Jump to content

Samsung Galaxy J7 2016


alexgiak
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως το βλέπεις το j7 σε σχέση με το redmi note 3 pro που έχω εγώ? Σκέφτομαι να το πάρω(το j7) για την γυναίκα για να μην μπλεκω με Κινες κ φλασαρισμα. Μπορεί να ανταπεξέλθει σε σχέση με το redmi note 3 pro η θα ζοριζεται στα fb,viber,messenger κτλ.

 

Το γραφω ξεκάθαρα...αν ή γυναίκα σου δε παίζει βαριά παιχνίδια ,διάφορα δε πρόκειται να δει...είμαι άτομο που είμαι πάντα με το κινητό στο χέρι...αλλαζω 3 την ώρα κινητά και αυτό που κατάλαβα ότι για ίντερνετ,φεισμπιυκ,viber,instagran ειτε leeco le max 2 έχεις είτε j7 ένα και το αυτό..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 493
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το γραφω ξεκάθαρα...αν ή γυναίκα σου δε παίζει βαριά παιχνίδια ,διάφορα δε πρόκειται να δει...είμαι άτομο που είμαι πάντα με το κινητό στο χέρι...αλλαζω 3 την ώρα κινητά και αυτό που κατάλαβα ότι για ίντερνετ,φεισμπιυκ,viber,instagran ειτε leeco le max 2 έχεις είτε j7 ένα και το αυτό..

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα .Το ότι εχει πιο χαμηλη αναλυση οθονης σε σχεση με το Α5 αλλα και το παλιο S5 φαινεται στην πραξη παιδια ?

 

Αν για καποιο λογο κολησει αφου η μπαταρια δεν είναι αποσπωμενη τι επιλογες εχει ?

 

Εχω το S5 και σκέφτομαι ή J7 ή Α5

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι αποσπωμένη η μπαταριά.

 

Στο J5 ναι αλλα οχι στο Α5

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Στο J5 ναι αλλα οχι στο Α5

 

Και στο j7 ειναι αποσπωμενη. Στο Α5 κρατας το power button για μερικα δευτερολεπτα μεχρι να κανει επανεκκινηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομαι να το παρω δωρο στη γυναικα μου παιδια και ειναι αναμεσα σε αυτο και το A5. Κλινω περισσοτερο σε αυτο λογω μεγαλύτερης οθόνης πιστευοντας οτι η μικροτερη αναλυση της σε σχέση με το A5 δεν θα ειναι πολυ τρανταχτη.

 

Sent from my Galaxy Note 4 via Tapatalk

Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το J7

 

Πολυ καλο φαινεται για αρχη και πιο καλη κατασκευη απο το S5

 

Τωρα το ...σεταρω.

 

Πως προσθετουμε οθονες και πως στην αρχικη οθονη βαζουμε συντομευσεις κατω χαμηλα ?

 

Η ωρα και η τοποθεσια που γραφει η αρχικη οθονη δεν φευγουν ?

Θελω να προσθεσω αλλες συντομευσεις στην αρχικη οθονη . Τα εικονιδια πως μπορω να μετακινησω σε αλλη οθονη ?

 

Widgets πως βαζουμε σε οθονη ?

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα την ευκολη λειτουργια σε τυπικη και καταφερα πολλα απο αυτα που ηθελα αλλα δεν μπορω με το που παταω το μεσαιο κατω κουμπι να εμφανιζεται η κεντρικη οθονη .Τις μετακινησα περα δωθε αλλα τιποτα .

 

Επισης screen shot πως μπορουμε να παρουμε ? Αυτο με την παλαμη δεν πιανει σε αυτο το κινητο.

 

Ευχαριστω για καθε βοηθεια .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Power + home button ταυτόχρονα για screenshot

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

Άλλες φορες πιανει και άλλες όχι .Με την παλαμη δεν γινεται ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Με την παλαμη? Τι εννοεις?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Στο S5 αν περναγες απλα την παλαμη σου πανω απο την οθονη που ηθελες εκανε capture αυτοματα

 

Γενικη εντυπωση απο το κινητο που το σκαλιζω απο το πρωι παρα πολυ καλη .

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Α δε το ηξερα αυτό!

Μηπως με κάποια εφαρμογη γινεται η δουλεια?

 

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Δεν καταφερα να βρω καποια ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα .Τα δυο πλαϊνα κατω κουμπια δεν γινεται να φωτιζοντε ?

 

Επισης οταν παταμε το κατω αριστερο κουμπι δεν γινεται να μην ανοιγουν οι πρσφατες καρτελες που εχουμε δει ?

