllyLM00khn6nHxo3i1rWCHCW4imJj0q1_8ig8UkCPBPxURVJ7qHxIBbzSRsycJsAtqj9nrKmSik7vx1QFgmg1PeE2-G0DG65o7UodcIthTM9__eXVWOMIPgI5AJHXN8-YBU0cN-j1PPuJtRcqP5eayqOGTaAskpwPT6b8sGbironVldUt8q1SrBdE0I4FZjkHQ4V3g3hSfoiR-UV_RocIpjXWXvkYUoR9qH_dP_lQnBWYRgH4BDUuZDPq_pl2HKj0DyU2zPKuWZGxMcXOwu3cPXj5G88LKjtjajuFXdz19qCe9TTLGC2tejxL2ASYzGsj-GdSoYJW016bos4DQOL__Zy4joznz2ToDsQM8lSC_fpFj0fOox6iQKzdFN3VE8jhzin2QpOvyrsoqGfiWNy4kYbqClZcXi8yLWq45GmRpdePxQWljX9ea-HNgX80QldFG1gxGITUOJ2oP1WCKOVXV7gj1FJRVJLZmI8131CkOeYYx86Hvt2SQi-l54vAHMNpNIYrrKFsugwnd3A-LUIttsoWapTRzK6kgLlxqc8-ltY3lW6LxxlOnbdxuaOxbfE3_xhb8E=w1078-h808-no

 

(aν κανετε δεξι κλικ και την ανοιξετε σε αλλο παραθυρο θα την δειτε στο μεγαλυτερο μεγεθος και αναλυση)

Edited by Michael22
Link to comment
Share on other sites

Την ινδική έχω ναι. Αντιμετωπίζει αλλος θέμα με τον ήχο στο YouTube? Δε συγχρονιζεται με την εικόνα

 

Sent from my C103 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Δυστυχώς δεν υπάρχει επιλογή μεταφοράς των επαφών, ίσως να φταίει η μαμά rom.Το έψαξα ξανά και ξανά...

Όσον αφορά τις φωτογραφίες θα δοκιμάσω τις επιλογές που μου προτείνατε στον (σχετικά) χαμηλό φωτισμό.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις από σκοτεινές ή έστω όχι και τόσο φωτεινές λήψεις, η πιό μεγάλη απογοήτευση μου είναι στις φωτογραφίες όπου το υποκείμενο κινείται και είναι μέρα. Ίσως και αυτό να έχει να κάνει με κάποιο λάθος δικό μου, για παράδειγμα η απόσταση λήψης, παρόλα αυτά όταν οι 9 στις 10 είναι θαμπές λόγω της κίνησης (εγώ εννοείται κρατάω σταθερό το κινητό) μου αφήνει πικρία...

Επειδή γράφω από κινητό και είμαι πολλές ώρες εκτός σπιτιού-desktop, θα ποστάρω κάποια δείγματα μέσα στο τριήμερο για τυχόν σχόλια-προτάσεις.

Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια - συμμετοχή!

Link to comment
Share on other sites

τώρα που το λες, αυτό είναι. άλλαξε rom, βάλε πρώτα 17s (και 18s στη συνέχεια αν θέλεις).

 

ανέβασε ναι καμιά φωτό να δούμε τι εννοείς.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

σε φιλου με 17s σε συγκριση με το RN3pro οι φωτο ειναι μερα με τη νυχτα

εχω βγαλει φωτο παντα αυτοματο και χωρις κοπο κιολας το χερι μου.φαινεται μεχρι και ο θυλακας της τριχας και η δομης της

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος λέει σε κινούμενα αντικείμενα αν κατάλαβα καλά. Η rom που έχει υποπτεύομαι είναι κινεζορομ, όπως ήρθε και το δικό μου.

 

Αυτό με την κίνηση είναι καλή παρατήρηση, πρέπει να υπάρχει τρόπος δεν μπορεί. Άλλο κινητό που είχα είχε φίλτρο έτοιμο για κινούμενα αντικείμενα συνεπώς ίσως με ρυθμίσεις στο pro να φτιάχνει.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος λέει σε κινούμενα αντικείμενα αν κατάλαβα καλά. Η rom που έχει υποπτεύομαι είναι κινεζορομ, όπως ήρθε και το δικό μου.

 

Έτσι ακριβώς, μπορεί να μπέρδεψε την κουβέντα στο ότι αναφέρθηκα σε "κινούμενα υποκείμενα", αυτό γιατί αναφερόμουν στα σκυλάκια μου! :-)

Δυστυχώς στο κινητό δεν έχω κάποιο αντιπροσωπευτικό δείγμα θαμπής φωτογραφίας την ώρα που περπατάνε (το να τρέχουν δεν το συζητάω...) ή την ώρα που μπορεί ακόμα να γυρνάνε στιγμιαία το κεφάλι τους, τις έχω σβήσει γιατί ξενέρωμα με τις όμορφες στιγμές που "έχανα"...

