Jump to content

[OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καθε φορα που κάνω λοκ τον bootloader χανω το stock recovery. εχει κανεις ιδεα τι γινεται?

 

Το βρήκα, το γύρισα εντελώς στοκ χωρίς το dm verity χωρίς τίποτα, όπως όταν το πήρα

Edited by johny_pl
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι εννοείς χάνεις το stock recovery? Κ τι recovery έχει εκείνη την στιγμή που είσαι με lock bootloader?

 

δεν έμπαινε σε recovery καν. τελικά το έφτιαξα

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πήγα να ανοίξω μία εφαρμογή για διαχείριση φωτισμού κλπ και κόλλησε το κινητό. Έκανα restart και κολλούσε μετά το σήμα της Oneplus με μαύρη οθόνη και άσπρο led. Δοκίμασα να πω recovery και πάλι τα ίδια. Το μόνο που έμπαινε ήταν το fastboot. Φλάσαρα ξανά recovery και το κινητό φαίνεται τελείως άδειο. Φλάσαρα και rom αλλά έχω πάλι το ίδιο αποτέλεσμα. Κολλημένο με μαύρη οθόνη και άσπρο led. Καμία ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Kαλο μηνα παιδια. Δεν ξερω τι παιχτηκε ξαφνικα και με το δικο μου κινητο, πηγα να κανω μια ενημερωση σε μια εφαρμογη (Videoder) που δεν ειναι κατεβασμενη απο playstore και πανω που την εκανε οταν εβγαλε τι νεο εχει τελος παντων και πηγα να πατησω συμφωνω στους ορους κολλαει η συσκευη και εκλεισε αυτο ηταν. Ειπα μηπως ειχε ξεφορτιστει το εβαλα στην φορτιση αλλα ουτε δονηση, ουτε led αναβει. Ζεσταινεται μεν στο πανω μερος της οθονης σαν να παιρνει ρευμα αλλα μονο αυτο. Στην αρχη ειπα μημως ηταν η εφαρμογη αλλα δεν ηταν εντελει γιατι την ενημερωση την εκανα κανονικα και στην πρωτη μου συσκευη (Samsung galaxy 7 edge duos). Η αληθεια ειναι οτι κατι τρελα απο τοτε που εγινε Oreo τα εκανε. Τι να πω στεναχωρηθηκα πολυ γιατι ελεγα οτι ειναι σκυλι αλλα με απογοητευσε. Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να επαθε; Τα εφτυσε αυτο ηταν; Γιατι σαν δευτερη συσκευη δεν το παιδευα και τοσο, αντε σε κανενα .f.b να εμπαινα, youtube και σε email μου. Να σημειωσω οτι εχει μαμα rom!
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Kαλο μηνα παιδια. Δεν ξερω τι παιχτηκε ξαφνικα και με το δικο μου κινητο, πηγα να κανω μια ενημερωση σε μια εφαρμογη (Videoder) που δεν ειναι κατεβασμενη απο playstore και πανω που την εκανε οταν εβγαλε τι νεο εχει τελος παντων και πηγα να πατησω συμφωνω στους ορους κολλαει η συσκευη και εκλεισε αυτο ηταν. Ειπα μηπως ειχε ξεφορτιστει το εβαλα στην φορτιση αλλα ουτε δονηση, ουτε led αναβει. Ζεσταινεται μεν στο πανω μερος της οθονης σαν να παιρνει ρευμα αλλα μονο αυτο. Στην αρχη ειπα μημως ηταν η εφαρμογη αλλα δεν ηταν εντελει γιατι την ενημερωση την εκανα κανονικα και στην πρωτη μου συσκευη (Samsung galaxy 7 edge duos). Η αληθεια ειναι οτι κατι τρελα απο τοτε που εγινε Oreo τα εκανε. Τι να πω στεναχωρηθηκα πολυ γιατι ελεγα οτι ειναι σκυλι αλλα με απογοητευσε. Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να επαθε; Τα εφτυσε αυτο ηταν; Γιατι σαν δευτερη συσκευη δεν το παιδευα και τοσο, αντε σε κανενα .f.b να εμπαινα, youtube και σε email μου. Να σημειωσω οτι εχει μαμα rom!

 

Μην το πολυσκεφτεσαι...στειλτο στο σερβις οσο ειναι στην εγγύηση... άνοιξε ticket/RMA

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά για το πρόβλημα που ανέφερα προηγουμένως άνοιξα service request 2 μέρες πριν λήξει η εγγύηση και σε μια εβδομάδα μέσα στάλθηκε, άλλαξαν mainboard και παρέλαβα ξανά και δουλεύει σαν την πρώτη μέρα. Και φυσικά ενώ είχε περάσει ημερομηνία λήξης της εγγύησης δεν πλήρωσα τίποτα. Απίστευτη ανταπόκριση σε όποια ερώτηση και κορυφαία Oneplus σε aftersales. Δύσκολα αλλάζεις εταιρία μετά από τέτοια.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Απίστευτα νέα. Μακάρι. Πολύ δε περισσότερο αφού θα υπάρχουν android p sources για την συσκευή άρα κοιτάμε πολύ μακριά για υποστήριξη official/unofficial.

