Jump to content

Τρόπος λειτουγίας και διαφορές Splitter και Filter


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

TO FILTER ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΕΝΑ SPLITTER ?? ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥΣ. ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ??
Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα τα βάζεις πριν από κάθε τηλεφωνική συσκευή και "κόβουν" τα DSL δεδομένα. Το splitter το βάζεις πρώτο και διαχωρίζει το DATA από το VOICE.
Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα τα βάζεις πριν από κάθε τηλεφωνική συσκευή και "κόβουν" τα DSL δεδομένα. Το splitter το βάζεις πρώτο και διαχωρίζει το DATA από το VOICE.

Και αν το Φίλτρο ειναι πριν και μετά ειναι όλες οι τηλεφωνικές συσκευές, δηλαδή ποια η διαφορά αν μετά το Φίλτρο έχεις μία τηλεφωνική συσκευή η τρεις συσκευές ??

Link to comment
Share on other sites

TO FILTER ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΕΝΑ SPLITTER ?? ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥΣ. ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ??

Το φιλτρο μπαινει πριν απο καθε τηλεφωνικη συσκευη, φιλτραρει (κοβει) τα δεδομενα και αφηνει τη φωνη. Ο χρηστης του τηλεφωνου, ακουει τη φωνη χωρις τους θορυβους αποι τα δεδομενα. Ο διαχωριστης (splitter) ειναι ενα φιλτρο με δυο εξοδους. Στη μια εξοδο περναει η φωνη, εδω δουλευει το φιλτρο, και στη αλλη εξοδο περνανε τα δεδομενα χωρις φιλτρο. Ο διαχωριστης βολευει καλυτερα οταν και τηλεφωνο και modem συνδεονται στην ιδια πριζα.

 

Αν εχεις μια γραμμη και την εχεις χωρισει σε δυο, οπου στη πρωτη εχεις ολα τα τηλεφωνα και στη δευτερη τον Η/Υ, τοτε θες ενα φιλτρο στην πρωτη για να καλυπτει ολα τα τηλεφωνα. Ο Η/Υ δε χρειαζεται κατι.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις PSTN θα χρειαστείς ένα φίλτρο για κάθε συσκευή τηλεφώνου. Συνδεσμολογία:

ΠΡΙΖΑ -> ΜΟΝΤΕΜ

|______> ΦΙΛΤΡΟ -> ΤΗΛΕΦΩΝΟ

|______> ΦΙΛΤΡΟ2 -> ΤΗΛΕΦΩΝΟ2 κλπ.

ή μπορεί να έχεις splitter, οπότε:

 

ΠΡΙΖΑ -> SPLITTER -> ΜΟΝΤΕΜ

............................|_______> ΤΗΛΕΦΩΝΟ

............................|_______> ΤΗΛΕΦΩΝΟ2

 

 

Αν έχεις ISDN θα χρειαστείς οπωσδήποτε splitter το οποίο θα μπει στην κεντρική πρίζα και θα συνδέσεις πάνω του το NetMod και το DSL modem.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά προσπαθώ να λύσω ένα προβλημα που έχω με το modem (αναλογικό) του συστήματος συναγερμού που έχω. Είναι συνδεδεμένο ως εξής.

ADSL ΓΡΑΜΜΗ ---> ADSL MODEM

|----> ΦΙΛΤΡΟ--> ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

|---> ΤΗΛ.1

|---> FAX ... κ.λ.π.

(Πρέπει ο Συναγερμός για λόγους ασφαλείας να είναι πρώτος πριν από τις αναλογικές συσκευές.)

ΤO ΠΡΟΒΛΗΜΑ :Οταν το ADSL MODEM εχει απλώς τροφοδοσία η είναι on-line, ο συναγερμός δεν μπορεί να επικοινωνήσει με το κέντρο. Επικοινωνει σωστά μόνο όταν το ADSL MODEM είναι OFF. Σκέπτομαι να βάλω ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΉ αντί Φίλτρου ( με την απαραίτητη συνδεσμολογία του, όπως το δείχνεις) μήπως λύσει το πρόβλημα.

