Jump to content

[OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ παίδες με την 25 έπεσε δραματικά η μπαταρία μόλις στις 2-2,30 sot ευτυχώς το βράδυ δεν χάνει καθόλου σχεδόν στο 6-7ωρο μόλις 1-2% αλλά μόλις το πιάνω στα χέρια μου την ρουφάει κανονικότατα. Μην πω για με 4g..σκετο δραμα

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ορίστε και τα υπόλοιπα screenshot. Είναι πέρα από κάθε λογική να χάνει 18% σε 7μιση ώρες. είναι παράνοια αυτό το πράγμα

 

https://imgur.com/a/XpCHQ

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το pocket detector σαν πολυ ψηλά δεν είναι;

 

Εμένα τελικά το πρόβλημα μου ήταν το Tasker που είχα βάλει να τσεκαρει κάτι κάθε 5 λεπτά και δεν το θυμόμουν και για αυτό δεν έμπαινε σε deep sleep..

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο αυτό εξηγεί τόσο battery drain, κάτι άλλο δεν υπάρχει, αυτό έχει χρήση 6 ώρες αλλά από τι προέρχεται είναι το θέμα?έκανα disabled το pocket mode και βλέπουμε.

είναι πολύ περίεργο γιατί στην χρήση δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι εξαιρετική η διαχείριση, ούτε wakelock έχει, ούτε alarm.

 

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο αυτό εξηγεί τόσο battery drain, κάτι άλλο δεν υπάρχει, αυτό έχει χρήση 6 ώρες αλλά από τι προέρχεται είναι το θέμα?έκανα disabled το pocket mode και βλέπουμε.

είναι πολύ περίεργο γιατί στην χρήση δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι εξαιρετική η διαχείριση, ούτε wakelock έχει, ούτε alarm.

 

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Έχεις μήπως κάποια εφαρμογή που να χρησιμοποιεί pocket detection?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι αδύνατο να βρω κάτι τέτοιο

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι αδύνατο να βρω κάτι τέτοιο

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Εννοώ καμία lockscreen, η κάτι τέτοιο που να έχει αυτή την επιλογή

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω τίποτα τέτοιο

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Αυτά τα ambient display κλπ είναι ΟΝ;

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ambient display πάντα off, τώρα έκλεισα και τα gestures και ξεκολλησα και το τζαμακι γιατί σκέφτηκα ότι μπορεί να επιρρεαζει τον σενσορ του pocket mode και δουλεύει όλη την ώρα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που μπήκε η 8 αντιμετωπίζω θεματάκι που και που με το σήμα... Αρχικά μπορεί να χάσω μία κλήση η οποία έρχεται κατευθείαν με μήνυμα όμως... Σαν να χάνει το σήμα για δευτερόλεπτα...

 

Και το δεύτερο ότι πολλές φορές τρώει σκάλωμα και δεν πιάνει ιντερνετ από πουθενά... Ενώ δείχνει 4G και στις δύο κάρτες ή ακόμα και να το συνδέσω σε WiFi ο μετρητής ταχύτητας δείχνει 0,00 και δεν ανανεώνεται καμία εφαρμογή, ούτε έρχονται μηνύματα σε viber κτλ... Όλα αυτά μέχρι να κάνω επανεκκίνηση αλλιώς δεν στρώνει...

 

Τα έχει κανένας άλλος?

