Jump to content

Redmi Note 4 (Nikel)


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Bασικά αν χρησιμοποιήσεις από την σκηνή τo mode πυροτεχνήματα κάτι κάνει όταν υπάρχει νυχτερινός φωτισμός,ορίστε μια που τράβηξα

33028407721_1603858c9d_c.jpgXiaomi redmi note 4 by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

 

Αν το βαζες manual και του κουμπωνες iso 200 ιδιο αποτελεσμα θα ειχες. (btw κοντα νεο κοσμο δεν ειναι η φωτο; )

 

Ενταξει καλυτερες καμερες σε αυτα τα λεφτα βρισκεις αλλα χωρις 5,5αρα οθονη 3gb ram και κτηνος επεξεργαστη. Θεμα προτεραιοτητων ειναι παντα. ;)

 

Παντως σιγουρευτειτε οτι δεν εχει camera shake. Γιατι οσο την ειχα εβγαζε πιο θολες απο το rn3 pro και μετα συνειδητοποιησα οτι ο λογος ηταν οτι εβγαινε ευκολοτερα κουνημενη (αλλα μικρο κουνημα οποτε νομιζεις οτι ειναι οκ). Βαλτε χρονομετρο 3 δευτερολεπτα ή αν προτιματε hht (που δεν εχει χρονομετρο) οταν πατατε το κλειστρο να το πατατε και να αφηνετε εκει το δαχτυλο. Διαφορετικα αν βιαστειτε να το σηκωσετε θα βγει θολη.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

 

γνωρίζετε να υπάρχει κάποιος επαγγελματίας (κατάστημα service) που να μπορεί να περάσει την rom της ελληνικής κοινότητας ?

 

ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ & ΓΝΩΣΕΙΣ..... Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ......

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.αγορα απο κοτσοβολο πριν δυο ημερες μου ηρθε και η αναβαθμιση αλλα ηθελα να ρωτησω στην εφαρμογη mail οταν παω στις ρυθμισεις ολα ειναι στα αγγλικα ελληνικα δεν εχει καθολου ενω σε ολο το κινητο στις ρυθμισεις ειναι κομπλε απο ελληνικα.πρεπει να κανω κατι αλλο για να μου εμφανισει ελληνικα η ετσι πρεπει να ειναι.το τηλεφωνο παντως ειναι παρα μα παρα πολυ καλο αξιζει τα λεφτα του και με το παραπανω/και κατι αλλο ακομα οταν βαζω δεδομενα δεν εμφανιζει 4G αλλα τα δυο βελακια οπως ειναι στον πινακα ειδοποιησεων Edited by mpacardi
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Αν το βαζες manual και του κουμπωνες iso 200 ιδιο αποτελεσμα θα ειχες. (btw κοντα νεο κοσμο δεν ειναι η φωτο; )

 

Ενταξει καλυτερες καμερες σε αυτα τα λεφτα βρισκεις αλλα χωρις 5,5αρα οθονη 3gb ram και κτηνος επεξεργαστη. Θεμα προτεραιοτητων ειναι παντα. ;)

 

Παντως σιγουρευτειτε οτι δεν εχει camera shake. Γιατι οσο την ειχα εβγαζε πιο θολες απο το rn3 pro και μετα συνειδητοποιησα οτι ο λογος ηταν οτι εβγαινε ευκολοτερα κουνημενη (αλλα μικρο κουνημα οποτε νομιζεις οτι ειναι οκ). Βαλτε χρονομετρο 3 δευτερολεπτα ή αν προτιματε hht (που δεν εχει χρονομετρο) οταν πατατε το κλειστρο να το πατατε και να αφηνετε εκει το δαχτυλο. Διαφορετικα αν βιαστειτε να το σηκωσετε θα βγει θολη.

 

Θέλω να πω ότι ακόμα και έτσι την δουλειά σου την κάνεις, εγώ και με το g5 ελάχιστες φορές χρειάστηκα το manual ώστε να βγάλω καλή νυχτερινή..

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω ότι ακόμα και έτσι την δουλειά σου την κάνεις, εγώ και με το g5 ελάχιστες φορές χρειάστηκα το manual ώστε να βγάλω καλή νυχτερινή..