 

Το κινητό άλλωστε αντέχει!!

Link to comment
Share on other sites

Τρέχατε ολοι για αλλαγη μπαταριας...μολις πηρε παράταση ζωής... αθάνατο λεμε
...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

νέα έκδοση 3.2.3.0 twrp https://eu.dl.twrp.me/oneplus3/

το changelog είναι

 

Fix automatic installing of OTA zips on encrypted devices

* Remove SuperSU from TWRP

* Support both md5 and md5sum file extensions when doing MD5 checking for zip files

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
νέα έκδοση 3.2.3.0 twrp https://eu.dl.twrp.me/oneplus3/

το changelog είναι

 

Fix automatic installing of OTA zips on encrypted devices

* Remove SuperSU from TWRP

* Support both md5 and md5sum file extensions when doing MD5 checking for zip files

 

Στα νεα του Oxygen updater εβγαλαν την παρακάτω ανακοίνωση για την τελευταία έκδοση twrp:

"This article only applies to users running TWRP recovery on a rooted device. Don't have TWRP or don't know what this means? You're probably fine.

 

If you've recently installed or updated TWRP recovery, you might have faced that you can't install anything with it, and that the start screen is immediately shown when updating your device via Oxygen Updater.

 

Why is this happening to me?

 

From what it seems, this issue is caused by TWRP versions 3.2.2-0 and 3.2.3-0 being incompatible with the storage encryption technology present on OnePlus devices.

 

Normally, you're asked to enter your PIN or unlock pattern before installing an update / flashing something yourself. However, these new TWRP versions don't prompt for it anymore. Therefore, accessing the storage space of your device is no longer possible.

 

This is really frustrating, as almost all of your updates / .zip files are stored there. But luckily, there is a solution:

 

How do I fix this issue?

 

First of all, if you don't have encryption turned on or are not facing this issue, do not proceed with the steps below since flashing a new version of TWRP can be risky.

 

Now for the the solution: it involves downgrading TWRP to an earlier version, in which installing updates still worked correctly.

 

The downgrade can be done either by using a computer with the fastboot command, or by using flashing apps such as the Official TWRP app or Flashify on your device itself.

 

These are the steps you'll need to do:

 

- Make sure to download TWRP version 3.2.1-1 for your specific device. This is the version which worked fine, and is still fairly recent.

 

- Flash the version of TWRP using your method of choice. For fastboot users, connect your device to your computer in Fastboot mode and type fastboot flash recovery twrp-3.2.1-1-<yourdevice>.img. When using any of the flashing apps, browse to the correct TWRP.img file and flash it.

 

- Reboot your device. You'll now be able to access the working version of TWRP

 

- Do not update your TWRP version until it has been confirmed that this issue has been resolved.

 

Thanks to Peter Aarnoutse for reporting this issue.

 

Icon credit: Twitter"

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μάλιστα,.......

εγώ την έβαλα πάντως και την δοκίμασα χωρίς όμως ακόμα να φλασάρω κάποιο ζιπ.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα,.......

εγώ την έβαλα πάντως και την δοκίμασα χωρίς όμως ακόμα να φλασάρω κάποιο ζιπ.

 

Βρε κ εγω αλλα καλου κακου φλασαρα ξανά το παλιο twrp 3.2.1- blue spark που ειχα πριν

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Βγηκε η 5.0.5

 

Και η 5.0.6

 

 

... μάλλον μόνος εμεινα ... τελευταίος των Μοϊκανών με το 3

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι μόνος είμαι και εγω 2 δηλαδή μείναμε... :p
+1

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω μείνει με το 3, αλλά επειδή είναι με beta δεν μπορώ να γυρίσω στην stable.

 

Για να το κάνω δυστυχώς πρέπει να κάνω full wipe κάτι που δεν θέλω. Η συσκευή μου είναι σχεδόν γεμάτη και από εφαρμογές αλλά και από αρχεία και δεν θέλω να μπω στη διαδικασία τού να περνάω τα αρχεία σε υπολογιστή και ξανά στο κινητό, και πολύ περισσότερο κατέβασμα από την αρχή όλων των εφαρμογών.

 

Θέλω να ελπίζω ότι όταν μας δώσουν την Pie (τέλη Νοεμβρίου? κοντά στα Χριστούγεννα?) θα μπορούμε να την περάσουμε χωρίς full wipe κι εμείς με την beta.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω μείνει με το 3, αλλά επειδή είναι με beta δεν μπορώ να γυρίσω στην stable.

 

Για να το κάνω δυστυχώς πρέπει να κάνω full wipe κάτι που δεν θέλω. Η συσκευή μου είναι σχεδόν γεμάτη και από εφαρμογές αλλά και από αρχεία και δεν θέλω να μπω στη διαδικασία τού να περνάω τα αρχεία σε υπολογιστή και ξανά στο κινητό, και πολύ περισσότερο κατέβασμα από την αρχή όλων των εφαρμογών.