Αν όχι αύριο Παρασκευή, τότε το αργότερο μέσα στο Σ/Κ θα έχω δείγμα να σας δείξω.

Θα ασχοληθώ και με το θέμα της rom τότε.

Και πάλι ευχαριστώ! :-)

Link to comment
Share on other sites

σε φιλου με 17s σε συγκριση με το RN3pro οι φωτο ειναι μερα με τη νυχτα

εχω βγαλει φωτο παντα αυτοματο και χωρις κοπο κιολας το χερι μου.φαινεται μεχρι και ο θυλακας της τριχας και η δομης της

ε βαλτες μας επι τελους εδω! Ανεβασετες σε παρακαλω..Το εχω ζητησει και αλλες φορες///

 

- οσο αφορα τις ρομ.... Να το ξαναπω.... Ημουνα πιο ικανοποιημενος σε γενικες γραμμες με την 14ς την οριτζιναλ οπως μου ειχε ερθει απο το Geekbyuing

 

- h 17s grossoshop που εχω με αλλο κινητο που εχω τωρα, δεν μου εχει δωσει τιποτα παραπανω....αντιθετως εχει το bug με το bokeh!

Και παμπολες κινεζιες (που τις πςταξα σε μια καρτελα)

 

Οκ εχει ομως πολυ παραπανω χρονο Exposure Time σε Pro/Manual mode.

 

Οχι δεν εχω θεμα με Youtube

 

 

@Vagman To "Ghost" effect με κινουμενα, το εχουν και οι ναυαρχιδες.

Μηπως τραβας με HDR?

Edited by Michael22
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά. Ενδιαφέρομαι γι αυτό το κινητό για ένα φίλο και επειδή δεν θέλει να περιμένει ένα μήνα να έρθει από Κίνα (ειδικά με το κίνδυνο τελωνείου αυξημένο) κοίταξα σε σκρουτζ και eu werehouse και απ' τη μία το βρήκα στα 198€ στο σκρουτζ(που σαφώς είναι πολλά) και σε μαγαζιά που δεν ξέρω και δεν εμπιστεύομαι ενώ δεν το βρήκα σε κανένα eu werehouse. Τι θα μου προτείνατε;

 

Edit: θυμήθηκα ότι είχα ακούσει παλιότερα ότι υπάρχει πρόβλημα με το ir blaster, ισχύει;

Edited by _Alexandros37
Link to comment
Share on other sites

To ir blaster στο δικό μου δουλεύει πολύ καλά! Exposure time εχω εως 16s. Είμαι με ινδική 17s. Αύριο θα περάσω και τη 18. Οταν βρω χρόνο θα κάνω ενα συγκριτικο με το Note 4 του αδερφού μου στη φωτογραφική.

Να πω ότι έχω βάλει και τη παρακάτω θηκη η οποία είναι πολυ ωραια και πολύ δυνατή στην αισθηση. Είναι σαν αμμος, γυαλόχαρτο δε ξέρω πως να το πω. Κάτι σαν τη πλάτη του Oneplus (sandstone νομιζω) 90b5739fce68a48ad7622d980457a7f7.jpg

 

Sent from my C103 using Tapatalk

Edited by nikos_nia86
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς, μπορεί να μπέρδεψε την κουβέντα στο ότι αναφέρθηκα σε "κινούμενα υποκείμενα", αυτό γιατί αναφερόμουν στα σκυλάκια μου! :-)

Δυστυχώς στο κινητό δεν έχω κάποιο αντιπροσωπευτικό δείγμα θαμπής φωτογραφίας την ώρα που περπατάνε (το να τρέχουν δεν το συζητάω...) ή την ώρα που μπορεί ακόμα να γυρνάνε στιγμιαία το κεφάλι τους, τις έχω σβήσει γιατί ξενέρωμα με τις όμορφες στιγμές που "έχανα"...

Αν όχι αύριο Παρασκευή, τότε το αργότερο μέσα στο Σ/Κ θα έχω δείγμα να σας δείξω.

Θα ασχοληθώ και με το θέμα της rom τότε.

Και πάλι ευχαριστώ! :-)

 

λοιπόν το θέμα τα κινούμενα αντικείμενα σε μικρή σχετικά απόσταση είναι ενδιαφέρον.

Θα πας στο πρόγραμμα Pro, και θα ρυθμίσεις το Ex Time στο 1/200 ή 1/100. εστίασε και με το δάχτυλό σου στο σημείο πάνω-κάτω που θέλεις και τράβα τα σκυλάκια σου μετά.

το Auto focus προφανώς δεν μπορεί να καταλάβει την στιγμιαία κίνηση. Εννοείται κάθε φορά πρέπει να έχεις σταθερό το κινητό.Άλλα κινητά δεν ξέρω τι κάνουν στα κινούμενα.