Γι'αυτό θέλω να καταλάβω πως λειτουργεί το καθένα, και όχι το τρόπο που συνδέονται αφού αυτό είναι ξεκάθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά προσπαθώ να λύσω ένα προβλημα που έχω με το modem (αναλογικό) του συστήματος συναγερμού που έχω. Είναι συνδεδεμένο ως εξής.

ADSL ΓΡΑΜΜΗ ---> ADSL MODEM

|----> ΦΙΛΤΡΟ--> ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

|---> ΤΗΛ.1

|---> FAX ... κ.λ.π.

(Πρέπει ο Συναγερμός για λόγους ασφαλείας να είναι πρώτος πριν από τις αναλογικές συσκευές.)

ΤO ΠΡΟΒΛΗΜΑ :Οταν το ADSL MODEM εχει απλώς τροφοδοσία η είναι on-line, ο συναγερμός δεν μπορεί να επικοινωνήσει με το κέντρο. Επικοινωνει σωστά μόνο όταν το ADSL MODEM είναι OFF. Σκέπτομαι να βάλω ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΉ αντί Φίλτρου ( με την απαραίτητη συνδεσμολογία του, όπως το δείχνεις) μήπως λύσει το πρόβλημα.

Γι'αυτό θέλω να καταλάβω πως λειτουργεί το καθένα, και όχι το τρόπο που συνδέονται αφού αυτό είναι ξεκάθαρο.

το ξανακάνω :

....ADSL LINE-----> ADSL MODEM

....................|------> ALARM CENTER -----> PHONE 1

...................................................|-----> FAX κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

Λογικά με την παρακάτω συνδεσμολογία θα πρέπει να δουλέψει:

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΡΙΖΑ -> ADSL MODEM

|_____________-> FILTER 1 -> ALARM

|_____________-> FILTER 2 -> PHONE 1

|_____________-> FILTER 3 -> PHONE 2

|_____________-> FILTER 4 -> FAX

 

Αν πάλι δε σου δουλεύει ζήτα βοήθεια από τεχνικό του ΟΤΕ, είναι πιθανό ο συναγερμός να μην δουλεύει με το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να μη δουλεύει με το φίλτρο και ο λόγος είναι το ότι στις PSTN γραμμές οι τηλεφωνικές εταιρίες βάζουν ούτως ή άλλως φίλτρο φίλτρο για να κόβουν τις περιττές συχνότητες και αφήνουν μόνο τις συχνότητες 0-4Khz (περίπου). Άρα τόσο καιρό ο συναγερμός δούλευε κάπου εκεί μέσα.

Όταν βάλεις ADSL σταματάνε να φιλτράρουν ολόκληρη τη γραμμή, και για αυτό βάζουν τα μικροφίλτρα πριν τα τηλέφωνα ή τους splitters σε ολόκληρη τη γραμμή, που και τα δύο επίσης φιλτράρουν τις συχνότητες πάνω από 4Khz αλλά με τέτοια διάταξη ώστε αυτό να επηρεάσει μόνο τις τηλεφωνικές συσκευές.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

gkronos μας έχεις κάνει 2 διαφορετικά σχηματάκια. στο πρώτο παρεμβάλεται το φίλτρο μεταξύ γραμμής και συναγερμού στο δεύτερο όχι. Αν τα έχεις όπως στο δεύτερο, λογικό να μη δουλεύει. Πρέπει να βάλεις ένα φιλτρο πριν τον συναγερμό και πριν κάθε τηλέφωνο.

Βασικά κανένα από τα 2 σχήματα δεν πρέπει να είναι σωστό αν κρίνω από τον δικό μου συναγερμό. Ο δικός μου συναγερμός έχει είσοδο και έξοδο γραμμής για να μπορεί να πάρει προτεραιότητα έναντι του τηλεφώνου. Αν και ο δικός σου είναι έτσι τότε η σωστή σύνδεση είναι:

 

γραμμή --> μόντεμ

--->φίλτρο-->συναγερμός-->τηλέφωνο.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά επειδή με ενδιαφέρει πάρα πολύ η γνώση πριν την υλοποίηση του ονείρου που λέγεται "ευροζωνική σύνδεση" θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται κάποιος να μου πει με όσο απλά λόγια μπορεί για το εξής:

