Jump to content

[OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι να πω εμενα ξεκλειδωτο booloader μου δειχνει, οπως προανεφερα δεν εχω ασχοληθει πολυ,

μου το ειχαν δωσει, εκτος αν το ειχε ξεκλειδωσει ο πρωτος κατοχος γιατι το ειχε ρουτ.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Μακαρι να καταφερω να την κανω!

 

Αφού το είχε ροοτ, προφανώς και το ειχε ξεκλειδώσει πριν. Δεν υπάρχει αμφιβολία. Αν κάνεις update μέσω twrp και format data, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδια, μπηκα τελικα στην recovery εκανα καθαρισμα στα cache, προσπαθησα να κανω εγκατασταση το zip αρχειο μεσω recovery αλλα και παλι τζιφος, (failed) Μηπως πρεπει να κανω unzip το αρχειο;

Απο κατω μου εβγαλε και καποιες επιλογες το αρχειο, (ΟΤΑ, και καποιες 3-4 που δεν θυμαμαι,) και την ΟΤΑ που πατησα μου εβγαλε απλα το σηματακι της OnePlus και τιποτα αλλο.

(Δεν το εχω ρουτ το ειχα προαναφερει)

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, μπηκα τελικα στην recovery εκανα καθαρισμα στα cache, προσπαθησα να κανω εγκατασταση το zip αρχειο μεσω recovery αλλα και παλι τζιφος, (failed) Μηπως πρεπει να κανω unzip το αρχειο;

Απο κατω μου εβγαλε και καποιες επιλογες το αρχειο, (ΟΤΑ, και καποιες 3-4 που δεν θυμαμαι,) και την ΟΤΑ που πατησα μου εβγαλε απλα το σηματακι της OnePlus και τιποτα αλλο.

(Δεν το εχω ρουτ το ειχα προαναφερει)

 

Δεν παίζει ρόλο το ροοτ εν προκειμένω. Σημασία έχει ότι έχεις ξεκλειδωτο bootloader, όπως είπαμε. Για αυτό δεν την περνάει κατευθείαν. Άρα:

 

1) Δοκιμάζεις factory reset ολικό μέσα από τις ρυθμίσεις του κινητού και μετά περνάς την αναβάθμιση, μήπως έτσι δουλέψει.

 

2) φλασαρεις custom recovery (twrp) αφού είσαι ήδη με ξεκλειδωτο κινητό, και από εκεί μέσα φλασαρεις το zip της ρομ (ποτέ δεν κάνουμε unzip τις ρομ)

 

3) Ξανακλειδώνεις bootloader μέσω fastboot, και επειδή αυτό θα επαναφέρει το κινητό σε μαμά κατάσταση, θα περάσει το OTA update.

 

4) Περιμένεις μήπως κάποια στιγμή η OnePlus λύσει το θέμα του να μην γίνεται update έτσι απλά μέσα από το κινητό σε νέα έκδοση Android, όταν το κινητό έχει ξεκλειδωτο bootloader. (ιδιαίτερα αμφίβολο, μιας και το ιδιο ακριβώς έγινε και στο pie update του OP5)

Edited by maria_1
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο το ροοτ εν προκειμένω. Σημασία έχει ότι έχεις ξεκλειδωτο bootloader, όπως είπαμε. Για αυτό δεν την περνάει κατευθείαν. Άρα:

 

1) Δοκιμάζεις factory reset ολικό μέσα από τις ρυθμίσεις του κινητού και μετά περνάς την αναβάθμιση, μήπως έτσι δουλέψει.

 

2) φλασαρεις custom recovery (twrp) αφού είσαι ήδη με ξεκλειδωτο κινητό, και από εκεί μέσα φλασαρεις το zip της ρομ (ποτέ δεν κάνουμε unzip τις ρομ)

 

3) Ξανακλειδώνεις bootloader μέσω fastboot, και επειδή αυτό θα επαναφέρει το κινητό σε μαμά κατάσταση, θα περάσει το OTA update.