 

Το "καλη" ειναι πολυ υποκειμενικο. Αν εχεις τη πολυτελεια του χρονου παντα κοιτας να βγαλεις οσο το δυνατον καλυτερη οποτε ακομα και σε καμερα επιπεδου d7200 manual θα παιξεις. Επισης μη μπερδευουμε το manual mode με το long exposure. Γιατι προφανως οσο πιο μακρα εκθεση κανεις (σε κατι ακινητο) τοσο καλυτερο το αποτελεσμα. Αν δεις σε αυτη που τραβηξες εριξε το shutter σε 1/5 ενω πιθανοτατα θα το ειχε σε 1/17 default.

 

Παντως το να συγκρινουμε το rn4 με το g5 δεν εχει νοημα μιας και ειναι ενα απο τα καλυτερα camera-phones της αγορας. Περισοτερο ενδιαφερον για μενα θα ειχε συγκριση με honor 7 lite, p9 lite, moto g4, samsung a5 (2016) κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το "καλη" ειναι πολυ υποκειμενικο. Αν εχεις τη πολυτελεια του χρονου παντα κοιτας να βγαλεις οσο το δυνατον καλυτερη οποτε ακομα και σε καμερα επιπεδου d7200 manual θα παιξεις. Επισης μη μπερδευουμε το manual mode με το long exposure. Γιατι προφανως οσο πιο μακρα εκθεση κανεις (σε κατι ακινητο) τοσο καλυτερο το αποτελεσμα. Αν δεις σε αυτη που τραβηξες εριξε το shutter σε 1/5 ενω πιθανοτατα θα το ειχε σε 1/17 default.

 

Παντως το να συγκρινουμε το rn4 με το g5 δεν εχει νοημα μιας και ειναι ενα απο τα καλυτερα camera-phones της αγορας. Περισοτερο ενδιαφερον για μενα θα ειχε συγκριση με honor 7 lite, p9 lite, moto g4, samsung a5 (2016) κλπ.

Δεν μπήκα σε σύγκριση, πρώτος είχα πει ότι η διαφορά είναι χαοτικη στις κάμερες αλλά μόνο εκεί, είχα και τα δύο στην κατοχή μου μια βδομάδα μέχρι να πουλήσω το LG. Σε εφαρμογές και πλοήγηση το xiaomi είναι ισάξιο και πιο γρήγορο από το LG.,καλα για μπαταρία δεν υπάρχει σύγκριση..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπήκα σε σύγκριση, πρώτος είχα πει ότι η διαφορά είναι χαοτικη στις κάμερες αλλά μόνο εκεί, είχα και τα δύο στην κατοχή μου μια βδομάδα μέχρι να πουλήσω το LG. Σε εφαρμογές και πλοήγηση το xiaomi είναι ισάξιο και πιο γρήγορο από το LG.,καλα για μπαταρία δεν υπάρχει σύγκριση..

 

Βασικα ειναι ακομα νωρις για να κρινουμε τον 821. Οι εφαρμογες δεν ειναι ακομα τοσο βαριες. Χωρια οτι τη μεγαλυτερη διαφορα θα την εβλεπες μονο σε animation και παιχνιδια.

 

Αλλα ναι ειναι ενα πολυ καλο vfm σε αυτα τα λεφτα (μια απο τις συσκευες που προτεινω σε αυτα τα λεφτα) αν και δυστυχως δεν θα παρει Nougat.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειναι ακομα νωρις για να κρινουμε τον 821. Οι εφαρμογες δεν ειναι ακομα τοσο βαριες. Χωρια οτι τη μεγαλυτερη διαφορα θα την εβλεπες μονο σε animation και παιχνιδια.

 

Αλλα ναι ειναι ενα πολυ καλο vfm σε αυτα τα λεφτα (μια απο τις συσκευες που προτεινω σε αυτα τα λεφτα) αν και δυστυχως δεν θα παρει Nougat.

 

Σίγουρα,εγώ λέω με βάση την δική μου εμπειρία χρήσης και την χρήση που κάνω,φαντάζομαι σε βαριά παιχνίδια θα υπερτερεί το lg g5.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα,εγώ λέω με βάση την δική μου εμπειρία χρήσης και την χρήση που κάνω,φαντάζομαι σε βαριά παιχνίδια θα υπερτερεί το lg g5.