Εχω στο σπίτι έναν τηλεφωνικό αριθμό (συνδέομαι στο ιντερνετ με απλή pstn σύνδεση μέσω ΕΠΑΚ από μία πρίζα τηλεφώνου αστο γραφείο μου) και έχω και άλλες δύο πρίζες τηλεφώνου (μία στην κουζίνα και μία στο υπνοδωμάτιο) που έιναι συνδεδεμένες δύο τηλεφωνικές συσκευές (αυτή του υπνοδωματίου είναι ασύρματο τηλέφωνο).

Τι ακριβώς θα πρέπει να πάρω και πόσα κομμάτια (splitters - filters) και που θα πρέπει ακριβώς να το τοποθετήσω ????

 

Είναι η πρώτη μου δειλή ερώτηση για το ADSL και συγνώμη για το αφελές ίσως του θέματος.... Εκτιμώ όμως πολύ όλα τα παιδιά εδώ με τις γνώσεις που έχετε αποκομίσει και σας θεωρώ ειλικρινά πολύτιμους συμβούλους.

 

 

 

P.S. Και κάτι σχετικό-άσχετο που όλο αυτόν των καιρό I WAS DYING TO ASK ( :p ) Αν κλείσω τον υπολογιστή όπου έχω συνδέσει το ADSL μοντεμ (ή κλείσω στο OFF το εξωτερικό modem-router που θα έχω, τα τηλέφωνα του σπιτιού θα λειτουργούν ??? Ακούω για 24/24ωρο σύνδεση στο ιντερνετ και αναρωτιέμαι αν αυτό δεσμεύει τις τηλεφωνικές συνομιλίες όταν δεν θέλω να έχω το PC ανοικτό).

 

Συγνώμη αν κούρασα, ευχαριστώ ιδιαίτερα για το χρόνο σας και την όποια απάντηση λάβω παιδιά....

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά επειδή με ενδιαφέρει πάρα πολύ η γνώση πριν την υλοποίηση του ονείρου που λέγεται "ευροζωνική σύνδεση" θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται κάποιος να μου πει με όσο απλά λόγια μπορεί για το εξής:

Με πολύ απλά λόγια λοιπόν... :rolleyes: :) Σε κάθε τηλεφωνική συσκευη που έχεις στο σπίτι θα πρέπει να βάλεις φίλτρο.Αλλιώς θα έχεις θόρυβο στη γραμμή σου.Το πως τα τοποθετείς είναι πολύ εύκολο,συνδέεις το φίλτρο πάνω στη πρίζα και μετά την τηλεφωνική συσκευή.

Για το δεύτερο ερώτημα σου τώρα,τα τηλέφωνα του σπιτιού σου δεν θα επηρεάζονται απο τη λειτουργία του dsl modem αν το έχεις κλειστό.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά επειδή με ενδιαφέρει πάρα πολύ η γνώση πριν την υλοποίηση του ονείρου που λέγεται "ευροζωνική σύνδεση" θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται κάποιος να μου πει με όσο απλά λόγια μπορεί για το εξής:

Εχω στο σπίτι έναν τηλεφωνικό αριθμό (συνδέομαι στο ιντερνετ με απλή pstn σύνδεση μέσω ΕΠΑΚ από μία πρίζα τηλεφώνου αστο γραφείο μου) και έχω και άλλες δύο πρίζες τηλεφώνου (μία στην κουζίνα και μία στο υπνοδωμάτιο) που έιναι συνδεδεμένες δύο τηλεφωνικές συσκευές (αυτή του υπνοδωματίου είναι ασύρματο τηλέφωνο).

Τι ακριβώς θα πρέπει να πάρω και πόσα κομμάτια (splitters - filters) και που θα πρέπει ακριβώς να το τοποθετήσω ????

 

Είναι η πρώτη μου δειλή ερώτηση για το ADSL και συγνώμη για το αφελές ίσως του θέματος.... Εκτιμώ όμως πολύ όλα τα παιδιά εδώ με τις γνώσεις που έχετε αποκομίσει και σας θεωρώ ειλικρινά πολύτιμους συμβούλους.