 

4) Περιμένεις μήπως κάποια στιγμή η OnePlus λύσει το θέμα του να μην γίνεται update έτσι απλά μέσα από το κινητό σε νέα έκδοση Android, όταν το κινητό έχει ξεκλειδωτο bootloader. (ιδιαίτερα αμφίβολο, μιας και το ιδιο ακριβώς έγινε και στο pie update του OP5)

Oυφ... Καλα ουτε εγω νομιζω να το λυσει η oneplus το θεμα. Η αληθεια ειναι οτι διαβασα οτι με κλειδωμενο bootloader σε καποιον του εβγαζε failed. Τον bootlpader πως μπορω να τον κλειδωσω; Ψαχνω αλλα μονο για ξεκλειδωμα βρισκω. Ρουτ μπορω να κανω π.χ με καποιο Kingroot η καποιο παρομοιο η μονο με τον τροπο που γραφουν εδω; Σορυ για τις πολλες ερωτησεις. Αν το ειχα σαν πρωτη συσκευη θα ασχολιομουν περισσοτερο.

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Oυφ... Καλα ουτε εγω νομιζω να το λυσει η oneplus το θεμα. Η αληθεια ειναι οτι διαβασα οτι με κλειδωμενο bootloader σε καποιον του εβγαζε failed. Τον bootlpader πως μπορω να τον κλειδωσω; Ψαχνω αλλα μονο για ξεκλειδωμα βρισκω. Ρουτ μπορω να κανω π.χ με καποιο Kingroot η καποιο παρομοιο η μονο με τον τροπο που γραφουν εδω; Σορυ για τις πολλες ερωτησεις. Αν το ειχα σαν πρωτη συσκευη θα ασχολιομουν περισσοτερο.
2/3 που Ρωτάς, έχουν απαντήσει από πάνω

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια επανερχομαι στο ιδιο θεμα. Εκανα την επαναφορα εργοστασιακων απο ρυθμισεις αλλα δεν πατησα να διαγραψω φωτο-βιντεο κ.α . διεγραψα μονο λογαρισμους εφαρμογες κ.τ.λ Εννοείται δεν το εκανε το upgrade. Να φταιει αυτο αραγε; Να δοκιμασω απο recovery να κανω full wipe? Η να κοιταξω μπας και το ρουταρω μηπως και ετσι επιτελους την κανει; Σορυ αν σας εχω ζαλισει. Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια επανερχομαι στο ιδιο θεμα. Εκανα την επαναφορα εργοστασιακων απο ρυθμισεις αλλα δεν πατησα να διαγραψω φωτο-βιντεο κ.α . διεγραψα μονο λογαρισμους εφαρμογες κ.τ.λ Εννοείται δεν το εκανε το upgrade. Να φταιει αυτο αραγε; Να δοκιμασω απο recovery να κανω full wipe? Η να κοιταξω μπας και το ρουταρω μηπως και ετσι επιτελους την κανει; Σορυ αν σας εχω ζαλισει.

 

Τo ροοτ δεν έχει καμία σχέση με την αναβάθμιση, κάπου έχεις μπερδευτεί... Αν θέλεις δοκίμασε κάποιες από τις λύσεις που έγραψα πιο πάνω και όταν φτάσεις να έχεις δυσκολίες σε κάποιο βήμα, θα ψάξουμε να βρούμε και λινκ.

 

Προς το παρόν, κάνε το νούμερο 1. Factory rest ολικό. Για αυτό έγραψα ολικό, εννοούσα και διαγραφή τα πάντα. Μήπως το εκλαβει ως φορμάτ data και συνεχίσει.

 

Αν δεν δουλέψει, θα πρέπει να περάσεις custom recovery (twrp). Το ροοτ είναι άσχετο με όλα αυτά.

Η διαδικασία είναι εύκολη. Και σε αυτή τη λύση πάλι θα χρειαστείς format data, για αυτό αν θέλεις να συνεχίσεις κάνε ολικό back up.

Link to comment
Share on other sites

Τo ροοτ δεν έχει καμία σχέση με την αναβάθμιση, κάπου έχεις μπερδευτεί... Αν θέλεις δοκίμασε κάποιες από τις λύσεις που έγραψα πιο πάνω και όταν φτάσεις να έχεις δυσκολίες σε κάποιο βήμα, θα ψάξουμε να βρούμε και λινκ.

 

Προς το παρόν, κάνε το νούμερο 1. Factory rest ολικό. Για αυτό έγραψα ολικό, εννοούσα και διαγραφή τα πάντα. Μήπως το εκλαβει ως φορμάτ data και συνεχίσει.