 

Ο ηχος απο την φωτογραφικη μηχανη δεν αυξανει σε ενταση ?

 

Ευχαριστω πολυ .

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κατι ερωτήματα που δεν μου απαντησαν στο τηλεφωνο από τα κεντρικα της Samsung .

Κλεισαμε ραντεβού κα σημερα "μπηκαν" στο τηλεφωνο μου με απομακρυσμενη βοηθεια (κατι σαν το Team Viewer) και μου ρυθμισαν το κινητο .

Απαραιτητη προυποθεση να υπαρχει Internet στον χωρο μου και η εγκατασταση από Play Store της εφαρμογης Smart Tutor.

 

Τηλεφωνο επικοινωνιας 2106897691

 

 

Μου εκανε πολύ καλη εντυπωση .

 

Τα κουμπακια διπλα στο home button δεν φωτίζονται και ο ηχος της φωτογραφικης μηχανης είναι standar .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το φωτακι επανω αριστερα σας αναβει ? Ουτε οταν φορτιζω το κινητο αναβει ουτε οταν εχω ειδοποιηση για email , sms , facebook κλπ που εχω ορισει ηχο και ενδειξη .

 

Καλες Γιορτες να εχουμε .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το φωτακι επανω αριστερα σας αναβει ? Ουτε οταν φορτιζω το κινητο αναβει ουτε οταν εχω ειδοποιηση για email , sms , facebook κλπ που εχω ορισει ηχο και ενδειξη .

 

Καλες Γιορτες να εχουμε .

 

Κανεις δεν εχει ιδιο προβλημα ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη/ένδειξη led /on.

 

Ευχαριστω αλλα δεν μπορω να το βρω.Αν μπορεις δωσε πιο αναλυτικη περιγραφη .

 

Καπου γραφουν

 

For anyone looking still looking for the answer to this question, I just found it on my J7. Go to Settings - Accessibility - Hearing - then turn on the Flash notification. It using the front facing camera flash to notify you.

 

 

 

αλλα Accessibility - Hearing - πως να ειναι στα ελληνικα ?

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα θεμα εως τωρα.Μπαταρια σουπερ,κάμερα τυπικη σαμσουνγκ,λανγκ ουτε για αστειο,κανενα θεμα με το σημα και ενναλλαγη 4g 3g 2g(βλεπε s7).Το s5 neo παρα τα 16μπ εχει αθλια καμερα,χειροτερη μπαταρια και μικροτερη οθονη

 

Ώπα ρε φίλε, κόψε κάτι! :lol:

 

Δίπλα δίπλα με J7 φίλου τραβάμε την ίδια φωτογραφία και του S5 neo είναι ελαφρώς καλύτερη.

 

Στη μπαταρία δεν έχω άποψη αλλά όντως δείχνει να έχει καλύτερη το J7 λόγω περισσότερων mAh και μικρότερης ανάλυσης οθόνης που δεν καταναλώνει τόσο πολύ (ως γνωστόν οι μεγαλύτερες αναλύσεις τρώνε μπαταρία - βλέπε τα LG G3 - G4 κτλ)

 

Όσο για την οθόνη, του S5 neo είναι μακράν καλύτερη και φωτεινότερη. Δίπλα δίπλα τα κινητά και του J7 δείχνει μουντή σε σχέση με το S5 neo. Άλλωστε με full HD και με 432 ppi pixel density έναντι σκέτου HD και 267 ppi pixel density, πώς θα μπορούσε να είναι διαφορετικά?

 

Από κει και πέρα, το S5 neo υπερτερεί σε λεπτομέρειες που δεν φαίνονται όλες με την πρώτη ματιά, αλλά σου κάνουν πιο καλή την εμπειρία χρήσης.

 

Πχ...

Notification led που για μένα είναι πολύ σημαντικό.

Ταχύτητα δεδομένων 4G LTE-A Cat6 300/50 Mbps για το S5 και LTE Cat4 150/50 Mbps για το J7

IP67 πιστοποίηση για μόνωση από σκόνη και νερό το S5 neo με χρήση ακόμα και μέσα στη θάλασσα μέχρι ένα μέτρο βάθος για θαλασσινές φωτογραφίες.:D

Wi-Fi με πολύ καλύτερο δέκτη (802.11 a/b/g/n/ac, dual-band) που όπου υπάρχει καλό ρούτερ, το wifi είναι καλύτερο/ταχύτερο, έναντι απλού δέκτη Wi-Fi 802.11 b/g/n

Καλύτερο bluetooth (v4.1, A2DP, EDR, LE) έναντι (v4.1, A2DP)

USB On-The-Go για το S5 neo που του καρφώνεις στικάκι και μεταφέρεις δεδομένα ενώ το J7 δεν διαθέτει.