 

 

 

P.S. Και κάτι σχετικό-άσχετο που όλο αυτόν των καιρό I WAS DYING TO ASK ( :p ) Αν κλείσω τον υπολογιστή όπου έχω συνδέσει το ADSL μοντεμ (ή κλείσω στο OFF το εξωτερικό modem-router που θα έχω, τα τηλέφωνα του σπιτιού θα λειτουργούν ??? Ακούω για 24/24ωρο σύνδεση στο ιντερνετ και αναρωτιέμαι αν αυτό δεσμεύει τις τηλεφωνικές συνομιλίες όταν δεν θέλω να έχω το PC ανοικτό).

 

Συγνώμη αν κούρασα, ευχαριστώ ιδιαίτερα για το χρόνο σας και την όποια απάντηση λάβω παιδιά....

Στην πρίζα του υπολογιστή θα συνδέσεις απευθείας το ADSL modem. Στις άλλες πρίζες θα συνδέεις πρώτα ένα φίλτρο και κατόπιν την όποια τηλεφωνική συσκευή. Το αν το modem ή ο υπολογιστής είναι ανοικτός δεν επηρεάζει καθόλου την λειτουργία των τηλεφωνικών συσκευών σου.

Link to comment
Share on other sites

Με πιο απλά λόγια, όπου τηλέφωνο και φίλτρο, όπου ADSL modem (ή router) σκέτο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια Ιδίως τον Papadoux που πρώτος είπε ότι το Φίλτρο και Διαχωριστής έχουν την ίδια βασική λειτουργία και τον Lewton που διελέυκανε όλο το θέμα αφού με ακρίβεια εξήγησε πως κάνουν το filtering. -- 'Οσο για το δικό μου πρόβλημα η το Φίλτρο που έχω δεν φιλτράρει σωστά οπότε το αντικαθιστώ με άλλο η με splitter αφού ο τρόπος καλωδιώσεως μου με διευκολήνει, η το δοκιμάζω με άλλο ADSL modem, και αν αυτά δεν δουλέψουν τότε κάτι πάει λάθος με το modem του συναγερμού μου...
Link to comment
Share on other sites

Με πολύ απλά λόγια λοιπόν... :rolleyes: :) Σε κάθε τηλεφωνική συσκευη που έχεις στο σπίτι θα πρέπει να βάλεις φίλτρο.Αλλιώς θα έχεις θόρυβο στη γραμμή σου.Το πως τα τοποθετείς είναι πολύ εύκολο,συνδέεις το φίλτρο πάνω στη πρίζα και μετά την τηλεφωνική συσκευή.

Για το δεύτερο ερώτημα σου τώρα,τα τηλέφωνα του σπιτιού σου δεν θα επηρεάζονται απο τη λειτουργία του dsl modem αν το έχεις κλειστό.

 

Στην πρίζα του υπολογιστή θα συνδέσεις απευθείας το ADSL modem. Στις άλλες πρίζες θα συνδέεις πρώτα ένα φίλτρο και κατόπιν την όποια τηλεφωνική συσκευή. Το αν το modem ή ο υπολογιστής είναι ανοικτός δεν επηρεάζει καθόλου την λειτουργία των τηλεφωνικών συσκευών σου.

 

Με πιο απλά λόγια, όπου τηλέφωνο και φίλτρο, όπου ADSL modem (ή router) σκέτο.

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Να'στε καλά. Υποθέτω ότι splitter τελικά δεν θα χρειαστώ καθόλου ε?? Οσον αφορά τα φίλτρα... υπάρχουν καλά και... καλύτερα ίσως ???? Κάποια προτεινόμενη μάρκα ή μέρος με αξιοπιστία και καλύτερες τιμές που θα μπορούσα να αγοράσω ??? Ο,τι φίλτρο και να πάρω σήμερα θα κάνει για τις πρίζες του τηλεφώνου ???