 

Αν δεν δουλέψει, θα πρέπει να περάσεις custom recovery (twrp). Το ροοτ είναι άσχετο με όλα αυτά.

Η διαδικασία είναι εύκολη. Και σε αυτή τη λύση πάλι θα χρειαστείς format data, για αυτό αν θέλεις να συνεχίσεις κάνε ολικό back up.

Μολις εκανα ολικο factory reset περιμενω να το κανει. Αλλα και επισημα παρεμεινα Oreo χαχαχαχα. Τελικα μαλλον θα πρεπει να κλειδωσω τον Bootloader για να γινει οπως μου ειχες γραψει;

Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα ολικο factory reset περιμενω να το κανει. Αλλα και επισημα παρεμεινα Oreo χαχαχαχα. Τελικα μαλλον θα πρεπει να κλειδωσω τον Bootloader για να γινει οπως μου ειχες γραψει;
Φλασαρε twrp ένα λεπτό δουλειά είναι και κάνεις την αναβάθμιση χωρίς προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα ολικο factory reset περιμενω να το κανει. Αλλα και επισημα παρεμεινα Oreo χαχαχαχα. Τελικα μαλλον θα πρεπει να κλειδωσω τον Bootloader για να γινει οπως μου ειχες γραψει;[/quote

 

Κρίμα! Αφού βρε στο προηγούμενο ποστ σου έγραψα ότι αν δεν δουλέψει θα πρέπει να περάσεις twrp για να τελειώνεις, δεν το διάβασες?

Μόνο αν θέλεις να γυρίσεις το τηλ τελείως μαμά , κλειδώνεις bootloader για να περάσει OTA update. Δεν βλέπω όμως το λόγο να κάνεις αυτή τη διαδικασία, όταν μπορείς εύκολα να βάλεις twrp και μετά να φλασαρεις κατευθείαν το update.

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα ολικο factory reset περιμενω να το κανει. Αλλα και επισημα παρεμεινα Oreo χαχαχαχα. Τελικα μαλλον θα πρεπει να κλειδωσω τον Bootloader για να γινει οπως μου ειχες γραψει;[/quote

 

Κρίμα! Αφού βρε στο προηγούμενο ποστ σου έγραψα ότι αν δεν δουλέψει θα πρέπει να περάσεις twrp για να τελειώνεις, δεν το διάβασες?

Μόνο αν θέλεις να γυρίσεις το τηλ τελείως μαμά , κλειδώνεις bootloader για να περάσει OTA update. Δεν βλέπω όμως το λόγο να κάνεις αυτή τη διαδικασία, όταν μπορείς εύκολα να βάλεις twrp και μετά να φλασαρεις κατευθείαν το update.

Ελεγα μιας και δεν ειναι ρουτ να το αφηνα μαμα, βρηκα ενα βιντεακι στο y.t (Με drivers - androidSDKSlim) και τις εντολες που πρεπει να δωσεις για lock, αλλα αν ειναι πιο γρηγορα με twrp aw το δοκιμασω.

Μεσω Odin η Tool all in one μπορω να βαλω το twrp η υπαρχει καποιος αλλος τροπος; Εχω κατεβασει 3 αρχεια twrp στο κινητο αλλα δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο. Η αληθεια ειναι δεν μπηκα και στον κοπο να διαβασω πιο παλια σχολια. Με φλασαρισματα αλλαγες ρομ κ.τ.λ ειναι η καλυτερη του συζυγου, εγω τα βαριεμαι λιγο. Σας εχω ζαλισει και εσας.

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Ελεγα μιας και δεν ειναι ρουτ να το αφηνα μαμα, βρηκα ενα βιντεακι στο y.t (Με drivers - androidSDKSlim) και τις εντολες που πρεπει να δωσεις για lock, αλλα αν ειναι πιο γρηγορα με twrp aw το δοκιμασω.

Μεσω Odin η Tool all in one μπορω να βαλω το twrp η υπαρχει καποιος αλλος τροπος; Εχω κατεβασει 3 αρχεια twrp στο κινητο αλλα δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο. Η αληθεια ειναι δεν μπηκα και στον κοπο να διαβασω πιο παλια σχολια. Με φλασαρισματα αλλαγες ρομ κ.τ.λ ειναι η καλυτερη του συζυγου, εγω τα βαριεμαι λιγο. Σας εχω ζαλισει και εσας.

