Jump to content

Ξένες γλώσσες


Φίλιππος
 Κοινοποίηση

Ποιες ξένες γλώσσες μιλάτε;  

684 members have voted

  1. 1. Ποιες ξένες γλώσσες μιλάτε;

    • Αγγλικά
      337
    • Γερμανικά
      108
    • Γαλλικά
      106
    • Ιταλικά
      46
    • Ισπανικά
      34
    • Αλβανικά
      10
    • Άλλη / Άλλες
      43


Recommended Posts

Mιλάω λίγα φτωχά αγγλικά, δεν έχω πάρει το προφίσενσυ αλλά και αν το είχα πάρει δεν θα ήταν με Α, ενώ όποτε προφέρω μια αγγλική λέξη προκαλώ διπλωματικό επεισόδιο για βιασμό της γλώσσας. :X :alien:

 

Επίσης έχω κάποια επαφή με γαλλικά πορτογαλικά και ισπανικά.

 

Επίσης μιλάω αρχαία ελληνικά αν και δεν έχω κανέναν να τα εξασκήσω. :(

 

Η γλώσσα που θα ήθελα να μάθω είναι τα κινέζικα. Πιστεύω στο άμεσο μέλλον θα είναι υπερβολικά χρήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 347
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

na ma8eis na milas kinezika mono?h kai na grafeis?giati to grapto kommati ths upo8eshs mou fainete ligo duskolo...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Η γλώσσα που θα ήθελα να μάθω είναι τα κινέζικα. Πιστεύω στο άμεσο μέλλον θα είναι υπερβολικά χρήσιμα.

 

Ασχετο-σχετικο:Δυο φιλοι μου μιλανε εδω κινεζικα και μου ειπαν πως στο να μαθεις να τα μιλας και να καταλαβαινεις δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο.

Μονο στα "ιδεογραμματα" (ετσι δεν λεγονται;;) λενε ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο-σχετικο:Δυο φιλοι μου μιλανε εδω κινεζικα και μου ειπαν πως στο να μαθεις να τα μιλας και να καταλαβαινεις δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο.

Μονο στα "ιδεογραμματα" (ετσι δεν λεγονται;;) λενε ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα..

 

Πέρα από τα ιδεογράμματα πρέπει να συνηθίσεις να γράφεις από πάνω προς τα κάτω... Επίσης η κινέζικη είναι μια «τονική» γλώσσα, που σημαίνει ότι ανάλογα με το πώς θα διαβάσεις μια λέξη ανλλάζεις και την σημασία της. Μιλάμε για πολύ μπλέξιμο!

 

Η Ελλάδα φέτος δε κύρηξε σαν πρώτη της ξένη γλώσσα τα γαλλικά ή κάνω λάθος ;

 

Καμία σχέση. Απλά μπήκε στην διεθνή συμμαχία Γαλλοφωνία (Frankophonie). Πλεόν είμαστε φραγκοφονιάδες!

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα ιδεογράμματα πρέπει να συνηθίσεις να γράφεις από πάνω προς τα κάτω...

Τα κινέζικα γράφονται το ίδιο και από αριστερά στα δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί καλέ μου Φίλιππε δεν το έκανες εξαρχής πολλαπλής; :p

 

Τώρα πρέπει να βγει η δημοσκόπηση,να μπει η ίδια εκ νέου και να ξαναψηφίσουν όλοι.

 

Το αίτημά σας προωθείται :)

 

Έτοιμη :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Τα κινέζικα γράφονται το ίδιο και από αριστερά στα δεξιά.

 

 

Βάζεις και βελάκι για να δείξεις προσ τα που πάει το κείμενο ; :lol: :p :D

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αγγλικά, Γαλλικά και κάτι ψιλο-Ρουμάνικα (τα οποία όμως καταλαβαίνω πολύ καλά)...

*Imela*

Link to comment
Share on other sites

Ιταλικα τελεια,αγγλικα πολυ καλα,ισπανικα ικανοποιητικα...μετρια αραβικα(θελω εξασκηση) & λιγες λεξεις γαλλικα(ειχα ξεκινησει να μαθω αλλα γρηγορα τα παρατησα-κατα τη γνωμη μου η πιο εκνευριστικη γλωσσα του κοσμου)... :O
Link to comment
Share on other sites

Η Ελλάδα φέτος δε κύρηξε σαν πρώτη της ξένη γλώσσα τα γαλλικά ή κάνω λάθος ;

 

 

Aplos mpikame paratirites ston organismo gallofonias (pou einai ola ta gallofona krath melh). H ellada edo kai xronia exei os episimi glossa gia tis epafes ths me diethnis organismous ta gallika, kai oxi ta agglika. Toulaxiston se osous organismous einai kai ta gallika stis episimes glosses.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ μήνες να βρώ Ελληνο-Τσεχικα ή τουλάχιστον Αγγλο-Τσεχικα βιβλία εκμάθησης (κείμενα, λεξικά, γραμματική με επεξηγίσεις κτλ κτλ) αλλα δεν έχω καταφέρει να βρώ κανένα. Γνωρίζει κανείς τίποτα;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ μήνες να βρώ Ελληνο-Τσεχικα ή τουλάχιστον Αγγλο-Τσεχικα βιβλία εκμάθησης (κείμενα, λεξικά, γραμματική με επεξηγίσεις κτλ κτλ) αλλα δεν έχω καταφέρει να βρώ κανένα. Γνωρίζει κανείς τίποτα;

Δε γνωρίζω για άλλα βιβλιοπωλεία, αλλά στον Ελευθερουδάκη θα βρεις ακριβώς αυτό που ψάχνεις :) Επειδή έχω μια μικρή πείρα σε self-learning guides, αμφιβάλλω αν θα βρεις κάτι σε Ελληνο-Τσέχικα.. αλλά σε Αγγλο-Τσέχικα σίγουρα. Αυτές τις ημέρες θα πάω να κοιτάξω κι εγώ ακριβώς το ίδιο (ε, να ξέρουμε κάποιες φράσεις παραπάνω όταν θα πάμε το Πάσχα στην Πράγα :O ), οπότε (δεδομένου και του ότι δε βρίσκεσαι στην Αθήνα απ' ότι βλέπω), μπορώ να σε ενημερώσω σχετικά με το τι υπάρχει διαθέσιμο. Ειδάλλως μπορείς να επισκεφτείς το site τους (www.books.gr), αν και με μια γρήγορη ματιά που έριξα δε μπόρεσα να βρω κάτι..

 

Ή φυσικά να τους πάρεις τηλέφωνο ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Χμμμ! Εγώ μιλάω Ελληνικά(!!!), Αγγλικά και έχω χάσει τον ύπνο μου με το Proficiency πολύ τα αργούνε τα results και Γαλλικά Α1 και Α2 ενότητα μετά σταμάτησα και Κυπριακά! Θέλω πολύ να μάθω Ιταλικά και να συνεχίσω τα Γαλλικά!

 

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο τα Αγγλικα μιλαω και ολες της επισημες γλωσσες της Νοτιας Αφρικης που ειναι δωδεκα
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

εκτος απο τα Αγγλικα μιλαω και ολες της επισημες γλωσσες της Νοτιας Αφρικης που ειναι δωδεκα

 

:p :up:

 

σημερα εδινα ολλανδικά :p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...