Jump to content

Κοινόχρηστη σύνδεση DSL;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον maxitis

 

Emena ston ote mu eipan oti to modem jetspeed 500 pu exei ethernet k usb einai k router.

Isxyei?

 

 

Isxyei paidia :)

exw to 500 kai exei

1) e3odo gia connect pc me pc (cross cable)

2)e3odo gia na synde8ei hub

 

Fysika egw den xrisimopoiw oute to ena oute to allo,kanw share me thn karta diktyou pou exw panw sto pc thn sundesh kai paizei mia xara...

 

filika

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Δε ξερω αν υπαρχουν στην Ελλαδα τα ροθτερ της Belkin, αλλα αν υπαρχουν παρε ενα τετοιο. Κοστιζει 20.000 δρχ δουλευει αψογα και εχει πολυ καλο σθππορτ μεσω email αν το αναλυτικο μανθαλ δε σου εξηγησει πως το σεταρεις ( διαδικασια 5 λεπτων)

 

 

προϊόντα belkin τα φέρνει στην Ελλάδα η εταιρεία Karma-Oktabit ;)

τώρα και με netmonitor
Link to comment
Share on other sites

έριξα μια ματιά σε αυτο το belkin.. Σε περίπτωση που έχει γίνει παρεξήγηση αυτό είναι μόνο router και όχι adsl modem + router.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδιά να ρωτήσω κάτι.. Εχοντας το XpessLink συνδεδεμένο στην 1η κάρτα δικτύου του μεγάλου υπολογιστή και τον μικρό συνδεδεμένο στην 2η κάρτα του μεγάλου, μπορώ να έχω κάποιο είδος small net με κοινόχροιστο ιντερνετ ; Ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

me windows xp kanonikotata , me alla leitoyrgika thelei ligo doyleia :)
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Στο μεγάλο (σε αυτό που είναι συνδεδεμένο το μοντεμ) έχω ΧΡ. Στο άλλο 98.. Τι θα πρέπει να κάνω . Όταν λες δουλειά; Μπορείς να δώσεις λίιιιγες λεπτομέριες σε παρακαλώ ; :D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ πάλι πήρα 2 ασύρματες κάρτες (USB για το στεθερό με τη σύνδεση DSL στην Ethernet και PCMCIA στο φορητό) και ένω ασύρματα και τα δύο βλέπουν το adhoc δίκτυο δεν μπορώ να μοιράσω το Ιnternet ούτε να ανταλλάξω αρχεία μεταξύ τους! Μήπως κάποιος ξέρει κανα site με βοήθεια?

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδιά να ρωτήσω κάτι.. στο λαπτοπ έβαλα ΧΡ (ΧΡ έχω και στο μεγάλο).. Όλα λειτουργούσαν κυριλέ.. Ώσπου χρειάστηκε να περάσω στο μεγάλο τα ΧΡ ξανά (πάνω στα υπάρχοντα).. τώρα όποτε προσπαθώ να προσπελάσω τον ένα μέσω του άλλου μου βγάζει σφάλμα.. έχω δοκιμάσει τα πάντα (ώς και με ultrex λούστικα :lol: ).. καμιά ιδέα ;
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε τα permissions στο μηχάνημα που πέρασες τα XP. Μήπως έχει αλλάξει κάτι εκεί.

 

Μετά σιγουρέψου ότι και οι δύο "παίζουν" μέσα στο ίδιο δίκτυο.

Π.χ. Να είναι και οι δύο μέσα στο 192.168.1.0 (για παράδειγμα ο ένας να είναι 192.168.1.1 και ο άλλος 192.168.1.2, αν τους έχεις βάλει με σταθερές IPs)

 

Αν είναι σε διαφορετικά δίκτυα, ποτέ δε θα δει ο ένας τον άλλο. Π.χ. Αν το δίκτυο του ενός είναι το 192.168.1.0 (με ΙP 192.168.1.1) και του άλλου είναι το 192.168.2.0 (με IP 192.168.2.1).

 

Ελπίζω να σε βοήθησα. Οι παραπάνω IPs που έγραψα είναι ενδεικτικές. Απλά για να καταλάβεις τι θέλω να πω.