Αυτόματος φωτισμός ένας σημαντικότατος αισθητήρας από τους περισσότερους αισθητήρες που διαθέτει το S5 neo που πέραν κάποιων λειτουργιών που ίσως δεν ενδιαφέρουν κάποιους, παίζουν άμεση σχέση στα περισσότερα παιχνίδια (αν παίζεις παιχνίδια)

 

Στο μόνο που υπερέχει το J7 είναι που έχει μπροστινό φως για τις σέλφι και την μπαταρία.

 

Κι όλα αυτά στα είπα γιατί λες πως δεν κερδίζεις τίποτα αγοράζοντας πιο ακριβά κινητά. Ας μην κάνουμε δηλώσεις που δεν στέκουν γιατί πάντα μα πάντα, στις λεπτομέρειες είναι η διαφορά που κάνουν κάτι πιο καλό από ένα άλλο.

Αν συμβιβάζεσαι εσύ με τέτοια οθόνη πχ, και με τόσα άλλα πράγματα υποδεέστερα, εγώ δεν συμβιβάζομαι. Είναι και τι ζητάει ο καθένας στη τελική. Αν έχεις μικρότερες απαιτήσεις, ΟΚ, παίρνεις ένα Value for money κινητό και καθαρίζεις. (αν και με ένα Xiaomi Redmi note 3 ή 4 είσαι ακόμα πιο κερδισμένος, αλλά λέμε τώρα :p

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Ώπα ρε φίλε, κόψε κάτι! :lol:

 

Δίπλα δίπλα με J7 φίλου τραβάμε την ίδια φωτογραφία και του S5 neo είναι ελαφρώς καλύτερη.

 

Στη μπαταρία δεν έχω άποψη αλλά όντως δείχνει να έχει καλύτερη το J7 λόγω περισσότερων mAh και μικρότερης ανάλυσης οθόνης που δεν καταναλώνει τόσο πολύ (ως γνωστόν οι μεγαλύτερες αναλύσεις τρώνε μπαταρία - βλέπε τα LG G3 - G4 κτλ)

 

Όσο για την οθόνη, του S5 neo είναι μακράν καλύτερη και φωτεινότερη. Δίπλα δίπλα τα κινητά και του J7 δείχνει μουντή σε σχέση με το S5 neo. Άλλωστε με full HD και με 432 ppi pixel density έναντι σκέτου HD και 267 ppi pixel density, πώς θα μπορούσε να είναι διαφορετικά?

 

Από κει και πέρα, το S5 neo υπερτερεί σε λεπτομέρειες που δεν φαίνονται όλες με την πρώτη ματιά, αλλά σου κάνουν πιο καλή την εμπειρία χρήσης.

 

Πχ...

Notification led που για μένα είναι πολύ σημαντικό.

Ταχύτητα δεδομένων 4G LTE-A Cat6 300/50 Mbps για το S5 και LTE Cat4 150/50 Mbps για το J7

IP67 πιστοποίηση για μόνωση από σκόνη και νερό το S5 neo με χρήση ακόμα και μέσα στη θάλασσα μέχρι ένα μέτρο βάθος για θαλασσινές φωτογραφίες.:D

Wi-Fi με πολύ καλύτερο δέκτη (802.11 a/b/g/n/ac, dual-band) που όπου υπάρχει καλό ρούτερ, το wifi είναι καλύτερο/ταχύτερο, έναντι απλού δέκτη Wi-Fi 802.11 b/g/n

Καλύτερο bluetooth (v4.1, A2DP, EDR, LE) έναντι (v4.1, A2DP)

USB On-The-Go για το S5 neo που του καρφώνεις στικάκι και μεταφέρεις δεδομένα ενώ το J7 δεν διαθέτει.

Αυτόματος φωτισμός ένας σημαντικότατος αισθητήρας από τους περισσότερους αισθητήρες που διαθέτει το S5 neo που πέραν κάποιων λειτουργιών που ίσως δεν ενδιαφέρουν κάποιους, παίζουν άμεση σχέση στα περισσότερα παιχνίδια (αν παίζεις παιχνίδια)

 

Στο μόνο που υπερέχει το J7 είναι που έχει μπροστινό φως για τις σέλφι και την μπαταρία.