 

μην άγχεσαι, θα την βρούμε την άκρη. Πρέπει να περάσεις twrp μέσω fastboot. Τα odin δεν έχουν σχέση με oneplus, είναι για samsung.

οδηγίες εδώ:

https://forums.oneplus.com/threads/guide-oneplus-3-how-to-unlock-bootloader-flash-twrp-root-nandroid-efs-backup-and-more.448149/

 

Απλά πρέπει να περάσεις την πρόσφατη έκδοση twrp, όχι αυτη που έχει ο οδηγός.κατέβασε την έκδοση 3.3.1 (αυτή είναι νομίζω η τελευταία)

Link to comment
Share on other sites

Eπιτελους βρηκα ενα βιντεακι στο y.t με πολυ ευκολα βηματα μεσω εντολων,

κλειδωσα τον bootloader και επισημα ειμαι και εγω 9.0.3.

Μου εφυγε το αγχος. Αργοτερα ισως περασω και την twrp. Eυχαριστω παιδια!!!

Despina!
Link to comment
Share on other sites

 

μην άγχεσαι, θα την βρούμε την άκρη. Πρέπει να περάσεις twrp μέσω fastboot. Τα odin δεν έχουν σχέση με oneplus, είναι για samsung.

οδηγίες εδώ:

https://forums.oneplus.com/threads/guide-oneplus-3-how-to-unlock-bootloader-flash-twrp-root-nandroid-efs-backup-and-more.448149/

 

Απλά πρέπει να περάσεις την πρόσφατη έκδοση twrp, όχι αυτη που έχει ο οδηγός.κατέβασε την έκδοση 3.3.1 (αυτή είναι νομίζω η τελευταία)

Μαρακι μου χιλια ευχαριστω για την βοηθεια σου, προς το παρον κλειδωσα τον bootloader απο ενα βιντεακι που βρηκα, και επιτελους ειμαι pie :p

Kαποια στιγμη θα περασω και το twrp

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Eπιτελους βρηκα ενα βιντεακι στο y.t με πολυ ευκολα βηματα μεσω εντολων,

κλειδωσα τον bootloader και επισημα ειμαι και εγω 9.0.3.

Μου εφυγε το αγχος. Αργοτερα ισως περασω και την twrp. Eυχαριστω παιδια!!!

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Μαρακι μου χιλια ευχαριστω για την βοηθεια σου, προς το παρον κλειδωσα τον bootloader απο ενα βιντεακι που βρηκα, και επιτελους ειμαι pie :p

Kαποια στιγμη θα περασω και το twrp

 

Μπράβο ρε κορίτσι, τέλος καλό όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχετε δει και εσείς σημαντική μείωση της απόδοσης του κινητού μετά το android 9;

Εγώ πάντως σε ορισμένες στιγμές, που είναι πολύ συχνές δυστυχώς, βλέπω το κινητό να ζορίζεται πάρα πολύ να εκτελέσει τις εφαρμογές που έκανε με μεγάλη ευκολία στο παρελθόν.

Πέστε μου, αν είναι να το ξαναφλασάρω μήπως και διορθωθεί

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει και εσείς σημαντική μείωση της απόδοσης του κινητού μετά το android 9;

Εγώ πάντως σε ορισμένες στιγμές, που είναι πολύ συχνές δυστυχώς, βλέπω το κινητό να ζορίζεται πάρα πολύ να εκτελέσει τις εφαρμογές που έκανε με μεγάλη ευκολία στο παρελθόν.

Πέστε μου, αν είναι να το ξαναφλασάρω μήπως και διορθωθεί

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα δεν ξέρω που οφείλετε έχω κάνει άπειρα clian install και συνεχίζει να κολλάει όπως το περιέγραψες μάλλον έχει "ημερομηνία λήξεως" και μπηκα στην διαδικασία αγοράς άλλου κινητού γιατί άρχισε να με εκνευρίζει...

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει και εσείς σημαντική μείωση της απόδοσης του κινητού μετά το android 9;

 

Εγώ πάντως σε ορισμένες στιγμές, που είναι πολύ συχνές δυστυχώς, βλέπω το κινητό να ζορίζεται πάρα πολύ να εκτελέσει τις εφαρμογές που έκανε με μεγάλη ευκολία στο παρελθόν.