 

Σε παιχνιδια χανουν γενικα οι mtk επεξεργαστες. Ακομα και το rn3pro εχει καλυτερη gpu. Τεσπα, θεμα προτεραιοτητων ειναι (δεν παιζουν ολοι παιχνιδια).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..αγορασα πριν 2μερες το νοτε4.εχει την global miui 8.αφου εκανε αναβαθμηση μετα την πρωτη λειτουργια αρχησαν τα προβληματα..

Δηλαδη κολλαει κ κανει επανεκκινησεις..ξερει κανειε γιατι κ πως θα το διορθωσω;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..αγορασα πριν 2μερες το νοτε4.εχει την global miui 8.αφου εκανε αναβαθμηση μετα την πρωτη λειτουργια αρχησαν τα προβληματα..

Δηλαδη κολλαει κ κανει επανεκκινησεις..ξερει κανειε γιατι κ πως θα το διορθωσω;

 

Kάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων να δεις μήπως στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

πας ρυθμισεις επιλεγεις προσθετες ρυθμισεις και κατοπιν αντιγραφα ασφαλειας και επαναφορα και επιλεγεις επαναφορα εγοστασιακων ρυθμισεων
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω μεταξυ του redmi note 3 pro και redmi note 4 πιο απο τα δυο ειναι πιο value for money (εμφανιση,αντοχη,επεξεργαστη,φωτογραφικη μηχ,αυτονομια) και απο τι βλεπω δεν συμφερει και πολυ η αγορα απο εξω ισχυει?
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω μεταξυ του redmi note 3 pro και redmi note 4 πιο απο τα δυο ειναι πιο value for money (εμφανιση,αντοχη,επεξεργαστη,φωτογραφικη μηχ,αυτονομια) και απο τι βλεπω δεν συμφερει και πολυ η αγορα απο εξω ισχυει?

 

Redmi note 4: πιο καλη κατασκευη, καλυτερη καμερα σε χαμηλο φωτισμο, καπως γρηγροροτερη cpu

 

Redmi note 3 pro (se): καλυτερη αυτονομια, καπως γρηγοροτερη gpu, 800αρα μπαντα

 

Οποτε δεν υπαρχει σαφη απαντηση. Βαλε τις προτεραιοτητες σου και διαλεξε. ;) Αν θες βεβαια 64αρη, τοτε το rn4 ειναι μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Rn4 εκτος τα ανωτερω μεγαλη τουλάχιστον 20℅διαφορα στα χρωματσ,ειδικσ σε μσυρο μπλε imop.επισης η αιδθηση στο χερι ολο το φηλινγκ εινσι πολυ ανωτερο imop παλι,ειχα το 3 μια μερα κ τοδωσα πισω παιρνοντας το 4 κι ας εκανε 50ε πιο πολλα,τ αξιζει imop..οσον αφορα ειδικα την οθονη προερχομσι απο S5 κι απογοητευκηκσ εντελως απι το RN3...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Rn4 εκτος τα ανωτερω μεγαλη τουλάχιστον 20℅διαφορα στα χρωματσ,ειδικσ σε μσυρο μπλε imop.επισης η αιδθηση στο χερι ολο το φηλινγκ εινσι πολυ ανωτερο imop παλι,ειχα το 3 μια μερα και τοδωσα πισω παιρνοντας το 4 κι ας εκανε 50ε πιο πολλα,τ αξιζει imop..οσον αφορα ειδικα την οθονη προερχομσι απο S5 κι απογοητευκηκσ εντελως απι το RN3...

Υγ.ειδε καποιος ελαφρα βελτιωση απο την τελευταια αναβαθμιση ,στην μπαταρια,η ετσι μου φσινεται εμενα μονο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Rn4 εκτος τα ανωτερω μεγαλη τουλάχιστον 20℅διαφορα στα χρωματσ,ειδικσ σε μσυρο μπλε imop.επισης η αιδθηση στο χερι ολο το φηλινγκ εινσι πολυ ανωτερο imop παλι,ειχα το 3 μια μερα και τοδωσα πισω παιρνοντας το 4 κι ας εκανε 50ε πιο πολλα,τ αξιζει imop..οσον αφορα ειδικα την οθονη προερχομσι απο S5 κι απογοητευκηκσ εντελως απι το RN3...