 

Κι όλα αυτά στα είπα γιατί λες πως δεν κερδίζεις τίποτα αγοράζοντας πιο ακριβά κινητά. Ας μην κάνουμε δηλώσεις που δεν στέκουν γιατί πάντα μα πάντα, στις λεπτομέρειες είναι η διαφορά που κάνουν κάτι πιο καλό από ένα άλλο.

Αν συμβιβάζεσαι εσύ με τέτοια οθόνη πχ, και με τόσα άλλα πράγματα υποδεέστερα, εγώ δεν συμβιβάζομαι. Είναι και τι ζητάει ο καθένας στη τελική. Αν έχεις μικρότερες απαιτήσεις, ΟΚ, παίρνεις ένα Value for money κινητό και καθαρίζεις. (αν και με ένα Xiaomi Redmi note 3 ή 4 είσαι ακόμα πιο κερδισμένος, αλλά λέμε τώρα :p

 

Συγκρνεις δυο κινητα με διαφορετικες οθονες .Το ενα 5.1 και το αλλο 5.5

 

Ειχα το S5 που απο οτι ειχα διβασει ισως ηταν καλυτερο απο το neo και τωρα εχω το J7

 

Το μονο που πραγματικα με ενοχλει και πολυ μαλιστα ειναι η ελλειψη led κατι που δεν ειχα φανταστει να ψαξω αν εχει γιατι το θεωρουσα δεδομενο .

 

Κατα τα αλλα ειναι πολυ πιο καλο αλλα ξαναλεω οτι πηγα σε αυτο λογω μεγεθους οθονης .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ..."πολύ πιο καλό" μου το αναλύεις λίγο(?), γιατί ως συσκευή είναι υποδεέστερη βάσει αριθμών και hardware. Η μεγαλύτερη οθόνη και η καλύτερη μπαταρία, δεν κάνουν ένα τηλέφωνο πολύ καλύτερο από ένα άλλο που έχει καλύτερα χαρακτηριστικά. Ίσα ίσα που η μεγαλύτερη οθόνη με μικρότερη ανάλυση δείχνει πιο χάλια ακόμα και από του J5
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ..."πολύ πιο καλό" μου το αναλύεις λίγο(?), γιατί ως συσκευή είναι υποδεέστερη βάσει αριθμών και hardware. Η μεγαλύτερη οθόνη και η καλύτερη μπαταρία, δεν κάνουν ένα τηλέφωνο πολύ καλύτερο από ένα άλλο που έχει καλύτερα χαρακτηριστικά. Ίσα ίσα που η μεγαλύτερη οθόνη με μικρότερη ανάλυση δείχνει πιο χάλια ακόμα και από του J5

 

 

Ολα ειναι υποκειμενικα .Το hardware και οι προδιαγραφες δεν ειναι το παν . Παρολο που εχει πιο χαμηλη αναλυση η οθονη μου φαινεται μια χαρα και οπως ειπες μπαταρια , μπροστικο φλας και πιο γρηγορο .Καλυτερη δε καμερα απο το S5

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ... τώρα συμφωνούμε. Όταν αφήνουμε τα επιπλέον χαρακτηριστά (ένα σωρό αράδιασα πιο πάνω) τα τεχνικά θέματα και τα νούμερα που δεν αμφισβητούνται στην άκρη, όλα τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικά. Όπως και το "μου φαίνεται".

Δεν με ενδιαφέρει το θέμα και κακώς μίλησα, απλά συνάντησα κι εδώ αυτό που δεν μου αρέσει. Να βγάζουμε καλύτερο κάτι που στη πραγματικότητα είναι υποδεέστερο, απλά και μόνο επειδή το αγοράσαμε και έχουμε ενθουσιαστεί. Αν κάτσεις και τα βάλεις δίπλα δίπλα και δεις τι μπορεί να κάνει το ένα που δεν μπορεί το άλλο, τότε καταλαβαίνεις τις σημαντικότατες διαφορές που δεν βλέπεις με τη πρώτη ματιά.

 

(Πάντως το να συγκρίνει κάποιος, ίδιας τεχνολογίας και εταιρίας οθόνες και η μία να έχει σχεδόν διπλάσια πυκνότητα pixel από το άλλο, είναι τουλάχιστον ουτοπικό. Μια χαρά είναι η οθόνη του J7 όπως είπες (συμφωνώ και επαυξάνω) αλλά πάντα σε σύγκριση με αντίστοιχης ανάλυσης οθόνες κι όχι με καλύτερες)

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...