 

Πέστε μου, αν είναι να το ξαναφλασάρω μήπως και διορθωθεί

Έκανες clean install πριν περάσεις στην.9?

Αν όχι δεν μπορείς να παραπονιέσαι για τέτοια θέματα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έκανες clean install πριν περάσεις στην.9?

Αν όχι δεν μπορείς να παραπονιέσαι για τέτοια θέματα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Wipe όλα και στη συνέχεια format partition και την φλάσαρα σε πεντακάθαρο κινητό.

Εσύ δεν αντιμετωπίζεις τα κολλήματα που αναφέρω; Αν όχι, πες το μου να έχω ελπίδες και να ξαναπροσπαθήσω

Link to comment
Share on other sites

Wipe όλα και στη συνέχεια format partition και την φλάσαρα σε πεντακάθαρο κινητό.

Εσύ δεν αντιμετωπίζεις τα κολλήματα που αναφέρω; Αν όχι, πες το μου να έχω ελπίδες και να ξαναπροσπαθήσω

 

Αν το έκανες πολλές φορές, ισως να έγινε κάτι στο κατέβασμα και να έχει θέμα το zip που κατεβασες. Καλύτερο ξανακατεβασε τη και μετά βαλτη, πάλι σε καθαρό.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αν το έκανες πολλές φορές, ισως να έγινε κάτι στο κατέβασμα και να έχει θέμα το zip που κατεβασες. Καλύτερο ξανακατεβασε τη και μετά βαλτη, πάλι σε καθαρό.

 

Τελικά το φαινόμενο είναι μαζικό, οπότε αναμένουμε το bug fix.

 

https://forums.oneplus.com/threads/oneplus-3t-device-is-massively-slow-after-installing-the-android-9-update.1057054/page-2

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το φαινόμενο είναι μαζικό, οπότε αναμένουμε το bug fix.

 

 

 

https://forums.oneplus.com/threads/oneplus-3t-device-is-massively-slow-after-installing-the-android-9-update.1057054/page-2

Χθές έκανα εγκατάσταση την 9.04 και μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο κώλυμα ενώ με την 9.0 3 ήταν πολύ άσχημα τα πράγματα, βέβαια θα φανεί τις επόμενες ημέρες αν η 9.0.4 θα συνεχίσει έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου εμπειρία, επι του θέματος..

 

Τον Απρίλη, είχα ανεβάσει κάποια screenshots σχετικά με την 9.0 beta (σελίδα 215, στο παρόν thread) και μετά, δοκίμασα την 9.0.2 dde384cf-2353-40c4-915f-c6ffb8e222fd https://beta.photobucket.com/u/Thanasis_Mitsialis/a/2a750fd5-4cf2-45f1-8043-cf92d17e9cc5/p/dde384cf-2353-40c4-915f-c6ffb8e222fd

 

Αμέσως μετά, δοκίμασα την 9.0.3 (χωρίς screenshot, αλλά ήταν γύρω στις 163.000 στο Antutu) και χθες-προχθές δοκίμασα την 9.0.4 https://beta.photobucket.com/u/Thanasis_Mitsialis/a/2a750fd5-4cf2-45f1-8043-cf92d17e9cc5/p/fe499170-25a9-4f71-bcd6-71cee84fd83e

 

Οι δοκιμές έγιναν με υπερφορτωμένο τηλέφωνο (πάνω από 270 εφαρμογές) περίπου 5 φορές μέχρι την καλύτερη βαθμολογία και κάτω από τις ίδιες συνθήκες (RAM-ROM-θερμοκρασίας) στο μέτρο του δυνατού, βεβαίως-βεβαίως..)

 

Κατά τα άλλα, το smooth filling μου φαίνεται ΠΟΛΥ! καλύτερο στην 9.0.4! Διαλέγετε και πέρνετε!! :D:D:p

Edited by black_hawk
Soyons réalistes, nous demandons l'impossible!! ;)
Link to comment
Share on other sites

θυμίστε μου παρακαλώ... εγω που φοράω την 9.0.3 με unlocked bootloader και magisk, μπορώ να φλασάρω κατευθείαν την 9.0.4 και στη συνέχεια ξανά το magisk ή πρέπει να κάνω καθαρή εγκατάσταση;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...