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα έχουν αναφέρει στο xda, μια λύση νομίζω είναι να γυρίσεις σε 3g

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα. Έκανα ένα σήμερα επαναφορά εργοστασιακών και περιμένω, αλλά δεν ξέρω αν έχει σχέση...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστά bugs, έχουν να φερθεί και στο αντίστοιχο thread του OnePlus community. Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε παραπάνω είναι beta η Oreo, οπότε δικαιολογούνται.
Sent it From outer Space.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι απολα ήταν αλλά επιτέλους έφτιαξε. για την ιστορία έκλεισα το pocket mode που δεν νομίζω πως ήταν, έκλεισα τα gestures και ξεκολλησα το τζαμακι

 

https://imgur.com/pbCgJsr

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Σε beta 25 το RCS που τρώει πολλή μπαταρία, τι είναι;

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πάλι το θέμα, δεν λύθηκε.μια μέρα μου έφαγε 5% όλη νύχτα και πέρασα 6 ώρες sot. τώρα πάλι 15% την νύχτα και μόνο στους σενσορς πάλι αλλά διαφορετικό αυτή τη φορά. δηλαδή ήμαρτον.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πάλι το θέμα, δεν λύθηκε.μια μέρα μου έφαγε 5% όλη νύχτα και πέρασα 6 ώρες sot. τώρα πάλι 15% την νύχτα και μόνο στους σενσορς πάλι αλλά διαφορετικό αυτή τη φορά. δηλαδή ήμαρτον.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Να γινει μαθημα σε πολλους (και σε σενα) να μην κατηγορειτε ρομ και κατασκευαστες με τη μια για κακη μπαταρια.

 

Αν εφταιγε καποια εφαρμογη που ειχες σε στοκ, και δεν την εβαζες μετα την εφαρμογη αυτη με vertex (επομενως δεν θα ειχες και drain), θα ελεγες "Μακρυα απο στοκ, χαλια μπαταρια" ενω στην ουσια φταιει το android το ιδιο.

 

Πρωτον γιατι ακομα επιτρεπει σε εφαρμογες να κανουν drain (αυτα σε ios και windows mobile ΔΕΝ υπαρχουν)

Δευτερον γιατι ακομα και με root εφαρμογες για battery stats δεν μπορεις να βρεις τι φταιει.

 

Δηλαδη το android αφενος επιτρεπει σε εφαρμογες να κανουν παρτυ με την μπαταρια και αφετερουν δεν σου λεει ξεκαθαρα ποια εφαρμογη φταιει.

 

Εγω προσωπικα εχω δει εδω και 2 περιπου βδομαδες πολυ καταναλωση απο instagram και το εχω βγαλει.

 

================

 

Σε σενα προτεινω να δει μηπως φταιει το wifi στο σπιτι (ναι ,εχει συμβει να φταιει το ρουτερ και καποια ρυθμιση εκει) αλλιώς ξεκινα και βγαζε εφαρμογες

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή θες να πεις φίλε ότι αυτά τα νήματα με τα χιλιάδες ποστ είναι της πλάκας;

Δεν μαζεύουν τέτοιες εφαρμογές χιλιάδες χρήστες να τα συζητάνε από όλο τον κοσμο αν δεν κάνουν δουλειά.

 

Στην τελική πάρτο λίγο αλλιώς. Επειδή εσύ δεν βρήκες τι φταίει, βγάζεις και την εφαρμογή ότι δεν κάνει τίποτα; Τρομερή λογική.

 

 

Ναι. Δες το παραδειγμα του Johny pl.

Link to comment
Share on other sites

Να γινει μαθημα σε πολλους (και σε σενα) να μην κατηγορειτε ρομ και κατασκευαστες με τη μια για κακη μπαταρια.

 

Αν εφταιγε καποια εφαρμογη που ειχες σε στοκ, και δεν την εβαζες μετα την εφαρμογη αυτη με vertex (επομενως δεν θα ειχες και drain), θα ελεγες "Μακρυα απο στοκ, χαλια μπαταρια" ενω στην ουσια φταιει το android το ιδιο.

 

Πρωτον γιατι ακομα επιτρεπει σε εφαρμογες να κανουν drain (αυτα σε ios και windows mobile ΔΕΝ υπαρχουν)

Δευτερον γιατι ακομα και με root εφαρμογες για battery stats δεν μπορεις να βρεις τι φταιει.