 

Θέλω να ελπίζω ότι όταν μας δώσουν την Pie (τέλη Νοεμβρίου? κοντά στα Χριστούγεννα?) θα μπορούμε να την περάσουμε χωρίς full wipe κι εμείς με την beta.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Εννοείται θα θέλει full wipe για Android 9.

Μετά από τόσο καιρό ακόμα δεν γνωρίζει κόσμος τόσο βασικά πράγματα.

Σε major updates επιβάλλεται το clean flash.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και η 5.0.6 ... μάλλον μόνος εμεινα ... τελευταίος των Μοϊκανών με το 3

Δεν είσαι μόνος είμαι και εγω 2 δηλαδή μείναμε... :p

+1

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

+4! :p Μολις την κατεβαζω..

Soyons réalistes, nous demandons l'impossible!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται θα θέλει full wipe για Android 9.

Μετά από τόσο καιρό ακόμα δεν γνωρίζει κόσμος τόσο βασικά πράγματα.

Σε major updates επιβάλλεται το clean flash.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Είμαι στον χώρο του Android από την Eclair έκδοση με το HTC Desire και ποτέ δεν πέρασα major update με full wipe.

 

Ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Άλλωστε για το clean install νομίζω πως όσοι διαβάζουμε και γράφουμε σε forum σαν και το myphone γνωρίζουμε, οι υπόλοιποι σε όλο τον κόσμο παίρνουν την OTA όταν τους έρθει και απλά κάνουν reboot τη συσκευή.

 

 

Αυτό που με πειράζει είναι γιατί η OnePlus ενώ μου έδινε τη δυνατότητα να περάσω την beta πάνω από την stable χωρίς να κάνω full wipe (άσχετα αν αυτό πρότειναν), δε μου δίνει τώρα τη δυνατότητα να επιστρέψω στην stable.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στον χώρο του Android από την Eclair έκδοση με το HTC Desire και ποτέ δεν πέρασα major update με full wipe.

 

Ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Άλλωστε για το clean install νομίζω πως όσοι διαβάζουμε και γράφουμε σε forum σαν και το myphone γνωρίζουμε, οι υπόλοιποι σε όλο τον κόσμο παίρνουν την OTA όταν τους έρθει και απλά κάνουν reboot τη συσκευή.

 

 

Αυτό που με πειράζει είναι γιατί η OnePlus ενώ μου έδινε τη δυνατότητα να περάσω την beta πάνω από την stable χωρίς να κάνω full wipe (άσχετα αν αυτό πρότειναν), δε μου δίνει τώρα τη δυνατότητα να επιστρέψω στην stable.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Δεν έχει νόημα να πω από πότε είμαι και εγώ στον χώρο, γιατί δεν έχει καμία σημασία.

Το επιχείρημα σου δεν στέκει. Όχι γιατί δεν ισχύουν αυτά που λες.

Αλλά αυτό που σε σένα που λες (ή νομίζεις ) ότι δουλεύει οκ, δεν σημαίνει ότι θα δουλεύει οκ και για τους άλλους.

 

Παντού όλα τα φόρουμ λένε το ίδιο και το έχω προσέξει και ο ίδιος. Αν περνάς τις major εκδόσεις με απλό wipe, κάπου κάτι δεν θα κάτσει καλά και τότε ξεκινάνε τα προβλήματα.

Και το βλέπουμε συνέχεια στο παραπληγικο φόρουμ της Oneplus που είναι γεμάτο με γελοία προβλήματα, του στυλ σέρνεται το πληκτρολόγιο, δεν δουλεύει το GPS, δεν φορτώνουν τα SMS κλπ.

Το 90% αυτών των προβλημάτων οφείλονται στο ότι δεν κάνουν ένα factory reset που και που ανάμεσα στα updates.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό που με πειράζει είναι γιατί η OnePlus ενώ μου έδινε τη δυνατότητα να περάσω την beta πάνω από την stable χωρίς να κάνω full wipe (άσχετα αν αυτό πρότειναν), δε μου δίνει τώρα τη δυνατότητα να επιστρέψω στην stable.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Αυτή ακριβώς η στάση της OnePlus είναι επιβεβαίωση και αποδειξη ότι πρέπει να γίνεται ολικό wipe.

Από stable σε beta, ξέρεις ότι θα πας σε beta software άρα τα bugs είναι αναμενόμενα, ανεξαρτήτως wipe. Γι αυτό και δεν τους νοιάζει και το αφήνουν.

Αν το άφηναν όμως και στο αντίστροφο, δηλαδή από beta σε stable, θα εμφανίζονται bugs που οφείλονται στο μη wipe, και ο αδαής κόσμος θα κατηγορει το software, που υποτίθεται πρέπει να είναι stable και χωρίς bugs.

Άρα πολύ καλά κάνουν και δεν το επιτρέπουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είστε μόνοι σας παιδιά! Απλά εγώ είμαι beta και δεν έχει έρθει κάτι καινούργιο. Γι'αυτό δεν έχω γράψει.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...