 

Εγώ και οι απορίες μου... :rolleyes:

 

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας και τις συμβουλές σας :)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Να'στε καλά. Υποθέτω ότι splitter τελικά δεν θα χρειαστώ καθόλου ε?? Οσον αφορά τα φίλτρα... υπάρχουν καλά και... καλύτερα ίσως ???? Κάποια προτεινόμενη μάρκα ή μέρος με αξιοπιστία και καλύτερες τιμές που θα μπορούσα να αγοράσω ??? Ο,τι φίλτρο και να πάρω σήμερα θα κάνει για τις πρίζες του τηλεφώνου ???

 

Εγώ και οι απορίες μου... :rolleyes:

 

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας και τις συμβουλές σας :)

Μπα δεν παίζει κάτι με την ποιότητα των φίλτρων. Σου δίνει ένα δωρεάν ο ΟΤΕ με τη σύνδεση, και επίσης απο τον ΟΤΕ θα αγοράσεις και όσα ακόμα χρειαστείς.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Προσοχή στα φίλτρα. Χωρίς να σε ειδοποιούν με κάποιο τρόπο, μετά από μερικά χρόνια, αχρηστεύονται και δημιουργούν προβλήματα και στο ίντερνετ και στο τηλέφωνο. Ένα χαλασμένο φίλτρο μπορεί να σε κάνει να βλαστημίσεις γιατί σέρνεται ή κόβεται το ίντερνετ.

Παρεπιπτόντως ήθελα να ρωτήσω τα μέλη αν ξέρουν: Η σύνδεσή μου στο ίντερνετ είναι ΕΩΣ 24ΜΒ. Υπάρχει νομοθεσία ή κάτι σχετικό, που να υποχρεώνει τον πάροχο, να μου συντονίζει σε μιά ελάχιστη κατώτερη ταχύτητα και να μην πέφτει πιο κάτω η ταχύτητά μου; Και αν ναι ποιά είναι αυτή, σε ποσοστό πάντα της ονομαστικής μέγιστης. Σε μένα , λόγω απόστασης από το κοντινότερο κτήριο του ΟΤΕ, γύρω στα 3χλμ, η μέγιστη ταχύτητά μου δεν ξεπέρασε τα 5 και κάτι. Έχω δικαίωμα να γκρινιάξω;

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν υπάχει νομοθεσία , επιπλέον με γκρίνια δεν διορθώνεται η γραμμή σου. Ο πάροχος δίνει 24 , το πόσα φτάνουν στο σπίτι σου είναι θέμα γραμμής.
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν υπάχει νομοθεσία , επιπλέον με γκρίνια δεν διορθώνεται η γραμμή σου. Ο πάροχος δίνει 24 , το πόσα φτάνουν στο σπίτι σου είναι θέμα γραμμής.

 

Ευχαριστώ. Κάποιος μου είχε πει πως είναι υποχρεωμένος ο πάροχος να σου δίνει τουλάχιστον το 50% της μέγιστης ονομαστικής και αν δεν μπορεί, τότε πρέπει να σε χρεώνει έως εκεί που μπορεί η γραμμή. Πχ αν είναι 24άρα να σου δίνει μίνιμουμ 12 ή να χρεώνει γιια όσα μπορεί να δώσει, πχ σε μένα με το ζόρι 5.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Αυτός λοιπόν που σου τα είπε αυτά οφείλει να παραθέσει τις πηγές του. Αλλιώς διαδίδει ανυπόστατα πράγματα.

Θα μπορούσε να σε χρεώνει για 5 αν υπήρχε τέτοιο πρόγραμμα .

Δυστυχώς σε όλες τις εταιρείες το πρόγραμμα πλέον είναι 1 ( έως 24 )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Κάποιος μου είχε πει πως είναι υποχρεωμένος ο πάροχος να σου δίνει τουλάχιστον το 50% της μέγιστης ονομαστικής και αν δεν μπορεί, τότε πρέπει να σε χρεώνει έως εκεί που μπορεί η γραμμή. Πχ αν είναι 24άρα να σου δίνει μίνιμουμ 12 ή να χρεώνει γιια όσα μπορεί να δώσει, πχ σε μένα με το ζόρι 5.

 

όπως είπε και ο βασίλης από πάνω δεν ισχύει κάτι τέτοιο. :)

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...