 

Δηλαδη το android αφενος επιτρεπει σε εφαρμογες να κανουν παρτυ με την μπαταρια και αφετερουν δεν σου λεει ξεκαθαρα ποια εφαρμογη φταιει.

 

Εγω προσωπικα εχω δει εδω και 2 περιπου βδομαδες πολυ καταναλωση απο instagram και το εχω βγαλει.

 

================

 

Σε σενα προτεινω να δει μηπως φταιει το wifi στο σπιτι (ναι ,εχει συμβει να φταιει το ρουτερ και καποια ρυθμιση εκει) αλλιώς ξεκινα και βγαζε εφαρμογες

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ναι. Δες το παραδειγμα του Johny pl.

 

Τι είπες τώρα .

 

Πώς στο καλό γίνεται το Wi-Fi να τρώει τόση μπαταρία;

 

Όσο για τον Johny, δεν αποκλείεται να φταίνε οι σενσορες, οπότε μην βιάζεσαι να βγάζεις άχρηστο το Betterbatterystats

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

στοκ είμαι εδώ και μέρες. στην vertex δεν είχε θέμα τέτοιο αλλά την έβγαλα για άλλους λόγους.

 

το wifi την νύχτα είναι κλειστό. στο bbs δείχνει ακόμα λιγότερα από τα screenshot που έβαλα προχτές. τα μόνα που δείχνει είναι στα σενσορς. το Skype έχει ένα 90%, 8h ώρες στο accelerometer και ενα motion detector στο Google play services που έχει 80% και 7.30 ωρες.

 

αυτά τα δύο είναι την νύχτα που το κινητό είναι σε σταθερό σημείο, χωρίς WiFi κλπ. μου το έκανε ακόμα και όταν ήταν σε flight mode

 

 

το κινητό στην χρήση είναι μια χαρά, δεν πέφτει εύκολα η μπαταρία, αλλά το πρόβλημα είναι την νύχτα που το αφήνω στην άκρη και χάνει 15% με 30%

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Edited by johny_pl
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

στοκ είμαι εδώ και μέρες. στην vertex δεν είχε θέμα τέτοιο αλλά την έβγαλα για άλλους λόγους.

 

το wifi την νύχτα είναι κλειστό. στο bbs δείχνει ακόμα λιγότερα από τα screenshot που έβαλα προχτές. τα μόνα που δείχνει είναι στα σενσορς. το Skype έχει ένα 90%, 8h ώρες στο accelerometer και ενα motion detector στο Google play services που έχει 80% και 7.30 ωρες.

 

αυτά τα δύο είναι την νύχτα που το κινητό είναι σε σταθερό σημείο, χωρίς WiFi κλπ. μου το έκανε ακόμα και όταν ήταν σε flight mode

 

 

το κινητό στην χρήση είναι μια χαρά, δεν πέφτει εύκολα η μπαταρία, αλλά το πρόβλημα είναι την νύχτα που το αφήνω στην άκρη και χάνει 15% με 30%

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Δεν ειμαι σιγουρος οτι τρωνε την μπαταρια οι σενσορες, δες εφαρμογες

Link to comment
Share on other sites

δεν δείχνει τίποτα άλλο, μόνο αυτά, όλα τα άλλα είναι στο 0. υποψιάζομαι το skype, αλλά λογικά θα είχε και άλλος θέμα αν ήταν αυτό

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

δεν δείχνει τίποτα άλλο, μόνο αυτά, όλα τα άλλα είναι στο 0. υποψιάζομαι το skype, αλλά λογικά θα είχε και άλλος θέμα αν ήταν αυτό

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Skype, Whatsapp τα έχω περασμένα χωρίς μπλοκ από Amplify και ποτέ δεν έβγαλαν ιδιαίτερη κατανάλωση μπαταρίας.

 

Δεν δοκιμάζεις κανέναν customs Kernel μήπως βοηθήσει;

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...