Υγ.ειδε καποιος ελαφρα βελτιωση απο την τελευταια αναβαθμιση ,στην μπαταρια,η ετσι μου φσινεται εμενα μονο?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω μεταξυ του redmi note 3 pro και redmi note 4 πιο απο τα δυο ειναι πιο value for money (εμφανιση,αντοχη,επεξεργαστη,φωτογραφικη μηχ,αυτονομια) και απο τι βλεπω δεν συμφερει και πολυ η αγορα απο εξω ισχυει?

 

για να αναφερεις και το redmi note 4 σημαινει δε σε απασχολει η συχνοτητα 800mhz.

το ερωτημα ειναι redmi note 4 ή redmi note 4x. μαλλον το redmi note 4x λογω αυτονομιας.

Link to comment
Share on other sites

To εκανα αλλα παλι τα ιδια..κολλαει συνεχεια.μαλλον θα το στειλω πισω..απογοητευτικα λιγο..εχω ενα λενοβο α536 και δεν κολλησε ποτε..και τωρα πηρα αυτο..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Θελει ενας φιλος να παρει το συγκεκριμενο μοντελο αλλα δεν μπορω να τον βοηθησω καθολου.

Συγκεκριμενα το Xiaomi Redmi Note 4 Dual SIM 32GB.

 

Υπαρχει καποιο προβλημα με τις μπαντες? Αυτος εχει wind

Link to comment
Share on other sites

για να αναφερεις και το redmi note 4 σημαινει δε σε απασχολει η συχνοτητα 800mhz.

το ερωτημα ειναι redmi note 4 ή redmi note 4x. μαλλον το redmi note 4x λογω αυτονομιας.

 

Απλώς είναι ακόμη με multilanguange, δηλαδή αναμένουμε μια καλή σταθερή ROM, αλλά είναι θέμα χρόνου.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Θελει ενας φιλος να παρει το συγκεκριμενο μοντελο αλλα δεν μπορω να τον βοηθησω καθολου.

Συγκεκριμενα το Xiaomi Redmi Note 4 Dual SIM 32GB.

 

Υπαρχει καποιο προβλημα με τις μπαντες? Αυτος εχει wind

 

Ισως καλυτερα να κοιταζε αλλο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Redmi note 4: πιο καλη κατασκευη, καλυτερη καμερα σε χαμηλο φωτισμο, καπως γρηγροροτερη cpu

 

Redmi note 3 pro (se): καλυτερη αυτονομια, καπως γρηγοροτερη gpu, 800αρα μπαντα

 

Οποτε δεν υπαρχει σαφη απαντηση. Βαλε τις προτεραιοτητες σου και διαλεξε. ;) Αν θες βεβαια 64αρη, τοτε το rn4 ειναι μονοδρομος.

Redmi note 4 (global vers)preasale : 800αρα μπαντα αλλα αλλο επεξεργαστη (s625) εναντι Rn3 pro (s650) εχουν μεγαλυ διαφορα?και android 7 εναντι 6

Eχω wind αρα με ενδιαφερει η 800αρα μπαντα

Edited by pow
Link to comment
Share on other sites

Redmi note 4 (global vers)preasale : 800αρα μπαντα αλλα αλλο επεξεργαστη (s625) εναντι Rn3 pro (s650) εχουν μεγαλυ διαφορα?

Eχω wind αρα με ενδιαφερει η 800αρα μπαντα

 

Εχει πολυ καλυτερη αυτονομια (ακομα και απο το 3) αλλα σε επεξεργαστη ειναι κατωτερο (παλι ακομα και απο το 3).

 

Επειδη σε νοιαζει η 800αρα τοτε παιζεις μεταξυ του global rn4 και του global rn3. Το 3 εχει πιο γρηγορο επεξεργαστη αλλα το 4 εχει καλυτερη αυτονομια. Επισης το 4 global εχει καλυτερη καμερα τη νυχτα και nougat. Απο την αλλη δεν εχει κυκλοφορησει ακομα και η τιμη του ειναι αρκετα μεγαλυτερη απο του 3. Οποτε παλι υποκειμενικο το τι θα προτιμησεις.

 

Ειμαστε ομως offtopic οποτε για περισσοτερα ψαξε στο θεμα "συγκριση κινητων". Τις βασικες διαφορες στις ειπα παντως ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...