 

Good Luck

:tease: ..oh dear!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να πω κι εγώ μια κουβέντα σχετικά με το θέμα.

Έχω ADSL με το Jetspeed 500 και θέλησα να μοιράσω το ιντερνετ σε δύο υπολογιστές που έχω στο σπίτι. ο ένας είναι ο δικός μου ο oποίος θα είναι τις περισσότερες ώρες αναμμένος και ο δεύτερος θα αναβει περιστασιακά για ένα απλό game στο YAHOO.

Τυχαίνει επίσης να έχω αρκετές κάρτες δικτύου πρόχειρες (των 10 ευρώ η μία). Οι υπολογιστές είναι δίπλα και τα καλώδια δεν φαίνονται.

 

Έχοντας υπόψη όλα αυτά και μη θέλοντας να πληρώσω εξτρά φράγκα έκανα το εξής:

 

Jetspeed ----straight cable στην PC port----my 1st PC 1st LANCARD

my 2ndPC ----crossover cable ----my 1st PC 2nd LANCARD

 

και ακολουθούν οι σχετικές ρυθμίσεις:

 

JETSPEED : IP - 192.168.1.1

Static route : Destination 192.168.0.0

Gateway 192.168.1.2 (Ip of 1st PC 1st LANCARD)

 

 

1st PC :

1st LANCARD: IP - 192.168.1.2

Subnet - 255.255.255.0

Gateway - 192.168.1.1

DNS -194.30.220.114,117

 

1st PC:

2nd LANCARD: IP - 192.168.0.2

Subnet - 255.255.255.0

Gateway - 192.168.1.2

 

Eδώ κάνουμε μία ρύθμιση για να ενεργοποιηθεί το routing αλλιώς οι δύο κάρτες δικτύου δεν θα μπορούν να επικοινωνήσουν.

 

Σε περιβάλλον windows 2000 και άνω αλλάζεις στη registry

HKLΜ\system\Currentcontrolset\services\tcpip\parameters\IPEnableRouter από 0 σε 1

 

Σε περιβάλλον windows Μe(eeee) και κάτω αλλάζεις στη registry

HKLM\SYSTEM\ CurrentControlSet\Services\VxD\MSTCP\EnableRouting

 

από 0 σε 1

 

μετά την αλλαγή κάνουμε επανεκκίνηση

 

2nd PC: IP - 192.168.0.1

Subnet - 255.255.255.0

Gateway - 192.168.0.2

DNS -194.30.220.114,117

 

... και παίζει κατευθείαν αρκεί ο πρώτος υπολογιστής να είναι αναμμένος

 

Καλό πολύπλοκο λιγάκι αλλά αξίζει τον κόπο αν δεν θέλεις να πληρώσεις φράγκα για router ή hub και έχεις αρκετές περίσσιες κάρτες δικτύου :)

 

Υ.Γ. Αν δεν παίξει η παραπάνω μέθοδος τοτε

1) το πρόβλημα είναι ανάμεσα στο πληκτρολόγιο και την καρέκλα.

2) βάλε ένα hub και μην ρωτάς παραπέρα :P

Link to comment
Share on other sites

2) βάλε ένα hub και μην ρωτάς παραπέρα :P
προτιμώ αυτή τη λύση ειδικά με το jetspeed 500 θες μόνο ένα hub και δεν χρειάζεται το άλλο pc να είναι συνέχεια ανοιχτό.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

οτι ναναι αρκει να δουλευει με βάση τις προδιαγραφές σου :)

 

κι εγώ θα ήθελα να έχω hub αλλά δεν γουστάρω να πληρώνω άλλα φράγκα για εξοπλισμό. κάθε χρόνο με χρύσάφι πληρώνουμε την εξέλιξη

 

Ξέρεις τι είναι να έχεις δύο υπολογιστές κανονικούς, έναν χωρίς οθόνη σαν MP3 player, μία μητρική με 486 (κρατημένη για Linux router), τρείς κάρτες δικτύου, μία κάρτα γραφικών, δύο επεξεργαστές, τρεις μνήμες SDRAM 256ΜΒ και ένα κουτί ΑΤΧ όλα ορφανά και παρατημένα... τόσα χρήματα χαμένα. Όταν βγω στη σύνταξη από τους υπολογιστές θα βόσκω πρόβατα. τουλάχιστον αυτά δεν παν χαμένα στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:)

είχα παλιά εγκατεστημένο ένα Linux router box

δεν θυμάμαι ποιό ήταν, παντως έκανε boot από δισκέτα και δούλευε κανονικά με το netmod που είχα.