 

επίσης άλλο κόλπο που ίσως έχει αποτέλεσμα είναι να τραβήξεις κατά ριπάς στο αυτόματα και κρατάς την καλύτερη. Αυτό γίνεται κρατώντας παρατεταμένα το δάχτυλό σου στο shoot. Όταν το αφήνεις σταματάει να τραβάει.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου vision 72 σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου!

Θα δοκιμάσω αυτό που μου προτείνεις, έχω διαβάσει με προσοχή όσα μου πρότειναν και τα προηγούμενα παιδιά σχετικά με τις φωτογραφίες και τα έχω λάβει όλα στα υπόψιν μου. Εννοείται ευχαριστώ το ίδιο και τους παραπάνω για την συμμετοχή - βοήθεια τους.

 

Το αρχικό θέμα σχετικά με τις επαφές (Local decice => Google account) δεν βλέπω να ξεπερνιέται, έχω εξαντλήσει τα πάντα. Τώρα μόλις έμπαινα σε διαδικασία να αποθηκεύσω στο pc τις φωτογραφίες ώστε να επαναφέρω το κινητό στις αρχικές ρυθμίσεις. Χρόνο για να ψαχτώ σχετικά με αλλαγή rom δεν έχω, ακόμα περισσότερο δεν έχω περιθώριο μία στο τόσο να γίνει κάποια στραβή και να μείνω για λίγο χωρίς κινητό. Εργαλείο για την δουλειά...! Οπότε τουλάχιστον για σήμερα θα ακολουθήσω τα σίγουρα μονοπάτια.

Όσον αφορά τις φωτογραφίες με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω ένα δείγμα από ότι μου πρότεινες. Έστω για να κάνουμε μία σύγκριση μήπως και είναι θέμα rom. Μία βοήθεια ακόμα από μέρους σου επειδή δεν βρήκα κάποιον οδηγό σχετικά με το που - πως τις ανεβάζω pls.

 

Και πάλι ευχαριστώ! :-)

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου που είναι με 17s, η αποθήκευση επαφών γινόταν από την αρχή σε google account και όχι local. Έχει και την επιλογή local, αλλά αν δεν το αλλάξεις μένει το google σαν default. Σε αντίθεση με άλλες συσκευές που είχα παλιότερα και σε κάθε αποθήκευση επαφής έπρεπε να διαλέγω εγώ το google γιατί αλλιώς έσωζε στο τηλέφωνο
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου που είναι με 17s, η αποθήκευση επαφών γινόταν από την αρχή σε google account και όχι local. Έχει και την επιλογή local, αλλά αν δεν το αλλάξεις μένει το google σαν default. Σε αντίθεση με άλλες συσκευές που είχα παλιότερα και σε κάθε αποθήκευση επαφής έπρεπε να διαλέγω εγώ το google γιατί αλλιώς έσωζε στο τηλέφωνο

 

Εμένα είναι με την 14S. Κράτησα αντίγραφα, πέρασα μία προς μία χειροκίνητα μέσω PC τις επαφές της Local Device στο Gmail account μου και έκανα επαναφορά μήπως και πετύχω κάποια αρχική ρύθμιση που πιθανόν να μου διαφεύγει. Πάλι τα ίδια....

Και εκεί που έγραφα ολόκληρο κείμενο για την δυσαρέσκεια μου βρήκα (μερικώς) λύση στο πρόβλημα! Κάνοντας καταχώρηση μία νέα επαφή αυτή αυτόματα περνάει στο Local Device.

Αν το θυμηθείς, πριν ξεκινήσεις την καταχώρηση, επιλέγεις τον λογαριασμό Gmail. Όλα καλά εδώ. Οπότε default στην δικιά μου rom είναι η Local.

Αν πάλι δεν το θυμηθείς και είσαι στην διαδικασία καταχώρησης πάλι προλαβαίνεις να επιλέξεις. Και εδώ όλα καλά.

Που στραβώνει η κατάσταση:

Αν κάνεις save την καταχώρηση τότε δείχνει να είναι είναι μονόδρομος το να περάσεις ξανά από την αρχή την επαφή επιλέγοντας εξ αρχής τον Gmail λογαριασμό. Έκανα πολλές καταχωρήσεις δοκιμαστικές, σε όλες σε αυτή την τελευταία περίπτωση βρέθηκα στο αρχικό - πριν το reset - αδιέξοδο.

Link to comment
Share on other sites

αν πάντως θέλεις να περάσεις original ινδική rom, από το μήνυμα του amorf εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7110205#post7110205

 

θα χάσεις λίγο σε διάρκεια μπαταρίας, όχι όμως τρελά πράγματα.

κινέζικα θα εξαφανιστούν, ειδοποιήσεις παίζουν οκ. εμένα με βόλεψε καλύτερα η 17s και η 18s.

 

Παίρνει βελτίωση στα σημεία, σοβαρά bugs που να μου κάνουν τη ζωή δύσκολη δεν έχω βρει.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...