αργότερα το άλλαξα με μία μεγαλύτερη διανομή σε μέγεθος και δύναμη http://www.ipcop.org. Η διανομή αυτή έκανε φοβερή δουλειά, δεν κόλλησε ποτέ και απλά την παράτησα γιατί δεν υπήρχε πλέον ανάγκη για κοινόχρηστο internet στο σπίτι.

το βασικό μου πρόβλημα είναι η φασαρία φίλε μου. αν φτιάξω κάτι σε τέτοιο στυλ (μικρός router) το μόνο πρόβλημα που θα έχω θα είναι η φασαρία των ανεμιστήρων. βέβαια ως καλός hardware man έχω κρατήσει ένα 486/66 που μπορεί να δουλέψει οριακά χωρίς ανεμιστήρα οπότε μένει ο θόρυβος του τροφοδοτικού.

έχω και διαθέσιμες κάρτες δικτύου ISA με το κιλό (λόγω δουλειάς). απλά δεν υπάρχει λόγος για αναστάτωση πιά...

:whistle: :cool: :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά,τα modem αυτά έχουν και USB και Ethernet.Δεν μπορείτε να συνδέσετε το ADSL Modem με τον πρώτο υπολογιστή μέσω USB και μετά αυτό τον υπολογιστή να τον συνδέσετε με crossover καλώδιο με τον δεύτερο υπολογιστή? (σε περίπτωση που υπάρχει μια κάρτα δικτύου)

 

Εγώ θα βάλω DSL και σκέφτομαι να το κάνω έτσι αλλά επειδή θα κάνω τον φορητό σαν κεντρικό υπολογιστή αφού ο άλλος που έχω είναι αργός,θα μπορέσω όταν λείπει ο φορητός από το σπίτι να συνδέσω τον άλλο με το Ethernet καλώδιο με το modem απευθείας? Λέτε να υπάρχει πρόβλημα?

 

Και κάτι άλλο?Τα modem του ΟΤΕ είναι USB 2.0 ή όχι?

Για να ξέρω πως συμφέρει να το συνδέσω.

Link to comment
Share on other sites

Μη βάλεις modem, βάλε router, έτσι και θα έχεις ένα κανονικότατο δίκτυο των δύο υπολογιστών αλλά και θα μπορείς να μπαίνεις στο ίντερνετ και με τους δύο συγχρόνως και με τον καθένα ξεχωριστά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To modem που θέλω να πάρω είναι το Intrakom Jetspeed 520 το οποίο είναι απ'ότι λέει Modem/Router,όχι απλό modem.Άρα θα την κάνει τη δουλειά,σωστά??
Link to comment
Share on other sites

ναι το jetspeed 500 κάνει τη δουλεια. (Φαντάζομαι το 520 ειναι το καινούριο μοντέλο)

δεν ξέρω σε τι λεφτά παίζει αλλά τώρα που απελευθερώθηκαν αυτά, εγώ θα πήγαινα για κάτι επώνυμο (όχι intracom)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ που πήρα το jetspeed 500 120 ευρώ....

 

έκανα upgrade το firmware και τώρα συμπεριφέρεται και σαν router/firewall

πραγματικά ατάραχο στο download

Link to comment
Share on other sites

Μοιράζομαι μια 384/128 με τον γείτονα 6 μήνες τώρα. Αν είσαι fan του emule καλύτερα ξέχνα τον router. Ακόμα και οι καλύτεροι routers γονατίζουν μπροστά στα αμέτρητα connections που ανοίγει το πρόγραμμα. Για όλα τα άλλα σου συνιστώ ανεπιφύλακτα router.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...